|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/26: آموزه هاي موفق جهان در رشد هوش مصنوعي مركز پژوهش هاي مجلس منتشر كرد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4530
چهار شنبه 3 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4329 26/2/97 > صفحه 25 (بازار ديجيتال) > متن
 
 


آموزه هاي موفق جهان در رشد هوش مصنوعي مركز پژوهش هاي مجلس منتشر كرد
    دنياي اقتصاد : هوش مصنوعي که درواقع همان دنياي آگاهي موازي و دست ساخته بشر است حالا به اندازه اي از اهميت رسيده تا بستري از تحولات را ايجاد کند. شروع تحولات آغاز شده و کشورهاي بسياري درصدد استفاده از اين قابليت اهدايي دنياي فناوري هستند، اما در ايران به جز برخي از بخش هاي صنايع دفاع و کسب و کارهاي مجازي به ندرت ديگر بخش ها درگير اين تحولات هستند و بر همين اساس مرکز پژوهش هاي مجلس گزارشي از اهميت يافتن جايگاه هوش مصنوعي در زندگي امروزي منتشر کرده و در آن با اولويت بخشي به اين موضوع به برنامه هاي ايالات متحده آمريکا در استفاده از مزاياي اين فناوري اشاره کرده است.
    بر اساس اين گزارش در سال هاي ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۴ سرمايه گذاري در استارت آپ هاي هوش مصنوعي در آمريکا چهار برابر شد و درحال حاضر، کاربردهاي هوش مصنوعي درآمد قابل توجهي براي کسب وکارهاي بزرگ ايجاد کرده است. تاثير هوش مصنوعي بر سيستم هاي مالي حتي بيشتر است و نيمي از تبادلات تجاري مالي جهان از طريق تجارت خودکار (الگوريتمي) انجام مي گيرد که گردش تريليون ها دلار در معاملات را شامل مي شود. در بخش ديگري از گزارش مرکز پژوهش هاي مجلس با طرح اين موضوع که طرح راهبردي ملي تحقيق و توسعه هوش مصنوعي، مجموعه اي از اهداف را براي پژوهش هاي وابسته به بودجه فدرال تعيين مي کند، اشاره شده که پژوهش هايي وجود دارد که دولت و خارج از دولت با بودجه فدرال انجام مي شود، مانند پژوهش هاي دانشگاهي که ملزم به رعايت اولويت هاي اين برنامه هستند. هدف اصلي اين پژوهش توليد فناوري و دانش هوش مصنوعي جديد براي فراهم کردن مزاياي مطلوب و کاستن تاثيرات نامطلوب آن بر جامعه است.
    اين گزارش راهبردهايي همچون ارزيابي و اندازه گيري فناوري هاي هوش مصنوعي ازطريق وضع استانداردها و معياردهي ها، توسعه روش هاي اثربخش براي همکاري انسان و هوش مصنوعي، درک و تبيين تاثيرات اخلاقي، قانوني و اجتماعي هوش مصنوعي، اطمينان از ايمني و امنيت سيستم هاي هوش مصنوعي و زمينه سازي براي سرمايه گذاري بلندمدت در تحقيقات هوش مصنوعي معرفي مي کند. بر همين اساس کميته علوم و فناوري براي هماهنگي فعاليت هاي فدرال در زمينه هوش مصنوعي در آمريکا تشکيل شد. اين کميته فرعي درخواست کرد که طرح راهبردي ملي تحقيقات و توسعه هوش مصنوعي را تدوين کند. کارگروه هوش مصنوعي در کميته فرعي تحقيقات و توسعه شبکه و فناوري اطلاعات براي تعيين اولويت هاي راهبردي فدرال در پژوهش هاي هوش مصنوعي با توجه ويژه به محدوده ها و زمينه هاي دور از توجه و تمايل صنعت شکل گرفت.
    
    چشم انداز گسترش اولويت هاي ملي توسط هوش مصنوعي
    در بخش ديگري از گزارش مرکز پژوهش هاي مجلس درباره برنامه هاي آمريکا براي توسعه هوش مصنوعي اشاره شده که طرح راهبردي تحقيق و توسعه هوش مصنوعي به سوي چشم انداز اميدبخش آينده است که بهره برداري ايمن از هوش مصنوعي براي به دست آوردن مزاياي بزرگ براي يکايک افراد جامعه در آن مهيا شده است. پيشرفت بيشتر در زمينه هوش مصنوعي تقريبا مي تواند در تمامي بخش هاي جامعه موجب سامان و رفاه بيشتر باشد و ظرفيت پيشرفت در اولويت هاي ملي، ازجمله افزايش رفاه اقتصادي، بهبود کيفيت زندگي و تقويت امنيت ملي را فراهم کند و به نمونه هايي از اين مزاياي بالقوه اشاره شده است.
    
    رشد رفاه اقتصادي
     محصولات و خدمات جديد مي توانند بازارهاي جديدي را به وجود آورند و کيفيت و کارآيي محصولات و خدمات موجود را در صنايع مختلف بهبود بخشند. تدارکات و زنجيره هاي تامين کارآمدتر از طريق سيستم هاي تصميم گيري خبره ايجاد مي شود. نقل و انتقال محصولات با کمک سيستم هاي خودکار و روباتيک مانند سيستم هاي پشتيباني از راننده مبتني بر بينايي ماشيني به طور موثرتري انجام مي گيرد.
    
    چگونه رونق اقتصادي رقم مي خورد؟
    پيشرفت هاي فناورانه مي تواند به تحول صنعتي جديدي در ساخت شامل تمام چرخه عمرمحصول منجر شود. افزايش بهره برداري از روباتيک، سوددهي صنايع را تسهيل مي کند. هوش مصنوعي مي تواند قابليت هاي توليد را از طريق پيش بيني تقاضا با اطمينان بيشتر، افزايش انعطاف پذيري در عمليات و زنجيره تامين و پيش بيني دقيق تر تاثيرات تغيير در عمليات توليد، شتاب بخشد. همچنين هوش مصنوعي با فرآيندهاي توليد هوشمندتر، سريع تر، ارزان تر و سازگارتر به سوي علوم و فناوري هاي جديد رهنمون شده است، اما دولت فدرال مجال گسترده تري از طريق هماهنگي هاي بيشتر براي حصول تمامي ظرفيت اين سرمايه گذاري، در اختيار دارد. همچنين سازندگان و فعالان حمل ونقل بخش خصوصي مي توانند از هوش مصنوعي براي بهبود مديريت زنجيره تامين از طريق تطبيق زمانبندي و مسيريابي بهره مند شوند. زنجيره هاي تامين مي توانند از طريق تنظيم خودکار با آثار پيش بيني شده آب و هوا، ترافيک و وقايع پيش بيني نشده در برابر شکست بسيار مستحکم تر شوند.
    
     سرمايه گذاري
    صنايع و دولت ها مي توانند با بهره برداري از هوش مصنوعي، ريسک هاي غيرمعمول مالي در اندازه هاي مختلف را سريع تشخيص دهند. کنترل هاي ايمني مي توانند اطمينان يابند که خودکارسازي در سيستم هاي مالي فرصت هاي رفتارهاي مخرب مانند دستکاري بازار، تقلب و تجارت غيرمعمول را کاهش مي دهد. اين کنترل هاي امنيتي مي توانند علاوه بر افزايش بهره وري و کاهش نوسانات و هزينه هاي معاملاتي، همزمان مانع شکست هاي سيستمي مانند حباب هاي قيمت گذاري و کم توجهي به ريسک اعتباري شوند.
    
     حمل و نقل
    هوش مصنوعي مي تواند براي انواع روش هاي حمل ونقل در سفرهاي متنوع، ايمني افزا باشد. اين رويکرد مي تواند در پايش سلامت سازه اي و مديريت دارايي زيربنايي براي افزايش اعتماد عمومي و کاهش هزينه هاي تعمير و بازسازي به کار گرفته شود.
    
     کشاورزي
    همچنين سامانه هاي هوش مصنوعي در توليد، پردازش، ذخيره سازي، توزيع و مصرف محصولات کشاورزي هوشمندتر عمل مي کنند و روش هايي براي کشاورزي پايدار به وجود مي آورند. هوش مصنوعي و روباتيک داده هاي مختص موقعيت و زمان بندي شده محصولات زراعي و ملزومات مورد نياز آنها (مانند آب، مواد شيميايي و کود) را دقيقا در مکان و زماني که نياز است جمع آوري مي کنند و همچنين شکاف هاي اضطراري نيروي کار کشاورزي را شناسايي و تامين مي کنند.
    
     بازاريابي
    رويکردهاي مبتني بر هوش مصنوعي نهادهاي تجاري را قادر مي سازد که عرضه را با تقاضا به نحو بهتري مطابقت دهند و درآمد صندوق هاي توسعه بخش خصوصي را بالا برند. اين گونه مي توان نيازهاي مصرف کنندگان را پيش بيني و تعيين کرد و آنان را قادر ساخت تا محصولات خدماتي را که نياز دارند با هزينه کمتري تهيه کنند.
    
     ارتباطات
    فناوري هاي هوش مصنوعي بهره برداري کارآمد از پهناي باند و اتوماسيون ذخيره و بازيابي اطلاعات را به بيشترين ميزان ممکن مي رسانند. هوش مصنوعي مي تواند گزينش، جست وجو، ترجمه و خلاصه سازي ارتباطات ديجيتال را بهبود بخشد و بر تجارت و روش هاي زندگي ما تاثير مثبت داشته باشد.
    
     علم و فناوري
    سامانه هاي هوشمند به دانشمندان و مهندسان در خوانش انتشارات و ثبت اختراع ها، پالايش نظريه ها به منظور سازگاري با مشاهدات گذشته، توليد فرضيه هاي قابل آزمون، انجام آزمايش با استفاده از سيستم هاي روباتيک و شبيه سازي و مهندسي دستگاه ها و نرم افزارهاي جديد ياري مي رسانند.
    
     حفاظت در برابر حملات
    در اين گزارش همچنين در کنار برشمردن تمامي فوايد استفاده از هوش مصنوعي به اهميت به خطر افتادن استفاده از چنين امکاناتي اشاره شده؛ از جمله اينکه هوش مصنوعي تعبيه شده در سيستم هاي بحراني بايد در مواجهه با حوادث آسيب نبيند. همچنين بايد در برابر طيف وسيعي از حملات سايبري بين المللي امنيت داشته باشد. مهندسي امنيت مستلزم درک آسيب پذيري يک سيستم و اقدامات کنشگراني است که ممکن است علاقه مند به حمله به آن باشند. اگرچه نيازهاي تحقيق و توسعه امنيت سايبري با جزئيات بيشتر در طرح راهبردي تحقيق و توسعه امنيت سايبري کميته فرعي تحقيقات و توسعه فناوري اطلاعات و شبکه مورد توجه قرار گرفته است، اما برخي خطرات امنيت سايبري مختص سيستم هاي هوش مصنوعي است. با توجه به نقش نيروي کار تحقيق و توسعه هوش مصنوعي در رسيدگي به اولويت هاي راهبردي مشخص شده در اين طرح، شناخت بهتري براي دستيابي يا حفظ نيروي کار با نشاط تحقيق و توسعه هوش مصنوعي نياز است.
    بهترين شيوه توصيف و تعريف نيازهاي نيروي کار تحقيق و توسعه کنوني و آينده اين است که هوش مصنوعي را مطالعه يا توصيه هايي ارائه کند که بتواند نيروي کار تحقيق و توسعه کافي براي رسيدگي به نيازهاي هوش مصنوعي در کشور را تامين کند. چنان که نتايج مطالعات نشان داد، سازمان هاي فدرال مقتضي بايد اقدامات لازم را براي اطمينان از اينکه نيروي کار تحقيق و توسعه ملي هوش مصنوعي ايجاد و تقويت مي شوند، انجام دهند. در نقطه نتيجه گيري اين گزارش مرکز پژوهش هاي مجلس اشاره مي کند که درحالي که هيچ اطلاعات رسمي نيروي کار هوش مصنوعي درحال حاضر وجود ندارد، گزارش هاي متعددي از بخش هاي تجاري و علمي نشان دهنده کمبود قابل توجه نيروي کار متخصص در زمينه هوش مصنوعي است. عرضه متخصصان هوش مصنوعي نسبت به تقاضاي موجود اندک است و توقع مي رود اين تقاضا همچنان رشد داشته باشد.
    بنابراين مطالعات بيشتري براي درک بهتر نيازهاي نيروي کار کنوني و آتي تحقيق و توسعه هوش مصنوعي لازم است. داده هايي براي توصيف وضعيت کنوني نيروي کار تحقيق و توسعه هوش مصنوعي شامل نيازهاي دانشگاه، دولت و صنعت لازم است. اين بررسي ها بايد عرضه و تقاضاي نيروي کار هوش مصنوعي را شناسايي کنند تا کمک کنند نيازهاي نيروي کار آينده پيش بيني شود. درکي از طرح سير پرورش استعدادهاي نيروي کار تحقيق و توسعه لازم است. در نظر داشتن مسيرهاي آموزشي و فرصت هاي بازآموزش محتمل الزامي است. مسائل متنوعي بايد بررسي شود، زيرا مطالعات نشان داده است که نيروي کار فناوري اطلاعات متنوع مي تواند به بهبود نتايج منجر شود. هنگامي که نيازهاي نيروي کار هوش مصنوعي کنوني و آتي بهتر درک شود، مي توان برنامه ها و اقدامات مناسبي براي در نظر گرفتن چالش هاي نيروي کار موجود و پيش بيني شده ارائه کرد. با اين حال به ندرت از آنچه به عنوان مزاياي کاربرد هوش مصنوعي ياد مي شود در ايران استفاده مي شود و به جز در برخي بخش ها نظير استارت آپ ها و نيز سيستم هاي بانکي هنوز توسعه آن در بسياري از حوزه ها که در گزارش مرکز پژوهش هاي مجلس به آن اشاره شده، صورت نگرفته است.
    
    آموزه هاي موفق جهان در رشد هوش مصنوعي مرکز پژوهش هاي مجلس منتشر کرد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4329 به تاريخ 26/2/97، صفحه 25 (بازار ديجيتال)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 25 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه حوزه
متن مطالب شماره 2 (پياپي 177)، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است