|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه رسالت97/2/26: گام بلند مديريت شهري در راستاي پروژه هاي زير بنايي در مدت پنج ماه
magiran.com  > روزنامه رسالت >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 9416
سه شنبه 2 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2829
magiran.com > روزنامه رسالت > شماره 9217 26/2/97 > صفحه 10 (گزارش) > متن
 
      


گام بلند مديريت شهري در راستاي پروژه هاي زير بنايي در مدت پنج ماه
نگاهي به عملكرد پنج ماهه واحد املاك، حقوقي و پيشگيري از ساخت و ساز غير مجاز


شاهرود، احداث و توسعه معابر شهري بر اساس قانون يكي از وظايف شهرداريهاست
    به گزارش روابط عمومي شهرداري شاهرود، با توسعه شهرنشيني و به سبب آن افزايش جمعيت و توسعه تردد خودروها در شهر، معابر شهرها نيز بايد توسعه فزاينده اي پيدا كنند چرا كه به نوعي مي توان گفت طي سال هاي اخير چهره بسياري از شهرها به دليل همين توسعه فزاينده معابر و شوارع تغييرات بسياري پيدا كرده است.
    مديران شهري امروز براي رفع مشكلات ترافيك و تسهيل در تردد شهروندان و بهبود عبور و مرور خودروها سياست توسعه و تعريض معابر را در پيش گرفته اند كه البته اين امر در كنار توسعه خدمات حمل و نقل عمومي و تقويت مشوق هاي اين بخش مي تواند در رفع معضل ترافيك و تراكم تردد شهري راهگشا باشد.
    اين سياست در كشور ما به سمت توسعه چشمگير امري غيرقابل انكار بوده و بايد مديريت صحيح و روند اين پيشرفت ها صورت گيرد اگر چه بسياري از كارشناسان كشور ما نيز بر اين مهم معتقدند كه توسعه معابر راه حل رفع معضلات ترافيكي نيست اما توسعه روزافزون شهرها اين امر را اجتناب ناپذير كرده و هيچ كس نميتواند فراهم آوري زمينه تردد بدون مشكل در شهرها را انكار كند.
    شهر شاهرود نيز از اين مهم مستثني نبوده ، چرا كه در سالهاي قبل ما شاهد توسعه زير ساخت هاي حمل و نقل و معابر در اين شهر نبوده ايم. اين در حاليست كه طي ساليان متمادي جمعيت شهر افزايش در حالي كه كالبد و بدنه خدمات شهري در آن عمدتا به همان شكل اوليه بوده و تنها چند صباحي است كه مديران توجه ويژه اي به توسعه زير ساخت ها و افزايش معابر در اين شهر كرده اند.
    شاهرود گرچه با مشكلات ترافيكي همچون كلان شهرهاي تهران ، اصفهان ، مشهد و شيراز مواجه نشده است اما اين فرصت را در سالهاي اخير براي مديران اين شهر فراهم آورده تا قبل از بروز معضلات راهكاري تازه يافته و بستري براي جلوگيري از بروز مسائل و مشكلات ترافيكي فراهم آورند لذا به همين دليل مديريت جديد شهري با نگاهي تازه و نو به سمت برنامه ريزي ترافيكي و مديريت حمل و نقل شهري گام برداشته است .
    آغاز احداث رينگ غربي شاهرود ، احداث تقاطع هاي غيرهمسطح ، احداث ميادين جديد ، توسعه رينگ هاي ترافيكي شهر ، توجه به تعريض و توسعه معابر و شوارع در محلات و مناطق و ... از جمله اقداماتي است كه با هدف تسهيل تردد بين مناطق كه در دستور كار مديريت جديد شاهرود قرار گرفته است.
    
    بازگشايي معابر سطح شهر از جمله اقدامات زيربنايي در شاهرود
    شهردار شاهرود در ارائه عملكرد پنج ماهه واحد املاك ، حقوقي و پيشگيري از ساخت و ساز غيرمجاز با اشاره به اينكه بازگشايي معابر سطح شهر از جمله اقدامات زيربنايي برنامه هاي كوتاه مدت شهرداري بوده است ، گفت : آزاد سازي مسير خيابان كارون ، كوچه بهزيستي ، خيابان مدرس ، گاراژ توكل ، تملك آبراهه مسير بيمارستان امام حسين تا ميدان 9 دي ، انتهاي شهرك بهشتي ، توسلي ، شهنما انتهاي خيابان مسجد اميرالمومنين ، بلوار آزادي و ... از جمله اقدامات مهم پنج ماه اخير است كه در راستاي رفع گره ترافيكي در سطح شهر بعد از سه دهه مناقشه اتفاق افتاده است.
    محسن احمدي با بيان اينكه در راستاي مقابله با خطرات معابر و همچنين ساخت و سازهاي غير مجاز نيز اقدامات خوبي صورت گرفته است، افزود: در پنج ماه اخير بيش از 170 مورد شناسايي كه 43مورد آنها در كمسيون ماده 100 شركت نداشته اند كه خوشبختانه با تلاش و عزم جدي در راستاي حق شهروندان و بيت المال به اين دست از پرونده ها رسيدگي شد.
    وي ضمن اين مطلب كه 53 مورد اخطار در تملك هاي حادثه خيز صادر شده است ، ابراز داشت : 43 مورد اخطار و 20 مورد تخريب و رفع خطر صورت گرفته كه 13 مورد نيز در حال تخريب است.
    بازگشايي خيابان كارون و تخريب شش ملك قديمي از جمله اقدامات زير بنايي پنج ماهه شهرداري شاهرود
    شهردار شاهرود با اشاره به بازگشايي خيابان كارون و تخريب شش ملك قديمي در مسير ، اظهار داشت: بازگشايي معابر سطح شهر از جمله اقدامات زيربنايي مديريت شهري در برنامه كوتاه مدت و عملكرد پنج ماهه است.
    احمدي با بيان اينكه بازگشايي خيابان كارون در راستاي رفع گره ترافيكي در سطح شهر بعد از سه دهه مناقشه با پيگيري مشاور شهردار در امور حقوقي و واحد املاك شهرداري صورت گرفته است ، عنوان داشت: سالها انتظار اهالي خيابان كارون در خصوص اجرا ي طرح تعريض خيابان مزبور با همت و تلاش نيروهاي شهرداري و همراهي شوراي اسلامي شهر به پايان رسيد و مسير بازگشايي شد.
    وي ضمن بيان اين مطلب كه از شش باغ منزل مسكوني كه با توافق صورت گرفته در اجراي لايه قانون تملك املاك قسمتي با پرداخت غرامت و قسمتي از املاك با اعطاي امتياز در باقيمانده به صاحبان آنان پرداخت شده است، اعلام داشت : پس از تخريب آخرين ملك قديمي خيابان كارون عمليات جابجايي تيرهاي برق ، زير سازي ، جدول كشي و آسفالت كامل در حال انجام است.
    شهردار شاهرود با اشاره به اينكه مساحت اين تعريض 1200 مترمربع و اعتباري بالغ بر 14ميليارد ريال اين پروژه عملياتي شد، گفت : تمامي تلاش خود را به كار بستيم تا در اين پنج ماه با تلاش شبانه روزي در كنار اقدامات روبنايي بتوانيم اقدامات زير بنايي مهمي را در راستاي رضايت مندي شهروندان و رفع گره هاي كور ترافيكي در سطح شهر اجرايي نماييم .
    
    بيش از 30هزار مترمربع از معابر شاهرود بازگشايي شد
    شهردار شاهرود با اشاره به اينكه بيش از پيش از 30هزار متر مربع از معابر شاهرود در اين مدت پنج ماه بازگشايي شد،افزود: آزاد سازي معابر ضمن فراهم آوردن فضاي لازم براي اجراي پروژه هاي شهري، توسعه معابر و رفع گره هاي ترافيكي زمينه ساز بهره مندي شهروندان از خدمات عمومي و همچنين ارزش افزوده ناشي از اجراي طرح است.
    احمدي با بيان اينكه واحد املاك، حقوقي و پيشگيري از ساخت و ساز غير مجاز به واسطه عمليات
    آزاد سازي، رفع خطر و تعريض در سطح شهر و حاشيه يكي از اركان هاي اصلي و پشتيبان اجرايي پروژه هاي عمراني، ترافيكي و شهرسازي است، ابراز داشت: بيش از 30 مورد تخريب املاك فرسوده در راستاي رفع خطر و كاهش ناهنجاريهاي و بزه اجتماعي حاصل از فضاهاي نامناسب شهري بوده كه در اين مدت پنج ماهه با تلاش و همت شبانه روزي اين سه واحد انجام شده است .
    وي ضمن اين مطلب كه وجود خانه هاي قديمي و مخروبه به لحاظ فرهنگي، زيبايي شناختي و امنيت اجتماعي براي شهرها مشكلات را ايجاد مي كنند كه اين اماكن به جهت متروكه بودن و امكان ريزش آور خطراتي را براي شهروندان به همراه دارد، اظهار داشت: در اجراي بند 14 ماده 55 قانون شهرداريها به منظور حفظ سلامت و امنيت شهروندان پس از طي كردن مراحل قانوني اقدام به تخريب بيش از 30مورد ملك قديمي در اين چهار ماهه شد.
    
    تخريب و رفع خطر املاك فرسوده با تلاش مديريت شهري
    شهردار شاهرود با اشاره به اتخاذ تدابير موثر و اقدامات لازم در جهت حفظ شهر از خطرات ناشي از وقوع سيل، حريق، زلزله و رفع خطرات ناشي از ريزش و فرو ريختن بناها و ديوارهاي قديمي و فرسوده در معابر، كوچه ها، اماكن و واقع در معابر، اعلام داشت: در اين راستا پس از كسب نظر از سوي مامور فني ، به مالك يا مالكين و صاحبان اماكن با قيد مهلت تعيين شده اخطار صادر و ابلاغ و چنانچه اخطار ابلاغ شده از سوي شهرداري پس از پايان مهلت معين از سوي ذينفع اجرايي نشود شهرداري مجاز است با نظارت مامورين خود اقدام به رفع خطر يا رفع مزاحمت نمايد.
    احمدي با بيان اينكه ساختمان هاي فرسوده يكي از معضلات شهري به شمار مي رود، عنوان داشت: خيابان سعدي نبش كوچه يازدهم، سيزدهم،خيابان 15خرداد ، خيابان تهران نرسيده به راهنمايي و رانندگي، خيابان فيض انتهاي فيض 7، كوچه باغ تالار آيينه، بلوار آزادي كوچه سي ام، ابتداي بلوار از سمت كارگر، خيابان شهيد دستغيب، كوچه يازدهم و هفدهم مسجد جامع، نواب كوچه امير المومنين، فيض پنجم، از جمله رفع خطر و ديوار در حال ريزش به سمت شارع بوده كه در اين مدت چهارماهه تخريب شد.
    وي از تخريب املاك، تملك، رفع خطر در راستاي بازگشايي مسير در روزهاي آتي خبر داد و اعلام داشت: اين املاك واقع در معابر 17شهريور ، خيابان 15 خرداد ، پشت بازار، بلوار كارگر،28 متري باغزندان و فرهنگيان قرار دارند كه طي توافق با مالك به زودي تخريب خواهند شد. شهردار شاهرودبا اشاره به ادامه تخريب و تعريض ملك هاي قديمي، گفت: مسيرهاي پشت بازار ، خيابان كاج ، كوچه رنجبر ، كوچه شهيد قندي، كوچه ثبت قديم ، كوچه چهل پيچ، چمران، شهرك گلبرگ اين مسيرها نيز تخريب و تعريض صورت گرفته است.
    احمدي در پايان از تخريب و تعريض و رفع خطر 20 مورد در حال شناسايي خبر داد و گفت: شناسايي 20 مورد در دست بازديد كارشناسي دفتر فني است كه به زودي مراحل قانوني آن طي و تخريب خواهند شد.
    عملكرد مشاور شهردار امور حقوقي-واحد املاك- حقوقي و پيشگيري از ساخت و ساز غير مجاز در راستاي اطلاع رساني شهروندان تهيه و تنظيم شده است كه اميدواريم در اين مدت پنج ماهه توانسته باشيم رضايتمندي نسبي را بدست آورده باشيم ، چرا كه در اين زمان اندك اقدامات گسترده اي در اين حوزه صورت گرفته اما اقدامات و ايده هاي بزرگتري در دستور كار است كه اميدواريم با عنايت خداوند بزرگ و تلاش نيروهاي شهرداري در راستاي خدمت صادقانه گامهاي بلندي را در اين حوزه برداريم.
    گام بلند مديريت شهري در راستاي پروژه هاي زير بنايي در مدت پنج ماه / نگاهي به عملكرد پنج ماهه واحد املاك، حقوقي و پيشگيري از ساخت و ساز غير مجاز
    


 روزنامه رسالت، شماره 9217 به تاريخ 26/2/97، صفحه 10 (گزارش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه آزما
متن مطالب شماره 135، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است