|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/26: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4528
دو شنبه 1 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4329 26/2/97 > صفحه 3 (صنعت و معدن) > متن
 
 


خبرتاکيد ايران و آلمان بر تهيه نقشه راه در بخش آب
    دنياي اقتصاد : وزير نيرو که به دعوت همتاي آلماني خود به منظور مذاکره درخصوص گسترش همکاري هاي ايران و آلمان به اين کشور سفر کرده است، در اولين روز سفر خود ضمن شرکت در افتتاحيه نمايشگاه بين المللي آب و فاضلاب مونيخ (IFAT) با وزير محيط زيست آلمان نيز ديدار و گفت وگو کرد. به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت نيرو، رضا اردکانيان در ديدار با سونيا شولتسه، وزير محيط زيست، حفاظت از طبيعت و ايمني هسته اي آلمان بر گسترش همکاري هاي حوزه آب و محيط زيست دو کشور تاکيد کرد.
    در اين نشست وزراي دو کشور ضمن مرور همکاري هاي زيست محيطي، خواستار تهيه نقشه راه و تعيين استراتژي هاي همکاري ايران و آلمان در زمينه آب هاي مرزي و پروژ هاي مديريت بخش آب از جمله در حوزه تصفيه فاضلاب شدند. اردکانيان با اشاره به وجود آب هاي مشترک ايران با کشورهاي افغانستان و عراق خواستار انتقال تجربيات طرف آلماني در جهت پيشبرد پروژه هاي ايران با دو کشور همسايه خود در بخش رودخانه هيرمند و اروندرود شد. وزير نيرو تاکيد کرد: تاسيس يک سازوکار منطقه اي براي تحقق اين هدف راهگشا خواهد بود. وي با اشاره به اجراي برنامه مديريت يکپارچه منابع آبي از سوي طرف آلماني در بخش هايي از کشور ايران همچون حوضه آبريز زاينده رود گفت: از اسفندماه سال گذشته با تشکيل کارگروه سازگاري با کم آبي در کشور در پي آن هستيم تا ديد يکپارچه به منابع آبي داشته باشيم و اميدواريم کشور آلمان نيز در پروژه هاي اين بخش همچنان حضوري فعال داشته باشد. وزير محيط زيست آلمان نيز در اين نشست بحران آب را معضلي جهاني دانست و افزود: براي برون رفت از اين مشکل نيازمند همکاري وسيع در سطح منطقه اي و جهاني هستيم. رضا اردکانيان در ادامه سفر خود به آلمان با وزير امور اقتصادي و انرژي جمهوري فدرال آلمان نيز مذاکراتي دوجانبه خواهد داشت.
    
    
    آخرين وضعيت برداشت غيرمجاز آب از دشت ها
    دنياي اقتصاد : مديرعامل شرکت مديريت منابع آب ايران از جلوگيري از برداشت غير مجاز بيش از ۵۰۰ ميليون متر مکعب از منابع آب زيرزميني دشت ها در سال گذشته در قالب طرح احيا و تعادل بخشي منابع آب زيرزميني خبر داد. به گزارش «پايگاه اطلاع رساني وزارت نيرو»، محمد حاج رسولي ها در «چهل وسومين گردهمايي مديران ارشد آب کشور» اظهار کرد: چند سالي است که کشور درگير خشکسالي بوده و اميدواريم با تلاش همه فعالان صنعت آب تابستان امسال نيز همچون گذشته اين بار پر مسووليت به خوبي به مقصد برسد.
    وي با اشاره به عملکرد شرکت مديريت منابع آب در سال گذشته گفت: در سال ۹۶ با يک کار بسيار سنگين آب قابل برنامه ريزي در بخش هاي مختلف شرب، صنعت، کشاورزي و خدمات به تفکيک ۶۰۹ دشت مطالعاتي و ۳۱ استان پايش شد که از اهميت بسيار بالايي برخوردار است. وي با اشاره به پيگيري جدي مصوبات شوراي عالي آب در راستاي اجراي طرح احيا و تعادل بخشي منابع آب زيرزميني تصريح کرد: در مجموع ۱۵ پروژه براي احيا و تعادل بخشي منابع آب زيرزميني تعريف شده که متولي ۱۱ پروژه وزارت نيرو و متولي چهار پروژه وزارت جهاد کشاورزي و سازمان زمين شناسي است که در اين راستا کارگروهي مشترک ميان وزارتخانه هاي نيرو و جهاد کشاورزي تشکيل شده است. حاج رسولي ها از آغاز طرح آماربرداري دور سوم منابع و مصارف آب خبر داد و گفت: اين طرح از اهميت بالايي برخوردار است و با تکميل آن اطلاعات گذشته به روز شده و راهنماي ما براي اتخاذ تصميم هاي آتي خواهد بود. مديرعامل شرکت مديريت منابع آب ايران با تاکيد بر اهميت توسعه دولت الکترونيک گفت: خوشبختانه با تلاش هاي صورت گرفته در سال گذشته سامانه «ساماب» در همه شرکت ها و سامانه «سامير» در ۸۰ درصد شرکت هاي آب منطقه اي راه اندازي شد که اميدواريم در سال جاري سامانه «ساماب» در همه دفاتر پيشخوان دولت فعال شود. وي با بيان اينکه نيروگاه هاي برقابي در سال گذشته در توليد انرژي به يک رکورد تاريخي دست يافتند، گفت: در پيک شبکه برق سال گذشته نيروگاه هاي برقابي به صورت همزمان ۹ هزار و ۳۲۹ مگاوات توليد کردند که اين رقم يک رکورد محسوب مي شود. وي با اعلام اين مطلب که در سال گذشته ۶ واحد برقابي به ظرفيت ۴۱۹ مگاوات به شبکه سراسري متصل شد، ادامه داد: با هماهنگي هاي به عمل آمده با سازمان انرژي تجديدپذير و بهره وري انرژي (ساتبا) ۳۹ فقره موافقت نامه گذر حجمي آب به شرکت هاي آب منطقه اي داراي پتانسيل نيروگاه برق آبي کوچک تخصيص و براي بخش خصوصي صادر و علاوه بر آن فرآيند سرمايه گذاري در اين بخش تسهيل شد.
    
    
    ارز دستمايه سودآوري براي دولت نيست
    دنياي اقتصاد : معاون امور اقتصادي و بازرگاني وزارت صنعت، معدن و تجارت، آخرين وضعيت اقتصادي کشور را تشريح کرد. به گفته حسن يونس سينکي ارز دستمايه سودآوري براي دولت نيست و در حال حاضر وضعيت اقتصادي کشور قابل دفاع است؛ چراکه ايران امروز در موقعيتي بهتر از گذشته قرار دارد. به گزارش «شاتا»، سينکي در جمع اعضاي هيات رئيسه اتاق بازرگاني صنايع و معادن قم، افزود: در حالي که تلاش هاي فراواني براي بهبود وضعيت اقتصادي انجام شد، اما امروز به محض اينکه موضوعي طرح مي شود، همه از وضع موجود انتقاد مي کنند.
    وي با اشاره به اينکه کافي است شرايط هفت سال قبل را مورد بررسي قرار دهيم، گفت: واقعا در آن زمان اقتصاد درگير چه بحراني بود؟ تورم بالاتر از ۴۰ درصد چه معنايي دارد؟ مفهوم تورم، در اين محدوده براي صنعت، بازرگاني و اقتصاد مملکت چيست؟ سينکي با تاکيد بر اينکه به جاي بحث درخصوص فرصت ها و راهکارهاي توسعه يافتگي، انتقاد از وضعيت موجود از سوي برخي دنبال مي شود، گفت: منظور من اين نيست که مشکلات و کاستي هايي وجود ندارد، اتفاقا ما مشکل داريم اما بايد با توجه به مسير حرکت مان ببينيم اين مشکلات را چطور بايد برطرف کنيم. معاون امور اقتصادي و بازرگاني وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اينکه اتفاقي که براي ارز در کشور رخ داده اقتصادي نيست، گفت: بدون ترديد ارز براي دولت دستمايه سودآوري نيست، در نتيجه دولت رسالتش در مديريت ارز را جهت استمرار توسعه يافتگي و آرامش کشور مدنظر دارد و لازم بود تغييراتي در سيستم مديريت ارز اتفاق بيفتد و شرايط کشور مديريت انقباضي در بخش ارز را ضروري کرده است. سينکي ادامه داد: دولت پس از امضاي برجام، به دنبال توسعه يافتگي صنعت و ايجاد آرامش در اقتصاد کشور بود و هنوز هم همين دستورکار را دنبال مي کند. معاون امور اقتصادي و بازرگاني وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: روزي در گفتمان بين الملل، کفه به نفع سياست مي چرخيد تا اقتصاد، اما امروز اين توازن تغيير کرده و حالا اقتصاد دست بالا را گرفته است. در اين نوع نگاه بايد با ظرفيت هاي تازه، شرايط را مديريت کنيم. سينکي با اشاره به اينکه سهم بخش صنعت، معدن و تجارت از توليد ناخالص داخلي ۵/ ۴۱ درصد است، گفت: امروز دائم مي شنويم که مي گويند قيمت ارز افزايش يافته است، اين در حالي است که در سه ماهه پيش از تک نرخي شدن ارز، قيمت دلار به طور متوسط ۴۸۵۰ تومان بود اما امروز اين قيمت ۴۲۰۰ تومان تعيين شده است. وي اضافه کرد: شايد جريان تامين ارز با کندي هايي مواجه شده باشد اما مقامات بانک مرکزي و وزارت امور اقتصادي و دارايي اطمينان داده اند که هيچ مشکلي در تامين ارز کشور وجود ندارد. سينکي سامانه نيما را سامانه اي قابل دفاع دانست و ادامه داد: ۸۵ درصد از واردات ايران به کالاهاي سرمايه اي اختصاص دارد و اگر در اين مسير کوتاهي رخ دهد، توليد و صنعت با مشکل مواجه مي شد، از اين رو با توجه به همين حساسيت ها وضعيت ارزي کشور مديريت مي شود.
    
    
    واردات ۹۰۰ مگاوات برق در تابستان
    دنياي اقتصاد : معاون وزير نيرو در امور برق و انرژي از واردات ۹۰۰ مگاواتي برق در تابستان امسال به دليل کمبود توليد نيروگاه هاي برقابي در کشور خبر داد. به گزارش «خبرگزاري صدا و سيما»، همايون حائري، در اين خصوص گفت: سال هاي گذشته در فصل تابستان و پيک مصرف برق تا سقف ۷۰۰ مگاوات واردات برق داشتيم که امسال به دليل کمبود توليد نيروگاه هاي برقابي اين ميزان افزايش مي يابد تا بتوانيم اين کمبود توليد را جبران کنيم. وي افزود: ظرفيت خوبي از لحاظ تبادل و ساختار شبکه با کشور آذربايجان داريم و قرار است ۱۸۰ مگاوات برق از اين کشور در تابستان امسال وارد کنيم. اين تبادلات مي تواند فصلي باشد و ما در فصل زمستان که مصرف برق کمتري داريم صادرات بيشتري داشته باشيم. حائري درمورد تعميرات نيروگاهي تا قبل از پيک مصرف نيز عنوان کرد: تعميرات در حال انجام است و تا اوايل خرداد تعميرات اساسي و ميان دوره اي نيروگاه ها تمام مي شود. اين مقام مسوول همچنين درباره ميزان آمادگي نيروگاه ها در تابستان گفت: ميزان آمادگي نيروگاه ها پارسال ۹۸ درصد بود که تلاش مي کنيم امسال نيز به اين عدد برسيم.
    
    خبر
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4329 به تاريخ 26/2/97، صفحه 3 (صنعت و معدن)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه پيام آبادگران
متن مطالب شماره 141 (پياپي 371)، مهر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است