|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه رسالت97/2/26: انقلابي بزرگ در عملكرد پنج ماهه فضاي سبز
magiran.com  > روزنامه رسالت >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 9416
سه شنبه 2 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2829
magiran.com > روزنامه رسالت > شماره 9217 26/2/97 > صفحه 10 (گزارش) > متن
 
      


انقلابي بزرگ در عملكرد پنج ماهه فضاي سبز
نگاهي به عملكرد 5 ماهه سازمان سيما، منظر و فضاي سبز شهري شاهرود


شاهرود، فضاهاي سبز شهري نوعي از سطوح كاربري زمين شهري با پوشش هاي گياهي انسان ساخت است كه واجد بازدهي اجتماعي و باز دهي اكولوژيكي است.
    به گزارش روابط عمومي شهرداري شاهرود،با نگاهي گذرا به فضاي سبز شهر شاهرود مي توان به قدمت آن پي برد . فضاهايي كه بيش از چندين دهه از عمرشان مي گذرد . درختان كهنسالي كه مظهر آباداني ، خرمي، تلطيف هوا، صفا و پاكي خود را به مردمان اين ديار هديه داده و اين شهر را در نگاه مسافران و گردشگران به ياد ماندني و خاطره انگيز جلوه مي دهد.
    اين در حاليست كه مديريت شهري جديد شاهرود با در دست گرفتن سكان مديريت وضعيت فضاي سبز شهري را در حد مطلوب ندانست چرا كه با نگاهي صحيح و علمي با توجه به ظرفيت و پتانسيل هاي موجود در اين حوزه به علت، عدم توجه كافي و رسيدگي ها به اين بخش در سال هاي متمادي فرسودگي ها و عقب ماندگي هايي را در اين بخش شاهد هستيم لذا اين مقام مسئول در خصوص راهكارها و رفع فرسودگي ها در اين حوزه كه با مشكلات عديده از جمله خشكسالي و كمبود منابع آبي نيز روبروست رويكردي بزرگ و متفاوت را اجرايي كرد كه با پردازش به عملكرد پنج ماهه مديريت شهري جديد شاهرود آن را به سمع و نظر شما خوانندگان و شهروندان شاهرودي مي رسانيم.
    
    طرح استقبال از بهار
    شهردار شاهرود در ارائه عملكرد پنج ماهه سازمان پاركها و فضاي سبز شاهرود با تاكيد بر اولويت رسيدگي و سامان دهي فضاي سبز، گفت: بهبود وضعيت و گسترش فضاي سبز با توجه به افزوده شدن جمعيت و ساخت و سازهاي شهري، نياز ضروري انسان ها به فضاي سبز است كه براي تعامل اجتماعي امري مهم و حياتي به شمار مي آيد.
    احمدي با اشاره به اينكه لزوم بهينه سازي و ايجاد بسترهاي مناسب براي بهبود فضاي سبز شاهرود، تلاش دو چندان را مي طلبد، افزود: در راستاي برنامه ريزي با هدف تقويت و احياي توان اكولوژي محيط پيرامون شهري از تمام توان اين حوزه استفاده شد تا محيط شهري مفرح تر را با استفاده از زمان و سرعت عمل بالا براي شهروندان و مسافران نوروزي آماده سازي كنيم.
    وي با بيان اينكه بزرگترين انقلاب در فضاي سبز با تغيير الگوي كشت گياهان پرنياز به گياهان كم توقع و كم آب بود، ابراز داشت:با اقدامات متفاوتي چون احداث و بهسازي سرويس هاي بهداشتي، بهسازي نمازخانه ها، بهسازي 37بوستان سطح شهر، اسكان مسافران و عمليات خاك برداري سطح فضاي سبز شهري توانستيم گياهان جديد را جايگزين و و هزينه ها را كمتر كنيم كه اين امر موجب رضايت نسبي در سازمان پاركها و فضاي سبز شهرداري شاهرود شد.
    
    اصلاح الگوي آبياري تحت فشار در سطح شهر
    شهردار شاهرود با اشاره به اينكه يكي از مهمترين اقدامات اين حوزه در صرفه جويي مصرف آب و افزايش راندمان مصرف در سطح شهر بوده، اظهار داشت: با توجه به موقعيت جغرافيايي و كاهش منابع آبي و نزولات جوي در حوزه فضاي سبز اقدام به تغيير كاشت در گسترده شهري كرديم كه در راستاي اين امر با توجه به اينكه چمن جزو گياهان پرمصرف و نيازمند به آبياري مكرر است و هواي گرم سبب سرعت بالاي تبخير آب شده و از دسترس ريشه خارج خواهد شد انتخاب گياهان مقاوم تر به خشكي را در اولويت قرار داده و كاشت انواع گياهان و گلهايي كه دائمي بوده و نياز آبي كمتري داشته را در راستاي مصرف آب به دنبال دارد در دستور كار قرار داديم.
    احمدي با بيان اينكه مديريت منابع آبي در فضاي سبز شهري يكي از بزرگترين اقداماتي بود كه در شاهرود انجام شد، عنوان داشت: در راستاي اصلاح الگوي آبياري براي افزايش راندمان آب اجراي روش هاي نوين آبياري فضاي سبز شهري گامي موثر به منظور بهسازي و بهبود كيفيت فضاي سبز در شاهرود بود.
    وي ضمن بيان اين مطلب كه طراحي شبكه آبياري با استفاده از آب خام به منظور تامين آب مورد نياز فضاي سبز را از اولويتهاي اين سازمان قرار داديم، اعلام داشت: رفيوژوسط بلوار علامه مجلسي(48متري)، خيابان تهران، بلوار 36متري پادگان، جاده بسطام و ميدان 9دي تا ميدان امام حسين(ع) و اغلب بوستان هاي سطح شهرو... از جمله مكان هايي بود كه با تغيير روش آبياري در راستاي تامين آب مورد نياز در جهت اصلاح الگوي آبي از طريق مشاورين مجرب بالغ بر 70هزار متر مربع انجام شد.
    
    اصلاح، تسطيح و رگلاژ بستر خاك
    شهردار شاهرود با اشاره به اينكه فضاي سبز بخش ضروري و لاينفك از پيكره شهرها را تشكيل مي دهد كه عدم توجه كافي به اين مهم مي تواند تبعات منفي بسار زيادي به خصوص در افزايش آلودگي هوا و افزايش تعداد مبتلايان به بيماري تنفسي را بوجود آورد، بيان داشت: 3هزار متر مكعب اصلاح، تسطيح، رگلاژ بستر خاك و خاكبرداري 37پارك و بوستان شاهرود، رفيوژها، بلوارها ، ميادين و معابر سطح شهر انجام شده است.
    احمدي با بيان اينكه 280هكتار فضاي سبز در شاهرود داريم كه با توجه به طرحهاي توسعه فضاي سبز سعي مي كنيم تا اين ميزان را علاوه بر نگهداري افزايش دهيم، گفت: مجموعه پارك آبشار ، بوستانهاي امينيان، شهرك وليعصر، باهنر، توحيدي، بهارستان، گلها، بلوارهاي خيابان تهران، علامه مجلسي، ميدان آزادي، قيام، ازميدان هفت تير به سمت دانشگاه آزاد،بلوار وسط جاده بسطام، سه راه كمربندي تا ژاندارمري، آرامستان و ... از جمله موارديست كه اين عمليات صورت گرفته است.
    وي ضمن اين مطلب كه آمار سرانه فضاي سبز و هزينه هاي توسعه و نگهداري را بايد بر اساس محلات و خيابان هاتقسيم كنيم تا كمبودها و داريي هاي فضاي سبز براي شهروندان مملوس شود و تعليق در سطح محلي به وجود آيد، افزود: اين احساس و آگاهي مشترك زمينه مشاركت جدي مردم را فراهم خواهد آورد.
    
    چال كود، كود پاشي و كاشت گل و گياه فصلي و دائمي به مساحت 12000متر مربع
    شهردار شاهرود در ارائه عملكردپنج ماهه سازمان پاركها و فضاي سبز شاهرود كود دهي فضاي سبز را، در راستاي كيفيت و سلامت مناسب گياه و مبارزه با علف هاي هرز دانست و ابراز داشت: زمان كود دهي بايد به موقع و از اهميت زيادي برخوردار باشد.
    احمدي با بيان اينكه در بيشتر فضاي سبز سطح شهر عمليات كود پاشي صورت گرفته است از استفاده 300تن كود ورمي كمپوست جهت جلوگيري آلودگي هاي علف هرز در سطح فضاي سبز خبر داد و اظهار داشت: در اين مدت پنج ماهه پانصد و 40هزار نشا بنفشه، سيصد هزار گونه هاي فصلي هميشه بهار، سينره، لاله، شب بو و...، صد هزار درختچه هاي شمشاد ، ترون، زرشك تزئيني، رزها و يوكا، 30هزار شمعداني و كالانكو، 15هزار اصله نهال درختان زينتي مانند اقاقياي پيوندي ، توت پيوندي، زيتون خوراكي، سنجد خوراكي، كاميس پاريس، توري، بداغ، سرو شيراز و نقره اي، پالونيا، صنوبر، زيتون تلخ، نارون كه از درختان كم آب و مقاوم به خشكي هستند خريداري و در سطح شهر به ويژه در شهرك ها كم برخوردار از فضاي سبز كاشته شده است.
    وي از كاشت درختان كم توقع و كم آب در كليه مناطق سطح شهر به خصوص شهرك هاي جديد الاحداث و كم برخوردار چون فدك، فرهنگ، كوثر ، دانشگاه، ذوالفقار و همت خبر داد و اظهار داشت: گل آرايي و آماده سازي ميادين ، رفيوژها و بلوارهاي سطح شهر از زمان طرح استقبال از بهار(15 اسفند ماه 96) شروع و تا كنون ادامه دارد.
    
    رنگ آميزي جداول و نظافت مبلمان شهري و پارك هاي جنگي
    شهردار شاهرود با اشاره به اينكه رنگ آميزي جداول و مبلمان شهري در راستاي ارتقاي سطح ايمني، زيبايي منظرشهري و بهبود وضعيت مبلمان شهري، جداول ، پايه چراغ ها و نرده ها در سطح شهر صورت گرفته است، عنوان داشت: 8هزار و هفتصد و پنجاه متر مربع رنگ آميزي جداول، نرده پاركها و مبلمان شهري در 37پارك و بوستان سطح شهر حاصل تلاش و همت شبانه روزي نيروهاي سازمان پاركها و فضاي سبز شهرداري شاهرود در مدت پنج ماه عملكرد مديريت شهري انجام گرفته است.
    احمدي با بيان اينكه طرح پاكسازي و نظافت پاركهاي جنگلي ، بلوارها، ميادين و پاركها در دستور كار اين سازمان قرار گرفته است، بيان داشت: اين طرح در راستاي بهبود و ارتقاي سلامت محيطي در شاهرود انجام شده است.
    وي ضمن بيان اين مطلب كه آباداني و سرسبزي در هر شهر نماد زيبايي آن است، اعلام داشت: نگهداري و پاكسازي و نظافت فضاي سبز از جمله اولويت هاي اين سازمان است.
    
    دفترچه پيمان احداث و نگهداري فضاي سبز شاهرود آماده شد
    شهردار شاهرود با اشاره به اينكه سپاس بي كران خداوند را كه توفيق خدمت در عرصه فضاي سبز و فراهم آوردن فضاي پاك، زيبا و سبز را براي شهروندان شريف و طبيعت دوست شاهرود را فراهم آورد ، گفت: با تلاش شبانه روزي نيروهاي فضاي سبز دفترچه پيمان نگهداري فضاي سبز ، بيان نكات فني، علمي، حقوقي و مالي و تقويم باغباني مربوطه در قالب اين دفترچه براي اولين بار در شاهرود مجموعه اي همه جانبه و جامع براي انعقاد قرار داد بين سازمان و پيمانكاران فضاي سبز را فراهم آورد.
    احمدي با بيان اينكه طبق اين دفترچه شاهرود به 4منطقه فضاي سبز بر اساس چهار چاه آبياري خام تقسيم بندي شد، افزود: اطلاعات جامع فضاي سبزدر شاهرود بر اساس فضاي موجود پارك ها و معابر سطح شهري زنده و غير زنده طبق دفترچه پيمان كشور آماده شد.
    وي در پايان از عقد قرار داد با پيمانكاران پس از مراحل قانوني در زمينه هاي اجراي آب خام، مشاوره در توزيع شبكه لوله كشي، مشاوره در زمينه دفتر چه پيمان حفظ و نگهداري فضاي سبز شاهرود، پيمان هرس، خاكبرداري، گلكاري، درختكاري، كاشت درختچه هاي زينتي و ... را خبرداد و ابراز داشت: 7هزار اصله درخت هرس فرم و هرس سخت شدند كه از اين مقدار 1100مورد آن به درخواست مردمي صورت گرفته است.
    عملكرد سازمان پاركها و فضاي سبز مديريت شهري شاهرود در راستاي اطلاع رساني شهروندان تهيه و تنظيم شده است كه اميدواريم در اين مدت پنج ماهه توانسته باشيم رضايت نسبي شهروندان را جلب كرده باشيم هر چند كه در اين زمان اندك اقدامات گسترده اي در اين حوزه صورت گرفته اما اقدامات و ايدهاي بزرگتري در دستور كار است كه اميدواريم با عنايت خداوند بزرگ و تلاش نيروهاي سازمان سيما منظر و فضاي سبز بتوانيم در راستاي خدمت صادقانه گامهاي بلندي را در اين حوزه برداريم.
    انقلابي بزرگ در عملكرد پنج ماهه فضاي سبز / نگاهي به عملكرد 5 ماهه سازمان سيما، منظر و فضاي سبز شهري شاهرود
    


 روزنامه رسالت، شماره 9217 به تاريخ 26/2/97، صفحه 10 (گزارش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 11 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه سرمايش، گرمايش و تهويه مطبوع
متن مطالب شماره 41، آذر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است