|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/2/26: همچنان در خُماري برجام
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22104
شنبه 29 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21907 26/2/97 > صفحه 2 (اخبار كشور) > متن
 
      


يادداشت روز 
همچنان در خُماري برجام1- رويا انديشي برخي دولتمردان، به وضعيت بحراني و نگران کننده اي رسيده است. ديروز سخنگوي دولت گفت «تاريخ، قطعا روحاني را به خاطر شجاعت و خدمتي که به ملت کرد، تکريم خواهد کرد». اما همزمان صادق زيباکلام که در ستاد انتخاباتي روحاني فعال بود، اذعان مي کند «هنوز يک سال از انتخابات 29 ارديبهشت که روحاني 24ميليون راي آورد نگذشته اما اگر فردا انتخابات برگزار شود، 10ميليون راي هم نمي آورد. سرعت پشيماني و ريزش راي او حيرت انگيز است. هرجا مي روم، مردم به من اعتراض مي کنند». مشابه اين دوگانگي تصور، به شکل حاد درباره ديپلماسي و مسئله نقض برجام ديده مي شود.
    2- معلوم نيست آقاي ظريف سفر اروپايي رفته تا از آنها تضمين بگيرد پاي تعهدات ضدتحريمي خود بمانند و با تحريم هاي ثانويه آمريکا مخالفت کنند يا بسته پيشنهادي اروپا را که نوعي ديکته تازه و باج خواهي نيابتي آمريکاست، بپذيرد و با خود به تهران بياورد! متاسفانه برخي قرائن، ناظر بر احتمال دوم است. اگر اروپايي ها در کنار آمريکا به جاي عذر آوردن و قول جبران، طاقچه بالا مي گذارند و اجراي تعهد خود را مشروط به شروط و امتيازات جديد مي کنند، به خاطر پيام هاي ضعفي است که مدام از اين طرف منتقل شده است؛ چه آن زمان که با وجود پر بودن خزانه، گفتند خزانه خالي است اما بزرگ ترين واردکننده خودروهاي اشرافي در منطقه شدند. و يا گفتند آمريکا در 5 دقيقه مي تواند تمام توان دفاعي ما را نابود کند. و چه 20 روز قبل که آقاي ظريف به شوراي روابط خارجي آمريکا رفت و از موضع متهم منفعل، به گله و شکايت از عربستان سعودي پرداخت؛ انگار که مقرّ شيطان بزرگ، دادگاه بين المللي لاهه است!
    3- آيا بدون رازداري و صيانت از اسرار، پيروزي در مصاف با دشمن امکانپذير است؟ امير مومنان عليه السلام در حکمت 48 نهج البلاغه مي فرمايد «الظَّفَرُ بِالْحَزْمِ، وَالْحَزْمُ بِإِجَالَهِ الرَّاْي، وَالرَّاْيُ بِتَحْصِينِ الْاَسْرَارِ. پيروزي در گرو احتياط و دورانديشي است، حزم و دورانديشي در گرو مشورت و همفکري، و تفکر صحيح در گرو صيانت از اسرار است». اگر دشمن توانست از آنچه در اتاق هاي تدبير و تصميم مي گذرد مطلع شود، يا بدتر، بر اجزاي چرخه همفکري و تدبير اثر بگذارد، مواجهه دشوار خواهد شد.
    4- آقاي ظريف و تيمش مي گويند به خاطر جاسوسي و شنود، برخي مشورت هاي سرّي را در حياط هتل مذاکرات انجام مي دادند. ظريف ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ به روزنامه جام جم گفت «جاسوسي را مفروض مي گيريم اما در مورد تعدادش صحبت داريم. زماني که مذاکرات هسته اي در جريان بود، بعضي روزها در محيط مذاکره تلفن من به خاطر شنود مانند اتو داغ بود. او همچنين 20 اسفند 94 در گفت و گو با روزنامه اعتماد خاطر نشان کرد « تصور من در تمام مذاکرات اين است که لااقل چندين سازمان جاسوسي مشغول شنود هستند... به اقاي کري گفتم که نياز به هواخوري و پياده روي دارم. ايشان هم پيشنهاد کردند که با من همراهي کنند تا درخصوص موضوعاتي که شنود آن را به صلاح نمي دانستم با هم در اين فاصله حرف بزنم».
    5- اين تلقي عجيب در حالي بود که کري و شرمن و سوزان رايس، به طور سيستماتيک، قبل از هر دور مذاکره با ايران، با مقامات صهيونيست مشورت مي کردند و بعد از مذاکرات، گزارش آن را به سران رژيم صهيونيستي مي دادند. از دل همين حسن ظن بود که آقاي عراقچي گفت «امضاي کري تضمين است» و کلاه گشاد برجام را بر سر تيم مذاکره کننده ما گذاشتند. سخن ظريف درباره جاسوسي و شنود در حالي بود که نفوذي دانه درشتي مانند دري اصفهاني به عنوان کارشناس ارشد مالي و بانکي و تحريمي در تيم مذاکره کننده حضور داشت. يک دهه قبل هم کسي عضو و سخنگوي تيم مذاکره کننده بود که به خاطر ارائه اطلاعات به بيگانگان محکوم شد. نظير همين را مي توان در نمونه نفوذي بازداشتي در دفتر مشاور رئيس جمهور و همچنين پرونده هايي مانند جيسون رضائيان و سيامک و باقر نمازي رصد کرد و به اين دغدغه مهم رسيد که آيا در مصاف ديپلماتيک، رازهاي تيم ما محفوظ مانده بود؟
    6- برجام بدون آمريکا، دقيقا يعني چه؟ اگر ممکن بود، چرا سراغ آمريکايي رفتند که روحاني در ارديبهشت 92 او را «کدخدايي که بستن با او راحت تر است» مي ناميد اما حالا «مزاحم» مي خواند؟ آقاي روحاني قبلا در کتاب «امنيت ملي و ديپلماسي هسته اي» نوشته بود «در مجموعه معادلات قدرت هاي بيروني، يک قدرت بزرگ (آمريکا) همواره مخالف روند مذاکرات ما با سه کشور بود و لذا طبيعي بود که اين روند با مشکلاتي مواجه شود، البته مذاکره با اروپا بهترين گزينه براي همکاري نبود، ولي انتخاب بهتري هم نداشتيم. من با بياني در يک مصاحبه مطبوعاتي در سال 1383 گفتم که مابين دوچرخه و پيکان مخير بوديم. دوچرخه غيرمتعهدها و پيکان، همان انگليس به اضافه فرانسه و آلمان بودند. بنز هم (آمريکا) بود، ولي ما اجازه نداشتيم از آن استفاده کنيم. ناچار شديم پيکان را انتخاب کنيم. در اين حالت، ديگر نبايد توقع بنز از ما داشته باشيد». نتيجه توهم بنز سواري آقاي روحاني، وضعيت متناقضي است که در آن گير افتاده و حالا بر مبناي همان تصور خطا تصور مي کند صاحبان پيکان کذايي، تحويلش مي گيرند و سوارش خواهند کرد! همين جا بايد گفت چند ماه ديگر که خيانت اروپا آشکار شد، امثال روحاني و ظريف شروع نکنند به خطابه هاي انقلابي عليه اروپا و به شعور مردمي که ذات غرب را مدت هاست شناخته اند، توهين کنند. اگر بايد موضع انقلابي و ملي عزتمندانه گرفت - که بايد گرفت- زمانش همين حالاست.
    7- آنها که خود را به خواب زده اند و مي گويند «چطور ترامپ از برجام خارج شد، در حالي که مي گفتيد برجام به نفع آمريکاست؟»، پاسخ را مي دانند. پاسخ، در رفتار همين طيف پس از زير پا گذاشتن پياپي برجام توسط هر دو دولت اوباما و ترامپ نهفته است؛ آنها در قول و فعل نشان دادند به هر قيمت پاي برجام مي مانند! تيم ترامپ وقتي مي بينند کساني خود را گروگان برجام کرده اند، چرا همان مختصر تعهداتي را که اجرا مي کردند، ادامه دهند؛ زير پا مي گذارند، در حالي که پنهان و آشکار از اينها شنيده اند «حتي با وجود خروج آمريکا، در برجام مي مانيم و تعهدات خود را اجرا مي کنيم»!؟ مي گويند کسي شيطان را در خواب ديد که براي هر کس، زنجيري فراخور نقطه ضعف هايش دارد؛ پرسيد «براي همه زنجير داري، پس زنجير من کو؟» و پاسخ شنيد «تو خودت دنبال من راه افتاده و تا اينجا آمده اي، زنجير مي خواهي چه کار؟».
    8- برجام طوري – به تعبير تايم- «سر هم بندي» شده که در هر دو صورتِ بودن يا کنار کشيدن آمريکا از آن، ايران متضرر شود. آمريکا ابتدا عصاره و عايدي برجام را مکيد و اکنون از تفاله آن بهره برداري مي کند؛ نظير شوک هاي اقتصادي رواني به افکار عمومي و تهديد شرکت ها و بانک هاي خارجي. اين حاصل تشديد وابستگي و نگاه به خارج در اثر برجام است. دقيقا به اين مي ماند که کسي را به مخدري عادت دهند. پس از آنکه معلوم شد اين کار چه قدر زيانبار بوده و به جاي تسکين درد، بر گرفتاري ها افزوده، و فرد بخواهد ترک کند، طبيعتا دچار عوارض و بي تابي هايي مي شود. درست در اين هنگام، همان ها که اين گرفتاري را رقم زده اند، به جاي عذرخواهي و شرمندگي، زبان به گستاخي باز کنند که «بفرماييد؛ نمي بينيد بدون مخدر، چه قدر حال اين بنده خدا را بد مي کنيد»!
    9- اميرمومنان عليه السلام در نامه 31 نهج البلاغه به امام حسن(ع) فرمود: «براي امور پيش نيامده، به واسطه آنچه واقع شده استدلال کن، چرا که امور دنيا شبيه هم هستند و از کساني نباش که اندرز و موعظه سودي به آنان نمي بخشد؛ مگر زماني که به آزار و رنج برسد؛ که عاقل با آموختن و تربيت پند مي پذيرد». کدام عاقلي مي گويد اگر زمين خوردي، بايد تا خانه سينه خيز بروي و اگر جايي بر حرفت اصرار کردي اما غلط از آب درآمد، باز هم بر منطق باطل خود اصرار کني؟ لغزش ها وعبرت هاي گذشته در توافق، يک مسئله است و اصرار بر تکرار همان اشتباهات در ابعادي جديد، مسئله نگران کننده تري است. ما اکنون بيش از 4-5 سال گذشته، نگران آينده هستيم؛ همان که يک اقتصاددان حامي اما منتقد شده دولت از آن به عنوان «آينده فروشي دولت» ياد کرد. جريان سياسي- رسانه اي بزک کننده شيطان بزرگ، اکنون به جاي اظهار شرمندگي يا دست کم، نشان دادن عزم براي جبران خطا، اصرار بر شبهه افکني و غبارآلود کردن فضا دارد و همين، شک برانگيز مي شود که درباره بزک آمريکا و توافق با او، فقط اشتباه مي کردند يا ماموريت داشته اند پوست خربزه زير پاي دولت بگذارند؟
    10- انسان متاسف مي شود وقتي به ياد مي آورد که مي گفتند «مديريت ما، مديريت ژنرال هاست نه گروهبان ها»، «من ديپلمات و حقوقدانم، سرهنگ نيستم»، «مردم نوکر نمي خواهند، مدير کاربلد مي خواهند». يک سال قبل (27 ارديبهشت 96) آقاي روحاني در اردبيل گفت «بابا جمعه تموم ميشه و شنبه مياد. چه جور آب و صابون بياريم، رويتان را بشوريم؟... کاسبان تحريم! ناراحتيد که تحريم ها رفت؟ تحريم ها ديگر بر نمي گردد. شما مي خواهيد مذاکره کنيد؟ شما زبان مذاکره با دنيا را بلد نيستيد». يک دغدغه مهم اين است که برخي دولتمردان در اين 27 ماهه پس از اجراي برجام و حتي در چند ماه اخير، تصور کردند چون توافق کرده اند، بنابراين دشمن آتش بس جنگ اقتصادي داده است؛ حال آنکه دشمن به تدريج در طول همين دوره در حال دور زدن يکايک تعهدات خود درباره برداشتن تحريم هاي هواپيمايي و نفتي و بانکي و مالي بوده است. اتلاف وقت دوباره با اروپا چنين تداعي مي کند که هنوز هم برخي سياسيون از خواب زدگي و روياانديشي منصرف نشده اند.
    11- اگر وزارت خارجه آمريکا در پيشاني جنگ ديپلماتيک با ما قرار داشت، اما در خدمت نقشه اتاق جنگ اقتصادي در وزارت خزانه داري عمل مي کرد و عمليات فريب را برعهده داشت. در حالي که دولت خيال مي کرد راه رونق اقتصادي، توافق با دشمن است، وزارت خارجه و وزارت خزانه داري آمريکا سرگرم تشديد تحريم ها بودند اما اين طرف به غلط و دروغ ادعا مي شد سايه جنگ را از سر کشور برداشتيم! متاسفانه جنگ جاري و روبه تشديد اقتصادي دشمن- به اعتبار فريب برجامي- آتش بس و دوران صلح و مشارکت و همکاري پنداشته شد. به قول حافظ «شيوه چشمت فريب جنگ داشت- ما غلط کرديم و صلح انگاشتيم /...گفت خود دادي به ما دل حافظا- ما محصّل بر کسي نگماشتيم». به خاطر ديپلماسي زدگي و غلبه اين نگاه بسيط که با توافق محض و بدون حمايت از توليد داخلي و مديريت واردات مي توان به رونق رسيد، از کارکرد ستاد اقتصادي غفلت شد. در اصل در برابر وزارت خزانه داري (جنگ) آمريکا، اين طرف ستاد اقتصادي دولت، طفيلي ديپلماسي التماسي و راهبرد «واردات چشم پرکن»! قرار گرفت.
    12- مي گويند اگر برجام از بين برود، فروش نفت ما را تحريم مي کنند و درآمدهاي ما پايين مي آيد. مگر سال 90 يا 92 تحريم نبوديم؟ آن زمان دلار چند بود و الان چند است؟ چرا نرخ دلار از 3300 تومان به 6200 تومان صعود کرد؟ دولت ادعا مي کرد درآمدهايش با برجام دو برابر شد و دو برابر نفت فروخت. از طرف ديگر، قيمت نفت هم که به نسبت سال 92 افزايش يافت و کم نشد. همچنين دولت اعلام مي کرد تحريم هاي مالي و بانکي برداشته شده و درآمدهاي ارزي به کشور مي آيد. با اين همه، چرا در سال 96 و 97 که بايد ميوه برجام را مي خورديم، با چالش در بازار ارز و تبعات اقتصادي آن مواجه شديم؟ مشکل اصلي بيش از آنکه واقعي باشد، رواني و نتيجه مجال دادن به دشمن و بازوهاي رسانه اي آن براي مهندسي و شرطي سازي افکارعمومي و حتي تصورات برخي تصميم سازان و تصميم گيران است.
    یادداشت روز: همچنان در خُماري برجام
    


 روزنامه كيهان، شماره 21907 به تاريخ 26/2/97، صفحه 2 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 175 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تاريخ پژوهي
متن مطالب شماره 73، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است