|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/1/27: «نه» جهان به جنگ در سوريه
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5350
دو شنبه 27 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5083 27/1/97 > صفحه 6 (جهان) > متن
 
 


«نه» جهان به جنگ در سوريه
مردم در كشورهاي مختلف جهان عليه اقدام جنگ طلبانه كشورهاي غربي تظاهرات كردند


حملات موشکي تحت رهبري آمريکا به سوريه هرچند اقدامي نمايشي و فضاحت بار بود، اما همين اقدام بيم و نگراني هايي را در افکار عمومي جهان مطرح کرد و حتي شهروندان کشورهاي حمله کننده به سوريه نيز به اقدام حاکمان خود اعتراض کردند واز همان ابتداي حمله تاکنون ده ها هزار نفر عليه جنگ و اقدام تجاوزگرانه آمريکايي، فرانسوي و انگليسي در شهرهاي مختلف جهان از واشنگتن گرفته تا يونان و لبنان تظاهرات کرده و جنگ افروزان را محکوم کرده اند. تظاهرات «نه به جنگ عليه سوريه» همچنان در شهرهاي مختلف ادامه دارد.
    به گزارش ديلي ميل، معترضان در شهرهاي آمريکا شعار مي دادند «دست هايتان را از سوريه دور کنيد». آنها همچنين نمادهايي به دست داشتند که روي آنها نوشته شده بود «نه به جنگ عليه سوريه» و «جنگ بي پايان به نفع امپراتور». گروهي در شهر سانفرانسيسکو در نزديکي خانه هاي متعلق به دو قانونگذار ارشد آمريکايي شامل ديان فاينستاين، سناتور کاليفرنيا و نانسي پلوسي، رهبر اقليت مجلس نمايندگان آمريکا تظاهرات برگزار کردند. تظاهر کنندگان در مرکز شهر لس آنجلس نيز يک «اعتراض اضطراري» را سازماندهي کردند. تعدادي نيز در شهر اوکلند با برگزاري تظاهرات سياست هاي جنگ طلبانه دونالد ترامپ را محکوم کردند. تظاهرات ضد جنگ در چند شهر ديگر ازجمله نيويورک، آتلانتا، مينياپوليس، شيکاگو و واشنگتن برگزار شد. منابع خبري مي گويند در اين تظاهرات تنها ليبرال ها نبودند که از تصميم ترامپ براي بمباران سوريه به بهانه رخ دادن يک حمله شيميايي ناراضي بودند. بلکه تعداد زيادي از حاميان ترامپ نيز به او اعتراض کرده و گفتند از اين که رئيس جمهورشان به رغم وعده هايش براي درگير نکردن آمريکا در جنگ هاي خارجي، دستور به اين بمباران داده بسيار ناراضي هستند. يک حامي ترامپ به نام مايک سرنوويچ که عضو ارشد راست هاي آلترناتيو است در اظهاراتش از دونالد ترامپ به طعنه با عنوان «دونالد بوش» (اشاره به جورج دبليو بوش، رئيس جمهور جنگ طلب سابق) ياد کرد.
    
    ترامپ برو گمشو !
    صدها نفر از مردم شيلي و عرب هاي ساکن اراضي اشغالي فلسطين و مردم لبنان در اعتراض به حمله متجاوزانه آمريکا و متحدانش به سوريه دست به تظاهرات زدند. مردم شيلي در اعتراض به حمله سه گانه به سوريه و در حمايت از اين کشور مقابل سفارت آمريکا در سانتياگو تظاهرات کردند. نيروهاي امنيتي شيلي به دنبال تشديد تظاهرات اطراف سفارت آمريکا مستقر و با معترضان درگير شدند و تعدادي از آنها را دستگير کردند. تظاهر کنندگان با بالا بردن پرچم سوريه شعارهايي عليه کشورهاي متجاوز به اين کشور و محکوم کردن حمله آمريکا سردادند. همچنين صدها نفر از عرب هاي ساکن سرزمين هاي اشغالي در اعتراض به اين اقدام آمريکا جلوي کنسولگري آمريکا در حيفا تجمع کردند. آنها با بالا بردن پرچم هاي سوريه شعارهايي در مخالفت با آمريکا سر داده و خواهان اتحاد سوريه شدند.در بيروت نيز «جبهه العربيه التقدميه» و جنبش «الامه» راهپيمايي خودروها را ترتيب دادند و به منظور محکوم کردن حمله آمريکا به سوريه به خيابان هاي اين شهر رفتند. آنها جلوي سفارت روسيه به منظور قدرداني از موضع اين کشور درباره سوريه توقف کرده و پرچم روسيه را بالا بردند.
    در يونان نيز هزاران نفر با برگزاري تظاهرات پرچم هاي آمريکا را به آتش کشيدند. به گزارش آسوشيتدپرس اين تظاهرات را حزب کمونيست شنبه ساماندهي کرده بود و شرکت کنندگان شعارهاي ضدآمريکايي سر مي دادند و بنرهايي با خود حمل مي کردند که روي آنها شعارهايي در انتقاد از اقدام آمريکا نوشته شده بود. در برخي موارد اين نوشته قرمز به چشم مي خورد: «آمريکايي ها قاتل مردم هستند.» معترضان يوناني در ميدان «سينتاگما» در آتن تجمع کرده و پرچم آمريکا را به آتش کشيدند. شرکت کنندگان در اين تظاهرات شعارهاي ضدآمريکايي سر دادند و برخي از آنان با رنگ قرمز در پياده روها نوشتند، «آمريکايي ها قاتل مردم هستند». معترضان يکصدا فرياد مي زدند: «ترامپ برو گم شو !» حمله موشکي آمريکا و متحدانش پس از آن صورت گرفت که گروه هاي تروريستي فعال در شهر دوماي سوريه مدعي شدند به اين شهر حمله شيميايي شده است. دولت آمريکا بلافاصله دمشق را به دست داشتن در اين حادثه متهم و اعلام کرد بزودي به سوريه حمله خواهد کرد. اين درحالي بود که هنوز بازرسان سازمان ملل براي انجام تحقيقات خود به سوريه اعزام نشده بودند. حمله سه گانه آمريکا، فرانسه و انگلستان به سوريه نشان داد طرح اين حمله از پيش ريخته شده و کشورهاي متجاوز به دنبال بهانه اي براي حمله خود بودند .
    
    ادامه کشمکش ها بر سر سوريه
    مايک پنس، معاون رئيس جمهور آمريکا بار ديگر دولت مشروع و قانوني سوريه را به حمله تهديد کرد و گفت: اگر سوريه حملات شيميايي ديگري انجام دهد، بهاي آن را خواهد پرداخت. وي در نشستي در شهر ليما پايتخت پرو مدعي شد: دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا اين مساله را شفاف کرده است که ايالات متحده، آماده ادامه اين گونه تلاش هاست تا چارچوب بازدارنده اي را مجدد ايجاد کند تا نظام سوريه و حاميانش بدانند اگر بار ديگر از تسليحات شيميايي استفاده کنند، بايد هزينه آن را بپردازند. در يک خبر ديگر اعلام شد فرانسه، آمريکا و انگليس روز شنبه پيش نويس قطعنامه جديدي را درباره سوريه در شوراي امنيت ارائه کردند. برخي منابع خبري مي گويند اين نخستين بار است که پيش نويس قطعنامه اي در شوراي امنيت مطرح مي شود که تمامي جوانب شيميايي، انساني و سياسي بحران سوريه را در نظر گرفته است. اين قطعنامه قرار است امروز به بحث گذاشته شود.
    
    هياهو براي هيچ
    روزنامه انگليسي گاردين در يادداشتي ضمن اشاره به حملات اخير سه متحد غربي به سوريه نوشت، با وجود سر و صداي زياد رئيس جمهور آمريکا درباره به نتيجه رساندن ماموريت، واقعا مشخص نيست چه چيز در نتيجه آن حملات حاصل شده است. در ادامه يادداشت آمده است، تجهيزاتي که در اين حملات مورد استفاده قرار گرفتند همه از جديدترين فناوري ها هستند و بُرد موشک ها صدها کيلومتر است که براي شليک از فاصله دور طراحي شده اند. در زماني حدود 45 دقيقه که حملات اين سه کشور به سوريه در حال انجام بود، حدود 50 ميليون دلار تسليحات شليک شدند؛ اما اين که چقدر اين حملات هوايي براي هدفشان که مقابله با تسليحات شيميايي حکومت اسد است، تاثير گذار بوده، يک سوال بي جواب است بويژه اين که روسيه گفته است ارتش سوريه، 71 موشک از بيش از صد موشک شليک شده را منهدم کرد.
    «نه» جهان به جنگ در سوريه / مردم در کشورهاي مختلف جهان عليه اقدام جنگ طلبانه کشورهاي غربي تظاهرات کردند
    


 روزنامه جام جم، شماره 5083 به تاريخ 27/1/97، صفحه 6 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه كودكان استثنايي
متن مطالب شماره 4 (پياپي 70)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است