|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/2/26: بهار و رويش آبله مرغان
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5107 26/2/97 > صفحه 13 (سلامت) > متن
 
 


بهار و رويش آبله مرغان


نويسنده: نيلوفر جامه بزرگي

آبله مرغان، خارش تاول هايي که به واسطه آن ايجاد شده اند يا آثار به جا مانده از بيماري، علائم آشنايي هستند که در افراد زيادي تجربه شده است. شايد باور داشته باشيد که آبله مرغان و بهار با يکديگر عجين باشند و اين بيماري در بهار رواج بيشتري مي گيرد. ما از دکتر علي ناصح، متخصص اطفال دراين باره سوال کرديم و از ايشان خواستيم تا هرچه بيشتر درباره واکسيناسيون و شيوع اين بيماري توضيح دهند و درباره راه هاي درماني هم نکاتي را يادآور شوند. نتيجه گفت وگويمان را در ادامه بخوانيد.
    
    بايد در بهار منتظرش باشيم؟
    در کودکان اواخر زمستان و فصل بهار اين بيماري شيوع پيدا مي کند. آبله مرغان نيز مانند بيماري هاي ويروسي ديگر در فصل سرما و ابتداي بهار بيشتر بروز مي کند؛ البته شايد تعطيلي مدارس يکي از دلايلي باشد که انواع بيماري هاي ويروسي واگير مانند آنفلوآنزا، آبله مرغان، سرماخوردگي هاي ساده و عفونت هاي تنفسي در تابستان کاهش مي يابد.
    در فصول مدرسه ويروس ها در شرايط تماس بيشتر کودکان با يکديگر و بسته بودن فضاي کلاس براحتي منتقل مي شوند. آبله مر غان بيماري اطفال است و بندرت پيش مي آيد که فردي در بزرگسالي به آن مبتلا شود.
    در بچه هاي زير ده سال بيشترين ميزان واگيري وجود دارد. ابتلا به آبله مرغان در سنين بين يک و نيم تا ده سال با عوارض کمتر و دوره بيماري کوتاه تر خواهد بود.
    
    ممکن است دوباره آبله مرغان بگيريم؟
    همان طور که مي دانيد در بيشتر موارد با يک بار ابتلا به آبله مرغان ايمني دائم در فرد ايجاد مي شود. البته نمي توانيم بگوييم تجربه اين بيماري صددرصد همه افراد را از ابتلا دوباره مصون نگه مي دارد اما در بيشتر موارد اين اتفاق مي افتد. سيستم ايمني بدن هر فرد در مواجهه اوليه با ويروس آبله مرغان متفاوت عمل مي کند. اگر بدن ايمني اوليه و کاملي را براي جنگ با ويروس ارائه کرده باشد، به طبع فرد دوباره درگير بيماري آبله مرغان نخواهد شد. اما اگر فردي به عفونت سبکي دچار شود به اين معني که بثورات زيادي ايجاد نشود، تب نداشته باشد يا علائم بي حالي، ضعف و کسالت جسمي بروز نکرده باشد، ممکن است بعد از چند سال دوباره ويروس وارد بدن شود.
    
    دانه ها را دريابيد
    آبله مرغان عفونت معمولا تب دار است، بين 13 تا 21 روز از زمان ورود ويروس تا بروز اولين علائم بيماري زمان مي برد و اين بيماري همراه با بثورات جسمي بروز مي کند.
    دانه ابتدا به رنگ قرمز است و بعد از چند روز شايد به شکل تاول هاي آبدار خارش دار در بيايد و با گذر چند روز ديگر تاول ها خشک مي شود و در نهايت پوسته ريزي مي کند. اگر در اين مرحله، دانه جديدي ظاهر نشود، مي توان نتيجه گرفت واگيري بيماري از بين رفته است.
    
    کودکان را پاستوريزه نکنيد
    همان طور که مي دانيد ابتلا به آبله مرغان در سنين کودکي خطري ندارد و مشکلي ايجاد نمي کند. از طرفي ويروس آبله مرغان در سنين بالاتر ممکن است با شدت هرچه بيشتر بروز کند به طوري که در بزرگسالان گاهي بيماري زونا جايگزين آن مي شود. شايد شما هم توصيه برخي افراد را مبني بر تماس اجباري کودک با فرد بيمار و ويروس شنيده باشيد. ما توصيه نمي کنيم فرزندتان را به اجبار در معرض بيماري قرار دهيد اما شما را نيز از تماس فرزندتان در سنين بين دو تا ده سال منع نمي کنيم و رفتاري متعادل را پيشنهاد مي کنيم. امروزه در برخي کشورها واکسيناسيون آبله مرغان انجام مي شود و حتي در چند مرکز خصوصي در ايران نيز اين واکسن تجويز مي شود که استفاده از اين واکسن ها توسط وزارت بهداشت توصيه نمي شود. اين بيماري نيازي به واکسن ندارد و نبايد براي ابتلا به آن نگران باشيد. علاوه بر اين تزريق واکسن آبله مرغان هم مانند بسياري از واکسن هايي که وظيفه پيشگيري از بيماري هاي ويروسي را دارند، شانس ابتلا به آن را صددرصد از بين نمي برد.
    
    گردن درد را جدي بگيريد
    علائم بروز اين بيماري طيف وسيعي دارد و معمولا با بي حالي شروع مي شود و ممکن است همراه با تب خفيفي باشد و گاهي بيمار سردرد دارد. بروز بثورات که معمولا از تنه آغاز مي شود و سپس ممکن است تمام قسمت هاي بدن را بسته به شدت درگير کند، بارزترين نشانه آبله مرغان است. حتي ممکن است بثورات در ناحيه مقعدي و داخل گوش و دهان نيز ظاهر شود. مشکلات تنفسي و گردن درد نيز از ديگر نشانه هاي بيماري آبله مرغان است. اگر در بيماري نشانه گردن درد وجود داشت، فرد حتما بايد به پزشک مراجعه کند. گردن درد ممکن است نشانه بيماري هاي جديدتري مانند آنسفاليت يا التهاب بافت مغز باشد يا حتي خبر از درگيري کبد و مشکلي در ماده پانکراس(سندرم راين) بدهد. سندرم راين ممکن است به دلايلي مانند مصرف آسپرين در کودکان بروز پيدا کند که يکي از علت هاي بروز آن عفونت هاي ويروسي مانند آبله مرغان است.
    
    خارش ها را چه کنيم؟
    اگر بثورات خفيف است و کودک قدرت تحمل آنها را دارد، توصيه خاص درماني وجود ندارد؛ دوش گرفتن با دماي نه چندان گرم که باعث تحرک بدن نشود به کاهش خارش کمک مي کند. زماني که بيماري فعال است، روي دانه ها چيزي نکشيد و ناخن هاي فرزندتان را کوتاه نگاه کنيد. کندن دانه ها ممکن است فرورفتگي هاي دائمي در بدن کودک ايجاد کند. پمادهايي مانند کالامين براي اين بيماري تجويز مي شود، اما اين پماد استريل نيست و براي ضايعات باز که زخم آن کنده شده باشد، توصيه نمي شود. مي توان با مشورت پزشک و در شرايطي به عنوان پماد ضد خارش و مرهم از آن استفاده کرد. شستن بدن با ترکيبات جوش شيرين مفيد است و مي توانيد ترکيبات بي کربنات سديم را با آب رقيق کنيد و روي قسمت هايي از بدن که خارش داشت، بماليد تا کمي تسکين يابد. استفاده از آنتي هيستامين نيز گاهي تجويز مي شود. يکي از شاخص ترين آنتي هيستامين ها شربت هيدروکسي زين است که بايد با توجه به سن و وزن کودک با نظر پزشک از آنها استفاده شود.
    
    بازه سني خطرناک
    بروز اين ويروس در سنين زير يک سال و در خانم هاي باردار خطرناک است و ممکن است عوارض زيادي داشته باشد. علامت آبله مرغان در نوزادي که اين بيماري را از مادر گرفته باشد در يک يا دو هفته اول زايمان بروز مي کند که نوزاد حتما بايد بستري شود. در بيشتر موارد ابتلا به آبله مرغان در سنين خطر نياز به بستري شدن در بيمارستان و مراقبت هاي بيشتر دارد. اگر مادر در اوايل بارداري به اين ويروس مبتلا شود، اين احتمال که جنين او نيز به بيماري دچار شده باشد، وجود دارد. مادران بايد در سه ماهه اول بارداري مراقب باشند که در معرض اين ويروس قرار نگيرند، زيرا ممکن است نقايص ژنتيکي و اختلالات ساختاري در جنين ايجاد شود.
    بهار و رويش آبله مرغان
    


 روزنامه جام جم، شماره 5107 به تاريخ 26/2/97، صفحه 13 (سلامت)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 180 بارآثار ديگري از "نيلوفر جامه بزرگي"

  مصائب تپل بودن / علت چاقي در نوجواني چيست و چه راهكارهايي براي رهايي از آن وجود دارد؟
نيلوفر جامه بزرگي، جام جم 18/6/97
مشاهده متن    
  نارسايي كليه خاموش، اما دردسر ساز / ساليانه با يك آزمايش خون از احوال كليه هايتان آگاه شويد
نيلوفر جامه بزرگي، جام جم 12/6/97
مشاهده متن    
  اورژانس گرمازدگي / وقتي افزايش دماي بدن به مرز هشدارمي رسد
نيلوفر جامه بزرگي، جام جم 21/5/97
مشاهده متن    
  ايمن سازي در برابر هپاتيت / 95 درصد مبتلايان به هپاتيت از بيماري خود بي اطلاعند
نيلوفر جامه بزرگي، جام جم 6/5/97
مشاهده متن    
  دعواي بچه ها را بزرگ نكنيم / چگونه به دعواي خواهر و برادري پايان دهيم؟
نيلوفر جامه بزرگي، جام جم 21/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه نامه انجمن حشره شناسي ايران
متن مطالب شماره 2 (پياپي 3802)، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است