|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/1/27: رويش برنامه هاي متفاوت قرآني و معارفي در سيما
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5350
دو شنبه 27 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5083 27/1/97 > صفحه 3 (راديو و تلويزيون) > متن
 
 


رويش برنامه هاي متفاوت قرآني و معارفي در سيمابهار آمد، طبيعت تازه شد و رسانه هم لباس نو به تن کرد تا با نوآوري و خلاقيت چشم بينندگان را در اين فصل سبز نوازش دهد و شيوه اي نو و تحول گرايانه در پيش بگيرد. بر همين اساس شبکه قرآن و معارف سيما دست به توليد و پخش برنامه هاي بهارانه زده تا انتظارات بينندگان سبزانديش خود را پاسخ گويد. روابط عمومي شبکه قرآن و معارف سيما در اين گزارش به معرفي برنامه هاي بهاري اين شبکه پرداخته است.
    
    زيباترين تلاوت ها از برجسته ترين استادان
    پخش تلاوت، همواره يکي از خواسته هاي اصلي بينندگان شبکه قرآن و معارف سيماست که در تماس هاي مستمر مخاطبان با شبکه ديده مي شود. بر اين اساس اين شبکه تخصصي، تمهيداتي را براي پخش زيباترين تلاوت ها از برجسته ترين استادان ايراني و غيرايراني در پيش گرفت. حداقل پنج ساعت از جدول پخش نوروزي شبکه قرآن و معارف سيما در ايام نوروز به تلاوت ترتيل و تحقيق اختصاص يافت. اصل تنوع اقتضا مي کرد به جاي پخش تلاوت هاي طولاني از بسته هاي کوتاه در اين ايام استفاده شود. همچنين شبکه قرآن و معارف سيما فاکتور تازگي تلاوت هاي پخش شده را نيز در دستور کار قرار داد. براي نخستين بار نيز از ابتداي سال 1397 راس هر ساعت پخش تلاوت در قالب هاي متنوع در جدول پخش شبکه جانمايي شد. تهيه منظومه آيات با محوريت جزء 30 قرآن کريم براي نوروز 97 از ديگر اقدامات بود.
    
    مسابقه هاي مشکات و اسراء
    مسابقه هاي تلويزيوني از ساختارهاي پرطرفدار و مهيج برنامه سازي هستند و بسياري از شبکه هاي تلويزيوني در سراسر جهان روي مسابقات تلويزيوني سرمايه گذاري مي کنند. شبکه قرآن و معارف سيما با توجه به فضاي سرور و نشاط در اين ايام به پخش مسابقات متعددي اقدام کرد. اين مسابقات يا در قالب يک آيتم براي برنامه هاي ترکيبي توليد شد يا اين که به صورت يک برنامه مستقل بخشي از زمان آنتن شبکه به اين ساختار جذاب اختصاص يافت. در اين راستا مسابقه تلويزيوني مشکات با اجراي سيدوحيد مرتضوي و تهيه کنندگي پرويز اميري توليد شد. در اين مسابقه نفرات برتر مسابقات استاني کشور در بخش قرائت حضور پيدا کردند. مشکات براي اولين بار به صورت توليدي و با مشارکت سازمان اوقاف و امور خيريه روانه آنتن شبکه قرآن و معارف سيما شد.
    مسابقه ديگري که با نگاه بين المللي توليد و پخش شد، مسابقه اسراء بود که شرکت کنندگان از بين دانشجويان جهان اسلام به بخش رقابتي اين مسابقه راه يافته بودند. اسراء در دو بخش قرائت و حفظ قرآن کريم به صورت ضبطي در ايام نوروز پخش شد.
    هيات داوران مسابقه اسراء از دو کشور مصر و جمهوري اسلامي ايران انتخاب شدند. در اين مسابقه فايل هاي ارسالي شرکت کنندگان توسط داوران بازبيني و سپس ارزيابي مي شدند.
    
    نگاه خورشيد از حرم رضوي
    پخش برنامه هاي ترکيبي شبکه قرآن و معارف سيما در سال 1397 با برنامه ويژه تحويل سال به نام نگاه خورشيد کليد خورد. البته اين برنامه از 28 اسفند به استقبال بهار رفت و تا روز اول نوروز در سه برنامه مهمان حرم رضوي عليه السلام بود.
    بر همين اساس، بينندگان شبکه قرآن و معارف سيما شاهد تحويل سال نوي خورشيدي از حرم رضوي بودند. اين برنامه با اجراي دکتر شهريار ضيا آذري، مجيد يراق بافان با دعوت از حجج اسلام والمسلمين راشد يزدي و ابراهيم رئيسي روي آنتن رفت. همچنين در ايام نوروز برنامه عطر بهار به اطلاع رساني درباره رويدادهاي بهارانه قرآني در کشور پرداخت. عطر بهار به صورت زنده و با فضايي عيدانه از آنتن شبکه قرآن و معارف سيما پخش شد. در اين برنامه ترکيبي که مهدي صفري عهده دار اجراي آن بود بخش هاي متنوعي روي آنتن شبکه رفت.
    همچنين با توجه به تقارن ايام پخش اين برنامه با مناسبت اعتکاف، رضا معممي مقدم به تحليل و تبيين اين مراسم معنوي پرداخت. در برنامه عطر بهار رويدادهاي قرآني کشور با نگاه به مناسبت هاي تقويمي مورد توجه قرار گرفت و مناسبت هايي مانند روز هنرهاي نمايشي و روز جمهوري اسلامي از دريچه دوربين خبرنگاران با مخاطب به اشتراک گذاشته شد. ويژه برنامه نوروزي ديگر شبکه قرآن و معارف سيما در سال 1397 «راه نشان» بود که با اجراي کاوه يانقي و عليرضا مرتضوي ديده شد. مصاحبه با کارشناسان ديني، مسابقه حفظ جزء سي ام وگفت وگو با سوژه هاي اجتماعي متفاوت و تهيه گزارش از اماکن مذهبي و گردشگري در قالب مستند از بخش هاي متنوع اين برنامه بوده است.
    
    «بهشت همين حوالي» پيش از اذان ظهر
    در ظهرهاي ايام نوروز بينندگان شبکه قرآن و معارف سيما شاهد برنامه ترکيبي ديگري بودند به نام «بهشت همين حوالي» . اين برنامه که معاد و تدبر در آفرينش جهان را محور موضوعي قرار داد در فضاي سرسبز شمال کشور ضبط شد و پيش از اذان ظهر به افق تهران به مدت 45 دقيقه لحظات چشمنوازي را براي بينندگان فراهم کرد.
    همچنين برنامه «بهار انس» با انعکاس جلسات قرآن کريم استادان مطرح قرآني تلاش کرد جلسات قرآني را به خانه ها ببرد. در هر قسمت از برنامه بهار انس، دوربين در کلاس درس يکي از استادان مانند بهروز ياريگل، محمد مهدي بحرالعلوم و حامد شاکرنژاد حضور پيدا مي کند و با نشان دادن حال و هواي نوروزي حاکم براين جلسات و تلاوت قرآن کريم توسط استاد و شاگردان حاضر در جلسه و بيان نکات آموزشي و بيان مفاهيم آيات قرائت شده فضايي جذاب و قرآني براي مخاطبان ايجاد مي کند.
    اما نوجوانان هم مخاطبان جدي آنتن شبکه قرآن و معارف سيما بودند. به همين منظور برنامه «رايحه» با حضور دوتيم دختر و پسر در لوکيشن باغ موزه دفاع مقدس با حضور 45 مهمان نوجوان ضبط شد. توليد برنامه رايحه تجربه اي است که مي تواند مدلي براي برنامه هاي قرآني با مخاطبان کودک و نوجوان قلمداد شود. بخش گپ و گفت با مهمان، کمدي استندآپ، بخش گزارشي با موضوع مصاحبه با نوجوان حافظ و پخش مستند از پشت صحنه هاي جذاب برنامه از آيتم هاي رايحه بودند.
    رويش برنامه هاي متفاوت قرآني و معارفي در سيما
    


 روزنامه جام جم، شماره 5083 به تاريخ 27/1/97، صفحه 3 (راديو و تلويزيون)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 23 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه علوم آب و خاك (علوم و فنون كشاورزي و منابع طبيعي)
متن مطالب شماره 4 (پياپي 86)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است