|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/2/26: عليرضا شيخ عطار، سفير پيشين ايران در آلمان در گفت و گو با جام جم: سياستمداران اروپايي، تظاهر به مستقل بودن مي كنند
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5107 26/2/97 > صفحه 8 (سياسي) > متن
 
 


عليرضا شيخ عطار، سفير پيشين ايران در آلمان در گفت و گو با جام جم: سياستمداران اروپايي، تظاهر به مستقل بودن مي كنند


نويسنده: مريم شريف زاده

جمهوري اسلامي ايران تصميم گرفته که با وجود خروج آمريکا از برجام، فرصت چند هفته اي در اختيار اروپاييان قرار دهد تا در صورت ارائه تضمين هاي لازم براي حفظ برجام، توافق هسته اي را بدون حضور آمريکا ادامه دهد. البته تجارب تاريخي نشان مي دهد کشورهاي اروپايي طرف قابل اعتمادي نيستند. اما در اين ميان به اعتقاد برخي کارشناسان، نسل جوان امروز اروپا با گذشته متفاوت است و مقامات اين کشورها بايد مقابل ملت خود پاسخگوي حقارت هاي گذشته در مقابل آمريکا باشند. عليرضا شيخ عطار، سفير پيشين ايران در آلمان معتقد است اروپا در پارادوکسي گرفتار شده است که بايد از يک سو پاسخگوي مردم و روشنفکران باشد و از سوي ديگر ملاحظات اقتصادي، سياسي و نظامي را در مقابله با آمريکا در نظر بگيرد. به گفته شيخ عطار، اروپا در شرايط بلاتکليفي قرار دارد که بيرون آمدن از آن با در نظر گرفتن ملاحظات اقتصادي، اجتماعي و پاسخگويي به مردم اروپا دشوار است. اين کارشناس مسائل بين الملل در گفت وگو با جام جم تاکيد مي کند بايد مقامات کشورمان در مذاکره با اروپاييان بصراحت خواسته هايمان را مطرح و اعلام کنند در صورت تحقق نيافتن آنها، اقدام ما صرفا خروج از برجام نخواهد بود.
    
    متن کامل گفت وگو با عليرضا شيخ عطار سفير پيشين ايران در آلمان را بخوانيد:
    آيا اروپا مي تواند بدون همراهي آمريکا با ايران کار کند؟

    اولين اصلي را که نبايد فراموش کنيم و همواره بايد مدنظر داشته باشيم اين است که پديده کلي به نام غرب داريم، نه فقط غرب جغرافيايي بلکه غرب فرهنگي و يک نوع مکتب فکري که در طول تاريخ بخصوص در طول قرون پس از رنسانس شکل گرفته است و آمريکا و اروپا هر دو بخشي از اين غرب هستند. حتي زمان شوروي سابق که بخشي از اروپا تحت عنوان اروپاي شرقي زير چتر حمايت شوروي بود بسياري از آنها داراي جوهره فکري غربي بودند؛ کشورهايي مانند چک يا مجارستان و حتي لهستان بعد از فروپاشي شوروي هم که در درون اتحاديه اروپا جمع شدند نظام ارزشي مشترکي بين خود دارند که چند پايه مهم دارد، نظام هايي از جمله سکولاريسم، انديشه ليبرال و اقتصاد ليبرال که به واسطه تاثير جنگ هاي صليبي و عثماني است که روي نگرش آنها نسبت به مسلمانان تاثير گذاشته است، در برخي از اصول اروپا حتي از آمريکا پايبندتر است و اروپا خود را در خط اول مقابله با مسلمان ها مي داند.
    اروپا و آمريکا در نظام ارزشي که در بستر تاريخي شکل گرفته مشترک هستند. به همين دليل در سياست خارجي تمام کشورهاي اروپايي يک پايه روابط فرا آتلانتيک دارند که همان آمريکاست، به اين معني که نمي توانند تصور کنند بدون روابط استراتژيک و پايه اي با آمريکا بازيگر صحنه بين الملل باشند.
    
    اما برخي معتقدند که اروپا دنباله رو آمريکاست و به همين خاطر هم مقابل ايران قرار مي گيرد...
    آمريکا اولين قدرت اقتصادي جهان است، گرچه در طول يک دهه اخير تا حدي رو به افول بوده، اما هنوز هم از نظر ذخاير، توليد ناخالص ملي و... بزرگ ترين است و اروپاييان حتي با وجود قدرت بزرگ اقتصادي مانند آلمان در مقابل آمريکا ضعيف هستند. نظام اقتصادي که پس از جنگ جهاني دوم در ارتباط با نظام بانکي شکل گرفت وابستگي هاي بسياري بين اروپا و آمريکا به عنوان بزرگ ترين بازيگر اقتصادي جهان پديد آورد، بنابراين توجه به اين موضوعات نشان مي دهد اروپا به قصد تقابل و پايداري در مقابل آمريکا وارد صحنه نمي شود؛ چرا که اين موضوع را خلاف منافع خود و مغاير با توانمندي هاي نظامي، اقتصادي و حتي سياسي خود مي داند. موضوع بعدي اين است که اروپا در طول سه دهه اخير بخصوص پس از پيمان ماستريخت که به دنبال ايجاد هويت مستقل و بازيگر موثر در صحنه بين الملل بوده و با اتکا به قدرت اقتصادي اش اين رويکرد را پيگيري مي کرد. اين بحث دليل تاريخي دارد. چرا که زماني اروپا بخصوص انگليس، فرانسه و آلمان بازيگران مطلق صحنه بين الملل بودند و يک دليل هم تغيير نسلي است که قبل از جنگ جهاني دوم در اروپا رخ داده است. به اين معني که ديگر اروپاييان قصد ندارند صرفا خودشان را قدرت شکست خورده و درجه دوم در مقابل پيروز اصلي يعني آمريکا بدانند، آنها تغيير نگرش پيدا کرده اند، اروپايياني که پس از جنگ جهاني دوم به دنيا آمده بودند، به دليل اين که موجب ايجاد جنگ جهاني دوم بودند در مقابل آمريکا حتي خودشان را گناهکار دانسته و مقابل اين کشور احساس دين مي کردند، اما امروز نسل جوان اروپا اين گونه نيست، نظرسنجي ها، کتاب ها و سخنراني ها نشان مي دهد نسل جوان تر اروپا از سياستمدارانشان شاکي و گله مند هستند که تلاش لازم را در طول بيش از 70 سال پس از جنگ جهاني دوم نداشتند تا هويت قابل قبولي در صحنه سياسي جهان پيدا کنند.
    سياستمداران اروپايي براي پاسخگويي به اين نسل تلاش مي کنند حداقل تظاهر به پيگيري هويت کنند و ابايي از برخي مخالفت ها ندارند.
    
    واکنش هاي زباني اروپايي ها به اقدامات جنجالي ترامپ را هم در اين راستا مي دانيد يا اين که نوعي بازي پليس خوب وبد بين اروپا و آمريکا شکل گرفته؟
    رفتار ترامپ با اروپاييان بشدت تحقير آميز بوده؛ رفتارهايي از جمله خروج از معاهده آب و هوايي پاريس تا نحوه برخوردش با مرکل، مکرون و وزير خارجه انگليس که در جهت راضي کردن ترامپ به ماندن در برجام در اين کشور خيمه زده بودند. اما در نهايت همگان ديديم که ترامپ توجهي به آنها نکرد و اين موضوع موجب احساس حقارت از سوي اروپاييان شد. سخنان اخير موگريني نيز مبني بر اين که هيچ کشوري آنقدر بزرگ نيست که به تنهايي مقابل دنيا بايستد نتيجه همين احساس تحقير از سوي اروپاست، به اين ترتيب اروپا در پارادوکسي گرفتار شده است که بايد از يک سو پاسخگوي مردم و روشنفکران باشد و از سوي ديگر ملاحظات اقتصادي، سياسي و نظامي را در مقابله با آمريکا در نظر بگيرد. بنابراين موافق نظريه پليس خوب يعني اروپا و پليس بد يعني آمريکا نيستم. آنها در سرگرداني و برهه دشوار تاريخي قرارگرفته اند، بنابراين چگونگي خروج آنها از اين امتحان دشوار است، چرا که هر دو مسير براي اروپا دشوار است.
    
    چقدر مي توان به ارائه تضمين هاي لازم از سوي اروپا براي حفظ منافع ايران در برجام اميدوار بود؟
    در عالم ديپلماسي نه تنها در اين مورد بلکه موارد ديگر نيز نمي توان جمع بندي خاصي داشت، چرا که فاکتورهاي بسياري پيش مي آيد که قابل پيش بيني هم نيست، در نهايت اين که اروپا در شرايط بلاتکليفي قرار دارد که بيرون آمدن از آن با در نظر گرفتن ملاحظات اقتصادي، اجتماعي و پاسخگويي به مردم اروپا دشوار است.
    
    از نظر شما اروپاي امروز با گذشته متفاوت است؟ آنها دوباره عهد شکني نخواهند کرد؟
    در دوره قبل، هنري که بخصوص اوباما و دولتش به خرج دادند اجماع سازي بود، آنها به واسطه همين اجماع سازي قادر به تاثير گذاري مثبت بر مذاکرات شدند.
    در خاطرات البرادعي کاملا مشخص است که آمريکا در آن مقطع از مذاکرات، کارشکني مي کرد. در هر مذاکره اي که سه کشور خواهان به نتيجه رسيدن مذاکراتشان با ايران بودند، آمريکا به ارعاب يا تفسيرسازي منفي از ايران و ارائه گزارش هايي اشتباه مبني بر دستيابي ايران به سلاح هسته اي اقدام مي کرد، آنها به اين نتيجه رسيدند که بدون آمريکا نمي توانند اقدامي انجام دهند، لذا در مرحله بعدي اصرار به ورود آمريکا داشتند.
    اما اوباما نوع ديگري با اروپاييان رفتار کرده و آنها را تحقير نمي کرد، بلکه آنها را وادار به همذات پنداري کرده و تلاش مي کرد با ارائه اطلاعات و تحليل هاي اشتباه به آنها القا کند تهديد مشترکي به نام ايران وجود دارد. در نتيجه اروپا نيز به آن تحريم ها پيوسته و با ايران هيچ گونه همراهي نداشت. امروز شرايط زماني و رفتاري حکومت آمريکا متفاوت شده است، اين به معناي تکرار يا عدم تکرار رويه گذشته اروپا نيست، اما نمي توان آن را به معناي تکرار حتمي آن شرايط نيز تلقي کرد.
    
    در چنين شرايطي ايران بايد چه موضعي در قبال برجام بگيرد؟ آيا ترک برجام بدون آمريکا براي ما مضر است؟
    نبايد خود را درگير اين موضوع کنيم چرا که موضوع کشور ما برجام نيست، به فرض ماندن آمريکا در برجام نيز مگر منفعتي از برجام به دست مي آورديم؟ متن برجام بخصوص در حوزه اقتصادي به شيوه اي نوشته شده که قابل تفسير است به نحوي که منفعتي براي ايران حاصل نشود. بنابراين برجام نقطه نجات ما نبوده که حالا بخواهد نقطه فنا و نابودي ما باشد.
    بنابراين مساله ما آماده بودن مقابل تهديداتي است که عمدتا اقتصادي است، تهديد نظامي آمريکا معني کمتري دارد؛ چرا که شرايط نظامي و اقتصادي براي ايجاد جنگ تمام عيار از سوي آمريکا فراهم نيست.
    در حال حاضر اهرمي که آمريکا قصد استفاده از آن را داشته و ترامپ نيز بصراحت عنوان کرده موضوع تحريم است، بنابراين به جاي سرگرم کردن خودمان به ماندن يا نماندن در برجام بايد سراغ چگونگي رهايي، نجات و دور زدن تهديد تحريم ها باشيم.
    
    آيا طولاني شدن فرآيند مهلت ارائه شده به اروپاييان براي ارائه تضمين هاي لازم در راستاي اجراي برجام منطقي است؟
    قطعا منطقي نيست، بايد از همين ابتدا شرايط بسيار روشني را براي اروپاييان ترسيم کنيم تا جايي براي تفسير نباشد، بايد از همين ابتدا خواسته هايمان را مطرح کرده و خواهان صراحت آنها در پاسخ باشيم، چرا که پاسخ دو پهلو موجب اتلاف وقت مي شود نه بازه زماني.
    بايد بصراحت خواسته هايمان را مطرح و اعلام کنيم در صورت تحقق نيافتن آنها، اقدام ما صرفا خروج از برجام نخواهد بود، بايد به آنها تفهيم کنيم در صورت تحقق نيافتن خواسته هايمان، ديگر تعهدات ما اعتبار گذشته را نخواهند داشت. در برجام تعهداتي حتي فراتر از مقررات بين المللي داديم، اما در صورت نبود برجام چه لزومي براي ايجاد چنين تعهداتي وجود دارد؟ در مقطع مذاکرات براي اثبات حسن نيت، چنين تعهدي از سوي ايران داده شد و به دنبال آن حسن نيت جمهوري اسلامي ايران اثبات شد و امروز همگان بر پايبندي ايران به تعهداتش در برجام معترف هستند.
    
    * روزنامه نگارعليرضا شيخ عطار، سفير پيشين ايران در آلمان در گفت و گو با جام جم: سياستمداران اروپايي، تظاهر به مستقل بودن مي کنند
    


 روزنامه جام جم، شماره 5107 به تاريخ 26/2/97، صفحه 8 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بارآثار ديگري از "مريم شريف زاده"

  دكتر محمد مرندي با اشاره به انتخابات مياندوره اي كنگره آمريكا تاكيد كرد: به تغييرات كنگره دل نبنديد
مريم شريف زاده، جام جم 22/6/97
مشاهده متن    
  حسن دانايي فر، سفير پيشين ايران در عراق با اشاره به پشت پرده هاي كارشكني ها در روابط ايران و عراق در گفت و گو با جام جم تشريح كرد: براي خراب كردن رابطه ايران و عراق نقشه ها كشيده اند
مريم شريف زاده، جام جم 18/6/97
مشاهده متن    
  درخواست ايران براي صدور دستور موقت / در اولين روز رسيدگي به شكايت ايران در لاهه صورت گرفت
مريم شريف زاده، جام جم 6/6/97
مشاهده متن    
  «اشتباه مذاكره» اشاره اي بود به «خطاي بزرگ»ديگران / تحليلي بر بيانات اخير رهبر انقلاب در گفت و گو با مهدي فضائلي
مريم شريف زاده، جام جم 27/5/97
مشاهده متن    
  نماينده پيشين ايران در امور خزر با اشاره به امضاي كنوانسيون حقوقي:تفاهم خزر صد در صدي نيست
مريم شريف زاده، جام جم 22/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه نيازمنديهاي ساختمان
متن مطالب شماره 25، آذر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است