|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/2/26: 7 دليل براي بازديد از موزه
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5107 26/2/97 > صفحه 7 (فناوري) > متن
 
 


7 دليل براي بازديد از موزه
جام جم به مناسبت در پيش بودن 28 ارديبهشت، روز جهاني موزه بررسي مي كند

نويسنده: ناديا زكالوند
برگرفته از: amt-lab.org

وقتي در تاکسي، بانک، درمانگاه و فروشگاه با همشهري هايمان در شهرهاي بزرگ و کوچک همکلام مي شويم بسياري از آنها از نبود امکانات تفريحي گله مي کنند. مي گويند جوان هايمان نه کار دارند، نه سرگرمي. نتيجه مي شود روي آوردن اينها به اعتياد و... . شکي نيست اين دغدغه بجا و مهمي است و کمبود امکانات تفريحي نظير سينماها، سالن هاي تئاتر و کنسرت و شهربازي هاي ايمن در بسياري از شهرها بشدت احساس مي شود . اما نکته مغفول اينجاست که گاهي به علت ناآشنايي ما با جنبه هاي متنوع تفريح و خلاصه کردنش به رستوران گردي و شکم گردي در فست فودها يا مسافرت به سواحل شمال کشور و کيش و... از معدود امکانات تفريحي موجود در شهر نيز بدرستي استفاده نمي شود . آنها هم به علت مخاطب پايين، يکي پس از ديگري به تعطيلي کشيده مي شوند. يکي از امکاناتي که از سال هاي دور خوشبختانه در بسياري از مناطق کشور توسعه يافته و مي تواند محل خوبي براي تفريح جوانان و خانواده ها در تعطيلات آخر هفته باشند موزه هاست. موزه هايي که بسياري از آنها در نوع خود بسيار منحصر به فرد و غني هستند. آنها هم که جذابيت چندان بالايي ندارند اگر مشتري و مخاطب بيشتري داشته باشند و مردم از آنها بخواهند امکاناتشان را ارتقا دهند، قطعا اين خواست عمومي در ارتقاي کيفيت ارائه آنها بي تاثير نيست.
    قدمت موزه ها به قرن سوم پيش از ميلاد مسيح بازمي گردد؛ زماني که اولين موزه در دانشگاه اسکندريه مصر شروع به کار کرد. پس از گذشت سال ها، فرهنگ موزه داري به نقاط ديگر جهان هم راه پيدا کرد و امروزه تقريبا نمي توان کشوري پيدا کرد که موزه نداشته باشد، حتي اگر موزه هايشان کوچک و کم اهميت باشد. اين نشان مي دهد مفهوم موزه به مفهومي جهاني تبديل شده و تا امروز دوام يافته است. نقش سنتي موزه ها، جمع آوري و حفظ اشياء و اجسامي است که اهميت تاريخي، مذهبي، علمي و فرهنگي داشته اند. از اين رو چنين موزه هايي بهترين مکان براي مطالعه و پژوهش هستند.
    موزه هاي اوليه، بيشتر براي استفاده نخبگان و دانشگاهيان بود و براي عموم مردم چندان جذابيتي نداشت. اما امروزه آنها کاربردي تر شده و در ارتقاي سطح آگاهي مردم و فرهنگ جوامع بسيار اثرگذار شده اند. موزه ها داستان زندگي پيشينيان را و اين که بشريت چگونه توانست بقاي خود را حفظ کند براي مردم بازگو مي کنند. همچنين موزه ها مي توانند در خدمت آموزش کودکان و مردم باشند و آنها را از چگونگي پيشرفت علم مطلع کنند. جمعه 28 ارديبهشت، روز جهاني موزه است. معمولا در اين روز بسياري از موزه ها رايگان يا با تخفيفي قابل توجه پذيراي بازديدکنندگان هستند. مي خواهيم براي آخر هفته همزمان با روز جهاني موزه، شما را همراه با خانواده به بازديد از نزديک ترين موزه شهرتان دعوت کنيم. احتمالا دلايلي که در ادامه مي خوانيد بتواند براي پذيرفتن اين دعوت قانع تان کند.
    
    موزه ها و آموزش
    توسعه کشورها بدون آموزش مردم ممکن نيست. آموزشي که بي توجه به فرهنگ جامعه باشد نيز کامل نيست. يکي از اهداف اصلي موزه، آموزش عمومي مردم و بويژه کودکان است. در جوامع مدرن، موزه ها غني از برنامه هاي آموزشي هستند که در اختيار کودکان و علاقه مندان مي گذارند. آنها سعي مي کنند به نسل آينده کمک کنند تاريخ خود را بشناسند و براي موفقيت هاي آينده گام بردارند. کسب دانش در مورد مراحل مختلف انجام کارهاي علمي و شناخت افکار پشت آنها به بازديدکنندگان موزه هاي علمي کمک مي کند تا روش تحقيق را بياموزند، مطابق با آخرين پيشرفت هاي علمي زندگي کنند و عملکردي هوشمندانه تر داشته باشند.
    
    روشي موثر در يادگيري
    معلم هاي دروس علمي در مدارس مختلف و همچنين افرادي که به علم و تحقيق در مورد آن علاقه مند هستند، مي توانند از فرصت هاي موجود در موزه هاي علمي بهره گرفته و به يادگيري مطالب علمي به روشي آسان تر بپردازند. کودکان هنگام بازديد از اين مکان ها، به سوژه هاي مورد بحث، توجه بيشتري نشان مي دهند و زودتر مطالب را مي فهمند. حتي مسئولان موزه هاي علم برنامه هايي در زمينه آزمايش هاي علمي ترتيب مي دهند که کودکان مي توانند با شرکت در آنها، خودشان انجام يک آزمايش علمي را تجربه کنند. در حقيقت شرکت در موزه هاي علم درست مانند حاضر شدن در کلاس هاي دروس علمي است، البته با هيجان، تنوع و امکانات بيشتر.
    
    الهام بخشي موزه ها
    بسياري از بازديدکنندگان موزه ها و بويژه موزه هاي علمي، مي توانند ذهن افراد را باز کنند و باعث خلاق تر شدن آنها شوند. پروژه ها و کارگاه هايي که در موزه ها براي آموزش جوانان اجرا مي شود، الهام بخش بسياري از افراد شده و آنها را تشويق به توليد اثر هنري باکيفيت يا کشف مفاهيم علمي کرده است. موزه ها احساس قدرت و ارزشمندي به جوانان داده و آنها با اعتماد به نفسي که کسب مي کنند مي توانند راه پيشينيان خود را در زمينه هاي مختلف علمي و فرهنگي ادامه دهند.
    
    گسترش افق ديد
    يکي از فوايد بازديد از موزه ها، تغيير نگاه و ديدگاه افراد است. مردم، چه بزرگ و چه کودک، وقتي خود را جاي يک هنرمند يا يک دانشمند قرار مي دهند، ديدگاه شان نسبت به مسائل اطراف خود عوض مي شود. هر اثر هنري يا علمي، حکايت خود را دارد و مردم با ديدن آنها مي توانند پديده هاي موجود در جهان را با روش هاي مختلف و گاه خلاقانه ببينند. يکي از بارزترين نمونه هاي آن، تابلوهاي کلود مونه، موسس سبک نقاشي امپرسيونيسم بود که به درک افراد از طبيعت بخصوص مناظر مي پردازد.
    
    جايي براي تجلي اتحاد
    زماني مردم مي توانند با صلح و شادي کنار هم زندگي کنند که بين شان اتحاد و همبستگي وجود داشته باشد. موزه ها با استفاده از قابليت هاي خود مي توانند با معرفي آثار فرهنگي گروه هاي مختلف اقوام، مردم جامعه را به هم نزديک کنند. آنها با شناخت بيشتر، يکديگر را بهتر درک مي کنند و به هم احترام مي گذارند. موزه ها مي توانند با نشان دادن ميراث فرهنگي گذشتگان و برگزاري کارگاه هاي آموزشي و فعاليت هاي گوناگون، به مردم در جهت شناخت يکديگر و رسيدن به اتحاد بيشتر کمک کنند.
    
    ملاقات افراد مشابه خود
    معمولا افرادي که به فرهنگ يا علوم مختلف علاقه مند هستند به موزه ها توجه نشان مي دهند. آنها در اين مکان ها مي توانند با کساني آشنا شوند که با آنها همفکر بوده و علاقه هاي مشابهي دارند. اين افراد مي توانند از آشنايي و مصاحبت يکديگر لذت ببرند و در عين حال دايره اجتماعي شان را گسترش دهند. از طرفي افرادي که به دنبال گروه هاي علاقه مند به انجام پژوهش هاي علمي هستند، مي توانند در کارگاه هاي آموزشي موزه ها با افراد مورد نظرشان آشنا شوند.
    
    فرصت سفرهاي کوتاه علمي براي کودکان
    از فرصت هاي يادگيري در موزه هاي علوم مي توان به سفرهاي علمي و برنامه هاي مدارس اشاره کرد. بيشتر موزه ها براي مدارس تسهيلاتي در نظر مي گيرند و کودکان به صورت دسته جمعي به موزه مي روند. کودکان در اين سفرهاي علمي، نه تنها از تفريح کنار يکديگر لذت مي برند، بلکه مي توانند بيشتر مطالب علمي کتاب هاي خود را به صورت عملي در موزه ها بياموزند.
    
    پيشنهادهاي جام جم براي آخر هفته شما
    اگر در تهران زندگي مي کنيد موزه علوم و فناوري در خيابان امام خميني (ره)، موزه حيات وحش دارآباد و مرکز علوم و ستاره شناسي در نياوران، در کرج موزه جانورشناسي دانشکده کشاورزي دانشگاه تهران، در اصفهان موزه علوم و فنون در محله دروازه شيراز، در يزد موزه علوم طبيعي اين شهر، در مشهد مجموعه موزه هاي آستان قدس رضوي، در شيراز موزه تاريخ طبيعي و تکنولوژي دانشگاه شيراز و در تبريز موزه تاريخ طبيعي در بلوار آزادي انتخاب هاي خوبي براي گشت وگذار علمي شما در روز جهاني موزه خواهد بود. با جست وجو در اينترنت موزه هاي متنوع تري در شهر و استان خود خواهيد يافت.
    7 دليل براي بازديد از موزه / جام جم به مناسبت در پيش بودن 28 ارديبهشت، روز جهاني موزه بررسي مي کند
    


 روزنامه جام جم، شماره 5107 به تاريخ 26/2/97، صفحه 7 (فناوري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بارآثار ديگري از "ناديا زكالوند"

  «سفر به سلامت» چگونه؟ / 10 شگرد براي پيشگيري از بيماري در سفر
ناديا زكالوند، جام جم 20/6/97
مشاهده متن    
  در آستانه دوران پايان سرقت
ناديا زكالوند، جام جم 13/6/97
مشاهده متن    
  مرور خاطره هايي كه نداشتيم! / دانشمندان درباره ماهيت خاطراتي توضيح مي دهند كه هيچ وقت رخ نداده اند، اما آنها را به خاطر مي آوريم!
ناديا زكالوند، جام جم 10/6/97
مشاهده متن    
  حتي بهتر از گوگل / با برنامه هايي آشنا شويد كه مي توانند بهتر از برنامه هاي كاربردي گوگل نياز شما را برطرف كنند
ناديا زكالوند، جام جم 6/6/97
مشاهده متن    
  فناوري كنترل اشتهاي زياد در مغز
ناديا زكالوند، جام جم 30/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه آب و خاك
متن مطالب شماره 5 (پياپي 3205)، آذر و دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است