|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/1/27: دلار 4200 توماني كدام خودروها را ارزان مي كند؟
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5350
دو شنبه 27 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5083 27/1/97 > صفحه 4 (اقتصاد) > متن
 
 


دلار 4200 توماني كدام خودروها را ارزان مي كند؟
گزارش جام جم از تاثير تثبيت قيمت ارز بر بازار خودرو


از شهريور سال گذشته دلار از 3700 تومان روند صعودي قيمت را طي کرد و تا هفته گذشته به 6000 تومان رسيد؛ به تبع افزايش نرخ ارز، قيمت کالاهاي وارداتي هم در ماه هاي اخير به طور مستمر رشد را تجربه کردند.
    اما از هفته گذشته با اجراي يکسان سازي نرخ ارز، اسحاق جهانگيري معاون اول رئيس جمهور درباره کالاهايي که با ارز آزاد وارد مي شدند، گفت: کالاهايي که واردات آنها با ارز آزاد انجام مي گرفت، به دليل اين که از اين به بعد با ارز 4200 توماني وارد خواهد شد، به طور حتم کاهش قيمت خواهد داشت.
    يکي از بازارهايي که انتظار مي رود با کاهش قيمت دلار به 4200 تومان، شاهد ارزاني در آن باشيم، خودروهاي وارداتي است. از ابتداي سال جاري با گران شدن دلار، خودروهاي وارداتي بين ده تا 50 ميليون تومان افزايش قيمت داشت و حال که دلار در سطح 4200 تومان تثبيت شده، انتظار ارزاني اين خودروها مي رود.
    افزايش قيمت ناگهاني و سرسام آور خودروهاي وارداتي باعث شد برخي نهادهاي نظارتي و حاکميتي مانند سازمان بازرسي کل کشور به اين موضوع ورود کنند. قاضي ناصر سراج، رئيس سازمان بازرسي کل کشور در اين باره اعلام کرد : سازمان بازرسي به موضوع گراني خودروها ورود کرده و گراني خودروهاي داخلي و خارجي را بشدت پيگيري مي کنيم. همچنين اقداماتي براي جلوگيري از گراني خودرو در دست انجام است که در هفته جاري با مسئولان عالي جلسه اي برگزار مي شود تا بتوانيم جلوي گراني خودروها را بگيريم.
    
    دلالان پولدارتر شدند
    سعيد موتمني، رئيس اتحاديه نمايشگاه داران و فروشندگان خودرو از جمله افرادي است که نسبت به گراني خودرو انتقاد دارد و به خبرنگار ما مي گويد: همه خودروهايي که وارد کشور شده با دلار 3700 توماني بود و اين افزايش قيمت، تنها دلالان را منتفع کرد و از رشد قيمت دلار پول زيادي به جيب زدند.
    اين مقام صنفي بصراحت گفت: سال گذشته هيات دولت تصميم گرفت تعرفه واردات خودرو را از 55 به 95 درصد برساند، اما هيچ خودرويي با اين تعرفه و دلار 6000 توماني حتي ثبت سفارش هم نشد و ترخيصي با اين ارقام صورت نگرفت.
    وي با بيان اين که اکنون واردکنندگان خودرو بايد با دولت همکاري کنند، افزود:همه خودروهاي خارجي با دلار 6000 توماني محاسبه مي شوند و به فروش مي رسند در حالي که دولت اعلام کرده دلار با نرخ 4200 تومان عرضه مي شود، اما قيمت اين خودروها هنوز کاهش نيافته است.
    موتمني با تاکيد بر اين که برخي واردکنندگان بعد از گراني دلار از عرضه خودرو خودداري کردند و سايت خود را بستند، تصريح کرد: اکنون ثبت سفارش خودرو با نرخ 4200 تومان قابل انجام است و بقيه هزينه ها نيز مشخص است، اما خريداران بلاتکليف هستند و هيچ خريد و فروشي در خودروهاي خارجي انجام نمي شود.
    رئيس اتحاديه نمايشگاه داران و فروشندگان خودرو تاکيد کرد: سازمان حمايت از توليدکنندگان و مصرف کنندگان بايد نسبت به قيمت خودروهاي وارداتي ورود کند و نگذارد بيش از اين مصرف کنندگان متضرر شوند.
    
    ملاک، دلار 4200 تومان است
    کوروش مرشد سلوک، رئيس انجمن واردکنندگان خودرو هم به جام جم گفت: ملاک ما براي تعيين قيمت خودروهاي وارداتي ارز 4200 تومان است.
    وي با بيان اين که همه نوسانات نرخ ارز از 15 اسفند تا 15 فروردين بود، تاکيد کرد: در اين مدت هيچ کدام از برندها بخشنامه جديدي از خود ارائه نکردند و سايت خود را بسته نگه داشتند تا نرخ ارز تعيين تکليف شود. با توجه به تعيين نرخ 4200 تومان براي دلار، همه ثبت سفارش ها با اين قيمت انجام خواهد شد.
    مرشد سلوک درباره کاهش قيمت خودروهاي وارداتي مي گويد: اگر ثبت سفارش با نرخ بالاتر از 4200 تومان انجام و حواله صادر شده باشد، امکان تعديل قيمت وجود ندارد، اما اگر فقط ثبت سفارش صورت گرفته مي توان قيمت آن را به دلار 4200 کاهش داد.
    اين مقام صنفي به نظارت سازمان حمايت از مصرف کنندگان و توليدکنندگان اشاره کرد و گفت: همه نمايندگي هاي رسمي، خودرو را با دلار 4200 توماني وارد مي کنند و اين رقم براي ما ملاک خواهد بود اما اگر سفارش بر اساس دلار گران انجام شده باشد ديگر امکان کاهش قيمت وجود ندارد.
    
    80 هزار خودروي وارداتي منتظر حضور در ايران
    علي علي آبادي، مديرکل مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت از ثبت سفارش براي واردات 80 هزار خودروي خارجي از دي ماه سال قبل خبر داد. علي آبادي در پاسخ به اين سوال مبني بر اين که نمايندگان مجلس تعرفه هاي واردات خودرو را بسيار بالا اعلام کرده و حداکثر تعرفه اعمال شده در دنيا را 20 درصد مي دانند، توضيح داد: ميانگين تعرفه هاي ما نيز کمتر از 20 درصد مي شود و عددي بين 19 تا 20 درصد را در برمي گيرد. نرخ موثر تعرفه نيز سال گذشته 3/12 درصد بوده است.
    مديرکل مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت اظهار کرد: سال 1397 در تعرفه خودروهاي هيبريدي حدود 20 درصد کاهش تعرفه صورت گرفته و خودروهايي که 1500 سي سي و کمتر ظرفيت دارند، تعرفه شان به حالت قبل بازگشته است. اما در مورد خودروهاي بنزيني و هيبريدي از دي سال گذشته که مصوبه هيات وزيران ابلاغ شده،ورودي هاي مصوب طبق طبقه بندي و بر اساس حجم موتور دريافت و همان طور که اشاره شد تا زمان صدور دستورالعمل جديد تعرفه هاي قبلي لازم الاجرا هستند. طبق دستورالعمل جديد، تعرفه واردات خودرو با حجم موتور هزار تا 1500 سي سي از 40 درصد به 55 درصد، تعرفه واردات خودروهاي با حجم موتور 1500 تا 2000 سي سي از 55 درصد به 75 درصد و تعرفه واردات خودروهاي با حجم موتور 2000 تا 2500 سي سي نيز از 55 درصد به 95 درصد افزايش يافته است. طبق اين دستورالعمل، واردات خودروهاي با ارزش گمرکي بيش از 40 هزار دلار نيز ممنوع اعلام شده است.
    
    
دلار 4200 توماني کدام خودروها را ارزان مي کند؟ / گزارش جام جم از تاثير تثبيت قيمت ارز بر بازار خودرو
    


 روزنامه جام جم، شماره 5083 به تاريخ 27/1/97، صفحه 4 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 69 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پژوهش هاي ژئومورفولوژي كمي
متن مطالب شماره 3 (پياپي 27)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است