|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/2/26: علت تخريب بخشي از ديوار محوطه بقعه تاريخي كاشان چه بود؟
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6980
دو شنبه 1 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6781 26/2/97 > صفحه 19 (ايران زمين) > متن
 
      


علت تخريب بخشي از ديوار محوطه بقعه تاريخي كاشان چه بود؟


نويسنده: زهرا جلوداريان


    
    کاشان - / پنجشنبه شب گذشته بود که صداي لودر در فضاي اطراف بقعه تاريخي قدمگاه کاشان پيچيد و صداي فرو ريختن آجرها حکايت از تخريب بخشي از اين بناي متعلق به دوره ايلخاني مي داد. بناي 700 ساله اي که از آثار مهم تاريخي و شناسنامه دار کاشان است و سال هاست ساماندهي آن از سوي مردم اين ديار پيگيري مي شود و به نظر مي رسد گوش شنوايي نيست. ساعتي از اين اقدام نگذشته بود که خيل عظيمي از مردم بويژه دوستداران فرهنگ و تاريخ کاشان خود را به محل رساندند تا ببينند چه بر سراين اثر تاريخي آمده است. وقتي به نزديکي بقعه مي رسي نخستين چيزي که مي تواني از صدها متر دورتر احساس کني بوي تعفن و دود ناشي از سوزاندن زباله اي است که گويا ماه هاست در کنار اين بقعه تاريخي جا خوش کرده است. نزديک تر که مي شوي تا حدودي خيالت راحت مي شود زيرا هنوز بقعه تاريخي قدمگاه که به شکل چهار طاق است دست نخورده باقي مانده اما براي ورود به محوطه بقعه بايد زباله ها را کنار بزني تا راهي به داخل بيابي گفته مي شود شهرداري به دنبال شکايت پي در پي مردمي که در اين محله شلوغ مرکز شهر واقع در خيابان شهيد بهشتي، کوچه شامخي ساکن هستند اقدام به پاکسازي محوطه از زباله کرده و البته براي ورود به داخل محوطه مجبور شده ديوار ساختماني را که در سمت راست بقعه واقع است تخريب کند. آقايي که خود را «احمدي» معرفي مي کند با نگراني سعي مي کند همه را به عقب براند وخود را زودتر از همه به بناي بقعه برساند آنقدر بغض گلويش را گرفته که گويا دل پردردي از بي مهري مسئولان به اين اثر تاريخي دارد. مي گويد سال هاست که پيگير ساماندهي اين بقعه هستيم اما گويا مسئولان ارزش آن را نمي دانند چراکه به جاي اينکه بقعه اي را که مربوط به دوره ايلخاني است به جاذبه گردشگري کاشان تبديل کنند به زباله داني مبدل کرده اند. اما «محمدي» که گويا از اهالي همين محل است و دختر کوچکش دانش آموز دبستان دخترانه مقابل اين بقعه است به موضوع از ديد ديگري مي پردازد و مي گويد: جدا از بوي تعفني که سال هاست ما اهالي محل آن را تحمل مي کنيم اين مکان به مامني امن براي معتادان تبديل شده بود و مابايد هر روز ضمن رساندن فرزندانمان به مدرسه تمام روز را با نگراني سپري کنيم.
    
    محوطه هرچه زودتر ساماندهي شود
    روز شنبه وقتي با فراغ بال بيشتر به محل برمي گرديم تا اوضاع را دقيق تر بررسي کنيم چند نفر از نيروهاي شهرداري را مي بينيم که در حال کندن ايزوگام سقف وپوشش آهني ساختمان کناري هستند.
    مسئولي از دبستان دخترانه مقابل اين مخروبه مقابل در ايستاده و وقتي متوجه حضورمان مي شود خود را به ما مي رساند و از دغدغه 400دانش آموز مشغول به تحصيل در اين دبستان بابت اين محل مي گويد. به گفته وي، اين مکان سال ها بوده که به شکل زباله داني منطقه درآمده و گويا بوي تعفن چه قبل از سوزاندن زباله وچه بعد ازآن باعث آزارو اذيت همگان بوده والبته رفت و آمد معتادان هم به نگراني مسئولان مدرسه دامن مي زده است. وي مي گويد: حالا با تخريب اين ديوار بايد نگران سرک کشيدن دانش آموزان به داخل آن باشيم. وي از مسئولان مي خواهد هرچه زودتربه اين فضاي مخروبه بدون حفاظ، سروساماني بدهند و تاسف مي خورد که اي کاش در اين سال ها به جاي اينکه اين مکان تاريخي به حال خود رها مي شد ساماندهي صورت مي گرفت و ساختمان کناري اش هم به مکان فرهنگي تفريحي مانند کتابخانه تبديل مي شد تا دانش آموزان از آن بهره اي مي بردند.
    
    هدف پاکسازي محوطه بوده، تخريبي صورت نگرفته
    نخست به سراغ «سعيد ابريشمي راد» شهردار کاشان رفتيم و دغدغه مردم را با وي مطرح کرديم. وي تاکيد مي کند: البته حساسيت هاي مردم در خصوص مرمت بنا قابل درک است اما جاي نگراني وجود ندارد زيرا تخريبي انجام نشده است. بلکه بخشي از ديوار ساختماني که در قسمت راست بقعه با سازه اي فلزي قرار داشته وهنوزم هست با هدف پاکسازي محوطه از زباله ها تخريب شد که دليل آن هم احترام به خواست اهالي محل براي پاکيزگي اين محوطه است؛ ضمن اينکه اين ساختمان مربوط به دوران معاصراست و ربطي به قدمگاه ندارد. به گفته وي شهرداري در زمان شهردار سابق با اداره اوقاف کاشان توافق کرده بود که به شرط مرمت وبازسازي بقعه بتواند براي مدت سه سال، پارکينگي را در محل اين ساختمان برپا و مورد استفاده مردم قرار دهد.
    
    شکايت ميراث فرهنگي در خصوص تخريب بخشي از محوطه بقعه تاريخي
    اما «محسن جاوري» رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي وگردشگري کاشان مي گويد: درمجاورت محوطه قدمگاه که بقعه اي از زمان ايلخانان در آن موجود است خانه اي از دوره قاجار وجود دارد که متاسفانه ازاين بنا فقط يک هشتي ويک فضاي مسقف نيم گنبدي باقي مانده و دردوره معاصر، اسکلت فلزي به آن اضافه شده است.
    به گفته وي، اعتراض ميراث فرهنگي صنايع دستي وگردشگري کاشان به اين دليل است که اين بخش تخريب شده، به هر جهت درحريم بقعه تاريخي باقي مانده از دوره ايلخاني قرار داشته وشهرداري بايد قبل از هرگونه اقدامي اجازه مي گرفت. جاوري از شکايت ميراث فرهنگي، صنايع دستي وگردشگري کاشان در خصوص اين تخريب خبر مي دهد و از توافق اوقاف با شهرداري اظهار بي اطلاعي مي کند.
    
    برش
    
    محوطه تاريخي به زباله داني تبديل شده بود
    «مهدي حافظيان» سرپرست اوقاف و امورخيريه کاشان نيز مي گويد: اين محوطه تاريخي طي 10 سال قبل به زباله دان تبديل شده بود. وي مي افزايد: شهرداري براي پاکسازي زباله ها از اين محوطه و اصلاح پستي بلندي هاي محوطه، درخواست کتبي ارائه داد مشروط براينکه بقعه تاريخي زمان ايلخاني حفظ شود، پذيرفته شد. به هر روي بخشي از ديوار محوطه بقعه تاريخي قدمگاه کاشان تخريب شد و اين مساله به هر بهانه تلنگري بر لزوم ساماندهي هر چه سريعتر اين اثر تاريخي بود که خواسته برحق مردم کاشان است وشايد تنها مي توان اميدوار بود که هرچه زودتر شاهد اقداماتي براي حفظ و حراست از اين ميراث گرانبها باشيم.

    
    علت تخريب بخشي از ديوار محوطه بقعه تاريخي كاشان چه بود؟
    


 روزنامه ايران، شماره 6781 به تاريخ 26/2/97، صفحه 19 (ايران زمين)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 29 بار
    آثار ديگري از "زهرا جلوداريان"

  جلوگيري از ساخت و ساز در بستر رودخانه «جزاوند» قمصر
زهرا جلوداريان، ايران 6/2/97
مشاهده متن    
  مصرف مرغ زعفراني فله در كاشان ممنوع شد
زهرا جلوداريان، اعتماد 27/3/95
مشاهده متن    
  معاون حقوقي رييس جمهور در گفت وگو با «اعتماد»: رييس جمهور منشور حقوق شهروندي ايراني- اسلامي مي خواهد / هنوز در مورد سرنوشت منشور حقوق شهروندي تصميمي نگرفتيم
زهرا جلوداريان، اعتماد 13/2/95
مشاهده متن    
  انتقاد به حكم ١٠ ماهه سرپرستي فرمانداري / در نشست احزاب و گروه هاي سياسي كاشان با مديركل سياسي وزارت كشور مطرح شد
زهرا جلوداريان، اعتماد 11/2/95
مشاهده متن    
  اداره تعاون، كار و رفاه اجتماعي كاشان به رتبه برتر كشوري دست يافت
زهرا جلوداريان، اعتماد 14/11/94
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه سرمايش، گرمايش و تهويه مطبوع
متن مطالب شماره 41، آذر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است