|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/1/27: با كمر شكسته بازي كردم!
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5083 27/1/97 > صفحه 3 (راديو و تلويزيون) > متن
 
 


با كمر شكسته بازي كردم!
گفت وگوي جام جم با نسرين نصرتي؛ فهيمه «پايتخت5»

نويسنده: زهرا غفاري*

نسرين نصرتي مدت هاست به عنوان بازيگر در عرصه هاي گوناگون به فعاليت مشغول است. او در آثار تلويزيوني حضور داشته، سرکي به سينما کشيده و ايفاي نقش روي صحنه تئاتر و حتي در پس صحنه و دستياري کارگرداني انجام داده است، با اين حال اتفاقي که نصرتي را در سطح جامعه و نزد مخاطبان معرفي کرد، پيوستن و همراهي اش با مجموعه پايتخت بود. فهيمه سريال «پايتخت» به مرور از قالب نقشي جزيي و فرعي جلو آمد، قابليت هايش را ثابت کرد و در فصل پنجم مجموعه به يکي از بازيگران اصلي تبديل شد و شخصيتش ابعاد تازه يافت.
    نصرتي با پايان اين مجموعه تلويزيوني، از خاطرات بازي در «پايتخت 5» مي گويد.

    
    شخصيت فهيمه پايتخت به مرور در مجموعه جا افتاد و پررنگ تر شد. احتمالا بخش عمده اي از اين قضيه به هنر بازيگري شما برمي گردد که اين شخصيت را اين طور در دل هاي مخاطبان محبوب و گروه را به حضور بيشترش در مجموعه مجاب کرد. از فهيمه برايمان بگوييد. اين رشد او در مجموعه چطور رخ داد؟
    خب مجموعه پايتخت رفته رفته در طول اين سال ها پيشرفت کرده و پخته تر شده و اين قضيه نه فقط درخصوص فهيمه که نسبت به همه نقش ها صادق است. هربار وقتي يک فصل از مجموعه به پايان مي رسد، همه با انگيزه بيشتري سراغ فصل بعد مي رويم و اين، کار را جلو مي برد.
    
     در پايتخت 5 تمرکز قصه روي زندگي فهيمه بيشتر شد و شخصيت خودش و نوع رابطه اش را با پسر بزرگش ديديم. اين اتفاق خيلي خوبي بود که ما را بيشتر با او و زندگي اش آشنا کرد و موجب درک بيشتر مخاطبان از اين شخصيت شد. تعريفي که ابتدا از او در فيلمنامه وجود داشت چه بود و اين تعريف اوليه در مسير ساخت چقدر تغيير يافت؟
    فهيمه از ابتدا همان چيزي بود که اکنون مي بينيد. اين آدم ها از ابتدا در فيلمنامه تعريف شده اند و فقط بهتاش شخصيتي بود که بتازگي به ما پيوست و ديديم که چقدر عالي و باورپذير هم ايفا شد. اين فقط نظر من نيست و خيلي ها شخصيت او را پذيرفتند؛ آن قدر که ديگر کسي از خودش نمي پرسيد اين شخصيت تا به حال کجا بود و از کجا رسيد؟ کسي بحثي نداشت و همه پذيرفتند.
    
     تناقضي که به لحاظ سني در رابطه مادر و پسري شما وجود دارد، برايتان سخت نبود؟ چون خودتان هم تفاوت سني زيادي با آقاي افشاري نداريد و اينجا بايد رابطه اي مادرانه از خودتان به نمايش مي گذاشتيد. اين قضيه تعامل ميان تان را سخت نمي کرد؟
    خب براي من اين اولين بار بود که داشتن فرزند بزرگي به اين سن را در عالم بازيگري تجربه مي کردم. با اين حال چون قرار بود اين اتفاق در پايتخت رخ بدهد، آن را با کمال ميل پذيرفتم؛ چرا که چارچوب پايتخت فرق دارد و اصلا جايي براي بحث باقي نمي گذارد. به نظرم اگر فهيمه در 15يا 16 سالگي ازدواج کرده باشد، مي تواند فرزندي به اين سن داشته باشد. نکته مهم، بحث باورپذيري است و در مجموعه پايتخت بسياري از اتفاقات پذيرفته مي شود.
    
     کدام اتفاقات؟ بيشتر توضيح دهيد.
    من احساس مي کنم مردم آن قدر نگاه مهربانانه اي نسبت به سريال پايتخت دارند که هر اتفاقي را در مسير داستان آن رخ مي دهد، مي پذيرند. در واقع مي توانم بگويم با وجود زبان شيرين نويسنده پايتخت و مهارت او، تمام تلاشمان را کرده ايم تا دل تماشاگرانمان را به دست بياوريم و جاي حرفي باقي نمي ماند.
    
    جايي خواندم که گويا چند ماه قبل از شروع ساخت پايتخت 5 مادر شديد؛ درست است؟
    
    بله. پنج، شش ماه قبل از شروع بازي در فصل جديد مادر شدم.
    
     شما در مجموعه پايتخت صاحب دو فرزند هستيد. در ايفاي نقش چقدر از اين حس مادرانگي زندگي واقعي تان وام گرفتيد و اين اتفاق باعث شد عواطف و دنياي مادران را بهتر درک کنيد؟
    ما بازيگران بارها خودمان را به جاي آدم ها مي گذاريم و ايفاي نقش يک مادر هم بخشي از همين جريان است. اين حس باعث شد وقتي خودم هم مادر شدم، احساس کنم قبلا بارها تجربه اش کرده ام. با اين حال طبيعي است که نسبت به فرزند خودت احساسات داري؛ احساساتي که نسبت به هيچ چيز ديگري در دنيا وجود ندارد. مادر شدن احساسي وراي تصور برايم بود و با هيچ چيز ديگري نمي توانم مقايسه اش کنم. نمي توانم کس ديگري را در ذهنم به جاي دخترم تصور کنم.
    
     ديگر تغيير متفاوت فهيمه در سري جديد، زمزمه هاي ازدواجش با رحمت و ايجاد علاقه ميان اين دو نفر بود؛ بخصوص اين که در بسياري از مناطق ايران هنوز ازدواج مجدد يک زن تابو محسوب مي شود و پايتخت با نفوذي که روي قشرهاي گوناگون مخاطبانش دارد، شايد به اين طريق نوعي فرهنگ سازي و تغيير عادت ها هم کرده باشد. اين ايده از کجا وارد داستان شد؟
    همه چيز در وهله اول از اتاق فکر مجموعه مي آيد و بعد به صورت متن در اختيار بازيگران قرار مي گيرد. هر اتفاقي که قرار باشد در مجموعه رخ بدهد، از قبل در موردش تصميم گيري مي شود و ما فقط بازيگران داستان هستيم. بنابراين به عنوان يک بازيگر در خصوص روند داستان نظري نمي دهم و اصلا دليلي هم براي اين قضيه نمي بينم. من در گروه نويسندگان مجموعه نيستم و اين کاملا به آنها مربوط مي شود.
    
     يعني در پشت صحنه مجموعه پايتخت تعامل وجود ندارد؟
    تعامل هست، اما فقط در حد ديالوگ و اتفاقات جزئي؛ نه در خصوص چارچوب هاي کلي. چون متن در حکم اسکلت يک کار است و شاکله اي است که بايد از پيش پرداخته شده باشد.
    
    و اين تعامل در بخش ديالوگ ها چگونه بود؟
    در بسياري مواقع خود متن آنقدر درست نوشته شده بود که اصلا نيازي به اظهار نظر حس نمي شد. فقط در خصوص اين که چطور به ديالوگ هايمان بيشتر روح و زندگي ببخشيم صحبت مي کرديم و تغييرات اندکي مي داديم تا آن ديالوگ به شخصيت بيايد و مال او شود.
    
     امسال پايتخت 5 متفاوت تر از هر سال ديگري بود و داستان متفاوت و جلوه هاي ويژه تري داشت. سخت ترين سکانس براي خودتان کدام بود؟
    ما هيچ سکانسي را راحت بازي نمي کنيم. امکان ندارد عرق نريزيم و بدون تلاش سکانسي را پيش ببريم. براي تک تک پلان هايي که در اين مجموعه بازي کردم و حتي بازخوردهايي که مي ديدم، نگران بودم.
    
     منظورتان بازخوردهايي از جانب مخاطبان است؟
    بله. البته موضوع فقط بازخورد مخاطبان نيست؛ صداقتي است که در تک تک بازيگران و کارگردان و گروه توليد مجموعه وجود دارد و شرايطي حاکم است که هيچ گاه دلت نمي خواهد در کارت کم بگذاري. به جرات مي توانم بگويم در هيچ سکانسي بي انگيزه بازي نکردم و اين طور نبود که بدون آمادگي سر کار بروم. من براي تک تک صحنه ها فکر کردم و در مجموع اين پايتخت براي ما فصل سختي بود؛ بويژه اين که در همان اوايل ضبط و وقتي مي خواستيم سکانس هاي مربوط به بالن را فيلمبر داري کنيم، مهره کمرم شکست و آسيب ديد. در ادامه تمام صحنه ها را با کمربند آهني بازي کردم و اين کار آساني نبود. وقتي آن اتفاق رخ داد، به من گفتند بايد چند ماه استراحت کنم؛ ولي گرچه حرکاتم کمي محدودتر شد، اما باز در صحنه هاي دويدن و نشستن در نفربر و ديگر صحنه ها
     بازي کردم. بازيگري به خودي خود در آن شرايط کار دشواري است و در ضمن دوري از شهر و گرما هم اذيتمان مي کرد.
    با اين حال همه اين سختي ها چيزي از عشق من نسبت به کارم کم نکرد و خوشحالم که مجموعه ادامه پيدا کرد. هيچ چيز برايم مهم نبود جز انجام کارم و درست به پايان رساندن آن.
    
     و حالا که پخش مجموعه به پايان رسيده، واکنش هاي مخاطبان را چطور ارزيابي مي کنيد؟ عمده نظراتي که مردم در سطح جامعه و فضاي مجازي نسبت به مجموعه دارند، چگونه است؟
    من در فضاي مجازي خيلي تازه واردم. احساس مي کنم اين فضا همان قدر که مهربانانه است، ترسناک هم هست. بازخوردها متفاوت بود و با اين حال من واکنش ها را دوست داشتم. احساس مي کنم بازخوردهاي مجموعه نصف-نصف بود. عده اي از تغييرات داستانش حسابي راضي بودند و عده اي ديگر مي گفتند پايتخت فقط بايد ما را بخنداند. هنوز نمي دانم که بابت اين نظرات گوناگون بايد چه احساسي داشته باشم و شايد بهتر باشد که اين سوال شما را بي پاسخ بگذارم.
    
     و البته امسال مجموعه با نقدهايي هم مواجه شد که شايد بخش عمده شان منصفانه نبود. چقدر در جريان اين نقدها قرار گرفتيد؟
    مجموعه پايتخت در چند فاز متفاوت مي گذرد. يک فازش طنز است و به نظرم اگر کسي مي خواسته با تماشاي مجموعه بخندد، دلش به دست آمده است. يک فاز ديگرمان سفر است و به اين ترتيب بخش هاي مختلف کار از هم جدا هستند. پايتخت، بالا و پايين زياد دارد و بسيار پرماجراست. کما اين که در خصوص مواردي چون تبليغ سفر به ترکيه يا ازدواج سارا و نيکا ديديم که چنين نبود. به نظرم دليل اين مشکلات اين است که ما صبور نيستيم و اجازه نمي دهيم داستان خودش پيش برود. البته مخاطبان حق دارند انتقاد داشته باشند. تلويزيون متعلق به همه است و مثل سينما نيست که مخاطبان تماشاي آن را انتخاب کنند. اين تلويزيون است و همه مي توانند در آن نظر داشته باشند؛ شکي نيست، اما بايد صبور باشند.
    
     پخش پايتخت 5 تازه به پايان رسيده و آقاي مقدم اخيرا در گفت وگويي از تصميم احتمالي براي ساخت فصل ششم خبر داده اند. آيا در فاصله ميان اين دو مجموعه باز بازيگري را در تلويزيون ادامه خواهيد داد؟ در عالم بازيگري بيشتر به دنبال چه نقش هايي هستيد؟
    پايتخت يک اثر ادامه دار است و تک تک ما نسبت به آن مسئولانه نگاه مي کنيم و تعهد داريم. اگر قرار باشد سري جديدي ساخته شود، همه کارهاي ديگرمان را کنار مي گذاريم و سراغ پايتخت مي رويم. در اين خصوص جاي بحث نيست؛ اما در خصوص نقش هايي که دوست دارم، طبيعتا بعد از اين نقشي شبيه فهيمه پايتخت بازي نخواهم کرد. در اين مدت پيشنهادهاي زيادي حتي در عالم سينما داشته ام که از من مي خواستند با لهجه مازندراني بازي کنم. بدون شک هيچ گاه فهيمه را در کار ديگري تکرار نخواهم کرد.
    با کمر شکسته بازي کردم! / گفت وگوي جام جم با نسرين نصرتي؛ فهيمه «پايتخت5»
    


 روزنامه جام جم، شماره 5083 به تاريخ 27/1/97، صفحه 3 (راديو و تلويزيون)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 38 بارآثار ديگري از "زهرا غفاري"

  محمد رحمان نظام اسلامي از خاطرات جبهه و گزارشگري جنگ مي گويد: براي خبر، پايم را دادم
زهرا غفاري، جام جم 4/7/97
مشاهده متن    
  تلويزيون از تهيه كننده «ديوار به ديوار 2» شكايت كرد / به دنبال پرداخت نشدن دستمزد عوامل يك سريال
زهرا غفاري، جام جم 26/6/97
مشاهده متن    
  هنرم را از محرم دارم / خواننده تيتراژ «عتبات كلمات» از محرم هاي دوران كودكي و تاثير آن بر فعاليت هاي حرفه اي اش مي گويد
زهرا غفاري، جام جم 25/6/97
مشاهده متن    
  به نام پدر / جام جم به مناسبت استقبال مخاطبان از سريال «پدر» مجموعه هايي با اين موضوع را بررسي مي كند
زهرا غفاري، جام جم 24/6/97
مشاهده متن    
  دقايقي با ميراث داران محتشم / گزارشي از برنامه «عتبات كلمات» كه از امشب روي آنتن شبكه 4 مي رود
زهرا غفاري، جام جم 22/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه سرمايش، گرمايش و تهويه مطبوع
متن مطالب شماره 41، آذر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است