|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/26: گاهشمار
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4528
دو شنبه 1 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4329 26/2/97 > صفحه 30 (تاريخ و اقتصاد) > متن
 
 


گاهشماربازگشت نادر از هند با کوه نور
    ۲۶ ارديبهشت ماه سال ۱۱۱۸ ه.ش نادرشاه افشار و سپاهيانش پس از فتح دهلي و دوماه اقامت در آنجا به ايران بازگشتند.
    يکي از مهم ترين فتوحات نادر پيروزي بر سپاهيان هندي بود. هندوستان در سده هفدهم امپراتوري بزرگ و قدرتمندي بود که از نظر ثروت و جمعيت رقيبي در منطقه نداشت. در ۱۷۱۹ با روي کار آمدن محمدشاه (رقيب نادر) شمارش معکوس براي سقوط اين امپراتوري آغاز شد. سپاهيان ايران از رود سند گذشتند و در جنگ کرنال، هندوستان را شکست داده و دهلي پايتخت آن را تصرف کردند. سپس ۸۰۰ متجاوز افغان را که به هندوستان فرار کرده بودند در بازار دهلي دار زدند. در اين جنگ بيش از سي هزار نفر کشته شدند. به ناچار محمد شاه امان خواست؛ در پاسخ نادرشاه درقبال آنکه کليد خزانه سلطنتي را بگيرد، عقب نشيني را پذيرفت. نادر با غنائم فراوان که از هند به چنگ آورده بود به ايران بازگشت ولي محمد شاه گورکاني را خلع نکرد. غنائمي که نادر شاه به ايران آورد ۱۰ برابر بيشترين درآمد سالانه دوران صفويه برآورد شده است. در ميان اين غنائم جواهراتي چون کوه نور و درياي نور و تخت طاووس شهرت دارند.
    
    
    
قرارداد استعماري سايکس- پيکو
    ۱۶ مه ۱۹۱۷ قرارداد سري سايکس- پيکو ميان انگلستان و فرانسه در مورد تقسيم بخش هايي از سرزمين هاي حکومت عثماني بعد از جنگ جهاني اول ميان اين دو کشور منعقد شد.
    • براساس توافق نامه سايکس – پيکو منطقه شام به سه منطقه (الف) «الزرقاء» که همان «عراق» است و تابع حاکميت انگليس و منطقه (ب) «الحمراء» که همان «سوريه» است و تابع حاکميت فرانسه و منطقه (ج) «السمراء» يا همان «فلسطين» که تابع حاکميتي بين المللي است تقسيم شد و اين مقدمه و زمينه ساز اشغال فلسطين توسط صهيونيست ها بود.
    
    • ماده يک:
    • فرانسه و انگليس اعلام آمادگي مي کنند که هر کشور عربي مستقل يا ائتلاف عربي را که تحت حاکميت يک رئيس عربي در دو منطقه (الف) يعني داخل عراق و (ب) يعني داخل سوريه باشد، حمايت کرده و آن را به رسميت مي شناسند.
    • بر اين اساس دو کشور اعلام مي کنند که منطقه الف از آن انگليس و منطقه ب از آن فرانسه خواهد بود و بر اين اساس انگليس و فرانسه داراي اولويت در اجراي طرح ها و دادن وام و قرض به اين کشورها بوده و فرانسه در منطقه الف و انگليس در منطقه ب حق تقدم را در ارائه مشاوران و کارمندان خارجي به درخواست دولت هاي عربي يا ائتلافي از دولت هاي عربي حاکم بر اين کشورها دارا مي باشند.
    
    • ماده دو:
    • به فرانسه در منطقه الحمراء، بخش ساحلي سوريه و انگليس در منطقه الزرقاء، بخش ساحلي از بغداد گرفته تا خليج فارس اجازه تاسيس هر نوع حکومتي که صلاح بدانند بصورت مستقيم يا غيرمستقيم يا به صورت توافقي داده مي شود.
    
    • ماده سه:
    • دولتي بين المللي در منطقه السمراء (فلسطين) تشکيل مي شود که شکل و ماهيت اين حکومت پس از مشورت با روسيه و توافق با مابقي متحدان و نمايندگان شريف در مکه مشخص خواهد شد.
    
    • ماده چهار:
    • براساس اين توافق نامه انگليس بر مناطق ذيل دست مي يافت:
    • ۱- بندر حيفا و عکا
    • ۲- مقداري از آب رود دجله و فرات به منطقه الف و مقداري به منطقه ب خواهد ريخت و دولت انگليس متعهد مي شود که براي چشم پوشي از قبرس با دولت ديگري وارد مذاکره نشود، مگر پس از جلب موافقت فرانسه.
    
    • ماده پنج:
    • «اسکندرونه» بندري آزاد براي تجارت انگليس بوده و اجازه انجام معاملات و داد و ستدهاي ديگر در اين بندر وجود نداشته و اجازه رد تسهيلات دريانوردي و ورود کالاهاي انگليسي به اين بندر وجود ندارد و آزادي نقل وانتقال کالاهاي انگليسي از طريق اسکندرونه و خط آهن موجود در منطقه الزرقاء به داخل منطقه الحمراء يا دو منطقه الف و ب و خروج از آن داده مي شود و اجازه انجام هيچ گونه معامله اي چه به صورت مستقيم يا غيرمستقيم بر هيچ يک از خطوط آهن منطقه يا بندري از بنادر آن وجود ندارد.
    • در مقابل حيفا بندري آزاد براي تجارت فرانسه و مستعمرات و کشورهاي تحت الحمايه آن است و تمام تسهيلات بندري و نقل وانتقال کالاهاي فرانسوي در اين بندر در اختيار فرانسه خواهد بود و نقل وانتقال کالاها از راه حيفا و خط آهن انگليسي منطقه السمراء مجاز است، حال چه اين کالاها از منطقه الزرقاء يا الحمراء يا منطقه الف يا ب صادر يا به آن وارد شده باشند و کشتي هاي فرانسوي مجاز هستند در تمام اين بنادر رفت و آمد داشته يا کالاهاي خود را بارگيري و تخليه کنند.
    
    • ماده شش:
    • خط آهن بغداد در منطقه الف تا موصل در جنوب و در منطقه ب تا سامرا در شمال کشيده نخواهد شد، مگر اينکه پيش از آن خط آهني که بغداد را به حلب در دشت فرات وصل کند، کشيده شود و اين خط آهن با کمک دو کشور انگليس و فرانسه کشيده خواهد شد.
    
    • ماده هفت:
    • انگليس اجازه دارد، خط آهني را ايجاد و اداره کند که حيفا را به منطقه ب متصل مي کند و تنها مالک و صاحب آن است و توسط اين خط آهن اجازه نقل وانتقال دائمي سربازان و نيروهاي نظامي خود به هر منطقه را دارد.
    • دو کشور انگليس و فرانسه بايد بدانند که اين خط آهن بايد ارتباط حيفا با بغداد را فراهم کند و اگر در اين ميان امکان احداث چنين خط آهني به دلايل فني و مادي در منطقه السمراء براي انگليس وجود ندارد، دولت فرانسه آماده است از راه هاي در اختيار خود براي استفاده انگليس جهت دستيابي به منطقه ب را بدهد.
    
    • ماده هشت:
    • توافق هاي صورت گرفته برسر گمرکات ترکيه تا بيست سال در تمام مناطق الزرقاء و الحمراء و دو منطقه الف و ب قابل اجراست و هزينه گمرکات افزوده نخواهد شد و جز با توافق دو کشور گمرک يا منطقه اي تجاري در مناطق فوق الذکر تاسيس نخواهد شد.
    گاهشمار
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4329 به تاريخ 26/2/97، صفحه 30 (تاريخ و اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه حكومت اسلامي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 88)، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است