|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه رسالت97/1/28: اخبار برگزيده
magiran.com  > روزنامه رسالت >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 9501
پنج شنبه 2 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2829
magiran.com > روزنامه رسالت > شماره 9194 28/1/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


اخبار برگزيده



زنگ هشدار به صدا درآمده است
    عضو كميسيون قضائي و حقوقي مجلس گفت: زنگ خطر افزايش طلاق در طي ساليان گذشته به صدا درآمده است. به گزارش خانه ملت، يحيي كمالي پور با اشاره به اينكه امروزه يكي از چالش هاي اساسي فراروي جامعه درحوزه آسيب هاي اجتماعي طلاق است، گفت: پنهان سازي آمار طلاق و بي توجهي مسئولان يا جامعه فرهنگي به اين مشكل سبب شده كه اين آسيب اجتماعي ناديده گرفته شود، هيچ شكي وجود ندارد كه درحال حاضر آمار و ارقام نشان مي دهد كه طلاق درمجموع دعاوي حقوقي رتبه بين يك تا سوم را دركل كشور دارد.نماينده مردم جيرفت و عنبرآباد افزود: دليل افزايش طلاق در كشور ريشه و علل متفاوتي دارد، درحال حاضر متاسفانه درحوزه فرهنگ خانواده رها شده و كمتربه آن توجه مي شود، به طورحتم درهرجامعه اي كه زيربناي اخلاقي و اعتقادي مردم نسبت به يك موضوع ناديده گرفته شده و ضعيف شود، به طورحتم درهمان حوزه آسيب هاي اجتماعي افزايش پيدا مي كند.
    
    
    مردم آمريكا رسانه هاي اين كشور را دروغگو مي دانند
    بر اساس نظرسنجي دانشگاه مونماوث در نيوجرسي آمريكا ۷۷ درصد از مردم آمريكا مي گويند گزارش رسانه هاي خبري اصلي «اخبار جعلي» است. ۳ نفر از هر ۴ نفر پاسخ دهنده به نظرسنجي يا به عبارتي ۷۷ درصد گفتند كه معتقدند شبكه هاي تلويزيوني و روزنامه هاي سنتي اخبار جعلي را منتشر مي كنند. بنابراين، دونالد ترامپ در اعلام انتشار «اخبار جعلي» در رسانه ها «تنها» نيست. بر اساس نظرسنجي دانشگاه مونماوث بي اعتمادي به سازمان هاي خبري به نسبت سال قبل افزايش يافته است. سال گذشته ۶۳ درصد درباره انتشار اطلاعات نادرست ابراز نگراني كرده بودند. ۳۱ درصد از افراد شركت كننده در نظرسنجي گفتند اين رسانه ها مرتبا اخبار جعلي منتشر مي كنند و ۴۶ درصد گفتند كه اين اتفاق گاهي روي مي دهد.
    بر اساس يافته هاي مونماوث، ۶۱ درصد از دموكرات ها معتقدند رسانه ها اطلاعات غلط را منتشر مي كنند. سال گذشته ۴۳ درصد از دموكرات ها معتقد بودند رسانه ها اطلاعات نادرست را منتشر مي كنند. اعتقاد به انتشار اخبار جعلي در بين جمهوري خواهان نيز افزايش يافت و از ۷۹ درصد به ۸۹ درصد رسيد. در بين افراد مستقل نيز باور به انتشار اخبار جعلي افزايش يافت و از ۶۶ درصد به ۸۲ درصد رسيد. نگراني آمريكايي ها درباره انگيزه هاي انتشار اطلاعات گمراه كننده نيز افزايش يافت. ۴۲ درصد از پاسخ دهندگان گفتند كه معتقدند رسانه هاي اصلي براي دنبال كردن دستور كار سياسي اطلاعات را منتشر مي كنند.
    
    
    ايران در روز چقدر نفت مي فروشد؟
    طبق جديدترين گزارش ماهانه اوپك، توليد نفت ايران طي ماه ميلادي گذشته ۳۳۰۰ بشكه در روز افزايش داشت. به گزارش ايسنا، آمار اوپك بر مبناي اطلاعات منابع ثانويه نشان داد كه توليد نفت ايران در مارس به ۳/۸۱۴ ميليون بشكه در روز رسيد كه در مقايسه با ۳.۸۱۰ ميليون بشكه در روز در فوريه، ۳۳۰۰ بشكه در روز افزايش داشت. ميانگين توليد نفت ايران در سه ماهه اول سال ميلادي جاري ۳/۸۱۳ ميليون بشكه در روز بود كه در مقايسه با ۳/۸۲۲ ميليون بشكه در روز در سه ماهه چهارم سال ميلادي گذشته كمتر بوده است. توليد نفت ايران در سال ۲۰۱۷ به طور ميانگين ۳/۸۱۱ ميليون بشكه در روز در مقايسه با ۳.۵۱۵ ميليون بشكه در روز در سال ۲۰۱۶ بود. قيمت گريد ايران هوي در مارس به ۶۲/۱۵ دلار در هر بشكه رسيد كه در مقايسه با ۶۲/۲۷ دلار در فوريه، ۱۲ سنت يا معادل ۰/۲ درصد كاهش داشت. ميانگين قيمت ايران هوي از ابتداي سال ۲۰۱۸ تاكنون ۶۳/۴۸ دلار در هر بشكه بوده كه در مقايسه با ميانگين ۵۱/۷۱ دلار در مدت مشابه سال ۲۰۱۷ افزايش نشان مي دهد.
    
    
    موشك هاي آمريكا پيشرفته و هوشمند اما بي تاثير بودند
    يك روزنامه عبري زبان، موشك هاي شليك شده از سوي آمريكا به سوريه را بي اثر دانست. روزنامه يديعوت آحارونوت در پي تجاوزات اخير آمريكا، انگليس و فرانسه به سوريه نوشت: موشك هايي كه به سوريه شليك شدند، همان طور كه دونالد ترامپ گفته بود، هوشمند و جديد بودند اما تاثير آنها صفر بود و اين خبر خوبي براي اسرائيل نيست. اين روزنامه عبري زبان حمله اخير اين سه كشور به سوريه را كمتر از آنچه اسرائيل انتظار آن را داشت، عنوان كرد و نوشت: اين حمله هرگز تاثيري بر استقامت بشار اسد، رئيس جمهور سوريه و قدرت او در استمرار پيروزي هايش در نبرد با گروه هاي مسلح در اين كشور نخواهد داشت. يديعوت آحارونوت در ادامه از افزايش سطح آماده باش ارتش رژيم صهيونيستي در شمال فلسطين اشغالي خبر داد.
    
    
    دوره بزن دررويي تمام شده است
    علي عليزاده كارشناس و تحليلگر سابق «بي بي سي» در پستي كه در صفحه توئيتر خود منتشر كرد نسبت به حمله اخير ائتلاف غربي به سوريه واكنش نشان داد و نوشت: غربي ها بهايش را سخت مي پردازند و دوره بزن دررويي تمام شده است. حمله اخير به سوريه نه فقط بدون مجوز شوراي امنيت سازمان ملل، بلكه بدون تصويب كنگره آمريكا و پارلمان بريتانيا و مجلس فرانسه بود. يعني قوانين بين الملل را سه دولت خودسر نقض كردند و قوانين داخلي خودشان را مثل سه ديكتاتور. منتظر باشيد بهايش را سخت بپردازند. دوره بزن دررويي تمام شده است.
    
    
    عصبانيت وبسايت وابسته به سيا از سريال پايتخت
    با آنكه چند روزي از پايان پخش سريال پايتخت۵ مي گذرد، پرداختن به موضوع مدافعان حرم و تمسخر تروريست هاي داعش در اين سريال، سبب عصبانيت بسياري از عناصر اپوزيسيون و رسانه هاي فارسي زبان بيگانه شد و آنها در كمال تعجب، سريال پايتخت ۵ را به ترويج خشونت متهم كردند و به بهانه هاي مختلف كوشيدند تا اين سريال و عواملش را آماج حملات خود قرار دهند. به گزارش سايت جنبش مقابله با رسانه هاي بيگانه، رسانه هاي فارسي زبان بيگانه براي زيرسوال بردن سريال مذكور، سعي كردند با بزرگ جلوه دادن حمايت مالي موسسه «اوج» از اين سريال، پايتخت۵ را اثري سفارشي و حكومتي جلوه دهند. «ايران واير» يكي از رسانه هايي بود كه به سريال مذكور واكنش تندي نشان داد و تيتر زد «رد پاي سربازان گمنام امام زمان در سريال پايتخت». اين وبسايت آمريكايي كه زير نظر سازمان سيا و توسط «مازيار بهاري» جاسوس ايراني -آمريكايي مديريت مي شود، غيب گفته و سخن از رد پاي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در اين سريال كرده! در حالي كه در ابتداي پخش اين سريال لوگوي موسسه اوج به نمايش در مي آيد و مخفي كاري در آن وجود ندارد، اما اين رسانه هاي وابسته و جيره خوار با هر ترفند و بهانه اي در پي تخريب آثار هنري ارزشي هستند. اين در حالي است كه بسياري از آثار سينمايي آمريكايي هم به طور مستقيم يا غيرمستقيم با حمايت ارتش و دستگاه امنيتي آمريكا ساخته مي شود و از محتواي اين فيلمها كاملاً مي توان فهميد كه در راستاي سياست هاي حكومت ايالات متحده آمريكا است. رسانه هايي مانند «ايران واير» هيچ گاه در برابر آثار حكومتي در سينما و تلويزيون غرب بخصوص آمريكا سخن نمي گويند، اما كافي است نهادي مانند سپاه در ساخت سريالي مانند پايتخت ۵ يا فيلم سينمايي «به وقت شام» كمك كند، تا آسمان به ريسمان ببافند و دروغ هاي شاخ دار بگويند.
    
    
    عذرخواهي لازم است
    كانال جبهه انقلاب نوشت: ترامپ شب تا صبح شاسي فشار داد ولي روي زمين سوريه بعد از هفت سال جنگ زدگي اتفاق مهمي نيفتاد. وقتش رسيده آن ديپلمات ارشد كه گفته بود آمريكا با فشار دادن يك شاسي مي تواند كل سامانه دفاعي جمهوري اسلامي را از كار بيندازد، بابت ادعايش عذر خواهي كند!
    
    
    اعتراف به قبيله گرايي در شهرداري
    جوان آنلاين نوشت: مسائلي كه اخيراً با استعفاي شهردار تهران و تكرار استعفا و حواشي پيرامون آن رخ داد و به جايي رسيد كه عملاً تهران شهر بي شهردار شده است، باعث سرخوردگي اصلاح طلبان شده است. به نظر، فضا رنگ و بوي قحط الرجال گرفته و اصلاح طلبان با وجود آنكه از قبل تعطيلات سال نو در جريان استعفاي نجفي قرار داشتند، نتوانستند براي او جانشين تعيين كنند. حالا محمد عليخاني، عضو شوراي شهر تهران درباره انتخاب شهردار جديد مي گويد كه «بايد بر اساس برنامه، گزينه ها را انتخاب كنيم و به دنبال افراد داراي نام و نشان نباشيم. نبايد دنبال افرادي باشيم كه صرفاً مشهور بوده و مسئوليت هاي مهم داشته اند. من به دنبال پيشنهاد افرادي براي پست شهرداري هستم كه برنامه داشته و عملگرا باشند.» اين يعني كه پيش از اين مقهور شهرت چهره ها شده اند و حالا كه ديده اند انتخاب سياسي يك شهردار بر مبناي قبيله و جناح چطور به اعتبار اصلاح طلبان ضربه زد، حتي اذعان مي كنند كه بهتر است ديگر دنبال فردي عملگرا باشند. عليخاني از موج استعفاها در شهرداري پس از رفتن نجفي هم گلايه مي كند و مي گويد: «افرادي كه با رفتن يك فرد پست خود را ترك مي كنند، بهتر است بروند. اين رفتن نشان مي دهد كه اين افراد به خاطر خدمت به مردم نيامدند بلكه به خاطر فرد آمدند و امروز هم به خاطر يك شخص تصميم گرفته اند، بروند.» بايد ديد آيا اين بار شوراي شهر تصميمي عاقلانه و مطابق منافع مردم تهران خواهد گرفت يا باز هم منافع شهر را قرباني مطامع سياسي خواهد كرد؟ هفت ماه پيش منتقدين به آنها گفتند كه نجفي توان جسمي اداره شهر تهران را ندارد، ولي مطامع سياسي و قدرت طلبي نگذاشت نظر دلسوزانه را بشنوند.
    
    
    احساس ياس و نااميدي در اسرائيل
    به گزارش خبرگزاري ميزان، «نري زيلبر» خبرنگار صهيونيست در توئيترش نوشت: در مجموع امروز بر اسرائيل احساس ياس و نااميدي حكمفرماست؛ مقام ها و تحليلگران معتقدند حملات به سوريه بي رمق، نمادين و تاكتيكي بوده و نتوانسته اسد، ايران و روسيه را به اندازه كافي بازدارد.
    اخبار برگزيده
    


 روزنامه رسالت، شماره 9194 به تاريخ 28/1/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر



 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه آموزش و توسعه منابع انساني
متن مطالب شماره 19، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.



تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است