|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/1/27: انتقاد از خودسري
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5350
دو شنبه 27 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5083 27/1/97 > صفحه 2 (سياسي) > متن
 
 


انتقاد از خودسري
روحاني در گفت وگوي تلفني با پوتين: تجاوز بدون پرداخت هزينه، بي ثباتي جديد ايجاد مي كند


واکنش ها به جنايت جديد آمريکا، انگليس و فرانسه در تجاوز نظامي به کشور سوريه همچنان ادامه دارد و ديروز حسن روحاني و ولاديمير پوتين، روساي جمهور ايران و روسيه در گفت وگوي تلفني به بررسي اين موضوع پرداختند.
    روحاني در تماس تلفني رئيس جمهوري روسيه، حمله آمريکا، فرانسه و انگليس به سوريه به بهانه استفاده از سلاح شيميايي را اقدامي تجاوزکارانه و در راستاي روحيه دادن به تروريست هاي شکست خورده در اين کشور عنوان کرد و گفت: اگر تجاوز و نقض آشکار قوانين بين المللي به سادگي و بدون پرداخت هيچ هزينه اي از سوي عاملان آن امکان پذير شود، بايد شاهد بي ثباتي هاي جديدي در نظام بين الملل و منطقه باشيم.
    رئيس جمهور با بيان اينکه «اين اقدام تجاوزکارانه آمريکا نشان داد که با تروريست ها رابطه مستقيم دارند»، افزود: آمريکايي ها زماني که احساس کردند دست تروريست ها از منطقه مهمي مانند غوطه شرقي کوتاه شده، اينگونه عکس العمل از خود نشان دادند.
    روحاني افزود: حمله آمريکا و متحدانش به سوريه نشان دهنده آن است که در مسير مبارزه نهايي با تروريسم در سوريه با مشکلات و مسائل جديد روبرو هستيم و بايد رايزني و همکاري بيشتري با هم داشته باشيم.
    رئيس جمهور با اشاره به اينکه آمريکا و برخي کشورهاي غربي نمي خواهند که اوضاع سوريه به راحتي به ثبات دائمي برسد، گفت: بايد براي حل بحران سوريه بر سرعت عمل در اقدامات خود بيفزاييم و در اين راستا جمهوري اسلامي ايران آمادگي دارد تا همکاري هاي خود با روسيه را در چارچوب هاي دوجانبه و سه جانبه افزايش دهد.
    روحاني افزود: متاسفانه همزمان با تنش آفريني هاي جديد در منطقه رژيم صهيونيستي دست به اقدامات تجاوزکارانه جديد عليه مردم فلسطين زده و اين در حالي است که نبايد اجازه دهيم آتش تنشي جديد در منطقه شعله ور شود.
    وي همچنين با اشاره به وقوع فاجعه انساني در يمن بر ضرورت ارسال کمک هاي بشردوستانه به آنان تاکيد کرد و گفت: ادامه درگيري و کشتار مردم در يمن به نفع هيچ کس نيست و ايران آماده کمک به هر روندي در راستاي برقراري آتش بس، امنيت، صلح و نجات مردم اين کشور است.
    رئيس جمهور همچنين با بيان اينکه روابط و همکاري هاي ايران و روسيه در بخش هاي مختلف به خوبي در حال پيشرفت بوده و توسعه مناسبات تحرک شايان ذکري داشته اظهار اميدواري کرد با تلاش مسئولان دوکشور روابط و همکاري هاي تهران- مسکو بويژه در زمينه اقتصادي و تجاري گسترش يابد.
    روحاني ادامه داد: اراده جمهوري اسلامي ايران بر توسعه روابط و همکاري هاي نزديک و صميمانه تر با روسيه است.
    
    پوتين: روند رسيدن به صلح سوريه دشوارتر شد
    «ولاديمير پوتين» رئيس جمهور روسيه نيز در اين گفتگوي تلفني، با اشاره به اينکه ايران و روسيه در بسياري از مسائل و موضوعات منطقه اي و بين المللي ديدگاه مشترکي دارند، گفت: حمله آمريکا و کشورهاي غربي به سوريه با هربهانه اي نقض فاحش قوانين بين المللي است و اين اقدام آمريکا و متحدانش چيزي جز جنايت بين المللي و تجاوز نبوده و بهانه کاربرد سلاح شيميايي در سوريه بي اساس و خلاف واقع است.
    پوتين با بيان اينکه حمله آمريکا به سوريه در حالي انجام شد که کارشناسان کميسيون بين المللي منع استفاده از سلاح هاي شيميايي براي بررسي وارد سوريه شده بودند، اظهار داشت: سازمان ملل متحد براي اجماع ميان کشورها ايجاد شد و نبايد در راستاي تامين منافع سياسي برخي قدرت ها باشد چراکه اگر همه بخواهند با شيوه خود در عرصه بين الملل عمل کنند، با هرج و مرج مواجه خواهيم شد.
    وي با تاکيد بر اينکه «اين اقدامات متجاوزانه مانع از تلاش ما در مسير مبارزه با تروريسم و افراط گرايي در منطقه و بويژه سوريه نمي شود»، گفت: روند رسيدن به صلح در سوريه با اين اقدام آمريکا دشوارتر شد، اما بايد در هر صورت رايزني ها و روابط سه جانبه ايران، روسيه و ترکيه ادامه يافته و براي توسعه صلح و ثبات و برقراري گفت وگو در اين کشور تلاش کنيم.
    رئيس جمهور روسيه با اشاره به ضرورت اقدامات براي حل بحران انساني در يمن و آتش بس در اين کشور، خاطرنشان کرد: ايران و روسيه بايد با هماهنگي بيشتر در راستاي توسعه صلح و ثبات در منطقه گام بردارند.
    پوتين همچنين بر توسعه روابط و همکاري هاي همه جانبه تهران- مسکو بويژه در بخش اقتصادي و تجاري تاکيد کرد و گفت: در شرايط کنوني استفاده از تمامي ظرفيت ها و توانمندي ها در راستاي گسترش روابط و مناسبات ايران و روسيه ضروري است.
    
    اقدامي وحشيانه
    رئيس مجلس شوراي اسلامي هم ديروز طي سخناني، اين حمله را وحشيانه و خلاف تمام نظامات بين المللي دانست.
    علي لاريجاني در نشست علني ديروز در نطق پيش از دستور خود، حمايت برخي کشورهاي اسلامي را از اين جنايت تاسف آورتر از اصل موضوع خواند و ادامه داد: آيا اين اقدام براي آنها ذلت آور و خجالت آفرين نيست که در روز بعثت پيامبر(ص) که روز وحدت مسلمانان است اين کشورها با خوشحالي در کنار سران کفر و تروريست ها قرار گرفتند و با مسرت خيانت خود را اعلام کردند؟
    رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: در اين حادثه صف منافقان که هلهله کنان پشتيبان سران کفر بودند، براي ملل اسلامي بسي بيشتر رنج آور است؛ کشورهايي که در مجامع بين المللي به طور مستمر از وحدت اسلامي و حقوق انسان ها دم مي زنند و در پشت صحنه يکدست در حمايت از تروريست ها دارند و با دست ديگر اموال خود را تقديم سران کفر مي کنند که بر ملل اسلامي هجوم ببرند.
    وي افزود: مجلس شوراي اسلامي اقدام غيرقانوني هجوم وحشيانه به کشور سوريه را محکوم و به اين سه کشور و کشورهاي فرومايه پشتيبان آنها اعلام مي کند؛ زمان اين گونه ژست هاي دروغين سپري شده و آنچه نتيجه اقدامات وحشيانه است، روشن شدن طرفداران تروريسم و منافقان اين مسير است و اين تحرکات، ملت سوريه را بيش از گذشته مصمم به نابودي تروريست ها مي کند.
    
    بيانيه ارتش درباره حمله به سوريه
    ارتش جمهوري اسلامي ايران هم طي بيانيه اي حمله موشکي آمريکا و متحدانش را به سوريه محکوم کرده و آن را ناشي از شکست و استيصال استکبار جهاني دانست.
    ارتش در بيانيه خود ضمن بي نتيجه دانستن حمله مثلث شوم آمريکا، انگليس و فرانسه به سوريه آن را ناشي از پيروزي و اقتدار جبهه مقاومت و مردم مقاوم سوريه دانست که بار ديگر نقاب از چهره غيرانساني و خوي تجاوزگري و دور از منطق استکبار جهاني به سرکردگي دولت آمريکا برداشت و برتلاش مذبوحانه آنان براي توجيه شکست هاي پي در پي دشمنان ملل آزاده و آزاديخواه جهان صحه گذاشت.
    در اين بيانيه تصريح شده است: دشمنان بشريت از اين اقدام و ديگر اقدامات ناجوانمردانه عليه ملت سوريه طرفي نخواهند بست و مردم مقاوم سوريه با اتحاد و يکپارچگي، بهتر از گذشته در مقابل ترفندها و تاکتيک هاي کهنه و تکراري، محکم و استوار خواهند ايستاد.
    
    محکوميت حمله به سوريه از سوي نمايندگان مجلس
    در نشست ديروز مجلس بيانيه 239 نفر از نمايندگان در محکوميت حمله آمريکا، انگليس و فرانسه به سوريه قرائت شد. در بخشي از اين بيانيه آمده است: آمريکايي ها که در طول هفت سال گذشته در جنگ نيابتي و به کارگيري ده ها هزار تروريست آموزش ديده در پايگاه نظامي کشورهاي همسايه سوريه و با استفاده از ظرفيت هاي گسترده هم پيمانان اروپايي و منطقه اي نتوانستند ساختار سياسي حاکم بر سوريه مبتني بر آراي مردم سوريه را تغيير دهند و شکست سختي را متحمل شدند، امروز در آستانه حل سياسي بحران سوريه و پيروزي مردم سوريه يک بار ديگر به آتش افروزي دست زده و با کمک انگليس و فرانسه به سوريه حملات موشکي کردند. تاسف بار تر هم داستاني و حمايت برخي کشورهاي عربي و اسلامي است که از اين جنايت استقبال کرده و موجي از تنفر را در ميان امت اسلامي به وجود آوردند. در ادامه اين بيانيه آمده است: ما نمايندگان ملت بزرگ ايران ضمن محکوميت شديد جنايات آمريکا، انگليس و فرانسه، حمايت قاطعانه خود را از سوريه به عنوان خط مقدم جبهه مقاومت اعلام کرده و مطمئنيم آمريکا همانند هفت سال گذشته در اين هدف گذاري جديد شکست خواهد خورد و ملت و دولت سوريه با مقاومت تاريخي و ماندگار خود از اين مصاف سخت،سرافراز بيرون خواهد آمد و به امنيت پايدار خواهد رسيد.
    
    ظريف: اقدام خارج از موازين بين المللي محکوم است
    بوريس جانسون، وزير خارجه انگلستان ديروز در تماسي تلفني با محمدجواد ظريف، وزير خارجه جمهوري اسلامي ايران در خصوص مشارکت انگلستان در حمله موشکي به سوريه توضيحاتي ارائه کرد.
    محمدجواد ظريف در اين گفت وگوي تلفني ضمن محکوميت حمله خودسرانه به سوريه، مجددا بر مخالفت جمهوري اسلامي ايران با کاربرد هرگونه سلاح شيميايي تاکيد و با يادآوري سابقه کاربرد سلاح شيميايي عليه ايران توسط صدام با حمايت آمريکا، انگليس و فرانسه از برخورد دوگانه غرب انتقاد کرد. وزير خارجه اقدام به حمله قبل از ورود بازرسان سازمان منع سلاح هاي شيميايي را سوال برانگيز خواند و افزود: دو حمله اي که به بهانه سلاح شيميايي به سوريه انجام شد درست در مقاطعي بود که ارتش سوريه دست برتر را در مقابل تروريست ها داشت و آنها را در آستانه شکست قرار داده بود.
    ظريف به وزير خارجه انگلستان يادآور شد از ابتداي مطرح شدن خلع سلاح شيميايي سوريه اعلام کرديم گروه هاي مسلح تروريستي سلاح هاي شيميايي در اختيار دارند که به آن توجه نشد.
    وزير خارجه کشورمان در پايان با انتقاد از اقدام خودسرانه، غيرقانوني و يکجانبه آمريکا، انگليس و فرانسه در تجاوز به سوريه به وزير خارجه انگلستان يادآور شد هيچ کشوري به طور خودسرانه حق اجراي مقررات تنبيهي عليه ساير کشورها را خارج از موازين بين المللي ندارد.
    
    انتقاد از خودسري / روحاني در گفت وگوي تلفني با پوتين: تجاوز بدون پرداخت هزينه، بي ثباتي جديد ايجاد مي کند
    


 روزنامه جام جم، شماره 5083 به تاريخ 27/1/97، صفحه 2 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه دنياي چاپ
متن مطالب شماره 155، اسفند 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است