|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/2/26: زاگرس، بلوط بلوط مي ميرد
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5350
دو شنبه 27 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5107 26/2/97 > صفحه 14 (جامعه) > متن
 
 


زاگرس، بلوط بلوط مي ميرد
گزارش جام جم از طغيان آفات و افزايش بيماري در جنگل هاي غرب كشور

نويسنده: ليلا مرگن

نام جنگل هاي بلوط با توليد زغال و بيماري گره خورده است. درختان بلوط زاگرس اگر خوش شانس باشند، بعد از خشک شدن تبديل به زغال مي شوند. در غير اين صورت، در حالي که هنوز سبزي برگ هايشان قابل مشاهده است، توسط افراد سودجو قطع شده و در کوره هاي زغال تبديل به ماده اي سياه براي قليان و منقل کباب مردم مي شوند. اين روزها گويي طبيعت هم به ياري طرفداران توليد زغال آمده، زيرا طغيان آفات و امراض، بشدت و با سرعت بيشتر زمينه خشک شدن درختان جنگل هاي بلوط غرب را فراهم کرده است. اگر تا ديروز نام اين جنگل ها به دليل بيماري خشکيدگي درختان بلوط و سوسک چوب خوار سر زبان ها مي افتاد، هشت سالي است در فصل بهار همزمان با شروع زندگي در طبيعت، طغيان آفت جوانه خوار بلوط خبرساز مي شود.
    به گزارش جام جم، بهار سال هاي اخير با صداي فرياد کمک خواهي مسئولان استان هاي زاگرس نشين همراه بوده است. آفت جوانه خوار بلوط ابتداي فصل رويش به درختان حمله کرده و زمينه خشک شدن آنها را فراهم مي کند. اگرچه مسئولان سازمان جنگل ها مي گويند محلول پاشي هاي آنها امسال منجر به کنترل جمعيت آفت شده است، اما تداوم حمله آفات و امراض به جنگل هاي زاگرس، بزودي اين اکوسيستم را نابود مي کند و بيابان جاي جنگل هاي بلوط غرب را خواهد گرفت.
    جنگل بلوط غرب که به جنگل هاي زاگرس معروف است، شش ميليون هکتار وسعت دارد. بيش از يک ميليون و 400 هزار هکتار از جنگل هاي زاگرس به دليل عواملي همچون آفات و بيماري زوال بلوط، خشکسالي، گرد و غبار، آتش سوزي و چراي بي رويه دام دچار خشکيدگي شده است. شايد آفت جوانه خوار بلوط، جديدترين نام افزوده شده به ليست مشکلات زاگرس باشد، اما قطعا آخرين آفت طغيان کرده در اين جنگل ها نيست. آفت پروانه جوانه خوار در استان هاي کهگيلويه و بويراحمد، فارس، چهارمحال و بختياري، لرستان، آذربايجان غربي، ايلام و ديگر استان هاي حوزه زاگرس فعال است. شيوع اين آفت از هشت سال پيش در جنگل هاي بلوط زاگرس آغاز شده و بيشترين استاني که تحت تاثير آن قرار گرفته کهگيلويه و بويراحمد است.
    فريبرز غيبي، رئيس مرکز جنگل هاي خارج از شمال سازمان جنگل ها، مراتع وآبخيزداري کشور در گفت وگو با جام جم، هجوم آفات ، امراض و حشرات به جنگل ها را از تبعات تغيير اقليم مي داند. به گفته او، اين مساله نه فقط در ايران بلکه در تمام دنيا موضوعي حاد است و تمام کشورهاي دنيا راهکارها و برنامه هايي براي مقابله با شرايط حمله آفات دارند. غيبي ادامه مي دهد: در جنگل هاي غرب از سال 87 بحث طغيان چوب خوار بلوط پيش آمد. آفت جوانه خوار بلوط و برگ خوار بلوط در سنوات قبل هم در آذربايجان غربي گزارش شده بود و بتدريج در ساير مناطق هم مشاهده شد.
    آن طور که او مي گويد امسال، با توجه به تغيير اقليم، شرايط حادتر شده و آفت جوانه خوار بلوط در سه استان لرستان، چهار محال و آذربايجان غربي گزارش شده است.
    به اعتقاد رئيس مرکز جنگل هاي خارج از شمال، چون اين آفت ابتداي فصل رويشي طغيان و قبل از ظهور برگ هاي جديد درختان فعاليت خود را آغاز مي کند، براي تداوم حيات درختان کمي مشکل ساز مي شود. اين در حالي است که اگر آفت در تابستان طغيان مي کرد، به دليل قوي بودن درخت، مشکلي برايش ايجاد نمي شد.
    
    کنترل جمعيت آفت
    فعاليت آفت جوانه خوار بلوط از اواخر اسفند تا اواخر خرداد ادامه دارد. اين آفت اواخر فروردين با بيرون آمدن از تخم، برگ هاي درختان را مي خورد و موجب از بين رفتن جوانه ها و بي برگي درختان مي شود.
    از آنجا که برگ ها کارخانه ساخت غذا براي درختان هستند، با حذف برگ، مواد غذايي در اختيار درخت قرار نمي گيرد و تداوم اين فرآيند، منجر به مرگ درخت مي شود.
    ابتداي بهار درختاني که بتازگي از خواب زمستاني بيدار شده اند، اندوخته غذايي کافي براي مقابله با شوک ناشي از حذف برگ هاي جديد ندارند. به همين دليل طغيان آفت ابتداي فصل رويش بيش از تابستان خسارت به بار مي آورد.آن طور که رئيس مرکز جنگل هاي خارج از شمال سازمان جنگل ها توضيح مي دهد، سازمان جنگل ها براي مقابله با خسارت اين آفت از محلول بيولوژيک B.T استفاده مي کند و به گفته او اين محلول جمعيت حشره را کنترل کرده است.
    
    حمله به 241هزار هکتار جنگل
    بهمن افراسيابي، مدير کل دفتر حفاظت و حمايت منابع طبيعي سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري کشور نيز در گفت وگو با جام جم درباره اقدامات اين سازمان براي مقابله با آفت جوانه خوار بلوط عنوان مي کند: هجوم اين آفت به 241 هزار هکتار از جنگل هاي زاگرس بوده است. به همين دليل تمام مناطق آلوده را شناسايي و مناطق بحراني را مشخص کرديم.
    او ادامه مي دهد: غير از اين که اعتبارات استاني در برخي استان ها براي مقابله با آفت هزينه شده است، يک ميليارد و 350 ميليون تومان اعتبارات ملي نيز به مقابله با هجوم اين حشره به جنگل هاي زاگرس اختصاص يافت.
    به گفته افراسيابي در فروردين، در برخي استان ها به صورت هوايي و در نقاط ديگر به صورت زميني با محلول B.T که ماده اي بيولوژيک است، عمليات محلول پاشي انجام شد تا جمعيت آفت کنترل شود. همچنين با کارگذاري تله هاي فرموني به منظور به دام انداختن حشرات نر، تلاش شده جمعيت آفت کاهش پيدا کند.
    او ادامه مي دهد: با توجه به اقدامات انجام شده، اکنون در بسياري از نقاط، جوانه هايي که توسط لارو اين آفت تغذيه شده بود مجدد سبز شده است. در بعضي مناطق هم که آفت در مرحله لاروي است، همچنان در حال اقدامات مناسب و مبارزه با آفت هستيم.
    
    کنترل آفت، برنامه مي خواهد
    گويا محلول B.T يگانه نسخه سازمان جنگل ها براي مقابله با انواع آفات حمله کننده به جنگل است. اين محلول اگر هم تاثير مثبتي بر کنترل جمعيت حشرات داشته باشد، به دليل اين که محلولي گران قيمت است، سازمان جنگل ها قادر نيست براي محلول پاشي تمام سطوح آلوده اقدام به خريد محلول کند، در نتيجه اثر اين محلول پاشي ها در جنگل مشهود نيست؛ چرا که از B.T براي کنترل آفت شب پره شمشاد هم استفاده شد، اما 80 درصد ذخيره گاه هاي شمشاد در کمتر از دو سال از دست رفته است.
    تعدادي از کارشناسان معتقدند محلول پاشي در جنگل به دليل گسترده بودن فضاي کار، اقدام مناسبي نيست و براي کنترل آفات بايد در شيوه هاي مديريتي خود بازنگري کرد تا مشخص شود چه عواملي منجر به تخريب اکوسيستم شده و مهاجرت شکارگران طبيعي را رقم زده است.
    به اين ترتيب بايد آن عوامل را حذف کرد تا بار ديگر اکوسيستم توان خود را بازيابي کند و با سيستم خود تنظيمي، خسارات ناشي از طغيان آفات کاهش يابد.
    فريبرز غيبي، رئيس مرکز جنگل هاي خارج از شمال درباره ديگر راهکارهايي که مي تواند خسارات ناشي از آفات را کاهش دهد، مي گويد: بايد براي مقابله با خسارات آفات برنامه اي کلي در معاونت حفاظت تدوين کنيم تا جنگل ها و مراتع کشور را دائم رصد کنيم و به محض طغيان آفت، وارد عمل شويم.
    غيبي به همکاري هاي بين المللي ايران در زمينه مقابله با آفات در عرصه هاي طبيعي اشاره مي کند و مي افزايد: جوامع بين المللي نيز اعلام مي کردند آفت جوانه خوار بلوط بجز ايران، در ساير کشورهاي جهان هم گزارش شده است. به همين دليل با همکاري اين مجموعه ها به دنبال راهکارهاي جديدي هستيم.
    آن طور که او مي گويد نهادهاي بين المللي مي خواهند فکري براي کل منطقه بکنند.
    برخي کارشناسان سرعت گرفتن تخريب جنگل هاي زاگرس را به نبود نيرو و اعتبار کافي در سازمان جنگل ها نسبت مي دهند، اما نبايد فراموش کرد در اندک نيروهاي باقيمانده اين سازمان نيز ديگر مانند گذشته تمايلي به حفظ منابع طبيعي ديده نمي شود و بخش زيادي از آنها پشت ميزنشيني را به بررسي ميداني شرايط جنگل هاي کشور ترجيح مي دهند. نبايد فراموش کرد سازمان جنگل ها با کمک جوامع محلي و استفاده از سازمان هاي مردم نهاد مي تواند بخش زيادي از مشکلاتش را حل و فصل کند، به همين دليل اين سازمان بايد رابطه نزديک تري با سازمان هاي مردم نهاد برقرار کند و دست کم براي آموزش آنها وقت و اعتبار بگذارد.
    اين درحالي است که شرايط جنگل هاي کشورمان آن قدر بحراني است که نبايد براي حفاظت از آنها فرصت را از دست داد، زيرا جنگل هاي زاگرس آن قدر شکننده شده اند که ديگر تاب طغيان آفات را ندارند. شرايط اين اکوسيستم تحت تاثير عوامل مختلف به مرحله بحران رسيده است؛ براي نمونه بندرت اثري از حيات وحش در جنگل هاي زاگرس گزارش مي شود و نبود حيات وحش که بخشي از اکوسيستم است مي تواند نشانه اي از مرگ تدريجي جنگل هاي زاگرس باشد.
    زاگرس، بلوط بلوط مي ميرد / گزارش جام جم از طغيان آفات و افزايش بيماري در جنگل هاي غرب کشور
    


 روزنامه جام جم، شماره 5107 به تاريخ 26/2/97، صفحه 14 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 26 بارآثار ديگري از "ليلا مرگن"

  سهم رسانه ها در جرم «سكه ثامن» / جام جم در گفت وگو با كارشناسان نقش تبليغات رسانه ها در اعتماد زايي به سكه ثامن را بررسي مي كند
ليلا مرگن، جام جم 4/7/97
مشاهده متن    
  كسي از قانون جنگل خبر دارد؟ / با گذشت يك سال و نيم از تصويب طرح تنفس، كسي براي جنگل برنامه ندارد
ليلا مرگن، جام جم 25/6/97
مشاهده متن    
  سكه ها آب مي شود / كاهش ارزش پول بسياري از خريداران ضايعات فلزي را به خريداران پول خرد بدل كرده است
ليلا مرگن، جام جم 25/6/97
مشاهده متن    
  ابطال كارت هاي اعتباري ايران در چين / هم پيمان شدن ايران با «بريكس» راهكاري دائمي براي مقابله با سياست هاي تحريمي آمريكاست
ليلا مرگن، شرق 19/6/97
مشاهده متن    
  اين قاتل زيبا شايد به خانه شما هم بيايد / سنبل آبي به عنوان مهاجم ترين گونه گياهي دنيا تهديدي براي كشاورزي ايران است
ليلا مرگن، جام جم 19/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه الماس
متن مطالب شماره 64، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است