|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/2/26: نگاهي به ديروزنامه هاي زنجيره اي
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22103
پنج شنبه 27 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21907 26/2/97 > صفحه 10 (اخبار كشور) > متن
 
      


نگاهي به ديروزنامه هاي زنجيره ايحرف هاي منتقدان برجام درست بود ولي کسي حق حرف زدن را ندارد!
    روزنامه هاي زنجيره اي در شماره هاي ديروز خود با اذعان به اين واقعيت که برجام حتي نمي تواند بخشي از مشکلات کشور را حل کند و همچنين دولت به بسياري از وعده هاي خود در پنج سال گذشته عمل نکرده است ضمن فحاشي به منتقدان خواستار سکوت آنان شدند!
    
    سرويس سياسي– روزنامه زنجيره اي آرمان در شماره ديروز خود يادداشتي را منتشر ساخت که در آن توهين هاي بي شماري نثار منتقدان دولت شده است.
    خشکه مقدس ، متعصب، همچون سعودي، خوارج، تهي از عقلانيت و تدبير، مهم ترين دشمنان انقلاب و... تنها بخشي از توهين هاي بي شماري است که در يادداشت منتشر شده در روزنامه آرمان نثار منتقدان شده است.
    در بخشي از اين يادداشت مي خوانيم: «...اين جريان خشکه مقدس و متعصب امروز... با عبور صريح از بزرگان به تخريب تمام عيار دولت روحاني مشغولند و از صبح تا شام همچون سعودي ها، بر طبل «لابرجام» مي کوبند...دينداري خوارج هميشه اين گونه بوده و خواهد بود، تهي از عقلانيت و تدبير و جدا از مصلحت و عاقبت انديشي، خواه صلح پيامبر(ص) باشد خواه مداراي امام حسن(ع)، خواه پذيرش قطعنامه ۵۹۸ در زمان امام باشد و خواه امضاي برجام در زمان رهبري، شايد براي همين است که انقلاب از ابتدا تا امروز مهم ترين دشمنانش را در صف اينها ديده...»
    در حالي که بزک کنندگان برجام که با مشغول سازي مردم و افکار عمومي زمينه ساز خسارت هاي جبران ناپذيري براي کشور شدند بايد از اين شيوه خود عذرخواهي کرده و راه ديگري را آغاز و بر آن تداوم بخشند اين روزها و پس از خروج برجام مدعي شده و با فرار به جلو منتقدان دورانديش را مورد آماج فحش ها و توهين هاي خود قرار مي دهند.
    آنچه منتقدان بر آن تصريح و تاکيد داشتند اخذ تضمين هاي قطعي از آمريکا و اروپا بود تا چنين نشود که با تغيير دولتي در آمريکا هر چه رشته بودند پنبه شود و دوباره به جهانگردي بپردازند و دنبال آن باشند که از اروپا تضمين بگيرند که آن را هم دورانديشان مي گويند بسيار بعيد مي نمايد که بتوانند انجام دهند.
    منتقدان مي گفتند قرار بود تحريم ها در يک روز برداشته شوند ولي از روز امضاي برجام تاکنون نه تنها تحريم ها برداشته نشده که بر ميزان کمي و کيفي آنها نيز افزوده شده است، ايران تعهدات خود را انجام داده و طرف مقابل به اذعان تيم مذاکره کننده به تعهدات خود عمل نکرده است، حال پاداش دورانديشي منتقدان فحاشي و مجازات افرادي که به دشمن اعتماد کردند تقدير و بزک کردن اقدامات آنان است؟!
    
    
    يک اعتراف؛ برجام نمي تواند حتي بخشي از مشکلات را حل کند!
    روزنامه زنجيره اي اعتماد طي يادداشتي دل بستن به برجام براي حل مشکلات کشور را بيهوده و دل بستن به سراب دانست.
    در بخشي از اين يادداشت آمده است: «متعجبم از اينكه موضوع برجام به بحث اصلي محافل داخلي كشور تبديل شده است. مسئله اصلي كشور تلاش همگاني براي رونق اقتصادي، رفاه اجتماعي و ايجاد اشتغال براي جوانان كشور است. جايگاه برجام بايد در راستاي اين هدف و در سايه آن مورد بررسي قرار گيرد نه به عنوان يك بحث مستقل. هيچ كس نمي تواند ادعا كند كه برجام به تنهايي مي تواند همه يا حتي بخشي از آن هدف را براي ما محقق كند.»
    در بخش ديگري از اين يادداشت آمده است: «برجام مي تواند به سرابي تبديل شود كه ذهن و انرژي سياستمداران ما را از هدف اصلي كه همگان بايد به آن اهتمام ورزند، دور گرداند و موجب اتلاف انرژي و انحراف كارگزاران نظام شود.»
    اعتراف روزنامه اعتماد به اين واقعيت که برجام قادر به حل حتي بخشي از مشکلات کشور نيست در حالي اين روزها مطرح مي شود که پيش از اين روزنامه هاي زنجيره اي و مدعيان اصلاحات معتقد بودند که همه مشکلات کشور پس از امضاي برجام حل و يا از ميزان آنها به شدت کاسته خواهد شد.
    
    
    انتقادات پرشمار به روحاني وارد است ولي حق حرف زدن نداريد!
    روزنامه زنجيره اي همدلي طي يادداشتي ضمن حمله به منتقدان دولت انتقادات پرشمار آنان را وارد دانست و در عين حال نوشت: «گويا بيشتر مخالفان دولت منتظر خروج رئيس جمهور غيرمتعارف ايالات متحده از برجام بودند تا پس از آن بتوانند حملات تند و سازمان يافته خود را به دولت و شخص «حسن روحاني» آغاز کنند.»
    در بخشي از اين يادداشت آمده است: «در اينکه انتقادات پرشمار به دولت روحاني وارد است و او نتوانسته بخشي از وعده هاي انتخاباتي خود را محقق کند، بحثي نيست... کاهش تورم و اصلاح و ترميم وضع ناهنجار معيشتي ايرانيان، مطالباتي نيست که از خاطر مردم برود و از آن صرف نظر شود.اما در شرايط کنوني، حمله هاي داخلي و البته خارجي به دولت شدت گرفته و روحاني و تيم رسانه اي اش هم از پاسخ به منتقدان جا نمي مانند و اين را در عمل ثابت کرده اند.»
    درباره يادداشت روزنامه همدلي نکاتي است که به اختصار به آن مي پردازيم ، نخست آنکه اگر انتقادات به دولت در زمينه عملي نشدن وعده ها صادق بوده و وارد است چرا منتقدان بايد سکوت کرده و حرف نزنند؟! اين تناقض را چگونه مي توان حل کرد؟!
    از سوي ديگر ادعاي روزنامه همدلي مبني بر اينکه منتقدان منتظر خروج آمريکا از برجام بودند تا انتقادات خود را شروع کنند مضحک به نظر مي رسد چرا که منتقدان دلسوز از سال ها پيش تاکيد داشتند که اتکاي به برجام اتکاي به سراب بوده و بيهوده است، منتقدان از سال ها پيش بر نکاتي تاکيد و تصريح داشتند که اين روزها صحت آن براي همگان آشکار شده است و بزک کنندگان برجام به جاي عذرخواهي با فرار به جلو مطالبه گر شده اند!
    
    
    نترسيد آمريکا نيست، اروپا با ما است!
    روزنامه هاي زنجيره اي در شماره هاي ديروز خود به سياست بزک برجام ادامه داده و از مردم خواستند به همراهي اروپا دل ببندند و نگران نباشند!
    روزنامه شرق طي يادداشتي نوشته است: «دولت ترامپ سرانجام از برجام خارج شد. اين اتفاق مهمي است اما الزاما يک اتفاق منفي و زيان بار براي ايران محسوب نمي شود. تاثير اين اتفاق را کيفيت رايزني ايران با اروپا و ساير اعضاي باقي مانده در اين توافق نامه در ماه هاي آينده تعيين خواهند کرد.»
    نويسنده به افکار عمومي و جامعه کسب و کار کشور نيز نهيب زده و افزوده است: « افکار عمومي و جامعه کسب وکار در ايران بايد بدانند وضعيت کشور هرگز به وضعيت دوران پيش از برجام بر نخواهد گشت.»
    روزنامه آرمان نيز در اين رابطه تصريح کرده است: « با خروج آمريکا از برجام ۱+۵ به ۱+۴ تبديل شد و ظاهرا ۴ کشور باقي مانده در برجام تمايلي به تغيير مسير آن ندارند و تاکنون وقعي به تصميم آمريکا نگذاشته اند. در همين راستا مذاکرات برجامي ادامه دارد.»
    روزنامه هاي زنجيره اي و بزک کنندگان برجام در حالي به همراهي اروپا دل بسته اند که شواهد حکايت از آن دارد که اين جنازه ديگر حرکت نخواهد کرد و بايد مراسم کفن و دفن برجام را برگزار نمود!
    دولت که از واکنش سخت و پشيمان کننده در صورت خروج آمريکا از برجام و يا نقض آن سخن مي گفت، بدترين گزينه ممکن يعني برجام بدون آمريکا را انتخاب کرده و مي خواهد منافع کشور را با اين گزينه تامين نمايد!
    حتي اگر در خوشبينانه ترين حالت، اروپا را همدست آمريکا در اين خيمه شب بازي ندانيم و گمان کنيم که آنان به دنبال رفتاري منطقي و معقول با ايران هستند و مي خواهند کار را با تهران پيش ببرند، اما بايد بدانيم که در واقعيت چنين تواني نداشته و ندارند.
    سران اروپا نيز چنين ادعايي ندارند. «آنگلا مرکل»، صدراعظم آلمان روز جمعه در سخناني در مونستر گفت: «ما نبايد خود را قوي تر از آنچه هستيم نشان دهيم. اروپا نمي تواند به تنهايي خود را به عنوان قدرت صلح نشان دهد. بايد اين مسئله مشخص شود که اصلا تا چه حد مي توان از توافق هسته اي با ايران حمايت کرد در صورتي که قدرت بزرگ اقتصادي يعني آمريکا، ديگر در اين زمينه مشارکت ندارد».
    ساشا لومان، که در حال حاضر در دانشگاه هاروارد، در مباحث مربوط به تحريم هاي اقتصادي تحقيق مي کند، مي گويد اروپا از آغاز نمي بايست با تحريم هاي ثانويه واشنگتن موافقت مي کرد، اما از آنجا که اين اشتباه را مرتکب شده حالا جز پيروي از منويات آمريکا چاره اي ندارد. زيرا به اعتقاد اين کارشناس امروزه کنترل واقعي بر شرکت ها و بنگاه هاي اروپايي نه در داخل اروپا بلکه در واشنگتن صورت مي گيرد.
    
    
    مردم تماشاگران اين روزهاي بازار هستند کسي ديگر خريد نمي کند!
    روزنامه قانون در گزارشي به اوضاع اين روزهاي بازار پرداخته و مردم را تماشاگراني دانست که ديگر قدرت خريد ندارند و تنها نگاه مي کنند.
    در بخشي از اين گزارش آمده است: «راسته بازار را که بالا مي روي، زن و مردهاي دادزن را مي بيني که قدم به قدم جلوي مغازه ها ايستاده اند و بعضي هاي شان عصباني فرياد مي زنند و به مردمي نگاه مي کنند که از جلوي چشم هاي شان خونسرد و بي تفاوت مي گذرند. صاحب يکي از مغازه هاي خشکبار فروشي پيرزني را تماشا مي کند که کنار ظرف پسته ها ايستاده و يکي يکي از هر کدام امتحان مي کند. قيمت پسته ها و خشکبار را روي يک کاغذ سفيد نوشته اند و با يک پايه چوبي داخل هر ظرف گذاشته اند اما پيرزن هر بار مي پرسد و مغازه دار در سکوت و با چشم هاي قرمز او را تماشا مي کند و در آخر مي گويد: «کسي که خريد نمي کنه، حداقل شما مزه کن».
    در بخش ديگري از اين گزارش آمده است: «کنار در پياده روي بازار، کولبرها و باربرها گاري ها و چرخ دستي هاي شان را با طناب به درخت هاي چنار روبه روي مغازه ها بسته اند و به صحبت نشسته اند. مغازه دارهاي پير و جوان هم مغازه هاي خالي از مشتري را رها کرده اند و کنار کولبرها روي سکوهاي سيماني نشسته اند. هر کدام تحليل جديدي از وضعيت بازار دارد. آقا حجت، مرد ميانسالي که يک مغازه بزرگ پوشاک دارد، مي گويد: «اين وضع هر روز ماست. هر شب که مي خوابيم، منتظريم ببينيم فردا چي ميشه. آخه معجزه هم که نميشه. در اين مغازه را مي بنديم و مي رويم هزارتا فکر و خيال به سرمان مي آيد».
    وضعيت اين روزهاي بازار ايران که همه تماشاگر هستند و کسي خريد نمي کند حکايت دلبستگي دولتمردان يازدهم و دوازدهم به برجامي بود که آن را آفتاب تابان خواندند و با خروج ترامپ اين روزها ديگر بر همگان عيان شده است که از اين مرده معجزه بر نمي آيد!
    قرار بود تحريم ها در يک روز برداشته شده و مشکلات اقتصادي ديگر وجود خارجي نداشته باشند، روحاني وعده داده بود مردم را به چنان قدرت و مکنت اقتصادي خواهد رساند که ديگر محتاج يارانه نباشند، گراني و بيکاري رفع خواهد شد و در يک کلام مردم در يک مدينه فاضله زيست خواهند کرد، همه اين وعده ها به اميد توافق با کدخدا و نتايج آن بر زبان رانده مي شد و امروز نتيجه دل بستن به دستان بيگانه عيان شده است، راهکار حل مشکلات اين روزهاي کشور و آنچه در گزارش روزنامه قانون آمده است اتکاي به داخل و توانمندي هاي اين سرزمين است نه آنچه خود داريم از بيگانه خواستن و تمنا کردن!
    نگاهي به ديروزنامه هاي زنجيره اي
    


 روزنامه كيهان، شماره 21907 به تاريخ 26/2/97، صفحه 10 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 33 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه تحقيقات كاربردي خاك
متن مطالب شماره 3 (پياپي 603)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است