|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/26: مرگبارترين روز غزه
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4525
پنج شنبه 27 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4329 26/2/97 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


مرگبارترين روز غزه
اسرائيل به ارتكاب جنايت جنگي متهم شد    
    دنياي اقتصاد : هم زمان با افتتاح سفارت آمريکا در اسرائيل در شهر بيت المقدس در روز دوشنبه (۲۴ ارديبهشت)، تظاهرات ده ها هزار فلسطيني در غزه به خشونت کشيده شد. آمارها از کشته شدن حدود ۶۰ نفر و زخمي شدن بيش از ۲۷۰۰ نفر حکايت دارد. روز دوشنبه را مرگبارترين روز غزه از زمان جنگ سال ۲۰۱۴ دانسته اند. گفته شده شمار کشته هاي فلسطيني از آغاز اعتراضات مرز غزه از حدود يک ماه و نيم پيش تا روز دوشنبه به حدود ۱۰۰نفر رسيده است درحالي که فقط در همان روز دوشنبه حدود ۶۰نفر کشته شدند.
    تصاويري که از اين تظاهرات منتشر شده نشان دهنده استفاده گسترده از گاز اشک آور عليه معترضان فلسطيني است. به گزارش بي بي سي، اعتراض ها در مرز غزه که با درخواست بازگشت به سرزمين هاي پدري هم زمان با هفتادمين سالگرد تاسيس اسرائيل، از چند هفته پيش آغاز شده بود، دوشنبه هم زمان با انتقال رسمي سفارت آمريکا از تل آويو به بيت المقدس به اوج خود رسيد.
    الجزيره به نقل از وزارت بهداشت فلسطين اعلام کرد که در جريان تظاهرات روز دوشنبه فلسطيني ها، دست کم ۶۰ فلسطيني شهيد و بيش از ۲۷۰۰ تن نيز زخمي شدند که از بين زخمي شدگان ۲۲۵ تن کودک و ۷۹ تن زن هستند. هشت تن از شهدا نيز کودک هستند. از زمان آغاز راهپيمايي بازگشت، اين بيشترين تعدادي از معترضان فلسطيني است که شهيد مي شوند. ۱۳ تن از زخمي شدگان نيز خبرنگار هستند. براساس گزارش الجزيره، ده ها هزار فلسطيني روز دوشنبه که به نام «روز عبور» نامگذاري شده بود، در هفتادمين سالروز «نکبت» در مرزهاي نوار غزه با اسرائيل تجمع کرده و براي عبور از ديوار حائل تلاش کردند که سربازان اسرائيلي با شليک گلوله جنگي به مصاف آنها رفتند. همزمان نيز جنگنده هاي اسرائيلي پايگاه گردان هاي عزالدين قسام، شاخه نظامي حماس را در شمال نوار غزه بمباران کردند. ارتش رژيم صهيونيستي مدعي است که پنج پايگاه را در پادگان آموزشي در شمال غزه بمباران کرده است. اسرائيل همچنين براي هدف قرار دادن فلسطيني ها از پهپاد و توپخانه استفاده کرد. وزارت بهداشت در غزه از مقامات مصري خواهان کمک رساني به بيمارستان ها از طريق ارسال دارو و تجهيزات پزشکي شده است. جواد عواد، وزير بهداشت فلسطين از جامعه جهاني و نهادهاي بين المللي خواست براي توقف کشتار فلسطيني ها توسط اسرائيل اقدامي انجام دهند. وي از سازمان جهاني بهداشت و صليب سرخ و سازمان ملل خواست مانع اقدامات اسرائيل شوند.
    
    فلسطين: از اسرائيل شکايت مي کنيم
    يک مسوول فلسطيني اعلام کرد که تشکيلات خودگردان فلسطين از رهبران اسرائيلي به دادگاه کيفري بين المللي شکايت خواهد کرد. يک مسوول فلسطيني به روزنامه الحياه گفت: «تشکيلات خودگردان فلسطين از رهبران اسرائيلي به دادگاه کيفري بين المللي شکايت خواهد کرد و به تعدادي از نهادهاي بين المللي خواهد پيوست که آمريکا تهديد کرده در صورت پيوستن فلسطين به اين نهادها از آن خارج خواهد شد.» از سوي ديگر، رهبري فلسطين اعلام کرد که تصميم دارد فورا پرونده شهرک سازي ها را به دادگاه کيفري بين المللي در لاهه ارجاع دهد. به گزارش ارم نيوز، صائب عريقات، دبيرکل کميته اجرايي سازمان آزادي بخش فلسطين (ساف) طي کنفرانسي در شهر رام الله تاکيد کرد که رهبري فلسطين تصميم دارد شوراي امنيت را به برگزاري نشستي فوق العاده دعوت کند. وي در ادامه افزود: «الحاق فلسطين به شماري از آژانس هاي بين المللي تخصصي امضا شده است» اما اين احتمال وجود دارد که در صورت پيوستن فلسطين، آمريکا از آنها خارج شود. عريقات تصريح کرد که قرار است کميته اي از اعضاي کميته اجرايي، مرکزي ساف و دولت فلسطين براي آغاز اجراي مصوبه شوراي ملي و تعيين روابط فلسطينيان با اسرائيلي ها تشکيل شود.
    در سوم ماه مه شوراي ملي (پارلمان وابسته به سازمان آزادي بخش فلسطين) کميته اجرايي اين سازمان را به تعليق به رسميت شناختن اسرائيل مکلف کرد و در عين حال خواستار به رسميت شناختن کشور فلسطين در مرزهاي چهارم ژوئن ۱۹۶۷ ميلادي به پايتختي قدس شرقي، لغو مصوبه الحاق قدس شرقي و متوقف کردن روند شهرک سازي شد. رهبري فلسطين عصر روز دوشنبه نشستي را در رام الله به رياست محمود عباس، رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين برگزار کرد. در آغاز اين نشست رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين از تمامي جهانيان خواست تا در قبال جنايات اسرائيل در روز دوشنبه (۱۴ مه) در نوار غزه موضع فوري اتخاذ کنند. محمود عباس به مناسبت شهادت فلسطينيان نوار غزه در روز دوشنبه سه روز عزاي عمومي اعلام کرد.
    
    کشتار فلسطينيان در نقاب مصونيت
    در پي اعتراضات فلسطينيان در سالروز تشکيل رژيم اسرائيل، گاردين در مطلبي به سختي از رويکرد اين رژيم انتقاد کرد. در سرمقاله روزنامه انگليسي گاردين آمده است: «قابل توجيه نيست که سربازان ارتش به معترضاني که عمدتا غيرمسلح هستند و تهديدي جدي به شمار نمي آيند، تيراندازي کرده و آنها را بکشند. با اين وجود سربازان اسرائيلي دوشنبه در مرز غزه و اسرائيل چنين کردند. اسرائيلي ها معترضان را با مهمات جنگي هدف گرفتند و ظاهرا مصونيت هم دارند. ده ها کشته و صدها معلول در ميان فلسطينياني بر جاي ماند که به سمت مرز حرکت کرده بودند تا بر حقشان براي بازگشت به سرزمين اجداديشان تاکيد کنند. ارتش اسرائيل شرمي از ارتکاب آنچه شبيه جنايت جنگي است، ندارد. اينها اتهاماتي جدي است اما واکنش آنها شانه بالا انداختن بوده است. اسرائيل با محاصره غزه دو ميليون تن را پشت سيم هاي خاردار و برج هاي نگهباني ارتش انداخته است. واکنش اسرائيل به اين تحولات واکنش يک زندانبان به شورش زندانيان بوده است؛ يک تراژدي که گناهش بر گردن زندانيان است.» اين سرمقاله مي افزايد: «اين تفکر اسرائيلي ها خطرناک است. با اين حال آنها اين کار را به دليل وجود حقي خودپنداشته و افراطي در اسرائيل انجام دادند و اينکه اکثر وزراي کنوني دولت تل آويو اين ايده را پرورش دادند که اسرائيل مي تواند از طريق نيروي برتر نظامي اش به آرمان هاي ملي فلسطينيان خاتمه دهد.» اين سرمقاله مي افزايد: «با حذف مساله قدس از روي ميز مذاکره، فلسطينيان احساس مي کنند که تنها درخواست باقي مانده گرفتن حق بازگشت است. فلسطينيان ۷۰ سال پيش در سالروز فاجعه يا همان نکبت شاهد اخراج آوارگان بودند. اسرائيلي ها به تندي پاسخ مي دهند که اجراي حق بازگشت با حيات «کشور اکثريت يهودي دموکراتيک» انطباق ندارد... درگيري در «سرزمين مقدس» بازي مجموع صفر نيست که تنها يک برنده داشته باشد... .»
    
    واکنش هاي بين المللي
    سازمان ملل، عفو بين الملل و جمعي از سازمان ها و کشورهاي جهان در بيانيه ها و اظهارات جداگانه کشتار فلسطينيان در هفتادمين سالروز نکبت و همزمان با انتقال سفارت آمريکا به قدس اشغالي را محکوم کردند. آنتونيو گوترش، دبيرکل سازمان ملل ضمن ابراز نگراني نسبت به کشتار فلسطينيان در غزه گفت: «درحالي که درگيري هاي قبلي پايان نيافته، شاهد درگيري هاي جديد هستيم. من از گزارش ها درباره غزه، نگران هستم.» رعدالحسين، کميسر عالي حقوق بشر سازمان ملل نيز با «شوک آور» خواندن کشتار تعداد زيادي از فلسطينيان اظهار کرد مسوولان نقض حقوق بشر بايد پاسخگو باشند. سازمان عفو بين الملل نيز در واکنش به کشتار مردم غزه به دست نظاميان صهيونيستي، خواستار توقف فوري خشونت ها در اين منطقه شد. عفو بين الملل اعلام کرد: «اين وضعيت وحشتناک بايد فورا پايان يابد. بسياري بر اثر اصابت گلوله جنگي به ناحيه سر و سينه زخمي شدند.»
    شوراي امنيت سازمان ملل نيز که براي بررسي اين جنايت و صدور بيانيه اي درباره آن تشکيل جلسه داده بود با اقدام آمريکا ناکام ماند و نتوانست بيانيه خود را که اقدامات رژيم صهيونيستي در مرزهاي نوار غزه را محکوم کرده و خواستار تحقيقات مستقل شده بود، صادر کند. با وجود اين کويت به نمايندگي از فلسطين ديروز بار ديگر خواهان تشکيل نشست فوق العاده شوراي امنيت در اين باره شده که البته ممکن است با وتو يا کارشکني هاي آمريکا مواجه شود. فدريکا موگريني، مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا بر پايبندي اين اتحاديه به راهکار تشکيل دو کشور در مرزهاي سال ۱۹۶۷ تاکيد و اعلام کرد: «اسرائيل بايد به حق تظاهرات مسالمت آميز احترام بگذارد.» ديگر کشورهاي اروپايي مانند آلمان، انگليس و فرانسه نيز در موضع گيري هاي جداگانه کشتارهاي غزه را به شدت «نگران کننده» توصيف کرده و افزودند از آنچه در غزه مي گذرد «شوکه» شده اند.
    در آمريکا نيز درحالي که کاخ سفيد مدعي شده «اسرائيل حق دفاع از خود را دارد و حماس مسوول حوادث غزه است» نامزد سابق رياست جمهوري آمريکا از رژيم صهيونيستي بابت قساوت عليه فلسطينيان در نزديکي مرز غزه-اسرائيل شديدا انتقاد کرده و از عوامل منطقه اي و بين المللي خواسته است به اين بحران انساني و خشونت ها در غزه پايان دهند. برني سندرز، سناتور سرشناس آمريکايي در پيامي توييتري نوشت: «ايالات متحده بايد نقشي قاطع ايفا کند تا اسرائيل، رهبري فلسطين، مصر و جامعه بين المللي را کنار هم جمع کند تا به بحران انساني غزه رسيدگي و اين موج روزافزون خشونت متوقف شود.» رجب طيب اردوغان، رئيس جمهوري ترکيه اظهار کرد: «ترکيه به شدت به اين اقدام پاسخ خواهد داد.» در همين راستا، دولت ترکيه اعلام کرد، در اعتراض به کشتار فلسطينيان، آنکارا سفيران خود در تل آويو و واشنگتن را «براي مشورت» به ترکيه فراخوانده و سه روز عزاي عمومي اعلام کرد. کشورهاي عربي و آفريقايي هم به نوبه خود کشتار فلسطينيان و انتقال سفارت آمريکا به قدس را محکوم کردند.
    در کنار دولت ها، در بسياري از کشورهاي جهان هم تظاهراتي در حمايت از فلسطين و در محکوميت کشتار مردم غزه صورت گرفت. در ترکيه تظاهرات کنندگان با شعار «قدس براي مسلمانان است» همه اشکال خشونت رژيم اشغالگر صهيونيستي عليه ملت فلسطين را محکوم کردند. در ايتاليا هم هزاران تن با بالا بردن پرچم هاي فلسطين در خيابان هاي رم، انتقال سفارت آمريکا به قدس را محکوم کرده و خواهان آزادي فلسطينيان شدند. همچنين صدها تن در مکزيک عليه استفاده رژيم صهيونيستي از گلوله جنگي عليه تظاهرات کنندگان صلح آميز در روز راهپيمايي بازگشت تظاهرات کردند. ده ها آمريکايي نيز در مقابل برج دونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريکا در واشنگتن تجمع کرده و اقدام وي درباره قدس را محکوم کردند. همچنين صدها اردني روز دوشنبه در نزديکي سفارت آمريکا در امان تجمع کرده و اقدام آمريکا درباره قدس را محکوم کردند. اين تظاهرات کنندگان پرچم آمريکا و اسرائيل را آتش زدند و شعار «آمريکا سر افعي است» را در اشاره به معاهده صلح اردن و اسرائيل سر دادند که در سال ۱۹۹۴ امضا شده بود. در انگليس نيز در «داونينگ استريت» تظاهراتي به پا شد. اين تظاهرات در بسياري از نقاط دنيا برگزار شد.
    
    مرگبارترين روز غزه / اسرائيل به ارتكاب جنايت جنگي متهم شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4329 به تاريخ 26/2/97، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
پژوهشنامه اقتصاد كلان
متن مطالب شماره 25 (پياپي 54)، بهار و تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است