|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه رسالت97/2/26: ارزيابي وضع ما و دشمن!
magiran.com  > روزنامه رسالت >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 9412
پنج شنبه 27 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2829
magiran.com > روزنامه رسالت > شماره 9217 26/2/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


سرمقاله 
ارزيابي وضع ما و دشمن!


نويسنده: دكتر حسن كربلايي (hassankarbalaei@gmail.com)

دولت و مجلس از يك سو و ملت بزرگ و انقلابي ايران از سوي ديگر بايد همواره تحركات خصمانه آمريكا و رژيم صهيونيستي را رصد كنند تا بتوانند موضع معقول و حكيمانه داشته باشند.
    در حالي كه آمريكا با خروج از برجام و فعال كردن وزارت خزانه داري اش به عنوان اتاق اصلي جنگ اقتصادي عليه ملت ما به فعاليت هاي خود شدت بخشيده است و همچنين رژيم صهيونيستي با حركات موذيانه خود در منطقه در حال برپايي يك آتش افروزي است مجلس شوراي اسلامي نبايد با تصويب كليات لايحه جنجالي مبارزه با پولشويي فرسنگ ها دورتر از صحنه هاي اصلي نبرد با دشمن مطالبات «اف اي تي اف» را در دستيابي به اطلاعات مالي به صورت برخط در اختيار آنها قرار دهد. راه اندازي «مركز اطلاعات مالي» كه به خواسته «اف اي تي اف» از ما به بهانه جلوگيري از پولشويي صورت گرفته را مي توان، يك پايگاه داخلي اتاق جنگ آمريكا در تهران تلقي كرد.
    منظور از واژه «تروريسم» در بندهاي ت، ث، ج، ح و ... اين لايحه كه بارها تكرار شده است چيست؟
    آيا «اف اي تي اف» به قرائت ما از تروريسم رضايت مي دهد؟ آنها از واژه تروريسم خواست و قرائت خود را دارند و مقبوليت همان را از ما مطالبه دارند لذا چرا بايد با پاي خود وارد فرايندي شويم كه هم تشديد تحريم ها را پذيرا باشيم و هم به خودتحريمي بپردازيم!؟ آيا اين به معناي نصب ديده بانان دشمن در خاك خودي نيست؟
    وزير خارجه كشورمان اكنون با آغاز سفرهاي برجامي مي خواهد برجام را با تعهدات 5 كشور سرپا نگه دارد. او و معاونش گفته اند؛ اروپا دو ماه فرصت دارد كه تضمين بدهد. سوال اين است دو سال گذشته هيچ كدام هيچ تضميني نداده اند در اين دو ماه قرار است چه اتفاقي بيفتد تا تضمين هاي لازم براي برجام گرفته شود.
    سوال بعدي اين است كه مركز تصميم گيري درباره تحريم ها، آمريكاست؟ وقتي آمريكا از برجام خارج شده و به هيچ يك از تعهدات خود پايبند نيست از برجام چه چيزي مانده است كه ما بدون آنها بتوانيم به آن دلخوش باشيم.
    ماندن در برجام يعني انجام تعهدات يك طرفه! در حالي كه هيچ تعهدي از آن طرف شكل عملي به خود نگرفته است.
    اين با كدام عقلانيت سياسي و ديپلماتيك سازگار است كه ما همچنان متعهد بمانيم بدون اينكه شاهد تعهد تضمين شده از آن سو باشيم!
    سوال سومي كه مطرح است آن است كه اروپايي ها تقريباً مطالبه اي همسنگ آمريكا بلكه بيشتر براي تضمين تعهدات خود دارند. پس اگر مذاكرات حول آن مطالبات صورت بگيرد عملاً به معناي كنار گذاردن برجام و تحميل هزينه هايي جديد فراتر از برجام خواهد بود.
    پس عملاً اروپايي ها هم برجام را پاره كرده يا از آن خارج شده اند. با اين وصف ايران به چه دليل بايد همچنان در برجام بماند در حالي كه آمريكا از برجام خارج شده و اروپا هم عملا در برجام نبوده تا خارج شود چرا كه اگر بود به تعهدات خود عمل مي كرد و نيازي به اخذ تضمين نبود.
    دولت و ملت و نخبگان جامعه امروز بايد يك صدا در برابر شرارت هاي آمريكا و اروپا بايستند و هيچ ترديدي در آن نكنند. امروز وقت گله كردن از هم نيست وقت براي اين موضوع براي روزهاي پسابرجام به اندازه كافي وجود دارد اما دولت بايد از محرمانگي هاي برجام پرده بردارد و ملت را در جريان آنچه كه تاكنون به آن رسيديم قرار دهد.
    طي دو سال گذشته ما زمين داديم بدون اينكه زمان بگيريم، فرصت سوزي كرديم به اميد آنكه طرف سرعقل بيايد اما آمريكا با لابي صهيونيستي و مشاورت منافقين به سرعت به سمت يك آتش افروزي در منطقه مي روند!
    آنها مي خواهند قبل از اين آتش افروزي با عزت و اقتدار ملي ما در داخل و توان بالفعل نظامي در عمق استراتژيك ايران در منطقه بازي كنند، اين بازي نبايد تحت عنوان مذاكرات با اروپا تداوم يابد.
    آمريكايي ها با تحريك منافقين داخل و خارج،مرزي براي اشتهاي امتيازگيري خود قائل نيستند. از يك طرف هم حال جنگيدن ندارند و مي خواهند بدون شليك يك گلوله به اهداف خود برسند كمااينكه در برجام رسيدند.
    دولت بايد خيلي صريح و شفاف با دشمن صحبت كند و هزينه هاي عظيم اين ماجراجويي را به آنها يادآور شود. اين يادآوري بايد عزم ملي را در چنين پاسخگويي تمهيد كند. لذا از هر بگومگويي كه غير از اين پردازش عزم ملي است بايد پرهيز كرد.
    آقاي روحاني گفتگوي بي نتيجه با اروپا را در دهه 80 تجربه كرده است به طوري كه خود آن را بي نتيجه اعلام كرد. آن هنگام او رئيس جمهور نبود اما رئيس هيات ديپلماسي ما با اروپا بود. چرا بايد اين تجربه تلخ را تكرار كرد؟ اروپا در بدعهدي آن هنگام با آمريكايي ها مسابقه گذاشته بود.
    روحاني دو سال با اروپايي ها در سمت دبيري شوراي عالي امنيت ملي گفتگو كرد دستاورد آن گفتگو همانند برجام «هيچ» بود نه «تقريباً هيچ»!
    آن سال ها همه فعاليت هسته اي ايران به دليل تعهد خود به حالت تعليق و تعطيل درآمد اما آنها نه تنها كاري نكردند بلكه ايران را محور شرارت در منطقه خواندند. اروپايي ها اصلاً نگاهي به اقدامات اعتمادساز ما نكردند و ساز خود را زدند. امروز هم در و دروازه گفتگو با اروپا بر همان پاشنه مي چرخد ضمن اينكه فهرست مطالبات خود را بالا هم برده اند. وقتي اروپا به تعهدات خود در موافقتنامه نوامبر 2004 هنوز عمل نكرده است چگونه انتظار داريد آنها تضمين به اجراي تعهدات خود در برجام پس از خروج آمريكا، آن هم پس از گذشت دو سال از امضاي خود بدهند؟ ايران اگر مي خواهد با اتحاديه اروپا گفتگو كند بايد اول تعهدات برجامي خود را تعليق و با عزم خروج از «ان پي تي» به ميز گفتگو برگردد. اين كمترين موضع در برابر «خوارج» جهاني است. چرا دولت از تفوه به اين موضع پرهيز دارد؟
    
    سرمقاله: ارزيابي وضع ما و دشمن!
    


 روزنامه رسالت، شماره 9217 به تاريخ 26/2/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار
    آثار ديگري از "دكتر حسن كربلايي"

  درس هاي عاشورايي!
دكتر حسن كربلايي، رسالت 15/10/97
مشاهده متن    
  جنبش جليقه زردها و سوخت اصلي بحران در فرانسه!
دكتر حسن كربلايي، رسالت 10/9/97
مشاهده متن    
  فرياد آزاديخواهي ملت!
دكتر حسن كربلايي، رسالت 6/8/97
مشاهده متن    
  واكاوي علل استعفاي آخوندي
دكتر حسن كربلايي، رسالت 29/7/97
مشاهده متن    
  جلسه استراتژيك!
دكتر حسن كربلايي، رسالت 26/7/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
نظر بدهيد

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه اخبار فلزات
متن مطالب شماره 102، آذر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است