|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/1/27: به تور آشنايي با داعش دعوتيد
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5083 27/1/97 > صفحه 10 (ادبيات و هنر) > متن
 
 


به تور آشنايي با داعش دعوتيد
درباره كتاب پرفروش «رستاخيز داعش»

نويسنده: محمدصادق عليزاده

صحبت هاي اخير رئيس جمهور آمريکا دوباره نام داعش را ميان خبرها آورد. جرياني که مدتي است از آن خبري نيست، اما ريشه هاي فکري و عقيدتي آن هنوز در بخش هايي از جهان اسلام هنوز زنده است. کتاب «رستاخيز داعش» مي تواند کتاب بروشور مانند خوبي در معرفي اين گروه تروريستي باشد.
    «من، مدتي قبل به نيروهاي نظامي آمريکا دستور دادم تا دست به حملات دقيق عليه مواضعي بزنند که تاسيسات توليد سلاح شيميايي رئيس جمهور سوريه است. يک عمليات مشترک با نيروهاي نظامي فرانسه و انگليس در حال انجام است. ما از هردوي آنها تشکر مي کنيم. من درباره دليل اين حمله با شما گفت وگو مي کنم.» دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا با اين سخنان حملات موشکي آمريکا، فرانسه و انگليس را به اطلاع آمريکايي ها رساند، حمله ‎اي که به ادعاي مقامات ايالات متحده براي کنترل توانايي شيميايي نظامي سوري ها صورت گرفته بود. ادعايي که البته شواهدي براي اثبات آن ارائه نشده بود.
    صحبت هاي ترامپ اما اشاراتي به يکي از مهم ترين بحران هاي چند سال اخير خاورميانه و غرب آسيا هم کرد: « ما از شرکاي خود مي خواهيم مسئوليت بيشتري را براي حفاظت از کشورهايشان بپذيرند که شامل تامين منابع مالي بيشتر براي منابع، تجهيزات و تمامي اقدامات براي مقابله با داعش مي شود. شراکت بيشتر از جانب دوستانمان شامل عربستان، امارات، قطر، مصر و ساير کشورها مي تواند ضامن اين مساله باشد که ايران از جانب حذف داعش ديگر منتفع نمي شود.» گروهکي تروريستي که روزگاري به تنهايي نيمي از سوريه و عراق را تحت تسلط خود داشته و حتي به چند ده کيلومتري مرزهاي ايران هم رسيده بود و براي ايرانيان، رجز هم مي خواند و مبارز مي طلبيد.
    داعش يا به تعبير تکفيري ها «دولت اسلامي عراق و شام» حالا چند ماهي است که جز در مناطقي از يمن و افغانستان، حضور جدي در منطقه ندارد. آخرين سنگر آنها در شهر بوکمال با همکاري ائتلاف متحدين متشکل از سوريه، ايران، حزب ا... لبنان، رزمندگاني از پاکستان و افغانستان و پشتيباني نيروي هوايي روسيه فرو ريخت و ديگر خبري از حکومتي مخوف با پرچم سياه رنگ در عراق و سوريه نيست. حکومتي که با اعلام خلافت عجيب و غريب شخصي به نام ابوبکر البغدادي خود را به تيتر رسانه هاي دنيا تحميل و ذهن خيلي ها را متوجه خودش کرده بود که اين جريان و حکومت چه آبشخور فکري و فلسفي دارد و توسط چه ايدئولوژي عقيدتي تغذيه فکري مي شود. شايد کتاب «رستاخيز داعش» پاسخ مناسبي براي اين پرسش باشد.
    سال 1393 بود. نيمه تيرماه. يک هفته از آغاز ماه رمضان مي گذشت. تيتر اصلي خبرها و حرف و حديث هاي رسمي و غيررسمي و خانوادگي اما نه گرماي تابستان بود و نه تشنگي روزهاي رمضان. همه درباره ويدئويي 21 دقيقه اي صحبت مي کردند که در آن ابوبکر البغدادي، خليفه خودخوانده داعش اولين بار خودش را نشان داده بود. بغدادي با لباسي سراسر مشکي و ساعتي گرانقيمت در مسجد نوري شهر موصل نماز جمعه برپا کرده بود؛ شهر مهمي در شمال بغداد که با خيانت بخش هايي از نيروهاي امنيتي وابسته به صدام در برابر هجوم داعش فرو ريخت و تحويل دولت اسلامي شد. داعش به اوج قدرت رسيده بود. شايد خيلي ها حداقل در پيچاپيچ ذهن خودشان، وجود يک حکومت جديد در دل عراق و سوريه و ترکيه را پذيرفته بودند. حالا بغدادي در مسجد نوري موصل مي رفت که آخرين پرده از اجراي باشکوه خودش را پيگيري کند.
    همه مي خواستند بدانند خليفه داعشي ها کيست و از کجا آمده است و چه در سر دارد. با يک جست وجوي ساده در اينترنت، مقالات و مطالب زيادي پيدا مي شد که هم و غم شان پاسخ به همين ها بود، اما بيشترشان کپي از هم بودند که نکته جديدي نداشتند يا اگر نکته هاي نابي مطرح مي کردند آنقدر پراکنده بودند که هيچ تصوير جامعي از خليفه به دست نمي دادند. يک سال بعد، موسسه بروکينگز مطلب پر و پيماني از بغدادي سياه پوش منتشر کرد. مطلبي پر از عکس و تصوير که گام به گام نشان مي ‍ داد چطور يک نوجوان درون گراي عاشق فوتبال تبديل شده است به سرکرده داعشي ها. مطلبي که خيلي زود تحسين پژوهشگران و علاقه مندان به اين حوزه را برانگيخت.
    
    چشماني تيره و ابرويي کلفت
    نويسنده در بخش هايي از کتاب روايتي از زندگي و نوجواني و جواني ابوبکر البغدادي ارائه مي دهد که بسيار جذاب است. شايد مرور بخش هايي از آن خالي از لطف نباشد: «ابراهيم عواد ابراهيم البدري سال 1971(46 سال قبل) در سامرا به دنيا آمد. شهري باستاني در ضلع شرقي مثلث سني نشين شمال بغداد. او پسر مرد پرهيزکاري بود که در مسجد محله، قرائت قرآن ياد مي داد. با وجود مذهبي بودن خانواده بغدادي، بعضي از اعضاي آن به حزب بعث پيوسته بودند. دو عموي بغدادي در دستگاه هاي امنيتي صدام خدمت مي کردند و يکي از برادرانش هم افسر ارتش بود. يک برادر ديگرش هم که در ارتش خدمت مي کرد در ميانه جنگ هشت ساله عراق که به پشتوانه آمريکا عليه ايران راه افتاده بود، کشته شد. همسايگاني که دوران نوجواني او را مي شناختند، ابراهيم را پسري خجالتي و کم رو توصيف کرده اند. حتي وقتي در ميانه مسابقات دوستانه فوتبال، ورزش محبوبش، با او گلاويز مي شدند صبور و بردبار مي ماند. با اين حال عکس هايي که از آن روزهايش باقي مانده حال و احوال ديگري از او را ثبت کرده اند. خشمي زياد در چشماني تيره زير ابروي کلفت و چين افتاده او. حالا جهانيان ابراهيم البدري را با نام ابوبکر البغدادي و با سمت رهبري دولت اسلامي يا داعش مي شناسند. او حالا قدرتي دارد که در قلمرو خود مي تواندهر کسي را که ايمانش خدشه دارد، نه تنها سرزنش بلکه اعدام کند. از سال 2014 که ناگهان بغدادي در قامت هيولايي پديدار شدکتاب ها و مقالات خبري، مسير راديکال شدن او را تا حمله ايالات متحده به عراق در سال 2003 دنبال مي کردند. راديکال شدن او خيلي زودتر از اينها آغاز شده بود. ملغمه اي از بنيادگرايي، تماميت خواهي سکولار صدام حسين و همچنين تمايل او به تسلط بر ديگران، جرقه هاي راديکال شدن او بودند.
    
    درباره نويسنده کتاب
    ويليام مک کنتس، دکتراي مطالعات خاورميانه دارد و روزگاري هم مشاور وزارت خارجه آمريکا بوده است. او سردبير و بنيانگذار سايت «جهاديکا» هم محسوب مي شود؛ سايتي که به طور تخصصي در زمينه جهادي هاي اهل سنت کار مي کند و همه اسناد و مدارک و بيانيه هاي اين گروه ها را جمع آوري و ترجمه کرده و در اختيار عموم قرار مي دهد. مک کنتس اطلاعات بسياري از جزئيات زندگي بغدادي دارد. تاريخ، سياست و الهيات مربوط به اسلام، عراق و خاورميانه را هم خوب مي شناسد. هم از مناسبات ميان شيعه و سني مطلع است و هم رويکردهاي جهادي هاي تندرو را مي شناسد. مي داند که در کوچه پس کوچه هاي سامرا، بغدادي را با لقب «مومن» صدا مي کرده اند و هم بازي هايش او را «مسي» تيم شان مي دانسته اند. او عقيده دارد که تا پيش از ظهور داعش، همه « اسامه بن لادن» را شرالاشرار مي دانسته اند اما دولت اسلامي يا همان داعش از بن لادن هم بدتر است. خودش در مقدمه کتابش نوشته که من با اين کتاب شما را به يک تور آشنايي با داعش مي برم، ريشه هاي آن را نشان مي دهم، براي طرفدارانش کري مي خوانم و مخالفانش را تشويق مي کنم. او همچنين اين را هم اضافه کرده است که مخاطب اين کتاب با راهبردها و پروپاگانداهاي داعش آشنا شده و منازعات دروني اش را شنود کرده و توييت هايشان را دنبال مي کند.
    به تور آشنايي با داعش دعوتيد / درباره کتاب پرفروش «رستاخيز داعش»
    


 روزنامه جام جم، شماره 5083 به تاريخ 27/1/97، صفحه 10 (ادبيات و هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بارآثار ديگري از "محمدصادق عليزاده"

  تركش هاي دوستانه يك گزارش
محمدصادق عليزاده *، جام جم 26/6/97
مشاهده متن    
  اسكار رفتن يا نرفتن... مساله اين نيست!
محمدصادق عليزاده *، جام جم 25/6/97
مشاهده متن    
  #فرزندت-كجاست؟ / گزارش جام جم از شرح عكس ديدار پدر شهيد طنوريان با فرزندش پس از 35 سال كه موجي در فضاي مجازي ايجاد كرد
محمدصادق عليزاده، جام جم 24/6/97
مشاهده متن    
  دست هاي پُر حاج حسن / عمليات موشكي نيروهاي مسلح عليه تروريست ها بهانه اي شد تا سراغ كتابي درباره پدر موشكي ايران برويم
محمدصادق عليزاده، جام جم 19/6/97
مشاهده متن    
  استعفاي بهمني طعنه به فاضل نظري و حواشي چاوشي
محمدصادق عليزاده، جام جم 18/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله قرآن پژوهي خاورشناسان (قرآن و مستشرقان)
متن مطالب شماره 24، بهار و تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است