|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/26: رمزخواني بلوف نفتي ترامپ
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4529
سه شنبه 2 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4329 26/2/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


رمزخواني بلوف نفتي ترامپ
چهار هدف نامه رئيس جمهور آمريكا به سه وزارتخانه بررسي شد


دنياي اقتصاد : رئيس جمهور آمريکا شامگاه دوشنبه در راستاي اجراي يکي از بندهاي تحريم نفت ايران با عنوان قانون اختيارات دفاع ملي سال ۲۰۱۲ (NDAA) با ارسال نامه اي به سه وزارتخانه دولت خود يعني وزارت خارجه، وزارت انرژي و وزارت خزانه داري اعلام کرد: وضعيت عرضه جهاني نفت نشان مي دهد دنيا براي تحريم هاي ايران آماده است تا صادرات نفت ايران به شکل قابل توجهي کاهش يابد. دونالد ترامپ در شرايطي اين مساله را مطرح کرده که موجودي انبارهاي نفتي جهان ظرف بيش از يک سال گذشته مدام کاهش يافته و در حال حاضر به متوسط پنج ساله خود رسيده است. از سوي ديگر ميزان تقاضا در سطحي بسيار بيشتر از عرضه قرار دارد. آمار اداره اطلاعات انرژي آمريکا نشان مي دهد در فاصله فوريه تا مارس عرضه حدود ۴ ميليون بشکه کمتر از تقاضا است. بنابراين بر خلاف ادعاي ترامپ بازار در حال حاضر با کمبود نفت مواجه است و حذف نفت ايران از بازار مي تواند به رشد اقتصاد جهاني لطمه بزند. تلاش براي اقناع افکار عمومي آمريکا، ارسال سيگنال تهديد به ايران و اروپا براي در نظر گرفتن مواضع آمريکا در مذاکرات جديد خود، اخطار به مشتريان نفت ايران و علاقه مندي ترامپ به قيمت بالاي نفت، چهار پيام پنهان نامه رئيس جمهور آمريکا شناسايي مي شوند.
    رئيس جمهوري آمريکا به وزارتخانه هاي انرژي، خارجه و خزانه داري اعلام کرده عرضه جهاني نفت در خارج از ايران نشان مي دهد که شرايط براي تحريم اين کشور آماده است، به طوري که «کاهش چشمگيري» در ميزان فروش نفت ايران رخ دهد. اما دونالد ترامپ در شرايطي چنين مساله اي را مطرح کرده که موجودي انبارهاي نفتي جهان ظرف بيش از يک سال گذشته مدام کاهش يافته و در حال حاضر انبارهاي نفتي با هيچ گونه مازاد نفت مواجه نيستند و از سوي ديگر ميزان تقاضا در سطحي بسيار بيشتر از عرضه قرار دارد. بنابراين بر خلاف ادعاي ترامپ بازار در حال حاضر با کمبود نفت مواجه است. اين موضوعي است که در گزارش اخير اوپک نيز بر آن تاکيد شده و اين سازمان از تحريم هاي نفتي ايران به عنوان يکي از ريسک هاي پيش‎روي اقتصاد جهاني ياد کرده بود. از اين رو، در پي انتشار نامه ترامپ، در شامگاه روز دوشنبه، قيمت نفت برنت بيش از يک دلار جهش يافت و به بيش از ۷۸ دلار بر بشکه رسيد. قيمت اين نفت شاخص روز گذشته نيز به رشد خود ادامه داد و به ۷۹ دلار بر بشکه رسيد. هرچند اعلاميه ترامپ خطاب به برخي وزارتخانه ها در قالب اجراي يکي از بندهاي تحريم نفت ايران تحت قانون اختيارات دفاع ملي سال ۲۰۱۲ (NDAA) بوده است، اما همزمان چندين پيام با خود به همراه دارد که در مجموع جديت رئيس جمهوري آمريکا براي هرگونه فشار بر ايران را نشان مي دهد.
    
    رشد نفت در پي نامه ترامپ
    ترامپ در نامه اي خطاب به وزارت خارجه خود اعلام کرده که «طبق قانون اختيارات دفاع ملي سال ۲۰۱۲، حکم من اين است: عرضه نفت و محصولات نفتي در حدي است که اجازه مي دهد حجم نفت خام و محصولات نفتي که از ايران يا از طريق موسسات مالي (از ايران) خريداري مي شود، به ميزان چشمگيري کاهش يابد.» قانون اختيارات دفاع ملي(NDAA) سال ۲۰۱۲ از سوي رئيس جمهوري وقت، باراک اوباما تصويب شد و تحريم هاي نفتي ايران بر پايه آن شکل گرفته است. بر اساس اين قانون، رئيس جمهوري آمريکا هر ۹۰ روز بايد گزارشي از ميزان عرضه نفت در جهان ارائه دهد تا نسبت به عدم رشد قيمت نفت به دنبال تحريم نفتي ايران اطمينان ايجاد کند.
    با اين حال واکنش اوليه بازار نفت به اين اقدام ترامپ رشد قيمت ها بود. به گزارش «دنياي اقتصاد» روز دوشنبه قيمت نفت برنت، بيش از يک دلار رشد را ثبت کرد و معاملات اين روز را در قيمت ۲۳/ ۷۸ دلار بر بشکه به پايان رساند. روز گذشته نيز برنت مسير صعودي را ادامه داد و تا لحظه تنظيم اين گزارش(ساعت ۱۵ به وقت تهران) توانسته با رشد قيمت حدود ۸۰ سنت از مرز ۷۹ دلار بر بشکه عبور کند. با اين حال نفت خام آمريکا با شدت کمتري به نامه ترامپ واکنش نشان داد. نفت خام آمريکا با ۶۶ سنت رشد طي دو روز گذشته، در لحظه تنظيم اين گزارش به قيمت ۳۶/ ۷۱ دلار بر بشکه رسيد.
    دولت ترامپ هنوز مشخص نکرده است که هر کشور تا چه ميزان بايد خريد خود از ايران را کاهش دهد، اما رئيس دولت قبلي آمريکا، اعلام کرده بود که خريداران نفت ايران هر ۶ ماه يک بار بايد ۱۸ تا ۲۰ درصد از ميزان خريد خود بکاهند تا مشمول تحريم هاي اين کشور نشوند. علاوه بر اعلام رئيس جمهوري اين کشور از وضعيت بازار نفت، وزارت انرژي آمريکا نيز هر دو ماه يک بار گزارشي از وضعيت عرضه جهاني نفت به غير از عرضه ايران منتشر مي کرد.
    
    بازار نفت در چه شرايطي است؟
    هرچند ترامپ مي گويد، شرايط بازار نفت براي کاهش شديد صادرات نفت ايران آماده است، اما عوامل بنيادين بازار نفت چيز ديگري نشان مي دهند.
    آن طور که اوپک در آخرين گزارش اخير خود اعلام کرده، سطح موجودي انبارهاي نفتي کشورهاي OECD در ماه مارس(دو ماه پيش) تنها ۹ ميليون بشکه بيشتر از مقدار متوسط ۵ساله اين ذخاير بوده است. اين يعني انبارهاي نفتي در حال حاضر با هيچ گونه مازاد نفتي مواجه نيستند. اين در حالي است که در مارس ۲۰۱۷ ميزان نفت مازاد در انبارهاي نفتي ۲۷۶ ميليون بشکه بوده است. موجودي انبارهاي نفتي آمريکا نيز در حال حاضر ۸۹ ميليون بشکه کمتر از مقدار يک سال پيش است. در واقع به يمن توافق اوپک و متحدانش که از ابتداي سال ۲۰۱۷ اجرايي شده، در حال حاضر بازار با هيچ گونه مازاد عرضه اي مواجه نيست.
    علاوه بر اين، حتي آمار اداره اطلاعات انرژي آمريکا(EIA) نيز بر نياز بازارهاي جهاني به نفت ايران تاکيد دارد. آن طور که آمار اين سازمان نشان مي دهد، در فاصله فوريه تا مارس سال جاري ۸/ ۹۸ ميليون بشکه در روز نفت و ديگر مايعات سوختي توليد شده، در حالي که ميزان تقاضاي جهاني ۴/ ۱۰۰ ميليون بشکه بوده است. اين يعني با وجود اينکه در اين بازه زماني توليد ايران در بيشترين سطح خود قرار داشته، بازار روزانه با ۴/ ۱ ميليون بشکه کمبود نفت مواجه بوده است، اين کمبود در کاهش مداوم موجودي انبارهاي نفتي جهان نمود يافته بود.
     EIA مجموع توليد نفت خام، ميعانات گازي و گاز مايع (NGL) ايران را ۶/ ۴ ميليون بشکه در روز و ميزان تقاضاي داخلي را ۸/ ۱ ميليون بشکه اعلام کرده است. بنابراين متوسط عرضه نفت جهان بدون در نظر گرفتن توليد ايران، در بازه زماني فوريه تا مارس ۴/ ۹۲ ميليون بشکه در روز بوده، در حالي که ميزان تقاضاي جهاني بدون در نظر گرفتن تقاضاي داخلي ايران، ۴/ ۹۶ ميليون بشکه در روز است. در واقع اگر آمريکا بخواهد تمام نفت ايران را حذف کند، بازار با ۴ ميليون بشکه کمبود مواجه خواهد شد. اين ميزان نه با برداشته شدن توافق اوپک جبران مي شود و نه با افزايش توليد نفت شيل در آمريکا. EIA ظرفيت مازاد توليد اوپک را ۲ ميليون بشکه در روز اعلام کرده که تا حد زيادي اين رقم به ظرفيت مازاد توليد عربستان وابسته است. عربستان توان توليد خود را حدود ۱۲ ميليون بشکه در روز اعلام مي کند، اين در حالي است که بسياري از کارشناسان بر اين باورند که اين کشور در توان توليد خود اغراق مي کند و نمي تواند در طولاني مدت بيش از ۵/ ۱۰ ميليون بشکه در روز نفت توليد کند. ميزان توليد کنوني آمريکا نيز ۵/ ۱۰ ميليون بشکه در روز است که بر اساس پيش بيني اداره اطلاعات انرژي آمريکا تا پايان سال ۸۰۰ هزار بشکه افزايش خواهد يافت و به ۳/ ۱۱ ميليون بشکه در روز خواهد رسيد. بنابراين آمريکا بر خلاف ادعاي خود نمي تواند به طور کامل از نفت ايران چشم پوشي کند.
    
    اهداف پنهان نامه ترامپ
    بازار نفت بر خلاف ادعاي رئيس جمهوري آمريکا، چندان آماده حذف نفت ايران نيست. بنابراين به نظر مي رسد، ترامپ در پي نامه اخير خود چند پيام را مخابره مي کرده است.
    اول اينکه رئيس جمهوري آمريکا اين پيام پوپوليستي را به مردم آمريکا و همچنين ديگر کشورهاي مصرف کننده نفت در جهان ارسال کرده که «تحريم هاي ايران موجب کمبود نفت در بازار و همچنين افزايش شديد قيمت اين کالا و ديگر فرآورده هاي نفتي از جمله بنزين نمي شود.» و اقدام خود براي تحريم ايران را توجيه کرده است. اين در حالي است که در پي افزايش شديد قيمت نفت در بازارهاي جهاني و همچنين افزايش مسافرت هاي جاده اي با نزديک شدن به فصل گرما، تقاضا و قيمت بنزين در آمريکا به شکل قابل توجهي افزايش يافته است.
     قيمت اين سوخت در برخي ايالت هاي اين کشور از مرز ۳ دلار به ازاي هر گالن گذشته و به بيشترين سطح ظرف سه سال گذشته رسيده است که به معناي افزايش فشار بر شهروندان آمريکايي در تابستان امسال است. از اين رو طبيعي است که ترامپ براي اقناع افکار عمومي روزي به اوپک براي افزايش قيمت ها اعتراض کند و روز ديگر بگويد بازار براي تحريم نفتي ايران آماده است و با کمبود نفت مواجه نيست.دوم اينکه ترامپ به ايران و اتحاديه اروپا اين پيام را ارسال کرده که در اجراي شديدترين تحريم ها عليه ايران جدي است و آنها بايد خواسته هاي ترامپ را در توافقات و مذاکرات خود در نظر بگيرند.
     سومين پيامي که نامه ترامپ به همراه داشت خطاب به مشتريان نفتي ايران بوده است، ترامپ اين پيام را به خريداران نفت ارسال کرده که در اعمال تحريم ها بسيار جديت دارد و قصد ندارد کشوري را از تحريم ها معاف کند، چراکه نفت به اندازه کافي در بازار موجود است. اما چهارمين سيگنالي که ترامپ ارسال کرد، اين بود که برخلاف برخي اظهارات ظاهري، به قيمت بالاي نفت بسيار علاقه مند است. در واقع رشد قيمت نفت به معناي افزايش هرچه بيشتر توليد نفت شيل است. آن طور که اداره اطلاعات انرژي آمريکا اعلام کرده توليد نفت شيل در ژوئن امسال به رقم بي سابقه ۷ ميليون بشکه در روز دست خواهد يافت. رونق صنعت نفت آمريکا نيز به نوبه خود، افزايش اشتغال ، کاهش وابستگي انرژي و افزايش درآمدهاي مالياتي دولت را به همراه دارد.
    
    

    
    رمزخواني بلوف نفتي ترامپ / چهار هدف نامه رئيس جمهور آمريكا به سه وزارتخانه بررسي شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4329 به تاريخ 26/2/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 57 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله ساينتيا ايرانيكا
شماره 6 (پياپي 126)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است