|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/2/26: پيام رسان هاي داخلي با چه دغدغه هايي دست به گريبان هستند / حال و روز جانشينان تلگرام
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6982
چهار شنبه 3 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6781 26/2/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


پيام رسان هاي داخلي با چه دغدغه هايي دست به گريبان هستند / حال و روز جانشينان تلگرام
«ايران» در گفت و گو با مسئولان و متوليان برخي از پيام رسان هاي داخلي بررسي كرد

نويسنده: سوسن صادقي


    
     در پيام رسان هاي داخلي کماکان دغدغه سرويس دهي به کاربران وجود دارد -حضور رقيبي قدرتمند براي پيام رسان هاي داخلي باعث پيشرفت و توسعه قابليت هاي نرم افزارهاي بومي مي شود.
    با گذشت تقريباً 20 روز از صدور حکم قضايي براي فيلترينگ تلگرام و کوچ مقام هاي رسمي به سمت پيام رسان هاي داخلي اکنون نوبت طرح اين سوال هاست که وضعيت خدمات رساني اين پيام رسان ها به کاربران خود چگونه است؟ تا چه حد توانسته اند رضايت مخاطبان و مراجعان خود را برآورده کنند؟ و اينکه آيا ملزومات سخت افزاري آنها براي رقابت با همتايان خارجي شان تامين شده است يا نه. دولت در ماجراي فيلترينگ تلگرام از آغاز اعلام کرده بود که به جاي سياست مسدودسازي به رويکرد رفع انحصار ملتزم است. با اين همه مدير يکي از پيام رسان هاي داخلي به عملکرد وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات انتقادات تندي وارد کرد که با واکنش صريح محمدجواد آذري جهرمي مواجه شد تا آنجا که وزير ارتباطات، موضع اين پيام رسان را در حکم راه انداختن «جنگ رواني» تلقي کرد. همين موضوع «ايران» را به صرافت انداخت تا در گفت وگو با برخي از مديران پيام رسان هاي داخلي، دغدغه ها، چشم انداز ها، وضعيت و ميزان و نحوه خدمات رساني دولت به آنها را جويا شود.
    با فيلتر تلگرام به نظر مي رسد بازار پيام رسان هاي داخلي نيز تا حدودي داغ شده است. در همين راستا روزنامه ايران به سراغ مديران پيام رسان هاي داخلي رفت تا دغدغه ها و نگراني هاي آنها را منعکس کند و اينکه در اين روزهاي بدون رقيب قوي با چه چالش هايي روبه رو هستند؟
    
    ارتقاي تجهيزات دغدغه اي بزرگ
    محسن غفاري مدير يکي از پيام رسان هاي داخلي (ايتا) درباره دغدغه هاي اين پيام رسان به «ايران» گفت: من به عنوان مدير يک پيام رسان داخلي دغدغه هاي زيادي دارم و به جاي اينکه روي کار خودم متمرکز شوم بايد به دنبال رفع نگراني هاي پيام رسان باشم.
    غفاري با بيان اينکه مسئولان خيلي زيبا سخن مي گويند و طرح هاي خوبي ارائه مي دهند اما آنهايي که بايد آن طرح ها و دستورها را اجرا کنند، کارها را به پيش نمي برند، افزود: به عنوان مثال يکي از دغدغه هاي ما ارتقاي ديتا سنتر پيام رسان است. ما به عنوان يک پيام رسان بومي مي گوييم اين ميزان ديتاسنتر لازم داريم و امکانات معين و مشخصي را مي خواهيم ولي آنها مي گويند ما به شما امکاناتي را که نياز داريد نمي دهيم، بلکه از امکاناتي که وجود دارد و ما مي گوييم بايد استفاده کنيد. آنها با يک ديتاسنتري توافق کرده اند و هزينه اي نيز بابت آن نمي پردازند و به زور از ما مي خواهند از ديتاسنتري که آنها مي گويند، استفاده کنيم. اين در حالي است که ما خود ديتاسنتر داريم و تنها مي خواهيم آن را ارتقا دهيم و فقط براي ارتقاي آن به کمک نياز داريم.
    مديراين پيام رسان داخلي با بيان اينکه بعد از فيلتر تلگرام حدود 30 درصد به کاربران پيام رسان ما اضافه شده است، افزود: ما براي فراهم آوردن زيرساخت و ديتا سنترهاي خود کلي هزينه کرده ايم و حالا چطور بايد تجهيزات خود را جايي ببريم و نصب کنيم که هيچ شناختي از آن نداريم. از سوي ديگر حتي بر فرض اينکه ما قبول کنيم که هر آنچه آنها مي گويند را گوش کنيم، مگر مي شود يک شبه کارهايي را که از ما مي خواهند، انجام داد. مسئولان نبايد براي ما شرط تعيين کنند ما نياز به حمايت داريم بايد کمک کنند نه اينکه ما را به انجام کاري که خود مي خواهند، مجبورکنند.
    
    بي تقصير در فيلتر تلگرام
    مصطفي رادمرد، سخنگوي يکي از پيام رسان هاي داخلي (بله) نيز به «ايران» گفت: چالش هاي توسعه پيام رسان ها مسائل کسب و کاري است که فارغ از بحث تلگرام تعريف مي شوند. پيام رسان ما با وجود يا نبود تلگرام به کار خود ادامه مي دهد اما تنها چالش و دغدغه ما اين است که متاسفانه مردم فيلتر تلگرام را از چشم پيام رسان هاي داخلي مي بينند، در حالي که يک کسب و کار واقعي مانند پيام رسان ما، مستقل از اين موضوع از مدت ها قبل به مسير خود ادامه مي دهد و براستي در اينکه يک پيام رسان خارجي فيلتر شود، نقشي نداشته و ندارد. ما با فيلتر پيام رسان هاي خارجي موافق نيستيم و بارها موضع خود را به طور رسمي در اين باره اعلام کرده ايم، چرا که وجود پيام رسان هاي خارجي را رقابت مي دانيم.
    رادمرد با بيان اينکه بعد از فيلتر تلگرام تعداد کاربران پيام رسان ما از يک ميليون و 100 هزار به يک ميليون و 500 هزار کاربر رسيده است، افزود: هدف ما بيشتر ايجاد کاربر پايدار است، زيرا اهداف پيام رسان ما اقتصادي است بنابراين دخالت هاي حاکميت گاه موجب نگراني فعالان عرصه اقتصادي مي شود. محدوديت هاي قضايي ممکن است مانع رونق کسب و کار در فضايي شفاف و آزاد شود.
    سخنگوي اين پيام رسان با بيان اينکه از لحاظ فني و زيرساختي توسعه بخوبي انجام مي شود و نگراني از اين بابت در پيام رسان ما وجود ندارد، گفت: براي رفع نگراني هاي کسب و کارهاي داخلي و تامين امنيت سرمايه گذاري در شبکه هاي اجتماعي، بايد سعه صدر حاکميت در زمينه برخورد با مسائل مرتبط با اين شبکه ها افزايش يابد. به عبارتي بايد دغدغه دخالت حاکميت در کسب و کارها برطرف شود و مردم مطمئن شوند که حاکميت، مدافع حفظ آزادي بيان و حريم خصوصي آنها در فضاي مجازي است.
    
    رقابت، عامل تقويت پيام رسان داخلي
    مرتضي برجي، مدير يکي ديگر از پيام رسان هاي داخلي (ساينا) نيز به «ايران» گفت: در پيام رسان هاي داخلي کماکان دغدغه سرويس دهي به کاربران وجود دارد. چون پيام رسان هاي داخلي مي خواهند کاربران تجربه کاربري خوبي با نرم افزار داشته باشند و در نهايت رضايت کاربر را در برداشته باشد تا در پيام رسان داخلي بمانند. البته رسيدن به اين مهم، بسيار پرهزينه و پرچالش است.
    برجي افزود: همه پيام رسان ها سعي دارند بيشترين کاربر را جذب کنند و در عين حال با جذب کاربر، بايد توانايي فني و اجرايي خود را به همان نسبت بالا ببرند بنابراين لازم است جذب کاربر به نوعي طرح تجاري آن پيام رسان را پاسخگو باشد که قاعدتاً هر پيام رساني از اين حيث استراتژي ها و مدل هاي درآمدي خود را دارد و در اين زمينه تلاش مي کند.
     وي با بيان اينکه به نظر مي رسد فيلتر تلگرام زمينه خودنمايي را براي پيام رسان هاي داخلي فراهم کرده باشد، گفت: دغدغه ديگر پيام رسان ها اين است که در اين شرايط پيش آمده و در اين بازه زماني مي خواهند توان اجرايي خود را به نحو احسن به نمايش بگذارند. در اين بازه احتمالاً پيام رسان ها با حجم زيادي از درخواست هاي نصب مواجه بوده و به تبع آن کاربران به سمت آنها هجوم مي آورند. بنابراين لازم است اين پيام رسان ها توانايي پاسخگويي به درخواست ها را داشته باشند تا کاربران در نخستين تجربه کاربري خود در استفاده از اين نرم افزارها، با مشکلي روبه رو نشده و حضور مستمر و فعال در اين پيام رسان ها داشته باشند.
    برجي در ادامه گفت: به نظرم فيلتر تلگرام امري فراتر از خواسته عمومي پيام رسان هاي داخلي است، چرا که ما به دنبال فضاي رقابتي هستيم و حضور پيام رسان هاي خارجي و فضاي رقابتي باعث مي شود پيام رسان ها پيشرفت کنند. به عبارتي حضور رقيبي قدرتمند براي پيام رسان هاي داخلي باعث پيشرفت و توسعه قابليت هاي نرم افزارهاي بومي مي شود. برجي در ادامه گفت: اکنون بيشتر پيام رسان هايي که تاييديه وزارت ارتباطات را گرفته و شرايط اوليه را دارند، بسته حمايتي شامل حال آنها شده، لازم است تا پيام رسان هاي ديگر در اسرع وقت خود را به استانداردهاي موردنظر تعريف شده از سوي مرکز ملي فضاي مجازي برسانند.
    وي افزود: در عين حال وزارت ارتباطات و نهادهاي ديگر نيز بايد در اين بازه عملکرد ديگر پيام رسان هاي بومي را رصد کرده و در صورت نياز از آنها نيز حمايت کنند.
    مهدي انجيدني مدير يکي ديگراز پيام رسان هاي داخلي (گپ) نيز با بيان اينکه اکنون مشکل و دغدغه خاصي نداريم، گفت: ما جلوتر از تعداد کاربران خود در حال حرکت هستيم از اين رو هر چقدر کاربران ما اضافه شوند ما تنها زيرساخت هايي را که آماده کرده ايم و خاموش است روشن مي کنيم از اين رو هيچ دغدغه اي نداريم. بيشتر از نياز خود ديتاسنتر و پهناي باند فراهم کرده ايم و آمادگي داريم که بر ميزان کاربران ما افزوده شود.
    انجيدني افزود: پيام رسان ما بجز فروشگاه هاي اپليکيشن داخلي از طريق فروشگاه هاي خارجي نيز قابل دانلود و حتي داراي نسخه دسکتاپ است. تعداد کاربران ما پيش از فيلتر تلگرام نزديک به دو ميليون کاربر بود ولي در ابتداي روزهاي فيلترينگ روزانه 200هزار کاربر بر آن اضافه شده است.
    
    
    
    پيام رسان هاي داخلي با چه دغدغه هايي دست به گريبان هستند / حال و روز جانشينان تلگرام / «ايران» در گفت و گو با مسئولان و متوليان برخي از پيام رسان هاي داخلي بررسي كرد
    


 روزنامه ايران، شماره 6781 به تاريخ 26/2/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 36 بار
    آثار ديگري از "سوسن صادقي"

  رديابي حادثه ديدگان با دستبند هوشمند
سوسن صادقي، ايران 26/6/97
مشاهده متن    
  جولان دزدان در فضاي مجازي رو به افزايش است / در نخستين كارگاه مسئوليت پذيري سايبري ويژه كسب و كارهاي مجازي عنوان شد
سوسن صادقي، ايران 25/6/97
مشاهده متن    
  مردم نبايد هزينه هوشمندسازي را بپردازند / آذري جهرمي در نشست مشترك وزارتخانه هاي نيرو و ارتباطات بيان كرد
سوسن صادقي، ايران 20/6/97
مشاهده متن    
  فعاليت هاتگرام و طلاگرام به ضرر پيام رسان هاي داخلي است / مديران پيام رسان هاي داخلي در گفت و گو با «ايران»
سوسن صادقي، ايران 19/6/97
مشاهده متن    
  وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در گفت و گو با «ايران»: امروز جريان سازي از توئيتر شكل مي گيرد
سوسن صادقي، ايران 15/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بين المللي مديريت سرطان
شماره 12 (پياپي 64)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است