|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/1/27: صباح زنگنه در گفت و گو با جام جم مطرح كرد: كلاه گشاد يانكي ها بر سر سعودي
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5350
دو شنبه 27 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5083 27/1/97 > صفحه 8 (سياسي) > متن
 
 


صباح زنگنه در گفت و گو با جام جم مطرح كرد: كلاه گشاد يانكي ها بر سر سعوديطي هفته هاي اخير شاهد شدت يافتن اظهارات ضد ايراني بن سلمان و طرح ادعاهاي بي اساس او عليه کشورمان هستيم.
    بر همين اساس، هفته گذشته بن سلمان، وليعهد عربستان مدعي شد ايران با همه کشورهاي عربي مشکل دارد و اگر با آن برخورد نشود به تهديد بزرگي تبديل خواهد شد.اظهارات مقامات سعودي عليه جمهوري اسلامي در حالي مطرح مي شود که سياست هاي تفرقه افکنانه و جنگ طلبانه اين کشوشر در منطقه غرب آسيا که از پشتيباني غرب و بويژه آمريکا نيز برخوردار است، عامل اصلي مشکلات در اين منطقه است اما آنها با فرافکني تلاش مي کنند ايران را مقصر اين مسائل جلوه دهند.
    حدود يک ماه پيش بن سلمان در آمريکا ديداري با ترامپ داشت و مطالب رد و بدل شده ميان آنها حاکي از تلاش او براي همراهي با تيم جديد کاخ سفيد عليه ايران است.
    در اين بين رسانه هاي مختلف نيز در ماه هاي اخير از روابط ويژه بن سلمان، کوشنر داماد ترامپ و بنيامين نتانياهو سخن گفته اند که مي توان از آن به اتحادي عليه ايران تعبير کرد.
    در مورد علت تندروي عربستان عليه ايران، همچنين تشکيل جبهه ضد ايراني از سوي آمريکا و عربستان و چشم انداز اين همراهي گفت وگويي با صباح زنگنه، کارشناس مسائل منطقه انجام داديم که در ادامه مي خوانيد.
    
    علت افزايش اظهارات ضد ايراني از سوي عربستان چيست؟ اين موضعگيري ها را تا چه ميزان مي توان به شکست هاي اين کشور در عرصه داخلي و سياست خارجي عربستان مرتبط دانست؟
    عربستان به بن بست هاي جدي برخورد کرده و در مسائل سياسي، امنيتي و منطقه در برابر سوالات و اعتراضات بسيار مردم مسلمان دنيا قرار دارد. اما متاسفانه به جاي اين که سياست هاي خود را تعديل و به اين اعتراضات پاسخ دهد تلاش مي کند با ايجاد يک دشمن فرضي و مقصر جلوه دادن ايران، خود را تبرئه کند.
    عربستان عليه مردم عراق، سوريه، لبنان، يمن و حتي گروه هاي معارض خود در خاک عربستان اعم از شيعه، سني، روشنفکر، مذهبي، سلفي و اخواني جناياتي را مرتکب شده و در عمل نيز توافقاتي در جهت فروش فلسطين داشته است.
    طبيعي است که اين کشور با اين اقدامات ناشايست پاسخي براي مردم خود و همچنين ساير ملت ها نداشته باشد، به همين دليل تلاش مي کند با خلق دشمن فرضي به نام ايران تمام مشکلات را بر دوش کشورمان گذاشته و ما را مقصر جلوه دهد.
    مقامات سعودي در حالي عليه کشورمان ادعاهايي را مطرح مي کنند که سياست هاي تفرقه افکنانه و جنگ طلبانه اين کشور در منطقه غرب آسيا که از پشتيباني غرب و بويژه آمريکا نيز برخوردار است، عامل اصلي مشکلات در اين منطقه است اما آنها با فرافکني هاي خود تلاش مي کنند ايران را براي تمام اين مسائل مقصر جلوه دهند.
    
    آيا رفتارهاي اخير بن سلمان را مي توان نمايش قدرتي از سوي اين کشور جهت مصرف داخلي قلمداد کرد؟
    با عناوين مختلفي مي توان رفتارهاي بن سلمان را تحليل کرد. تثبيت موقعيت بن سلمان در برابر اعضاي خاندان سلطنتي، تثبيت موقعيت عربستان در برابر کشورهاي شوراي همکاري، سوءاستفاده از غيبت سوريه، عراق و مصر در اتحاديه عرب همچنين جايگزين کردن خود به جاي اين کشورهاي مهم، همه عناوين گوناگوني است که قابل طرح در مورد اين سياست و روش عربستان در مقابل ايران است.
    
    علت همراهي آمريکا و عربستان و به تعبيري تشکيل جبهه عليه ايران چيست؟ کوشنر چه نقشي در اين خصوص دارد؟
    ملاحظه مي کنيد که شاهزاده بن سلمان از تجربه فعاليت سياسي برخوردار نيست، وي اطلاعات درستي از تاريخ منطقه و جهان نداشته و علاقه مند به تقويت جايگاه خود و همچنين نمايش و خودنمايي در اين رابطه است.
    کوشنر نيز از اين فرصت استفاده کرده و طي هماهنگي که با نتانياهو انجام داده به بن سلمان تلقين کرده است در صورت بهبود روابطش با اسرائيل و حل مشکل آن در منطقه مي تواند از امکانات خوبي به لحاظ حمايت هاي آمريکا و ترامپ بهره مند شود. شاهديم ترامپ در دوران کمپين انتخاباتي خود بشدت عليه عربستان و سياست هاي اين کشور موضع گرفته و به آن حمله کرده بود، بنابراين چه تغييري بايد به وجود آمده باشد که نسبت به سخنان قبلي خود عقب نشيني و سياست ديگري را در هماهنگي با عربستان و رژيم صهيونيستي اتخاذ کند، غير از اين که صهيونيست ها که شامل نتانياهو، کوشنر، گروه هاي صهيونيستي مسيحي و محافظه کاران تندروي آمريکا که در همين مجموعه قرار مي گيرند تلاش هايي در جهت ترسيم چنين تصويري از رابطه آمريکا و عربستان با توجه به امکانات مالي ناشي از فروش نفت مردم عربستان مي کنند. اين گروه در تلاش جهت بهبود اوضاع اقتصادي آمريکاست، در عربستان هم به دليل نبود پارلمان، انتخابات، مطبوعات آزاد و عدم وجود احزاب هيچ فردي حق اعتراض به رفتار حاکمان را ندارد. آل سعود يک خزانه بزرگ بدون مالکي دارد که به هر ميزان دلخواه از آن برداشت مي کند، چنين سياستي براي آمريکا نيز مناسب است تا به اين ترتيب بتوانند با تزريق پول هاي عربستان به راه حلي براي اقتصاد مشکل دار آمريکا دست يابد.
    به اين ترتيب ترامپ تمام موضعگيري هاي قبل از رياست جمهوري خود را کنار زده و سياست ديگري را دنبال مي کند، چنين سياست سودجويانه اي به ضرر منافع ملت عربستان، ملت هاي عرب و مسلمان است.
    
    پيش بيني شما از آينده همراهي و همصدايي آمريکا و عربستان عليه جمهوري اسلامي ايران چيست؟
    در اين همکاري ها قطعا بخشي از منافع اقتصادي و صنعتي هم نصيب عربستان خواهد شد، با توجه به جايگاه آمريکا از لحاظ قدرت سياسي، اقتصادي و نظامي اين کشور مي تواند فضاهايي براي حرکت عربستان باز کند. البته اين فضاها کاذب خواهد بود و به نوعي کلاه گذاشتن بر سر عربستان تلقي مي شود، چراکه با اتمام پول عربستان و ضعيف تر شدن اقتصاد اين کشور، آمريکا هم طبعا به ادامه اين رابطه با عربستاني که نظام ديکتاتورمآبانه دارد و اوج توتاليتاريسم محسوب مي شود علاقه اي ندارد، زيرا براي آمريکا هم وجود چنين ارتباطي بي آبرويي محسوب مي شود. بنابراين هماهنگي ها و همراهي هاي فعلي ميان عربستان و آمريکا مقطعي است، البته همين ميزان همکاري ها نيز مي تواند موجب آسيب و صدمه به کشورهاي منطقه و ايران شود.
    عربستان به فکر منافع کشورخود و منطقه نبوده و چشم انداز روشني از اين منافع ندارد. به همين دليل وارد اين گردونه شده است.
    شاهديم اين کشور کسري بودجه دارد و البته در عين حال پرونده هاي جاستا عليه عربستان به راه خواهد افتاد، آنها فعلا معلق مانده اما بسته نخواهد شد و دولت و مسئولان عربستان را درباره حادثه 11 سپتامبر پاي ميز دادگاه هاي آمريکا خواهد کشاند.
    
    تحليل شما از اجلاس اتحاديه عرب، با توجه به اين که ايران يکي از مهم ترين محورهاي آن بود،چيست؟
    در اين نشست متغيرهايي وجود داشت که آن را نسبت به ساير نشست ها متفاوت کرده بود، عربستان بسيار تلاش کرده بود سوريه را از اتحاديه عرب خارج کند، اما ناگزير از دعوت اين کشور براي حضور در اين اجلاس شد.
    همچنين به رغم اين که عربستان در جهت محاصره قطر، اقدامات بسياري عليه اين کشور داشت، اما ناگزير به دعوت از قطر براي حضور در اجلاس شد.
    اين دو اتفاق شکست بزرگ و واضحي در سياست هاي عربستان خواهد بود، بنابراين هر اقدام ديگري از سوي عربستان انجام شود شاهد فضاحت هاي بيشتري در مورد سياست هاي اين کشور خواهيم بود.
    متاسفانه عربستان با پشتوانه آمريکا ظلم آشکاري در حق مردم يمن انجام مي دهد و در طول چند سال گذشته به کشتار مردم بيگناه اين کشور با پشتوانه آمريکا اقدام کرده است.
    کشورهاي عربي بايد بدانند آمريکا فقط به دنبال منافع خود و رژيم صهيونيستي است. بنابراين بهتر است کشورهاي عربي با کنار گذاشتن اختلافات به جاي دخالت در کشورها و بمباران يمن و کشتار مردم بحرين، اختلافات داخلي خود را از بين ببرند. بايد توجه داشته باشيم توطئه هاي تفرقه افکنانه ساليان اخير در ميان کشورهاي اسلامي و ايجاد و گسترش گروه هاي تروريستي و افراط گرا همانند داعش، با هدف بروز نفاق و انشقاق در جهان اسلام و فراموشي تدريجي آرمان فلسطين و ايجاد حاشيه امن براي رژيم صهيونيستي طراحي شده است. بنابراين اين کشورها بايد در اين زمينه هوشيار بوده و درگير توطئه هاي طراحي شده نباشند.
    صباح زنگنه در گفت و گو با جام جم مطرح کرد: کلاه گشاد يانکي ها بر سر سعودي
    


 روزنامه جام جم، شماره 5083 به تاريخ 27/1/97، صفحه 8 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه مبدل گرمايي
متن مطالب شماره 96، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است