|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/26: شوك جديد به اتحاديه اروپا
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4530
چهار شنبه 3 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4329 26/2/97 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


شوك جديد به اتحاديه اروپا
احزاب پوپوليست ايتاليا دولت تشكيل مي دهند


دنياي اقتصاد : ايتاليا در بلاتکليفي به سر مي برد. با اينکه مدت طولاني است که از انتخابات پارلماني در اين کشور گذشته است اما هنوز فاقد دولت است. با اين حال روز دوشنبه سيگنال هايي از دو حزب پيروز در انتخابات اين کشور فرستاده شد که حکايت از توافق دو حزب جنبش ۵ ستاره و حزب ليگ داشت که آنها در کليت براي تشکيل دولت به توافق رسيده اند. دو حزب پوپوليستي که با شعارهاي ضدمهاجرتي روي کار آمدند روز دوشنبه اعلام کردند بر سر کليات توافق داشته اند و حتي بر سر نام نخست وزير نيز به توافق رسيده اند. روزنامه اينديپندنت نوشت: رهبران حزب افراطي دست راستي همچنان درحال مذاکره با رئيس جمهوري ايتاليا هستند تا بتوانند با رقيب پوپوليست خود يک ائتلاف تشکيل دهند.
    ماتيو سالويني، دبيرکل حزب ليگ و لوييجي دي مايو رهبر ضدتشکيلاتي جنبش ۵ ستاره هر کدام جداگانه ديدارهايي با سرجيو ماتارلا، رئيس جمهوري اين کشور داشتند. اين دو از پنج شنبه تا دوشنبه، براي ساعت هاي متمادي پشت درهاي بسته با يکديگر مذاکره کردند و عصر دوشنبه نيز به ديدار رئيس جمهوري ايتاليا رفتند. اين دو حزب ضداتحاديه اروپا هر دو تا پيش از انتخابات چهارم مارس دشمنان سرسختي بودند اما با توجه به اينکه نتيجه قطعي از انتخابات بيرون نيامد مجبور به مذاکره با يکديگر شدند. آنها مذاکرات خود را از ساعات اوليه صبح پنج شنبه آغاز کردند و به رغم اختلافات فاحشي که در دو روز اول داشتند اما روز دوشنبه اعلام کردند که در کليات به توافق رسيده اند.
    دي مايو، رهبر ۳۱ ساله جنبش ۵ ستاره روز دوشنبه به محض اينکه گفت وگوها را پايان دادند در جمع خبرنگاران حاضر شد و گفت: روز بسيار مفيدي را با هم داشتيم. آنها ساعت ها در ميلان با يکديگر گفت وگو کردند و قرار شد که پس از پايان مذاکرات به منظور ملاقات با رئيس جمهوري اين کشور عازم رم شوند. مايو که از اين توافق به عنوان يک توافق تاريخي ياد مي کند به خبرنگاران گفت که براي رهايي از بن بست تشکيل دولت به نام هايي هم براي پست نخست وزيري رسيده اند. وي گفت که آنها به دنبال يک سياستمدار هستند نه تکنوکرات. اما وي نام کساني که براي اين پست نامزد شده اند را به زبان نياورد.
    اين تحولات اما در شرايطي رخ مي دهد که برلوسکوني سياستمدار نه چندان خوشنام ايتاليا توانسته است پس از ۵ سال اجازه حضور در عالم سياست را پيدا کند. او ۵ سال پيش به دليل فرار مالياتي از حضور در انتخابات منع شده بود. در اين ميان اين گمانه زني مطرح شده است که يکي از نام هاي مطرح شده در گفت وگوهاي اين دو حزب پوپوليست، سيلويو برلوسکوني بوده است. پيرمرد ايتاليايي که گرايش هاي راست دارد و در ايام انتخابات نيز گفته بود که مي تواند ۶۰۰ هزار مهاجر غيرقانوني را يک شبه از اين کشور بيرون بيندازد. او توانسته است با اين سخنان دل از دو حزب ضدمهاجرتي اين کشور بربايد. به نظر مي رسد پس از مالزي که به يک پيرمرد توسعه گراي ۹۲ ساله اطمينان کرده است، احزاب در ايتاليا نيز به دنبال سپردن سکان کشتي توفان زده ايتاليا به يک پيرمرد ۸۱ ساله هستند. حزب ۵ ستاره توانست در انتخابات چهارم مارس ۳۲ درصد از کرسي هاي اين کشور را به دست گيرد و حزب ليگ نيز راي ۱۷ درصدي داشت. اين دو حزب توانسته اند با ائتلاف اکثريت را به دست گيرند.
    سالويني و دي مايو هر دو قول داده اند که هر چه زودتر مشکل مهاجران غيرقانوني اين کشور را حل کنند و راه خروج را به آنها نشان دهند. سالويني گفته است که اين مهاجران را در مدت «۱۵ دقيقه» از کشور اخراج خواهد کرد. کشور وسپا سواران از دو مشکل عمده رنج مي برد: تورم بالا و بيکاري. از سال ۲۰۱۳ به اين سو نيز به تعداد فقراي اين کشور افزوده شده است. دست راستي ها در اين کشور عمده مشکلات به وجود آمده در ايتاليا را ناشي از سياست هاي مهاجرتي اتحاديه اروپا مي دانند و آنها توانستند با شعارهاي ضدمهاجرتي آراي مردم را به دست آورند. به همين منظور گفته مي شود که شانس سيلويو برلوسکوني براي تصدي نخست وزيري در اين کشور بالاتر از ديگران است زيرا در باب سياست هاي ضدمهاجرتي با اين دو حزب همخواني بيشتري دارد.
    آنها پس از توافق اعلام کردند که به دنبال فردي خارج از حزب شان هستند و چندين گزينه را به همين منظور براي پست نخست وزيري کنار گذاشته اند. اين درحالي است که برخي مي گويند نام هاي ديگر شانس بيشتري براي کسب نخست وزيري دارند. از جمله اين افراد مي توان پروفسور جوليو اسپالي ۷۱ ساله را نام برد. رهبران هر دو حزب با اين استاد دانشگاه رو در رو صحبت کرده اند. اسپالي به آنها گفته است تا زماني که آنها از دمينيکو سينيسکالو به عنوان وزير دارايي استفاده کنند، او حاضر به قبولي پست نخست وزيري است. دمينيکو سينيسکالو، يکي از افراد برحسته با گرايشات راست ميانه رو است و پيش تر نيز سکاندار وزارت دارايي ايتاليا بوده است. اسپالي اما تاکيد کرد که رهبران هر دو حزب با افراد ديگري نيز صحبت کرده اند. در اين راستا جوزپه کونته، استاد حقوق نيز مد نظر آنها است. اگر ماتارلا با يکي از گزينه ها موافقت کند، خيلي سريع اين دو حزب دولت را تشکيل خواهند داد در غير اين صورت احتمالا گزينه برگزاري يک انتخابات ديگر قوت مي گيرد. اين در شرايطي است که ماتارلا گفته است که بايد نخست وزيري انتخاب شود که مشکلات مالي ايتاليا را مرتفع و پيرو اتحاديه اروپا باشد.
    هر دو حزب جنبش ۵ ستاره و ليگ به شدت با سياست هاي مالي اتحاديه اروپا مخالف هستند، اما اين اواخر جنبش ۵ ستاره سعي کرده است که لحن خود را نسبت به اين اتحاديه ملايم تر کند. البته حزب ليگ بيشتر موضع ضداروپايي دارد و خواستار خروج اين کشور از اتحاديه اروپا است. اين تحولات اما با واکنش حزب کوچک برادران ايتاليا نيز مواجه شده است. حزب برادران ايتاليا که يک حزب راست ميانه رو است، گفته که اگر چهره اي مقبول براي نخست وزيري انتخاب شود، آنها نيز با دو حزب پوپوليست همراهي خواهند کرد. دو حزب ياد شده برتري شکننده اي در مجلس عليا دارند و اگر حزب برادران کوچک که ۱۸ سناتور دارد، با حزب جنبش ۵ ستاره و حزب ليگ همراهي کنند، آنها با شکنندگي کمتري مواجه خواهند شد.
    
    چه حزبي از چه کسي حمايت مي کند؟
    شبکه خبري سي ان بي سي در گزارشي نوشت در ميان نام هايي که مطرح شده، نام دو گزينه قوي تر است. حزب جنبش ۵ ستاره به طور رسمي از نخست وزيري اسپالي حمايت کرده و حزب ليگ نيز گفته است مطلوب ترين گزينه براي آنها جوزپه کونته است. رويترز نيز در گزارشي نوشت که نام هاي مد نظر براي نخست وزيري به رئيس جمهوري ايتاليا ارائه شده است اما دبيرکل جنبش ۵ ستاره از ماتارلا چند روزي بيشتر مهلت خواسته است.
    شوک جديد به اتحاديه اروپا / احزاب پوپوليست ايتاليا دولت تشکيل مي دهند
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4329 به تاريخ 26/2/97، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نامه فرهنگستان
متن مطالب شماره 2 (پياپي 62)، پاييز و زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است