|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/26: سخنگوي دولت خبر داد: تدوين بودجه اضطراري
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4524
چهار شنبه 26 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4329 26/2/97 > صفحه 8 (خبر) > متن
 
 


سخنگوي دولت خبر داد: تدوين بودجه اضطراري
    
    دنياي اقتصاد : محمدباقر نوبخت، سخنگوي دولت از تدوين بودجه اضطراري براي مقابله با اقدامات ترامپ در قبال ايران خبر داد. او روز گذشته در نشست خبري هفتگي اش با خبرنگاران در پاسخ به اين سوال «دنياي اقتصاد» مبني بر اينکه با توجه به خروج آمريکا از برجام و احتمال بازگشت تحريم هاي نفتي و از طرفي سهم بودجه از درآمدهاي نفتي آيا دولت اقدام به تدوين بودجه سايه براي چنين شرايطي کرده است، گفت: بودجه سايه و بودجه اضطراري را از مهر سال گذشته که ترامپ روي کار آمد تدوين کرديم. يکي را به مجلس داديم که تصويب شد. بودجه اضطراري را هم داريم و تا جايي که امکان داشته باشد از مکانيزم تخصيص با توجه به اختياراتي که داريم متناسب با بودجه فعلي عمل خواهيم کرد. نوبخت همچنين تاکيد کرد: اگر نياز به مصوبه جديد باشد آن را از مجلس اخذ خواهيم کرد.
    نوبخت در ادامه اين نشست خبري از طراحي سه سناريو براي مقابله با تحريم هاي احتمالي پس از خروج آمريکا از برجام خبر داد و گفت: اکنون آمريکا ما را به طور يکجانبه تحريم کرده است و براي بقيه کشورها تحريم ثانويه محسوب مي شود. ما اکنون با اتحاديه اروپا وارد مذاکره شده ايم که بتواند تضمين بدهد و تاييد کند که بدون هراس از اقداماتي که به عنوان تحريم هاي ثانويه مي خواهد صورت بگيرد پشتيباني کند.نوبخت همچنين گفت: ما براي شرايطي که آمريکا از برجام خارج شود يعني وضع کنوني که برخي کشورها با واشنگتن همراهي کنند، سناريوي دوم را طراحي کرده ايم و سناريوي سوم ما اين است که اتحاديه اروپا هم بخواهد از برجام خارج شود، سناريويي که به منزله خروج ايران از برجام نيز هست.سخنگوي دولت گفت: ما براي هر يک از اين سناريوها پيش بيني کرده ايم که با توجه به مجموعه محدوديت ها، منابع ما اعم از نفت، ماليات ها و منابع ديگري که در بودجه داريم براي هر يک از سناريوها چقدر و مخارج ضروري ما چقدر خواهد بود و به چه ترتيب مي توانيم عمل کنيم. نوبخت با اشاره به تقسيم کاري ميان دستگاه ها افزود: منابع و مصارف مشخص و اولويت بندي شده و طبق تقسيم کار ميان دستگاه ها، حسب اينکه کدام يک از سناريوها رخ دهد متناسب با آن اقدام مي کنيم. او بابيان اينکه اکنون در سناريوي نخست هستيم و متناسب با آن عمل مي کنيم، گفت:در اين شرايط و هر شرايط ديگر از نظر بودجه مي توانيم با مديريت تخصيص بدون کسري ادامه دهيم. البته اينکه مي گويم بدون کسري، نه به اين معني است که محقق نشدن منابع نخواهيم داشت؛ هر مقدار منابع ما تحقق نيابد، مصارف ما نيز تحقق نخواهد يافت.نوبخت ادامه داد: البته بايد مقداري از مصارفمان را نيز در پاره اي از موارد تقليل بدهيم تا در سطح منابع قرار گيرد، اما به هر حال شرايط کشور متناسب با دريافت ها و پرداخت ها قابل مديريت خواهد بود.
    
    واکنش به هجمه به دولت
    سخنگوي دولت در ادامه اين نشست خبري در واکنش به هجمه هايي که به بهانه خروج آمريکا از برجام به دولت وارد مي شود نيز گفت: مشکلات زياد است و ما بايد خود را براي هر شرايطي آماده کنيم و ديگر وقت نداريم که هم با دشمنان برخورد کنيم و هم به دوستان خود نگاه داشته باشيم که از پشت خنجر نزنند.نوبخت همچنين گفت: اکنون وقت آن نيست که ذهن مسوولان ديپلماسي کشور که درگير سياست هاي جهاني هستند را با بيان اين مطالب مشغول کرد. ما نبايد جز به منافع ملي به چيز ديگري فکر کنيم.وي در ادامه با تاکيد بر اينکه برجام تمام مراحل قانوني و حقوقي خود را در داخل کشور طي کرد و چه در مجلس و چه نکاتي که رهبري مطرح کردند نيز رعايت شد، گفت: برجام در شوراي عالي امنيت ملي مطرح و براي تصويب آن هم راي گيري شد. تمام تلاش ما هم اين بود که نظرات رهبري در برجام رعايت شود.نوبخت سپس توضيحي در مورد شرايط کشور درسال ۹۲ ارائه کرد و گفت: در سال ۹۲ ما در شرايطي بوديم که با يک اتهام واهي از سوي رژيم صهيونيستي کشور ما تحريم شد و حتي کشورهاي دوست ايران نيز از ما دفاع نکردند.نوبخت با بيان اينکه براساس يک اتهام واهي کشور دچار محاصره اقتصادي شد، تصريح کرد: آيا در آن مقطع دولت بايد اين محاصره اقتصادي را تاييد مي کرد يا در جهت رفع اتهامات وارده اقدام مي کرد؟ اگر دولت هيچ اقدامي نمي کرد قطعا تاريخ ما را نمي بخشيد. به گزارش «ايسنا» وي با تاکيد بر اينکه برجام اقدام درستي بود که از سوي دولت انجام گرفت، تاکيد کرد: در شرايط تحريم اين ملت بود که بايد هزينه سنگيني مي پرداخت. دولت را وادار نکنيد برخي مسائل را بيان کند، چرا ما را وادار مي کنيد که حرف هايي بزنيم که موجب سوءاستفاده دشمن شود. نوبخت در ادامه گفت: البته اگر منافع ما ايجاب کند حتما از برجام خارج مي شويم. بازگشت به گذشته براي ما مشکل نيست. البته اگر تحريم براي عده اي منافعي دارد، براي مردم زيان خواهد داشت؛ بنابراين ما در دولت تلاش مي کنيم زورگويي هاي آمريکا به نتيجه نرسد.
    
    تعريف عملياتي تضمين ها
    وي همچنين در پاسخ به اين پرسش که تضمين هاي عملي ايران از اروپا براي ادامه برجام چه خواهد بود، تصريح کرد: ما جلسات متعددي در داخل کشور داشته ايم که تضمين ها را تعريف عملياتي کنيم. تا مشخص شود تيم مذاکره کننده ما در مذاکرات چه اقداماتي بايد انجام دهند.وي درباره قراردادهايي که در قالب برجام تنظيم شده نيز گفت: قراردادهايمان را به گونه اي تنظيم کرديم که اگر تحريم ها برگشتند ضرر نکنيم. نوبخت درباره ضرورت سفر ظريف و گفت وگو درباره برجام باتوجه به مسائل اخير در فلسطين نيز گفت: اولويت منافع ملي ما برجام و چگونگي رفتار اروپا، چين و روسيه است و حتي يک لحظه هم نبايد زمان را از دست بدهيم. منطقي نيست که مسائل اصلي خود را تحت تاثير اتفاقات دلخراش منطقه قرار دهيم.
    
    FATF فقط مختص آمريکا نيست
    نوبخت در ادامه در پاسخ به اين پرسش که آيا با خروج آمريکا از برجام، FATF نيز متوقف خواهد شد، گفت: در اين زمينه بايد موضع آمريکا و اتحاديه اروپا را از هم جدا کنيم. FATF فقط مختص آمريکا نيست. قانون مبارزه با پولشويي ايجاب مي کند که ما مسيري را طي کنيم و اين مسير را نبايد به رفتار آمريکا گره بزنيم. در اين مرحله لازم است FATF را به پايان برسانيم.
    
    
    سخنگوي دولت خبر داد: تدوين بودجه اضطراري
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4329 به تاريخ 26/2/97، صفحه 8 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه دنياي چاپ
متن مطالب شماره 152، آذر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است