|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/26: بهره برداري از نخستين كارخانه توليد سلول هاي انساني
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4525
پنج شنبه 27 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4329 26/2/97 > صفحه 6 (خبر) > متن
 
 


بهره برداري از نخستين كارخانه توليد سلول هاي انساني
با حضور معاون اول رئيس جمهوري صورت گرفت    
    دنياي اقتصاد : نخستين کارخانه توليد سلول هاي انساني يا بنيادين در غرب آسيا با عنوان «سل تک فارمد» با حضور اسحاق جهانگيري به بهره برداري رسيد. به گزارش خبرگزاري صدا و سيما، جهانگيري قبل از آغاز مراسم بهره برداري از اين دستاورد علمي از خط توليد و کشت سلول هاي بنيادين در اين واحد فناورانه پيشرفته بازديد کرد. اين مجموعه با همکاري بنياد برکت و پژوهشگاه رويان و با سرمايه گذاري ۵۰۰ ميليارد ريال در زميني به مساحت هزار و ۳۰۰ متر مربع راه اندازي شده است.
    ۶ محصول اصلي بر گرفته از سلول هاي بنيادين در اين کارخانه توليد مي شود و بيش از ۲۶۰ نيروي متخصص به صورت مستقيم و غيرمستقيم در اينجا مشغول به کار هستند. دارو هاي پايه سلولي براي درمان بيماري هاي ويتيليکو، قلبي و عروقي، آرتروز و بيماري هاي پوستي از محصولات اين کارخانه با فناوري بالاست. اين کارخانه هفت داروي ديگر براي درمان بيماري هاي درمان شبکه هاي عصبي، ام اس و گوارشي تا پايان سال ۹۷ و بعد از تاييد وزارت بهداشت وارد بازار خواهد کرد. تنها تعداد انگشت شماري از کشور هاي جهان دانش و فناوري توليد اين محصولات را در بخش سلول هاي بنيادين دارند. اهميت اين دارو ها در استفاده از سلول هاي بنيادين بيمار و کشت آن در محيطي حساس و قرنطينه (ايزوله) است که بعد از کشت به بدن بيمار تزريق مي شود. شرکت سل تک فارمد، شرکت ايراني است که در حوزه سلول هاي بنيادي و طب ترميم فعاليت دارد و در جنوب غرب تهران و به مساحت ۱۱۰۰ متر مربع واقع شده است.
    
    توانمندي ايرانيان بالاتر از تصور آمريکايي ها است
    معاون اول رئيس جمهوري در اين مراسم تاکيد کرد: توانمندي ايرانيان نسبت به شناختي که آمريکايي ها از ما دارند، بسيار بالاتر است. عادت کرده ايم که مشکلات را بزرگنمايي و توانمندي ها را کوچک نمايي کنيم. بر اساس گزارش «ايرنا» جهانگيري با اشاره به اقدام عجيب رئيس جمهوري آمريکا درباره برجام تصريح کرد: ترامپ با نهايت زشتي در انظار جهانيان به ملت بزرگ و متمدن ايران انواع اتهامات را وارد کرد و سپس از توافق خارج شد و تحريم هاي قبلي را برگرداند، تحريم هاي جديدي هم به آن اضافه کرد.
    او اين اقدام را از جهات مختلف براي آمريکا بي آبرويي خواند و گفت: در دولت يازدهم ۱۸ ماه مذاکره فشرده انجام شد و نمايندگان پنج کشور، سازمان ملل، سازمان انرژي اتمي و اتحاديه اروپا حضور داشتند، اگر اين راه بسته و گفته شود که مي توان نتيجه اين مذاکرات را آتش زد، چه دليلي براي مذاکرات بعدي وجود دارد و چرا بايد ديپلماسي ادامه يابد. به همين دليل اروپايي ها مي گويند، مي خواهيم توافق پابرجا باشد، نه به خاطر ما بلکه به خاطر خودشان. معاون اول رئيس جمهوري گفت: آمريکايي ها با نهايت پررويي مي گويند، ما مي خواهيم با ايراني ها مذاکره کنيم و به توافق بهتر برسيم، با چه اعتمادي اين حرف را مي زنند. جهانگيري افزود: توانمندي هاي ايران نسبت به شناختي که آمريکايي ها دارند بسيار بالاتر است، ما در داخل کشور عادت کرده ايم که مشکلات را بزرگنمايي و توانمندي هاي کشور را کوچک نمايي کنيم. او تاکيد کرد: آنچه بيگانگان را به زانو درمي آورد انسجام، وحدت و هم صدايي در داخل کشور است و به فضل الهي هيچ آسيبي به توسعه کشور وارد نمي شود.
    محمد مخبر، رئيس ستاد اجرايي فرمان امام (ره) در مراسم بهره برداري از اولين کارخانه توليد انبوه فرآورده هاي سلولي که صبح امروز برگزار شد، اظهار کرد: بهره برداري از اين کارخانه سندي بر توانايي کشور و اتکا به جوانان و نخبگان است.وي با تاکيد بر اينکه در عمده مولفه هاي حکومتي در بهترين وضعيت قرار داريم و بي جهت ياس را در مردم ايجاد مي کنيم، افزود: بگومگوهايي که در جريانات سياسي اتفاق مي افتد، بيشتر شوخي است و برخي را مضطرب مي کند، البته ممکن است دشمنان آن را جدي بگيرند.رئيس ستاد اجرايي فرمان امام(ره) با اشاره به آمار بانک جهاني در سال۵۶ در زمينه فقر در کشورمان، گفت: در سال ۵۶ حدود ۳۰ ميليون جمعيت داشتيم و ۵ ميليون بشکه نفت هم مي فروختيم، براساس گزارش بانک جهاني آن زمان ۴۶ درصد مردم ايران زير خط فقر مطلق بودند. وي تصريح کرد: براساس گزارش بانک جهاني در سال ۹۳ با ۸۰ ميليون نفر جمعيت و فروش روزانه يک و نيم ميليون بشکه نفت، ۹ و نيم درصد جمعيت کشور زير خط فقر هستند؛ يعني زماني که ۳۰ ميليون جمعيت داشتيم نزديک ۱۴ ميليون نفر زير خط فقر و اکنون که ۸۰ ميليون هستيم حدود ۷ و نيم ميليون زير خط فقر داريم.
    مخبر با تاکيد بر اينکه کشور پتانسيل هاي زيادي دارد و نبايد موج منفي به مردم بدهيم، گفت: براي حل معضلات کشور از جمله بيکاري فقط يکي از نعمات و پتانسيل هاي بزرگ کشور کافي است و شرطي تحقق اين امر شکل گيري نهضتي مبتني بر انسجام ملي در کشور است.رئيس ستاد اجرايي فرمان امام(ره) با اشاره به برخي پتانسيل هاي کشور، يادآور شد: ۲۷۰۰ کيلومتر به دريا دسترسي داريم؛ ۹۵ درصد زعفران دنيا در اختيار ماست و ۸ ميليارد دلار بازار زعفران در جهان گردش مالي دارد که سهم ما فقط ۵۰۰ ميليون دلار است. وي گفت: در صنايع دستي به لحاظ تنوع رتبه اول را داريم و از نظر حجم توليد در جايگاه هشتم هستيم؛ حدود ۳۰ ميليارد دلار هم گردش مالي اين بازار است و ما فقط ۵۰۰ ميليون دلار استفاده مي کنيم؛ کشورمان اين همه نعمت دارد، چرا بايد در مردم براي ايجاد ۵ ميليون شغل اضطراب ايجاد کنيم؟ رئيس ستاد اجرايي فرمان امام(ره) تاکيد کرد: هر بخش خصوصي که اين ۵ پروژه را مي خواهد، آمادگي داريم تا از يک درصد تا ۱۰۰ درصد آن را واگذار کنيم؛ ما در اين ستاد به دنبال نام و کار اقتصادي نيستيم.
    وي با تاکيد بر اينکه در ستاد اجرايي چارچوبي را براي خودمان تعيين کرديم، افزود: براساس اين چارچوب بايد فعاليت هايمان در محدوده اقتصاد مقاومتي، محروميت زدايي و اشتغال زايي باشد و تاکنون بيش از ۴۵۰ هزار فرصت شغلي به ويژه در مناطق محروم ايجاد کرده ايم. مخبر با اشاره به استفاده از ظرفيت هاي جوانان در ستاد اجرايي فرمان امام(ره) اضافه کرد: بيش از ۲۵۰ جوان تحصيلکرده داراي مدرک دکترا در ستاد اجرايي مشغول به فعاليت هستند و هيچ کاري نبوده که اراده کنيم و نتوانيم آن را انجام بدهيم.
    بهره برداري از نخستين کارخانه توليد سلول هاي انساني / با حضور معاون اول رئيس جمهوري صورت گرفت
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4329 به تاريخ 26/2/97، صفحه 6 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله تحول در علوم انساني
متن مطالب شماره 1، بهار و تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است