|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/1/27: نقشه راه ربوكاپ سيزده ساله
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5361
چهار شنبه 28 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5083 27/1/97 > صفحه 7 (دانش) > متن
 
 


نقشه راه ربوكاپ سيزده ساله
جام جم در گفت و گو با صاحب نظران از دستاوردها، ظرفيت ها و كاستي هاي توسعه صنعت رباتيك و هوش مصنوعي در كشور گزارش مي دهد

نويسنده: آريا صبوري*

طي سه روز برگزاري مسابقات بين المللي ربوکاپ آزاد ايران فرصتي فراهم بود براي بازديد و مصاحبه با استادان و پژوهشگراني که سال هاست در اين مسابقات حضور دارند.
    اين دوره از مسابقات از 16 فروردين 97 به مدت سه روز در نمايشگاه بين المللي تهران برگزار شد. بنا بر اعلام کميته برگزاري مسابقات، امسال 779 تيم براي شرکت در ربوکاپ آزاد ايران ثبت نام کردند که از اين تعداد 478 تيم براي شرکت در مسابقات پذيرفته شدند. در اين ميان تيم هاي خارجي نيز حضور داشتند که من موفق به ديدار تيم هايي از کشورهاي چين، هلند، آلمان و فرانسه شدم. برخي تيم هاي خارجي نيز مانند تيمي از کشور آمريکا از راه دور با ارسال کدها براي داورها در ليگ شبيه سازي شرکت کرده بودند و حضور فيزيکي در مسابقات نداشتند.
    از مهم ترين تغييرات در سيزدهمين دوره مسابقات بين الملل ربوکاپ آزاد ايران، مي توان به راه اندازي ليگ هاي جديد با اهداف کاربردي مانند ليگ ربات هاي آتشن شان در دو گرايش خاموش کردن کشتي سانچي و ساختمان پلاسکو اشاره کرد. همچنين ليگ هاي مختلفي با عنوان ليگ نمايش ربات ها در رده هاي مختلف دانش آموزي و بزرگسالان، خلاقيت هاي رباتيک گروه هاي مختلف را در قالب نمايشگاه به علاقه مندان نشان داد. در بخش هاي ديگر ربات هاي مختلف پرنده، فوتباليست، انسان نما، امدادگر، ربات خانگي، ربات ها در صنعت، ربات هاي مين ياب و... با يکديگر به رقابت پرداختند. همچنين در حاشيه مسابقات، نمايشگاه هاي مختلفي از فناوري هاي نوين مرتبط با رباتيک، مکاترونيک و هوش مصنوعي داير بود.
    هدف اصلي ربوکاپ، آموزش و کسب مهارت در رشته هاي فني و مهندسي مانند برق، مکانيک و رايانه است و برگزاري مسابقه صرفا به هيجان و تلاش بيشتر کمک مي کند. در اين ميان صاحب نظران تحليل هاي جالبي از برگزاري اين مسابقات و روند پيشرفت کشور در اين رشته ها داشتند. برخي رضايت کامل داشتند و برخي نيز انتقادات اساسي مطرح مي کردند که در ادامه به بررسي آنها خواهيم پرداخت.
    
    دکتر موسي خاني: ربوکاپ و هوش مصنوعي آينده روشني دارد
    دکتر مرتضي موسي خاني، رئيس کميته ملي ربوکاپ ايران در خصوص کيفيت برگزاري مسابقات امسال معتقد است در اين دوره شاهد ارتقاي کيفيت تيم هاي ايراني، کاربردي کردن علم و محصولات در ليگ نمايش بوديم. يکي از ربات هاي جذاب از نظر وي، ربات آتشن شان ساخته شده توسط مرکز تحقيقات مکاترونيک دانشگاه آزاد اسلامي واحد قزوين و ويلچرهاي هوشمندي بود که نياز اساسي کشور است. وي تاکيد مي کند در سال ها برگزاري ربوکاپ، توسعه نرم افزاري ارزشمندي اتفاق افتاده است. وقتي در مورد آينده ربوکاپ در ايران از دکتر موسي خاني مي پرسم، آينده اين مسابقات را بسيار شفاف و روشن مي بيند و مي گويد: آينده صنايع به سمت هوش مصنوعي و توسعه نرم افزاري مي رود. برخي از کشورهاي همسايه ما در سطح رئيس جمهور داراي مشاور هوش مصنوعي هستند و اين نشان مي دهد ما هم بايد زودتر به اين سمت مي رفتيم و در آينده هر گروهي در چنين صنايعي فعال باشد موفق خواهد شد. دکتر موسي خاني پيشنهاد مي کند صنايع بيايند و کمپ هاي بزرگ توسعه نرم افزاري راه بيندازند و مزيت نسبي را به مزيت رقابتي تبديل کنند. وي تصريح مي کند: ما ظرفيت بسيار بالايي داريم. اگر از سرمايه انساني درست استفاده نکنيم کشورهاي ديگر اين کار را خواهند کرد.
    
    دکتر نجفي: خروجي فناوري ما در اين مسابقات پايين است
    دکتر فرشيد نجفي، رئيس کميته فني ليگ ربات امدادگر واقعي به مشکلات آموزشي در راه توسعه علمي ربوکاپ اشاره دارد و مي گويد: من فکر مي کنم در بخش دانش آموزي کاري که بايد از لحاظ علمي و آموزشي انجام شود هنوز بدرستي شکل نگرفته است. متاسفانه برخي تيم ها ربات هايي که ساخته اند بيشتر توسط مربيان تيم ها ساخته شده تا خود دانش آموزان، البته مصاحبه هايي انجام مي شود براي اين که اين مساله مشخص شود ولي بازهم در مسابقات شاهد مربيان و دانش آموزاني هستيم که ربات ها توسط مربيان ساخته شده و اين متاسفانه حبابي بزرگ و تو خالي ايجاد مي کند که مناسب نيست و در آينده مي تواند بسيار پر ضرر باشد. وي مي افزايد: نکته ديگر دسترسي نداشتن دانش آموزان به محتواي آموزشي فارسي مناسب است که باعث مي شود دانش آموزان نتوانند بخوبي و به روشي صحيح به جست وجو و آموزش بپردازند. راهکار اين مسائل در دنيا اين است که شرکت ها و گروه هاي فناوري زير نظر دانشگاها و از درون دانشگاه به توليد محتوا و اين که چه چيزي براي آموزش دانش آموزان نياز است، اقدام کنند.
    دکتر نجفي تصريح مي کند: خروجي فناوري ما در اين مسابقات پايين است. با اين که بيش از 400 تيم حضور دارند و در سال هاي قبل هم تعداد تيم ها قابل توجه بوده اما خروجي هاي فناورانه ما بالا و قابل توجه نيست. ما بايد تعداد بالاتري از اين حد شرکت هاي دانش بنيان، محصولات تجاري، کتاب هاي علمي و آموزشي با کيفيت داشته باشيم. با اين حد از ظرفيت و نيروهاي فني، ما بايدبراي رباتيک ستاد هدف گذاري داشته باشيم؛ خيلي قوي تر از ستادهايي مانند فناوري نانو و... تا اهداف دقيق مشخص و بدرستي پيگيري شود.
    رئيس کميته فني ليگ ربات امدادگر واقعي با اشاره به اين که دانشگاه ها در حال حاضر بيشتر درگير مقاله نويسي شده اند، مي گويد: بايد دقت کنيم مقاله محصول اصلي نيست، بلکه محصول جانبي کارهاي عملي و آزمايشگاهي ماست. به نظر جايگاه ها عوض شده است و به نظر من براي همين به نگرش جديد نياز است تا دانشگاه بتواند دقيق تر و استراتژيک تر فکر کند و از ظرفيت ها بهتر استفاده کند. دانشگاه کارآفرين صرفا از دل مقاله نويسي بيرون نخواهد آمد. هم صنعت و هم دانشگاه بايد فکرشان را به حل مسائل داخلي اختصاص دهند و نگاه عملياتي و استراتژيک خود را منطبق با نياز کشور تقويت کنند.
    
    دکتر صادق نژاد:با فضاي تجاري سازي فاصله زيادي داريم
    دکتر سروش صادق نژاد، از هيات رئيسه ليگ ربات هاي فوتباليست انسان نما مي گويد: در اين دوره شرکت کنندگان کمتر شده اند که بخشي از آن به علت گران قيمت بودن قطعات ساخت ربات است. البته کيفيت رو به افزايش است و در مسابقات جهاني هم تعداد کاهش داشته است. از طرف ديگر شايد روش برگزاري ربوکاپ هم که بيشتر بر توسعه کمي تيم ها تا برگزاري پروژه هاي مشترک ميان دانشگاهي تاکيد داشته بي تاثير نباشد. وي تصريح مي کند: نياز داريم اين فرهنگ را که چند مجموعه باهم کار کنند و پروژه هاي مشترک با کيفيت ارائه دهند، تقويت کنيم. از طرف ديگر ما با فضاي تجاري سازي فاصله زيادي داريم. مهندسان خوبي داريم، اما مسائلي مانند حاميان مالي براي تجاري سازي، جامعه هدف و ... هنوز در کشور ما بدرستي مشخص نشده است. امسال تعداد تيم هاي ملي کاهش قابل توجهي داشت و اين شايد زنگ خطري براي پژوهشگران ما و آينده ربوکاپ در ايران باشد.
    
    دکتر چگيني: بزرگ ترين مشکل ربوکاپ نبود حمايت هاي مالي است
    دکتر جعفر چگيني، سرپرست اعضاي کميته فني ليگ ربات امدادگر معتقد است ربوکاپ با صنعت رباتيک کاملا متفاوت است. وي مي گويد: ما بايد اين موضوع را در نظر بگيريم که ربوکاپ محلي آموزشي براي دانشجويان و دانش آموزان است که مهارت کسب کنند. در اين مسابقات معمولا دانشگاه ها و دانشجويان برگزارکننده رقابتي علمي هستند و اين مسابقات با پيشرفت هاي صنعت رباتيک قابل مقايسه نيست. ما بايد بسيار خوشحال باشيم که اين مسابقات در حال برگزاري است. دانشجويان و دانش آموزان در اينجاست که فرصت دارند تجربه عملي کسب کنند تا در آينده ما متخصصان قوي تري داشته باشيم. اين مسابقات است که متخصصان درجه يک را تربيت مي کند و بعد اين نيروها در صنعت حرف اول را خواهند زد. بزرگ ترين مشکل در راه ربوکاپ، حمايت هاي مالي است. بايد مجموعه ها بدون چشمداشت از تيم ها حمايت کنند، زيرا ربوکاپ براي تربيت نسل آينده است.
    
    دکتر يزداني: صنعت و دانشگاه بايد به يکديگر اعتماد کنند
    دکتر مهدي يزداني، مدير کل پژوهشي دانشگاه آزاد اسلامي واحد قزوين و عضو هيات علمي دانشگاه در خصوص برآيند برگزاري مسابقات ربوکاپ در کشور مي گويد: طي 13سال گذشته با همکاري جمع قابل توجهي از استادان سعي کرده ايم اين دانش را در کشور گسترش دهيم و در چند سال اخير سعي بر کاربردي کردن مسابقات با حل مسائل ملي کرديم. بايد صنعت در اين نمايشگاه ها حاضر شود و بر مبناي مشاهدات خودش و با توجه به مشکلات و نيازها به سراغ دانشگاه بيايد و طرح مساله کند تا متخصصان در دانشگاه به حل مشکلات صنعت بپردازند و توليدکننده علم و فناوري باشند. دانشگاه نمونه اوليه نيازهاي صنعت را با حمايت صنعت مي تواند بسازد و صنعت نيز مي تواند به تجاري سازي بپردازد. دانشگاه حتي توانايي دارد با کمک صنعت به تجاري سازي استاندارد و با کيفيت محصولات اقدام کند و اين راه حل حرکت به سمت آينده و اقتصاد و صنعتي پايدار است که باعث مي شود فاصله ميان صنعت و دانشگاه کاسته شود. وي تصريح مي کند: صنعت و دانشگاه بايد به يکديگر اعتماد کنند و بدانند پيشرفت و اهدافشان با يکديگر در تضاد نيست. مسابقات ربوکاپ نشان مي دهد ما مهندسان توانمندي داريم. صنعت بايد با آنها طرح مساله صحيح کند تا امکانات تحقيقاتي دانشگاه ها به کمک توسعه صنعت بيايد. اين راهي است که هر دو طرف سود خواهند برد و در نتيجه کشور به توسعه و پيشرفت خواهد رسيد.
    
    *پژوهشگر آزمايشگاه تعامل انسان و ربات دانشگاه تهراننقشه راه ربوکاپ سيزده ساله / جام جم در گفت و گو با صاحب نظران از دستاوردها، ظرفيت ها و کاستي هاي توسعه صنعت رباتيک و هوش مصنوعي در کشور گزارش مي دهد
    


 روزنامه جام جم، شماره 5083 به تاريخ 27/1/97، صفحه 7 (دانش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بارآثار ديگري از "آريا صبوري"

  ايده هاي ايراني در عرصه بين المللي رباتيك
آريا صبوري*، جام جم 1/8/96
مشاهده متن    
  دم اضافه سوسك رباتيك!
آريا صبوري، جام جم 24/7/96
مشاهده متن    
  نخستين ربات مولكولي جهان ساخته شد
آريا صبوري*، جام جم 10/7/96
مشاهده متن    
  رباتي كه اركستر را رهبري كرد
آريا صبوري*، جام جم 29/6/96
مشاهده متن    
  ربات هاي حيات بخش در آسمان آفريقا
آريا صبوري، جام جم 6/6/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه چشم انداز مديريت مالي و حسابداري
متن مطالب شماره 24، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است