|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/1/27: بهترين «صدا»هاي نوروز به انتخاب مردم
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5083 27/1/97 > صفحه 5 (راديو) > متن
 
 


بهترين «صدا»هاي نوروز به انتخاب مردم
رقابت برترين توليدات راديو در نخستين جشنواره هاي برنامه هاي نوروزي

نويسنده: زهره زماني

براي نخستين بار «جشنواره مردمي برنامه هاي نوروزي راديو» به همت اداره کل روابط عمومي سازمان صداوسيما و روابط عمومي معاونت صداي رسانه ملي با حضور شبکه هاي سراسري راديو ايران، جوان، تهران، سلامت، صدا، فرهنگ و ورزش برگزار شد و در اين جشنواره بهترين و پر شنونده ترين برنامه هاي راديويي نوروز را مردم انتخاب کردند. بر اين اساس، راديو جوان با برنامه «عيدِ من»، راديو ايران با برنامه «عيدانه و لبخند»، راديو تهران با برنامه «گل و بلبل»، راديو فرهنگ با برنامه «سازِ نوروز»، راديو ورزش با برنامه «عصرِ بهاري»، راديو صبا با برنامه «روزِ صبا نوروزِ صبا» و راديو سلامت با برنامه «به سمت بهار» رتبه هاي اول تا هفتم را به خود اختصاص دادند. البته تعميم اين جشنواره مردمي به ديگر مناسبت ها در طول سال، گام بزرگي در راستاي تقويت جشنواره و تشويق برنامه سازان راديويي خواهد بود. معرفي برنامه هاي شاخص راديو در هر شبکه باعث مي شود مخاطباني که کمتر سراغ راديو مي روند با اين برنامه ها آشنا شده و راديو هر روز شاهد افزايش شنونده باشد. اما اين سوال مطرح مي شود که عوامل ساخت اين برنامه ها چه معيار و ملاک هايي را در نظر گرفته بودند که توانسته اند راي مثبت شنوندگان را به خود جلب کنند.
    
    «عيد من» راديو جوان
    برنامه عيد من، هر روز با اجراي فرزاد حسني ساعت 10 صبح پخش مي شد.
    فريبرز گلبن، تهيه کننده اين برنامه به جام جم مي گويد: پرداختن به مسائل جوانان با نگاه طنز و توجه به مشکلات جامعه جوان کشور از دلايلي است که باعث شد مردم به اين برنامه بيشتر توجه کنند. در ابتداي برنامه سوالي را در مورد مسائل روز مطرح مي کرديم و از مخاطبان مي خواستيم با گفتن جواب در برنامه مشارکت داشته باشند. ضمن اين که مهمانان برنامه هم نقش مهمي در جذابيت داشتند که از بين هنرمندان و ورزشکاران انتخاب مي شدند.
    
    «عيدانه و لبخند» راديو ايران
    بيش از دو سال است که راديو جمعه با بهره گيري از هنرمندان قديمي طنز راديو در کنار بازيگران جوان موفق شده مخاطبان زيادي را به خود جذب کند و آغازگر نسل سوم برنامه هاي طنز صبح جمعه باشد. ساجد قدوسيان، تهيه کننده اين برنامه مي گويد: يکي از دلايلي که اين برنامه شنيده شد، قطعا بحث محتوايي آن بوده است. اين که ما هميشه سعي کرديم صداي مردم باشيم و مشکلات آنها را با زبان طنز به گوش مسئولان برسانيم.
    او مي افزايد: فضاي برنامه به لحاظ فرم و اجرا فضايي کاملا شاد است تا جايي که اگر مخاطب کسالت و ناراحتي داشته باشد به محض آن که پيچ راديويش را باز کند حالش بهتر مي شود. در حال حاضر 53 نفر اعم از بازيگر، نويسنده، نوازنده، خواننده و مسئولان کارهاي فني با «صبح جمعه» همکاري مي کنند. سوژه هاي «عيدانه و لبخند» مواردي بود که مردم در ايام عيد با آن سر و کار داشتند، ضمن اين که 34 طنز آهنگ براي ايام عيد توسط هنرمندان توليد شد.
    
    «گل و بلبل» راديو تهران
    در دورهمي هاي خانوادگي عموما بازي اسم و فاميل مورد توجه قرار مي گيرد و چه زيبا راديو تهراني ها توانستند در بخشي از مسابقه برنامه «گل و بلبل» انتقال دهنده اين فضاي شاد باشند. ميثم عبدي، تهيه کننده برنامه گل و بلبل مي گويد: دو عامل «مسابقه» و «اجراي نمايش لطيفه هاي نوروزي» باعث توجه و همراهي بيشتر مخاطبان شده است. سوالات معکوس، روايت حکايت کهن توسط گويندگان با تاکيد بر فضاي طنز و سرگرمي، توجه به استعدادها و خلاقيت هاي مخاطب در زمينه خوانندگي، تقليد صدا، اجراي راديويي، دکلمه و شعر در برنامه لحاظ شده بود. همچنين در بخش اجراي لطيفه ها، گويندگان برنامه با توجه به مسابقه و توان اجراي نمايشي و تيپيکال، لطيفه هاي ارسالي از طرف مخاطبان را به صورت زنده به نمايشي کوتاه تبديل مي کردندکه با استقبال مخاطبان مواجه شد.
    
    «ساز نوروز» راديو فرهنگ
    دو تيم برنامه ساز، هادي موسوي نژاد و پرويز جمالي با هدف تفريح و سرگرمي به مدت 16 روز به بيان موضوعاتي چون عمو نوروز، کارنامه اعمال در سالي که گذشت، هفت سين، تولد، گل و بلبل، پيک نوروزي و سفر، خاطرات عيد ديدني، آرزوهاي جديد، طبيعت گردي، سوغاتي و تنبلي پرداختند. همچنين هر روز سه قطعه نمايشي طنز با موضوع برنامه تهيه و توليد و بازي هاي نوروزي روايت و مناطق نوروزي در آيتم «عيد کجا بريم؟» معرفي شد. بررسي بهار در ادبيات فارسي، توليد آنونس هايي مربوط به شعار سال و ارتباط با کاروان هاي راهيان نور و مشارکت مردم در گفتن پاسخ پرسش مسابقه عواملي است که باعث شد برنامه راديو فرهنگ نيز شنيده شود.
    
    «عصر بهاري» راديو ورزش
    سيدمرتضي سيدمحمدي و يوسف فرجي، تهيه کنندگان «عصر بهاري» بودند که با توجه به تعطيلي رسانه هاي مکتوب و محدود شدن منابع موثق خبري، سعي کردند در کنار گوينده خوب، از کارشناس خبره هم استفاده کنند تا علاوه بر جنبه سرگرمي برنامه، شنونده در جريان اخبار مهم ورزش ايران و جهان نيز قرار بگيرد. توجه و تلاش کارشناس ورزشي هم بر اين نکته بوده تا در حين اعلام عناوين ورزشي، به جزئيات بيشتري از خبر بپردازد که اين مهم در جلب و رضايت شنونده تاثير بسزايي داشته است.
    فرجي مي گويد: لحاظ چند آيتم با درونمايه طنز همچون مروري بر خبرهاي سال 96 براي تنوع سمعي مخاطب، نکته ديگري بود که در اين برنامه مدنظر قرار گرفت. در قسمت گفت وگو، تلاش مصاحبه کننده بر اين بود تا با طرح سوالات جذاب، جواب هاي ويژه و جالبي را از مصاحبه شونده بگيرد که اين مهم در فضايي صميمي و به دور از کليشه اتفاق افتاد.
    
    «روز صبا، نوروز صبا» در راديو صبا
    در شبکه اي که خشم در آن ممنوع است و همه بايد بخندند، مسلم است تيمي که برنامه اي را هدايت مي کند نيز آدم هايي بشاش و خندانند که بتوانند فضاي خوبي را براي شنوندگان به وجود بياورند .
    سحر جولايي يکي از تهيه کننده هاي برنامه «نوروزنامه» که همراه عليرضا محمدنيا، تهيه کنندگي برنامه هاي ويژه نوروز را به عهده داشته است، مي گويد: عوامل برنامه فقط به اين موضوع فکر مي کردند که مخاطبانشان در لحظاتي که برنامه پخش مي شود از قيل و قال زندگي رها شده و لبخند بزنند. براي همين نه تنها از مساله اي انتقاد نکردند، بلکه روايتگر خبرها و اتفاقات بد نيز نبودند.
    جولايي ادامه مي دهد: با اين که اين برنامه در ساعاتي پخش مي شد که مخاطبانش تازه از خواب بيدار شده يا در حال سفر و رانندگي در جاده اند، اما باز هم شنيده شد. چون نه تنها نکات مربوط به نوروز در قالب طنز در آن بيان مي شد بلکه با موسيقي هاي شاد و لذت آفرين سعي مي کرد مخاطب را با خود همراه نگه دارد.
    
    «به سمت بهار» راديو سلامت
    عوامل برنامه ساز «به سمت بهار» اين مرتبه ساختارشکني کردند و به جاي اين که داخل استوديو بنشينند و سوال هاي مردم را از کارشناسان بپرسند، به قصد سفر به يکي از شهرهاي ديدني ايران، همراه با مهمانان و کارشناسان خود سوار بر قطاري شدند و به موضوعات مختلفي همچون بهداشت و تغذيه در سفر، ديد و بازديدهاي نوروزي و نکات ايمني در رانندگي و گردشگري پرداختند. سولماز عطايي، سردبير و تهيه کننده اين برنامه مي گويد: ما به صورت کارشناس نمايشي نکات سلامت را به شنوندگان خود انتقال داديم که فکر مي کنم يکي از نقاط قوت برنامه و پر مخاطب بودنش همين بوده است. به طور مثال، مش صفر خدمه قطار، شرح حال ماجراهايي را که اتفاق مي افتاد براي پزشک قطار دکتر ياسر يوسفي شرح مي داد و او نيز از کمک هاي اوليه به اشخاص حادثه ديده صحبت مي کرد. همچنين عليرضا تابان در نقش توريستي خارجي همراه با مسافري بومي در رستوران قطار درباره غذاي مورد علاقه خود صحبت مي کردند و دکتر منصور رضايي کارشناس تغذيه درباره خواص غذايي آن سخن مي گفت.
    
    
    بهترين «صدا»هاي نوروز به انتخاب مردم / رقابت برترين توليدات راديو در نخستين جشنواره هاي برنامه هاي نوروزي
    


 روزنامه جام جم، شماره 5083 به تاريخ 27/1/97، صفحه 5 (راديو)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 32 بارآثار ديگري از "زهره زماني"

  كام شيرين و دغدغه هاي روابط ميان دختران و پسران پيش از ازدواج / حركت برنامه خانوادگي شبكه دوم سيما روي لبه تيغ
زهره زماني، رسالت 15/5/97
مشاهده متن    
  دعوت كارآفرينان برتر در راديو تهران
زهره زماني، جام جم 19/4/97
مشاهده متن    
  گزارش فوتبال از راديو؛ دشوار اما بي حاشيه / گزارشگران ورزشي راديو از گزارش رقابت هاي جام جهاني فوتبال مي گويند
زهره زماني، ايران 10/4/97
مشاهده متن    
  وقتي تمام وجودشان «صدا» مي شود / صداهاي ماندگار از كار در قديمي ترين رسانه مي گويند
زهره زماني، جام جم 31/3/97
مشاهده متن    
  قرار افطار در راديو ايران / برنامه قرار آسماني ويژه افطار روانه آنتن مي شود
زهره زماني*، جام جم 7/3/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Iranian Journal of Medical Physics
شماره 1 (پياپي 59)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است