|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/2/26: تابستاني سخت در انتظار كوير
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5107 26/2/97 > صفحه 15 (ايران) > متن
 
 


تابستاني سخت در انتظار كوير
جام جم از بحران بي آبي در استان كرمان گزارش مي دهد

نويسنده: حكمت قاسم خاني

کاهش چشمگير بارش نزولات جوي و خشکسالي هاي چند ساله در استان پهناور و کويري کرمان، شرايط بي آبي در اين استان را به بحران جدي تبديل کرده، طوري که به گفته مسئولان استان اگر از هم اکنون براي تامين آب شرب مورد نياز مردم چاره اي انديشيده نشود، تابستان بسيار سختي در انتظار مردمان اين خطه کويري خواهد بود.
    به گزارش خبرنگار جام جم از کرمان، حفر چاه هاي غيرمجاز، روش هاي سنتي آبياري اراضي کشاورزي و خشکسالي هاي چند ساله باعث پايين رفتن سطح آب هاي زيرزميني و منابع آبي استان کرمان شده است. بحراني که باعث شده تامين آب شرب مورد نياز مردم ساکن شهرها و روستاها بسختي صورت گيرد و زندگي عشايري که از نقطه اي به نقطه ديگر کوچ مي کنند نيز به دليل خشکسالي و از بين رفتن مراتع تحت تاثير قرار گيرد. در چنين شرايطي اکنون با نزديک شدن به فصل تابستان و گرماي هوا و به تبع آن افزايش مصرف آب، مسئولان ذي ربط نسبت به تامين نشدن آب آشاميدني مورد نياز مردم و وقوع فاجعه اي بزرگ هشدار مي دهند.
    
    قنوات در آستانه خشکيدگي
    مديرعامل شرکت آب و فاضلاب روستايي استان کرمان با اشاره به بحران جدي کم آبي در استان مي گويد: امسال تابستان بسيار سختي را پيش رو داريم و از 625 حلقه چاه آب آشاميدني 201 حلقه چاه با کمبود شديد آب مواجه است و تا خردادماه بيشتر دوام نمي آورند.
    علي رشيدي با بيان اين که اگر امسال فکري براي آب آشاميدني نشود، فاجعه در استان کرمان رخ مي دهد، مي افزايد: در حالي در استان کرمان يک ميليون و 25هزار نفر جمعيت روستايي در 2530 روستا تحت پوشش شرکت آب و فاضلاب روستايي هستند که 849 روستاي استان کرمان با کمبود شديد آب مواجه هستند و 773 ليتر بر ثانيه کمبود آب دارند.
    وي تصريح مي کند: به دليل اين که خشک ترين سال آبي در 50 سال اخير را داشته ايم کميته سازگاري با کم آبي را در شرکت آب و فاضلاب روستايي تشکيل داده ايم تا براي رفع اين مشکل اقدامات جدي صورت گيرد.
    رشيدي با اشاره به اين که حجم مخزن مورد نياز شبکه آب روستايي استان کرمان مطابق استاندارد بايد 259هزار مترمکعب باشد که اکنون 184هزار و 756 مترمکعب است و بيش از 74 هزار مترمکعب کمبود داريم مي افزايد: پيش بيني مي شود تمام چشمه ها، قنوات و آب هاي سطحي روستاهاي استان کرمان در تابستان بکلي خشک شوند و براي رفع اين مشکل بايدحداقل 53 قنات لايروبي و 56 حلقه چاه کف شکني شود ؛همچنين تعداد 40 تانکر آبرساني بايد اجاره شود يا دستگاه هاي ديگر در اختيار ما قرار دهند.
    مديرعامل شرکت آب و فاضلاب روستايي استان کرمان مي گويد: بايد 350 تانکر ثابت خريداري و نصب و 18 حلقه چاه حفر و جابه جا شود که براي انجام اين کارها 38 ميليارد تومان اعتبار نياز است.
    رشيدي اين گلايه را هم مي کند که سال گذشته از 175 ميليارد تومان اعتبارات استاني شرکت آب و فاضلاب روستايي، فقط دو ميليارد و 600 ميليون تومان نقدينگي داشتيم که با اين مقدار نمي شود کاري انجام داد و بسياري از مشکلاتي که اکنون داريم مربوط به کمبود نقدينگي سال گذشته است.
    
    کاهش 70 درصد ي بارندگي
    معاون حفاظت و بهره برداري شرکت آب منطقه اي استان کرمان نيز با بيان اين که متوسط بارندگي سالانه استان کرمان 129 ميلي متر و متوسط کشور 242 ميلي متر است، به جام جم مي گويد: در سال آبي گذشته 173 ميلي متر بارندگي در استان کرمان داشتيم و از مهر 96 تاکنون 49/5 ميلي متر ميزان بارندگي بوده که نشان دهنده کاهش 70 درصدي نسبت به سال آبي قبل است.
    علي عرب پور با اشاره به اين که شرايط اقليمي استان کرمان باعث شده 97 درصد آب شرب اين استان از آب هاي زيرزميني و تنها 3 درصد آب شرب استان از آب غيرسطحي تامين شود، مي افزايد: کل کشور در حالي در سال آبي جاري با 7/35 درصد کاهش بارندگي مواجه بود که استان کرمان 69 درصد کاهش بارندگي داشته است.
    وي به شرايط سدهاي استان هم اشاره کرده و با بيان اين که در استان کرمان، چهار سد در حال بهره برداري داريم که 583 ميليون مترمکعب حجم آب آنهاست، مي افزايد: ورودي سدهاي استان کرمان در سال آبي گذشته يک ميليارد و 282 ميليون مترمکعب بود، اما در سال آبي جاري ميزان ورودي آب سدها 111 ميليون مترمکعب بوده است.
    به گفته وي، در روند اجراي طرح همياران آب يک هزار و 539 حلقه چاه آب غيرمجاز در سراسر استان کرمان مسدود شدند و 828 3کنتور روي چاه هاي کشاورزي نصب شده است.
    معاون حفاظت و بهره برداري شرکت آب منطقه اي استان کرمان طرح خاموشي موتور پمپ هاي چاه هاي آّب کشاورزي را که از سال 93 با تصويب شوراي حفاظت آب استان و شهرستان ها در حال اجراست مثبت برشمرده و مي افزايد: موتورپمپ هاي کشاورزي از سال 93 تاکنون در فصل زمستان به دليل نياز آّبي کمتر به مدت 30 الي 40 روز در بيشتر نقاط استان خاموش مي شوند.
    
    بحران شديد آبي در 9 شهر
    معضل بحران کم آبي در استان کويري کرمان به حدي حاد شده است که طبق گفته معاون بهره برداري امور آب و فاضلاب شهري استان کرمان در صورت بي توجهي به مديريت مصرف آب در تابستان امسال 9 شهر استان کرمان دچار بحران شديد آبي خواهند شد.
    مجتبي ابراهيم نژاد با اشاره به اين که نياز آبي کرمان 4501 ليتر است، اما در حال حاضر 3397 ليتر مي توانيم تامين کنيم و 1100 ليتر کمبود آبي در استان کرمان داريم، مي گويد: در تابستان امسال 9 شهر استان کرمان دچار بحران شديد آبي خواهند شد که سعي داريم با مديريت مصرف و تامين هاي اضطراري اين مشکل را حل کنيم.
    وي مي افزايد: در حالي مجموع نياز آبي استان کرمان 8140 ليتر است که بيشترين کمبود مربوط به شهر کرمان است. همچنين اکنون ظرفيت توليد آب در شهر کرمان 1993 ليتر است که در پيک مصرف به 2721 ليتر آب نياز داريم که باعث شده 728 ليتر کمبود آب در پيک مصرف داشته باشيم.
    وي با اشاره به اين که پيگيري اجراي دو خط انتقال آب براي شهر کرمان از سال 95 در حال انجام است، تاکيد مي کند: هشت حلقه چاه در حال حفر و تجهيز داريم که اميدواريم بتوانيم با اضافه کردن آن به شهر کرمان، کمبود آب را تا حدودي جبران کنيم.
    
    زندگي عشاير هم تهديد مي شود
    قائم مقام سازمان امور عشاير ايران هم با بيان اين که بحران کم آبي و خشکسالي روي زندگي عشاير استان کرمان تاثير منفي گذاشته است به جام جم مي گويد: کرمان دومين استان عشايري کشور از لحاظ جمعيت محسوب مي شود و 70 درصد جمعيت عشايري اين استان به دليل خشکسالي و کمبود مراتع در معرض خطر جدي قرار دارند .
    شاهپور علايي مقدم مي افزايد: جامعه عشايري در بخش خشکسالي بشدت آسيب پذير است و عشاير مستقيم با اقليم سر و کار دارد، لذا اگر در استان کرمان نگاه ويژه اي به بخش عشايري و مشکلات آنها نشود 70 درصد عشاير استان، شغل خود را از دست مي دهند و معضلات اجتماعي و حاشيه نشيني بيشتر خواهد شد.
    وي تصريح مي کند: ما برنامه هاي کوتاه مدت، ميان مدت و بلند مدت براي مقابله با شرايط حاد پيش بيني کرده ايم و اگر مراقبت و پيشگيري نکنيم علاوه بر تبعات اجتماعي، کاهش 73 هزار تن گوشت قرمز، کاهش توليد محصولات زراعي و باغي، کاهش درآمد عشاير و ... را در پي خواهيم داشت.
    قائم مقام سازمان امور عشاير ايران با اشاره به اين که سازمان امور عشاير به تنهايي نمي تواند همه مشکلات را حل کند، يادآور مي شود در هيات وزيران 1600 ميليارد تومان براي کاهش اثرات و تبعات خشکسالي کشور مصوب شده است که از سازمان برنامه و بودجه استان کرمان مي خواهيم سهم خود را از اين بودجه به صورت جدي پيگيري کند.
    
    تابستاني سخت در انتظار كوير / جام جم از بحران بي آبي در استان كرمان گزارش مي دهد
    


 روزنامه جام جم، شماره 5107 به تاريخ 26/2/97، صفحه 15 (ايران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بارآثار ديگري از "حكمت قاسم خاني"

  روزگار سخت خواهران پروانه اي / گزارش جام جم از ابتلاي 3 عضو يك خانواده محروم كرماني به بيماري «اي بي»
حكمت قاسم خاني، جام جم 21/5/97
مشاهده متن    
  گوركي ها به خانه برگشتند / گزارش جام جم از تحقق وعده دولت مبني بر پايان بازسازي كوهبنان تا پايان تيرماه
حكمت قاسم خاني، جام جم 14/5/97
مشاهده متن    
  كار بزرگ خيرين كرمان براي سرطاني ها / پيشرفته ترين مركز درماني بيماران سرطاني كشور به همت خيرين در كرمان ساخته شد
حكمت قاسم خاني، جام جم 28/4/97
مشاهده متن    
  بچه صيدم را نزن... / جام جم از شكار غيرمجاز هوبره براي سرگرمي شيوخ عرب گزارش مي دهد
حكمت قاسم خاني، جام جم 11/4/97
مشاهده متن    
  زيره به كرمان ببريم؟ / گزارش جام جم از كاهش 100 درصدي رويش و برداشت زيره در استان كرمان
حكمت قاسم خاني، جام جم 28/3/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله جستار هاي زباني
متن مطالب شماره 5 (پياپي 905)، آذر و دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است