|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/2/26: روز سلول هاي بنيادي
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5179
چهارشنبه بيست و چهارم مرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5107 26/2/97 > صفحه 17 (جامعه) > متن
 
 


روز سلول هاي بنيادي
نخستين كارخانه توليد سلول انساني ايران وغرب آسيا افتتاح شد

نويسنده: مريم خباز

29 سال پيش که ستاداجرايي فرمان حضرت امام(ره) با دو ماموريت قضايي واقتصادي ايجاد شد، 27 سال قبل که پژوهشگاه رويان براي ارائه خدمات درماني به زوج هاي نابارور آغاز به کار کرد و هشت سال پيش که شرکت دارويي برکت براساس آينده نگاري صنعت دارويي کشور با بيش از20 شرکت تابعه متولد شد، شايد هيچ کدام حدس نمي زدند روز بيست و پنجم ارديبهشت سال97 در کنارهم و شانه به شانه يکديگر روبان افتتاح نخستين کارخانه توليد سلول انساني ايران و غرب آسيا را ببرند.
    ديروز اما روز جشن يک همکاري سه جانبه بود؛ سرمايه گذاري از ستاد اجرايي فرمان حضرت امام(ره)، اجرا از شرکت دارويي برکت و حمايت علمي از پژوهشگاه رويان براي توليد داروهايي با پايه سلولي.
    داستان اين داروها نه که ماجراي تازه اي در دنيا باشد، بلکه تازه اين است که کشورمان با راه اندازي خط توليد کارخانه تک سل فارمد، توليد داروهايي را که از سلول هاي بنيادي ساخته مي شوند به مرحله صنعتي رسانده است. صنعتي شدن داروهاي پايه سلولي به اين معناست که از اين پس همه مردم ايران مي توانند از اين داروهاي وطني به جاي داروهاي خارجي استفاده کنند، داروهايي که تا پيش از اين کشورهايي به اندازه انگشتان يک دست در دنيا توان ساخت شان در ابعاد صنعتي را داشتند.
    
    رونمايي از 5 محصول
    ديروز ترکيب سلول هاي بنيادي بارها و بارها از زبان مسئولاني که آمده بودند تا نخستين کارخانه توليد سلول انساني کشور را افتتاح کنند، شنيده شد. اين سلول ها قادرند با تقسيم خود سلول هاي بسياري را که همگي مشابه سلول اوليه و داراي خاصيت بنيادينگي هستند، توليد کنند. سلول هاي بنيادي مي توانند به بلوغ برسند و به سلول هاي ديگري که عملکرد خاصي دارند تبديل شوند، مانند سلول هاي عضله قلب، عصب و پوست. علت اهميت اين سلول ها همين است و البته دليل توجه جهاني به داروهايي که پايه سلولي دارند و پيش نياز سلول درماني اند.
    سلول درماني نوعي از درمان است که درآن از سلول هاي بنيادي يا سلول هاي مشتق از سلول هاي بنيادي بيمار يا فرد دهنده استفاده مي شود. سلول درماني اولين بار درجهان نزديک به50 سال قبل براي درمان مبتلايان به بيماري هاي خوني استفاده شد که امروز همگان آن را به عنوان پيوند مغز استخوان مي شناسند.
    حالا اما کشورمان نيز در اين حوزه حرف هاي زيادي براي گفتن دارد بخصوص از ديروز که از شش دارو با پايه سلولي رونمايي شد. مزست روسل براي درمان آرتروز زانو، لگن و مچ پا، رينودرمسل براي رفع چين و چروک ها و فرورفتگي هاي ناشي از آکنه، ريکالرسل براي رفع لکه ها در بيماري ويتي ليگو، مونيوسل براي بازسازي عضله قلب در بيماران دچار نارسايي قلبي و ليپووسل براي ترميم و بازسازي بدشکلي ها در نقاط مختلف بدن شش دارويي هستند که ازاين پس دراختيار بيماران کشورمان قرار مي گيرد که پيش از اين مجبور بودند تا 30 هزار دلار براي خريد اين داروها هزينه کنند؛ امروز ولي با توان علمي متخصصان ايراني اين قيمت شکسته شده و هزينه ها تا 2000 دلار کاهش يافته است.
    
    اين راه ادامه دارد
    15 سال پيش، رفتارهاي ناصحيح و روش هاي غيرعلمي در زمينه سلول درماني در مراکز علمي کشور اتفاق افتاد و ازطريق رسانه ها تبليغ شد و مردم را به زحمت انداخت و دانشمندان را نيز دچار ترديد کرد. اينها را روزگذشته وزيربهداشت گفت، او اين را نيز گفت که با راه اندازي کارخانه توليد سلول انساني سل تک فارمد اين مشکلات برطرف خواهد شد.
    سخنان حسن قاضي زاده هاشمي در آيين افتتاح اين مجموعه در واقع، هم رنگ بيم داشت و هم رنگ اميد. او در واقع دو وجهي حرف مي زد، هم کاستي ها را مي گفت و هم گام هاي مثبت برداشته شده را. او گفت هنوز هم برخي تخلفات در زمينه سلول درماني در کشور اتفاق مي افتد، تخلفات در اين حوزه کم نيست و بخشي از آن از چشم ناظران پنهان است. او اما اين خبر را نيز داد که معاونت درمان وزارت بهداشت متعهد است در يک ماه آينده ضابطه مراکز درماني را که کار سلول درماني انجام مي دهند، تدوين کند و استانداردها را به اطلاع همگان برساند.
    اينها يعني مسير دارد اصلاح مي شود و کارها درحال بسامان شدن است. اين بستر امن نياز جدي توليد علم درکشور است، بخصوص در وادي سلول هاي بنيادي و عرصه سلول درماني که دانشمندان ايراني با سرعت درحال پيشرفت اند. تازه خبر اين که تا پايان امسال هفت محصول با پايه سلولي براي درمان بيماري هاي ام اس، کبدي، گوارشي و سيستم عصبي با همت همين مجموعه به مردم ايران ارائه خواهد شد.
    
    
    450 هزار شغل در مناطق محروممحمد مخبر - رئيس ستاد اجرايي فرمان امام (ره)
    فعاليت هاي ستاد اجرايي فرمان امام(ره) در چارچوب محروميت زدايي، اقتصاد مقاومتي و اشتغال زايي است. ما شش مکانيسم براي اشتغال زايي پيش بيني و تاکنون 450 هزار فرصت شغلي عمدتا در مناطق محروم کشور ايجاد کرده ايم. اقدامات اين ستاد، سند توانايي و اتکا به جوانان است و از سوي ديگر نشان دهنده خدمات ستاد به مردم است. ايران از نعمت هاي خدادادي زيادي برخوردار است که هر کدام مي تواند مشکل اصلي کشور يعني اشتغال را حل کند. ما2700 کيلومتر مرز آبي و معادن زيادي داريم، همچنين 95 درصد توليد زعفران دنيا و متنوع ترين محصولات صنايع دستي دنيا را در اختيار داريم که متاسفانه استفاده خوبي از آنها نمي شود. با اين پتانسيل نبايد شرايط به گونه اي باشد که براي ايجاد پنج ميليون شغل در مردم ايجاد اضطراب کنيم، زيرا اين اجحاف به مردم است. در همه کشورهايي که رشد شتابان داشتند دو محور مشترک وجود دارد که يکي موضوع توجه به شرکت هاي کوچک و متوسط و ديگري تمرکز بر شرکت هاي دانش بنيان است، بنابراين ما نيز مي توانيم با تمرکز بر اين دو حوزه، مشکلات کشور را حل و فصل و تهديدها را تبديل به فرصت کنيم.
    روز سلول هاي بنيادي / نخستين کارخانه توليد سلول انساني ايران وغرب آسيا افتتاح شد
    


 روزنامه جام جم، شماره 5107 به تاريخ 26/2/97، صفحه 17 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 8 بارآثار ديگري از "مريم خباز"

  بيماران در بند خريد آزاد / گزارش جام جم از داستان دنباله دار تهيه دارو و تجهيزات پزشكي توسط خانواده بيماران
مريم خباز، جام جم 24/4/97
مشاهده متن    
  ساعت بي نظمي / كارمندان دولتي يك هفته پس از تغيير ساعت كار از تبعات اين طرح بر زندگي شان مي گويند
مريم خباز، جام جم 23/4/97
مشاهده متن    
  مدرسه فروشي براي مدرسه / واكاوي يك طرح كه قصد فروش مدارس خالي روستاها و حاشيه شهرها را دارد
مريم خباز، جام جم 20/4/97
مشاهده متن    
  شهرهاي شرحه شرحه / چالش هاي بلاتكليفي لايحه مديريت يكپارچه شهري درگفت و گو با رئيس كميسيون حقوقي شوراي عالي استان ها
مريم خباز، جام جم 17/4/97
مشاهده متن    
  سحرخيزي عليه خاموشي / مثبت و منفي هاي تغيير ساعت كار ادارات دولتي
مريم خباز، جام جم 14/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مديريت اطلاعات سلامت
متن مطالب شماره 2 (پياپي 60)، خرداد و تير 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است