|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/1/27: نابهنگام پربركت...
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5083 27/1/97 > صفحه 15 (ايران) > متن
 
 


نابهنگام پربركت...
گزارش جام جم از پيامدهاي بارش برف و باران در نقاط مختلف كشور

نويسنده: فاطمه مرادزاده

بهار است و انتظارمان از اين فصل جز بارش هاي نرم و باطراوت و روييدن گل هاي زيبا و معطر و چهچهه مرغان عاشق آوازه خوان نبود، اما از انجا که در اين روزگار بسختي بتوان چيزي را سرجاي خود پيدا کرد و همان طور که زمستانمان زمستان نبود و خشک و بي برف و بارش بود، حالا شايد بتوان حال و روز اين ايام از فصل بهار که يکباره سرد و باراني و برفي شده را درک کرد و چندان گيج و گنگ نشد؛ شرايط آب و هوايي غريبي که حتي اگر ما خود را با آن سازگار کنيم، باغات و مزارع مان مشکل بتوانند خود را با آن وقف دهند و بي خسارت از کنار آن عبور کنند.
    به گزارش جام جم، صبح روز گذشته و تقريبا در هر نقطه اي از کشور که ساکن هستيد، کافي بود خودتان را به پشت پنجره برسانيد تا قطرات تند باران و بخار نشسته روي شيشه ها چشمتان را پر کند و سوز سرمايي که از لاي درزهاي در خودش را به فضاي داخل اتاق مي رساند، خاطره يک روز سرد زمستاني را در ذهنتان زنده کند. اما فقط اين نبود، اگر از فضاي منزل خارج مي شديد، و يا حتي سري به دنياي بزرگ اينترنت و سايت هاي خبري مي زديد، با اخبار متنوع و متعددي از ورود تحميلي و نابهنگام زمستان و سرما و بارش هاي گسترده اش به اغلب نقاط کشورمان مواجه و غافلگيرتر هم مي شديد؛ سرما و بارش هاي برف و باراني که برخي معتقدند بخاطر خشکي بي حد و حصر کشورمان حتي در اين فصل و هنگام شکوفه دهي درختان هم نعمت و غنيمتند و برخي هم البته نگران از دست رفتن محصول و ثمره باغات و مزارع خود با ورود اين زمستان نابهنگام هستند.
    
    نگرانيم و دست به دعا شده ايم
    عمده آنها که نگران هستند و بارش برف و کاهش شديد دما لرزه بر اندامشان انداخته و احتمالا غصه دار و حتي دست به دعاشان کرده؛ کشاورزان، باغداران و مسئولان اداراتي چون اداره جهاد کشاورزي و بيمه محصولات باغي و زراعي در استان هايي چون اردبيل هستند که ثمره يکساله زراعي و باغي شان در مواجهه با اين زمستان زودرس فاصله اي تا سرمازدگي و نابودي ندارد.
    احمد شهريار، معاون بهبود توليدات گياهي اداره جهاد کشاورزي استان اردبيل که نگراني را مي توان در ريتم کلامش دريافت، درباره اين نگراني به ما مي گويد: اکنون اردبيل بشدت سرد است و برف پراکنده هم مي آيد، اما آنچه ما را بسيار نگران کرده، پيش بيني هواشناسي مبني بر کاهش دماي هوا تا منفي چهار درجه در ساعات آينده در اين استان است که اگر اين اتفاق بيفتد و دما حتي به زير صفر درجه کاهش يابد، خسارات زيادي به باغات و مزارع ما وارد شده و با مشکلات بسياري روبه رو خواهيم شد.
    به گفته شهريار از آنجا که اشتغال اول استان اردبيل کشاورزي و باغداري است، خسارت به اين بخش مي تواند خسارات به اقتصاد کل استان تلقي شود و شايد غيرقابل جبران باشد.
    وي درخصوص نحوه و ميزان خسارات به باغات مي گويد: بيشتر باغات استان اردبيل در مشکين شهر و خلخال است که شامل هسته دارها و سيب ها مي شود. هسته دارها مثل هلو، زردالو، شليل و هلو اکنون در مرحله بعد گل دهي، يعني چاقاله هستند و سيب ها شامل سيب و گيلاس و آلبالو در مرحله شکوفه کاملند. اما خسارت سرماي شديد بيشتر شامل درختان هسته دار خواهد شد، زيرا هرچه مرحله رشدي درخت بيشتر باشد و از مرحله گل دهي فاصله بيشتري گرفته باشد، خسارت هم بيشتر است.
    شهريار درخصوص وارد شدن خسارت به مزارع هم مي گويد در بخشي از زراعت ها بويژه در بخش غلات که اکنون در مرحله ظهور خوشه هستند، سرماي هوا بشدت خسارت زا خواهد بود. هرچند مزارع ما بيشتر در مناطق شمالي استان مثل بيله سوار و گرمي و پارس آباد است که گمان نمي کنم کاهش دما در اين مناطق چندان محسوس باشد، اما اگر باشد خسارت هم گسترده خواهد بود.
    خلاصه اين که معاون بهبود توليدات گياهي اداره جهاد کشاورزي استان اردبيل مي گويد تنها راه چاره اکنون دست به دعا شدن است تا بلکه دماي هوا منفي نشود، چراکه اکنون غيراز دعا کار ديگري نمي توان کرد و راهکارهايي مثل کشيدن پلاستيک روي درختان و آتش و دود برپا کردن ميان باغ ها (به منظور گرم کردنشان) نه امکان پذير است و نه پاسخگوي اين حجم از سرما که توده اي وارد کشور شده و ماندگاري زيادي دارد.
    
    خسارت ها قابل اغماض است
    بارش برف و سرماي نابهنگام ظاهرا فقط کشاورزان و باغداران را آشفته و نگران حال کرده است، سراغ هر قشري خارج از اين بخش که مي رويم، همه خوشحالند و راضي و شکرگذار؛ بويژه کارشناسان امور آب و طبيعت که از حال و روز وخيم سرزمين تفتيده مان و کمبود شديد منابع آبي اش مطلعند.
    مهري اکبري، استاديار گروه آب و هواشناسي دانشکده علوم جغرافيايي دانشگاه خوارزمي، جنبه هاي مثبت بارش برف و باران در اين فصل را بسيار بيشتر از جنبه هاي منفي آن دانسته و به جام جم مي گويد: در کشوري که امسال و تاکنون بارش هايي کمتر از نرمال دريافت کرده، اکنون بارش برف و باران يک جور نعمت است که تا حدي مي تواند برخي منابع آبي مورد نياز ما را تامين کند، گرچه نمي تواند بارش هاي بسيار کم نيمه اول سال آبي ما را جبران کند. اکبري به نکات منفي اين بارش ها هم اشاره کرده و مي افزايد: اين بارش هاي نابهنگام البته ناهنجاري هايي هم به لحاظ افت دما در برخي مناطق ايجاد کرده و خسارت هايي را از منظر کشاورزي، تامين انرژي، ترافيک جاده اي و ... بوجود آورده، با اين حال وضعيت منابع آبي ما به حدي بحراني است که درمجموع مي شود از اين خسارت ها چشم پوشي کرد، گرچه ممکن است يک کشاورز با اين نظر موافق نباشد بويژه در مناطقي که برف باريده و شاهد افت دما هستيم.
    
    بارش ها را به فال نيک مي گيريم
    محمد درويش، عضو هيات علمي موسسه تحقيقات جنگل ها و مراتع و تحقيقات بيابان کشور هم بارش برف و باران در اين ايام از فصل بهار را بسيار مثبت ارزيابي کرده و به جام جم مي گويد: در کشوري که ميزان ريزش هاي آسماني اش کمتر از ميانگين دراز مدت است، هر يک قطره باران که بيشتر ببارد بايد به فال نيک گرفت و خدا را شکر کرد.
    به عقيده درويش اگر سيلي هم بوجود بيايد و خسارتي به بخش کشاورزي و تاسيسات وارد شود، مقطعي است و ناشي از نابخردي هاي انساني و سوء مديريتي که پيش بيني هاي لازم را نمي کند و در بستر رودخانه ها ساخت و ساز کرده و حريم امن آن را تخريب و ناامن مي کند.
    اين کارشناس حوزه طبيعت درکل بارش ها را به فال نيک گرفته و مي افزايد: اين بارش ها بويژه امسال که ريزش هاي اسماني مان کمتر از ميانگين است، بسيار مفيد است و باعث پرآب شدن چشمه ها و قنوات و رودخانه هاي ما مي شود و درمجموع به نفع کشاورزان ماست که حتي ممکن است اکنون خساراتي را متحمل شوند.
    درويش درخصوص خسارت سيلابي اين بارش ها و هدررفت احتمالي آب هايي که برنامه اي براي جمع آوري آن نيست هم مي گويد: خوشبختانه چون اغلب بارندگي هاي عمده اکنون در غرب کشور و مناطق زاگرسي و جنگل هاي زاگرسي رخ مي دهد و رودخانه هاي موجود در اين مناطق فاصله طولاني را طي مي کند تا به خوزستان و خليج فارس بريزند، بخش عمده اي از آب آرام آرام در سرزمين ايران نفوذ مي کند و به بهبود وضعيت چشمه ها و قنوات و رويشگاه هاي جنگلي مان کمک مي کند.
    به عقيده وي حتي آن بخش از بارش ها هم که وارد خليج فارس مي شود باز نعمت است چون باعث مي شود کيفيت آب خليج فارس بهبود پيدا کند و تخم ريزي ابزيان بيشتر شود و کيفيت آبزياني که ما استفاده مي کنيم سالم تر شود.
    عضو هيات علمي موسسه تحقيقات جنگل ها و مراتع و تحقيقات بيابان کشور اصلا اعتقادي به هدررفت آب ندارد و مي گويد: ما اصلا چيزي به نام هدررفت آب نداريم و اين اصطلاحي است که سدسازها و مجموعه وزارت نيرو از ان استفاده مي کنند تا بگويند ما اگر سد نسازيم اين آب هدر مي رود و از دسترس خارج و وارد اب هاي ازاد يا کويرهاي مرکزي مي شود درحالي که همه اينها حقابه هايي است که بايد به آنها داده شود.
    نابهنگام پربرکت... / گزارش جام جم از پيامدهاي بارش برف و باران در نقاط مختلف کشور
    


 روزنامه جام جم، شماره 5083 به تاريخ 27/1/97، صفحه 15 (ايران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بارآثار ديگري از "فاطمه مرادزاده"

  56 سال «حُر» بودن / گفت و گو با عباس جواهري، استاد پيشكسوت تعزيه خواني اصفهان
فاطمه مرادزاده، جام جم 26/6/97
مشاهده متن    
  گهواره اي كه تاريخ را تكان داد / گزارش جام جم از آيين هاي گراميداشت حضرت علي اصغر(ع) در نقاط مختلف كشور
فاطمه مرادزاده، جام جم 24/6/97
مشاهده متن    
  حس خوب آرامش / گزارش جام جم از مسجد جامع اروميه؛ كهن ترين بناي اين شهر
فاطمه مرادزاده، جام جم 13/6/97
مشاهده متن    
  جنگ با رنگ در اصفهك / همه چيز درباره ماجراي بازي پينت بال در يك اثر تاريخي كه واكنش هاي زيادي در پي داشت
فاطمه مرادزاده، جام جم 30/5/97
مشاهده متن    
  مرثيه اي براي هامون بي آب / وزش توفان گردوغبار از هفته گذشته صدها نفر را روانه مراكز درماني كرده است
فاطمه مرادزاده، جام جم 20/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نامه فرهنگستان
متن مطالب شماره 2 (پياپي 62)، پاييز و زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است