|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/2/26: صنعت نفت ايران پس از تحريم امريكا
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7026
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6781 26/2/97 > صفحه 10 (اقتصادي) > متن
 
      


صنعت نفت ايران پس از تحريم امريكا
رئيس پژوهشگاه صنعت نفت در گفت و گو با «ايران»: توان سازگاري با شرايط تحريم را داريم

نويسنده: عطيه لباف


    
    عهدشکني امريکا در شامگاه هجدهم ارديبهشت ماه با يک هدف مهم رخ داد؛ به زانو درآوردن اقتصاد ايران. از آنجايي که در صدر اين اقتصاد صنعت نفت قرار دارد و به نوعي پيشران است، بيشترين اثر تحريم هاي امريکا هم قرار است به اين بخش وارد شود. اما با اين حال مسئولان کشور مي گويند که تحريم هاي امريکا چندان تاثيري بر صنعت نفت ايران ندارد. بويژه آنکه اگر اروپا از برجام خارج نشود و به تعهدهاي خود در قبال ايران پايبند بماند. تصميم دونالد ترامپ رئيس جمهوري امريکا براي خروج از توافق هسته اي ايران و گروه 1+5 با وجود مخالفت هاي جهاني رقم خورده و تنها سران رژيم صهيونيستي و سعودي از اين تصميم خشنود شده اند. هنوز مشخص نيست که تصميم اتحاديه اروپا در خصوص برجام چيست اما ايران به دنبال راهکاري است که کمترين تاثير را از تحريم هاي احتمالي متحمل شود.
    پس از اين اقدام غيرقانوني امريکا، اتحاديه اروپا به همراه ديگر امضا کنندگان توافق برجام يعني روسيه، چين، فرانسه، آلمان و انگليس دور تازه اي از رايزني ها براي حفظ اين توافق بين المللي را آغاز کرده است؛ فدريکا موگريني مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا تاکيد کرده که اتحاديه اروپا به برجام پايبند مي ماند.
    با اين حال ايران و اروپا توافق هايي در صنعت نفت دارند که اکنون زير ذره بين است. از جمله فروش نفت به اروپا، واگذاري طرح توسعه فاز 11 به توتال تا قراردادهاي علمي و پژوهشي شرکت ها و مراکز علمي اروپايي با پژوهشگاه صنعت نفت. سرنوشت نامعلوم اين قراردادها به تصميم اروپا وابسته است.
    
    هنوز پيامي از اروپايي ها دريافت نکرده ايم
    بخشي از قراردادها و تفاهمنامه هاي صنعت نفت مربوط به انتقال فناوري و آموزش است که در اغلب آنها پژوهشگاه صنعت نفت يکي از طرفين قرارداد يا تفاهمنامه بوده، تفاهم هايي با شرکت راشيگ آلمان يا دانشگاه ميلان از اين دست هستند. اينکه بازگشت تحريم ها چقدر مي تواند بر اين بخش به عنوان بخش علمي صنعت نفت اثر داشته باشد، يکي از موضوعات مهم است.
    در اين باره جعفر توفيقي رئيس پژوهشگاه صنعت نفت مي گويد: بايد منتظر باشيم و ببينيم که عکس العمل اروپايي ها چيست. استدلال ما اين است که اروپايي ها از اين تفاهم ها خارج نخواهند شد. به عبارتي پيش بيني مي کنيم که تحريم ها تاثيري بر همکاري ما با اروپايي ها و آسيايي ها ندارد.
    او در گفت و گو با «ايران» ادامه داد: با اين حال آماده ايم که پروژه ها را بدون نياز به خارجي ها پيش ببريم. توفيقي بيان کرد: شرکت ها و دانشگاه هاي داخلي توان بالايي دارند و ما مي توانيم در غياب شرکت هاي خارجي به پروژه هاي توسعه اي نيز کمک کنيم. اما به اين منظور نيازمند تلاش بيشتري هستيم. اطمينان دارم بسرعت مي توانيم خودمان را با شرايط سازگار کنيم.او با اشاره به اينکه ضعف صنعت نفت ايران مربوط به بخش بالادست است، گفت: يکي از نقاط قوت پژوهشگاه مجهز بودن به پژوهشکده هاي بالادستي است و به طور حتم با سرعت بخشيدن به فعاليت هاي اين پژوهشکده ها مي توانيم موفق تر عمل کنيم. تاکنون نيز اين پژوهشکده ها دستاوردهاي خوبي داشته اند. براي مثال در پروژه ازدياد برداشت ميدان اهواز پژوهشگاه موفق عمل کرده است. مطالعات بخوبي جلو رفته و نتايج خوبي به دست آمده و اميدواريم بزودي به نتيجه برسد. رئيس پژوهشگاه صنعت نفت تصريح کرد: در سال هاي اخير تجربه هاي موفقي در بالادست داشته ايم و اين روند ادامه خواهد داشت. او در مورد پروژه ساخت پالايشگاه در سوريه نيز بيان کرد: پژوهشکده اسناد طراحي را تمام کرده و به کارفرما تحويل داده است.
    
    ايران نفت بدون مشتري ندارد
    در حال حاضر ايران بالاترين ميزان نفت خام خود را صادر مي کند. يعني حدود 2 ميليون و 700 هزار بشکه در روز که رکورد بي نظيري در تاريخ صنعت نفت است. مديرعامل شرکت پايانه هاي نفتي ايران مي گويد که در حال حاضر ايران هيچ نفت روي آب و بدون مشتري ندارد. اما برنامه ريزي وزارت خزانه داري امريکا به گونه اي است که از ماه آبان اين ميزان روند کاهشي در پيش بگيرد. امريکا مي خواهد با اعمال فشار بر شرکت هاي اروپايي خريدار نفت ايران، صادرات نفت خام کشور را به قاره اروپا و آسيا کاهش دهد. اينکه اين تحريم ها تا چه اندازه موثر خواهد بود، هنوز مشخص نيست. به طور کلي حدود 40 درصد نفت ايران به مقصد کشورهاي اروپايي و 60 درصد آسيا صادر مي شود. پيش بيني ها اين است که تحريم هاي امريکا حدود 100 هزار تا 500 هزار بشکه از صادرات نفت خام ايران مي کاهد. اما «علي کاردر» مديرعامل شرکت ملي نفت ايران مي گويد: فکر نمي کنم با اعمال دوباره تحريم ها مشکلي در صادرات نفت ايجاد شود مخصوصاً ايران در حوزه هايي که نفت سنتي صادر مي شود، مشکلي نخواهد داشت.
    مساله مهم اين است که با کاهش سهم ايران از بازار جهاني نفت خام، علاوه بر کاهش قدرت چانه زني ايران در بازار و سازمان اوپک، نفت مازاد وارد بازار خواهد شد و اين نفت جاي ايران را در بازار خواهد گرفت. اخيراً وزير نفت امارات اين موضوع را بيان کرده است. «سهيل المزروعي» اظهار کرده که تحريم هاي امريکا عليه ايران تاثيري بر عرضه نفت ندارد. يعني ساير اعضاي اوپک جاي نفت ايران را پر خواهد کرد و اين يک زنگ خطر است. بيژن زنگنه، وزير نفت ايران براي احياي سهم از دست رفته کشور در اوپک تلاش زيادي انجام داد.
    
    شرکت هاي نفتي در حال بررسي شرايط همکاري با ايران
    حضور در صنعت نفت ايران به دلايل زيادي براي شرکت هاي خارجي جذاب است. صنعتي پرسود و کم هزينه که ذخاير نفتي و گازي بسياري دارد. اما هدف تحريم هاي امريکا و خروجش از برجام، ممانعت از اين موضوع و نقل و انتقالات بانکي است. عمليات بانکي يکي از مهم ترين بخش هايي است که با خروج امريکا از برجام مانع از سرمايه گذاري در صنعت نفت مي شود. اکنون قرارداد توسعه فاز 11 مهم ترين قراردادي است که ايران و اروپا امضا کرده اند و سرنوشت مبهم اين قرارداد در انتظار اعلام نتيجه شرکت توتال فرانسه است. اين شرکت در حال بررسي اوضاع همکاري با ايران است و هنوز حرفي از رفتن به زبان نياورده است. ميزان سرمايه گذاري توتال در بخش هاي طراحي و برگزاري مناقصات تاکنون ۹۰ ميليون دلار بوده و مسئولان مي گويند که تمهيدات لازم براي توسعه فاز ۱۱ انديشيده شده. چراکه توسعه اين فاز براي ايران از اولويت برخوردار است و قطعاً فاز ۱۱ را توسعه مي دهيم. اگر توتال باشد با آنها ادامه مي دهيم و اگر توتال نباشد گزينه‎هاي A و B را براي ادامه فعاليت در اين فاز در نظر گرفته ايم. گزينه اول ادامه همکاري با شرکت چيني سي ان پي سي آي شريک ديگر کنسرسيوم توسعه دهنده است و چنانچه شرکت چيني هم نيايد با توجه به اينکه شرکت پتروپارس فازهاي ۱۲ و ۱۹ را توسعه داده و همچنين تجربه حضور در پارس جنوبي را دارد، کار را ادامه مي دهيم.
    فعلاً خبري از شرکت هاي ديگري هم که با ايران مذاکرات فعال داشتند و در آستانه امضاي قرارداد بودند، نيست اما بزودي تکليف اين بخش مشخص خواهد شد. مقام معظم رهبري هفته گذشته در ديدار با فرهنگيان از دولت خواستند تضمين هاي قطعي براي حفظ منافع ايران در توافق هسته اي را از طرف هاي اروپايي دريافت کنند.
    محمدجواد ظريف وزير امور خارجه بر مبناي دستور العمل حسن روحاني رئيس جمهوري، به منظور رايزني و تبادل نظر با اروپا و ديگر طرف هاي برجام و بررسي امکان تداوم برجام در صورت تضمين منافع ملت ايران، از شنبه شب سفر فشرده اي را به چين، روسيه و بلژيک آغاز کرد و در ايستگاه اول روز يکشنبه با مقامات چيني ديدار و گفت و گو کرد.
    ظريف پس از پکن براي رايزني با مقام هاي روسي راهي مسکو شد و سپس با حضور در بروکسل در نشستي با حضور وزيران خارجه تروئيکاي اروپايي شامل فرانسه، آلمان و انگليس و فدريکا موگريني مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا شرکت کرد.
    
    صنعت نفت ايران پس از تحريم امريکا / رئيس پژوهشگاه صنعت نفت در گفت و گو با «ايران»: توان سازگاري با شرايط تحريم را داريم
    


 روزنامه ايران، شماره 6781 به تاريخ 26/2/97، صفحه 10 (اقتصادي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 32 بار
    آثار ديگري از "عطيه لباف"

  جزئيات طرح تشويق و تنبيه مشتركان آب و برق / معاون برنامه ريزي و اقتصادي وزير نيرو در گفت و گو با «ايران» تشريح كرد
عطيه لباف، ايران 27/6/97
مشاهده متن    
  هدفگذاري توليد 14 ميليون تن گندم / مجري طرح گندم در گفت و گو با «ايران» براي سال زراعي 98-97 اعلام كرد
عطيه لباف، ايران 25/6/97
مشاهده متن    
  ذخيره سازي نفت خام كشورهاي آسيايي سرعت گرفت / در آستانه اعمال تحريم هاي امريكا عليه ايران
عطيه لباف، ايران 25/6/97
مشاهده متن    
  گريد انرژي قرباني گراني لوازم خانگي / «ايران» رابطه قيمت و ميزان مصرف برق را بررسي مي كند
عطيه لباف، ايران 24/6/97
مشاهده متن    
  رقابت غول ها بر سر بازار نفت ايران / «ايران» در گفت و گو با عضو هيات علمي موسسه مطالعات بين المللي انرژي بررسي كرد
عطيه لباف، ايران 22/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه انشا و نويسندگي
متن مطالب شماره 101، اسفند 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است