|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/2/26: جام جم شرايط تازه گفت و گوهاي برجامي را در گفت و گو با كارشناسان بررسي كرد:چالش شفافيت در ادامه برجام
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5107 26/2/97 > صفحه 2 (سياسي) > متن
 
 


جام جم شرايط تازه گفت و گوهاي برجامي را در گفت و گو با كارشناسان بررسي كرد:چالش شفافيت در ادامه برجاموزير خارجه کشورمان بلافاصله پس از خروج آمريکا از برجام، در چارچوبي که از سوي دولت تدوين شده در حال مذاکره با ساير کشورهاي عضو 1+5 است تا ميزان آمادگي آنها براي تامين منافع ايران در برجام را ارزيابي کرده و از آنها در مورد تامين منافع جمهوري اسلامي ايران در برجام تضمين بگيرد. تضمين هايي که عمده آنها بايد از سوي اروپايي ها داده شود و در نشستي هم که ديروز در بروکسل با حضور محمدجواد ظريف، وزير خارجه کشورمان به همراه فدريکا موگريني، مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا و وزيران خارجه کشورهاي انگليس، فرانسه و آلمان برگزار شد بسته پيشنهادي آنها در اين زمينه ارائه شد.
    اما نام بسته پيشنهادي که به ميان مي آيد ذهن ها به مذاکرات هسته اي قبل از برجام سوق پيدا مي کند؛ مذاکرات محرمانه اي که بيشتر خبرهاي آن به نقل از منابع آگاه و ديپلمات ها بود و هر چند وقت يکبار، بسته هاي پيشنهادي از سوي طرفين به يکديگر ارائه مي شد. جزئيات اين بسته ها در اغلب موارد محرمانه بود و تنها کلياتي از آنها منتشر مي شد و منطق محرمانگي آن هم اين گونه عنوان مي شد که با توجه به اين که دو طرف در حال چانه زني براي رسيدن به توافق هستند و هر طرف قصد دارد بيشترين امتيازات را بگيرد، از ابتدا نمي توان جزئيات مذاکرات را علني کرد چراکه در صورت علني شدن، هيچ طرفي حاضر نخواهد شد از درخواست هايي که در ابتدا مطرح کرده کوتاه بيايد و عملا توافقي حاصل نخواهد شد. اما در شرايط فعلي با توجه به اين که جمهوري اسلامي ايران تعهدات خود را در برجام انجام داده و اکنون با خروج آمريکا از توافق هسته اي، منافع ما مورد تهديد قرار گرفته است، اين تنها طرف مقابل است که بايد تضمين کند منافع جمهوري اسلامي ايران را تامين خواهد کرد و اين کار را به چه شکلي انجام خواهد داد. بر اين اساس خيلي ها معتقدند در چنين شرايطي، ديگر آن منطق محرمانگي قبل از برجام وجود ندارد و مذاکرات بايد شفاف باشد؛ اگرچه همچنان برخي معتقدند محرمانگي، يک اصل در عالم ديپلماتيک است و نمي توان از آن عدول کرد. در اين زمينه با چند کارشناس مسائل سياسي گفت وگو کرده ايم:
    
    لزوم شفافيت در تمام مراحل مذاکرات
    حميدرضا ترقي، کارشناس مسائل بين الملل با بيان اين که عدم شفافيت در مذاکرات گذشته ملت ما را در مقابل عمل انجام شده اي قرار داد که امروز بايد خسارات آن را بپردازيم گفت: مذاکرات فعلي بايد به طور قطع منطبق با شروط رهبري باشد، همين طور مي بايست مذاکرات به صورت شفاف صورت گرفته و همه در جريان موضوعات مطرح شده در مذاکرات قرار گيرند. وي افزود: در اين صورت مردم اطمينان خواهند يافت که مذاکرات در چارچوب رهنمودهاي رهبري انجام مي شود و ديگر تعهدات و وعده هايي مانند قبل که به مرور بر ملا مي شود وجود نخواهد داشت. ترقي با تاکيد بر سرنوشت ساز بودن مذاکرات در حال جريان ميان ايران و اروپا افزود: در همين راستا بايد شفافيت کاملي در ارائه گزارش به ملت ايران باشد و همه مسئولان ذيربط در جريان تبادل نظرهاي صورت گرفته در مذاکرات باشند.
    
    محرمانه يا علني بودن، مطلق نيست
    مهدي فضائلي، کارشناس مسائل سياسي با بيان اينکه نمي توان به طور مطلق در مورد محرمانه بودن يا نبودن مذاکرات قضاوت کرد گفت: مذاکرات سياسي بين کشورها در جاهايي ممکن است جنبه محرمانه پيدا کند و اين چيز خيلي منفي نيست؛ نکته مهم اين است که مذاکرات بايد مسير طبيعي و قانوني خودش را طي کند و مراجعي که بايد در جريان باشند، مطلع باشند و مردم نيز مطمئن باشند که منافع کشور لحاظ مي شود. وي با اشاره به بيانات رهبر معظم انقلاب مبني بر اينکه اين مذاکرات آزمون مسئولان در حفظ عزت کشور است افزود: آنچه مهم تر از محرمانه يا علني بودن مذاکرات است اطمينان يافتن مردم از اين است که مذاکره کنندگان عزت و استقلال کشور را با تمام وجود حفظ مي کنند. بنابراين حتي اگر مذاکرات محرمانه مي کنند اما اين عزت حفظ مي شود اشکالي ندارد اما اگر همه چيز مذاکرات شفاف باشد ولي عزت کشور حفظ نشود، اين مذاکرات، مذاکرات خوبي نيست. فضائلي ادامه داد: بنابراين مهم ترين معيار براي ارزيابي مثبت يا منفي بودن مذاکرات اين است که چقدر مذاکرات منجر به تامين عزت کشور مي شود. گرفتن ضمانت يکي از چيزهايي است که به حفظ عزت کشور منجر مي شود و حالا با استفاده از اين تجربه و شناختي که از اروپا به دست آورده ايم بايد مراقبت کنيم ضمانت هاي جدي و محکم و قابل اجرا بگيريم و مجموعه اينها در فضايي باشد که عزت کشور را در حد اعلا تامين کنيم.
    
    شفاف سازي به شيوه دقيق و صحيح
    اميرعلي ابوالفتح، کارشناس مسائل بين الملل با بيان اين که ديپلماسي مانند هر موضوع تخصصي بر عهده مسئولان مرتبط است گفت: به همين دليل در چنين بحث هايي مي بايست نهادهاي تصميم گير در جريان همه موضوعات قرار بگيرند. وي ادامه داد: مسئولان در جريان مذاکرات ايران با اروپا همانند گذشته در صورت صلاحديد و در مواردي که نياز باشد اطلاع رساني خواهند کرد. اما بايد توجه داشت که در جريان قرار گرفتن مردم از ريز مذاکرات به اين معني است که نظام تصميم گير کشور دنباله رو هيجانات عمومي است. اين کارشناس مسائل بين الملل با بيان اين که مخالف شفاف سازي نيستم در عين حال افزود: شفاف سازي بايد به شيوه دقيق و صحيح انجام شود و هر زماني که نياز باشد از سوي مسئولان شفاف سازي صورت گيرد. ابوالفتح ادامه داد: هيچ زماني و در هيچ جايي مرسوم نبوده که همه مردم در جريان تمام موضوعات مطرح شده در مذاکرات ديپلماتيک باشند و در اين راستا آنچه مهم است در جريان قرار گرفتن مسئولان و تصميم سازان عرصه سياست خارجي است که قطعا تاکنون همين گونه بوده و آنها در جريان موضوعات مطرح شده در مذاکرات بوده اند. وي گفت: قطعا هيچ فردي به تنهايي مذاکره نمي کند و دستگاه هاي نظارتي در اين ارتباط وجود دارد که در صورت ناکارآمدي و وجود انحراف، تذکرات لازم داده شده و در صورت نياز تيم مذاکره کننده نظر خود را تغيير داده است.
    
    بايد به مذاکره کنندگان اطمينان کنيم
    بهروز نعمتي، سخنگوي هيات رئيسه مجلس درباره شفافيت مذاکرات ايران در مقطع فعلي گفت: در مذاکرات برجام هم شفافيت از طرف تيم مذاکره کننده ما وجود داشت و تمام اسناد در اختيار مجلس قرار گرفته بود و نمايندگان بحث مي کردند و حتي کارشناسان هم نظر مي دادند. وي افزود: البته ممکن است در زمان مذاکرات، اصل محرمانگي رعايت شود زيرا شايد برخي به دنبال کارشکني باشند و من فکر مي کنم اين اختيار را مقام معظم رهبري به تيم مذاکره کننده داده است که کار را پيش ببرند و جايي اگر احساس مي کنند متن مذاکرات نبايد منتشر شود مي توانند طبق صلاحديد خود عمل کنند. اين حق تيم مذاکره کننده است و اين تيم مورد رضايت نظام است. اين نماينده مجلس با بيان اينکه هيچ عقل سليمي نمي پذيرد که در حين مذاکره، محتواي مذاکرات منتشر شود افزود: ما يک سري دشمنان قسم خورده مثل صهيونيست ها، آمريکا يي ها و حتي بعضا انگليسي ها داريم که اينها ممکن است در روند مذاکرات شيطنت کرده و مانع ايجاد کنند. البته بايد بر اين مساله تاکيد کرد که مردم و مجلس حتما بايد در جريان باشند و نتايج مذاکرات به اطلاع همه برسد. اما اين اختيار را بايد به تيم مذاکره کننده بدهيم و به آنها اطمينان داشته باشيم و بدانيم که بلدند کارشان را به خوبي انجام دهند.
    
    همه نمي توانند برخي مسائل را درک کنند
    داريوش قنبري، فعال اصلاح طلب در گفت وگو با جام جم، با بيان اين که راهي جز مذاکره نداريم و برگ برنده ما همين مذاکرات است گفت: مذاکره براي پيشبرد منافع است و در صورت واگذار کردن آن به حريف قطعا بازنده خواهيم بود. وي ادامه داد: برجام سندي قابل دفاع بوده و در راستاي صلح منطقه و جهان است بنابراين ايران به دنبال اخذ تضمين هايي از اروپا در راستاي حفظ منافع ايران در برجام است. قنبري در عين حال با بيان اين که هميشه بين سياست هاي اعمالي و اعلامي تفاوت وجود دارد گفت: طبق اين سياست نمي توان همه موضوعات مطرح شده در جريان مذاکرات را به صورت شفاف عنوان کرده و همه را در جريان آنها قرار داد. اين فعال اصلاح طلب افزود: به طور قطع آنچه در متن مذاکرات ذکر مي شود شفاف بوده و همه در جريان آن قرار مي گيرند اما در عين حال برخي موضوعات در حوزه ديپلماسي تخصصي است و همه نمي توانند درک درستي از آن داشته باشند. قنبري با بيان اين که توافق پشت پرده اي نداريم تصريح کرد: در ماجراي برجام نيز هيچ توافق پنهاني نداشتيم.
    
    مردم بدانند در چه حوزه اي مشغول مذاکره هستيم
    ياسر جبرائيلي، کارشناس مسائل سياسي با اشاره به مذاکرات فعلي گفت: اگر قرار است برجام با اروپا به شکلي ادامه يابد که ايران از محل بازگشت تحريم هاي آمريکا آسيبي نبيند به اعتقاد من اصلا نيازي به مذاکره نيست زيرا تحريم هاي ثانويه آمريکا مشخص است و اگر اراده اروپايي ها بر اين است که اين تحريم ها را نسبت به اتباع خودشان اعمال نکرده و به آنها اعتنا نکنند با يک بيانيه و يک مصوبه و اعلام موضع رسمي در اتحاديه اروپا اين کار قابل انجام است. وي افزود: منتها متاسفانه اخباري به گوش مي رسد که قرار است مذاکراتي در اين رابطه انجام شود و اروپايي ها مي خواهند همان مطالباتي را که آمريکايي ها براي اصلاح برجام داشتند تحت عنوان ادامه برجام مطرح کنند و بگويند که اگر ايران مي خواهد از ناحيه تحريم هاي آمريکا آسيب کمتري ببيند مشروط به اين است که پاي ميز مذاکره بيايد و درباره مسائلي که ترامپ مطرح مي کرد مذاکره کنيم. اين کارشناس مسائل سياسي افزود: تا زماني که مقامات دولتي و مذاکره کنندگان، شفاف در اين زمينه با مردم صحبت نکنند نمي شود دقيق قضاوت کرد. انتظار طبيعي از دولت آقاي روحاني اين است که صريحا اعلام کند در چه حوزه اي در حال مذاکره با اروپا هستند و چه مسائلي مطرح است تا بلايي که در برجام بر سر کشور آمد دوباره به شکل محرمانه اي تکرار نشود.
    جام جم شرايط تازه گفت و گوهاي برجامي را در گفت و گو با کارشناسان بررسي کرد:چالش شفافيت در ادامه برجام
    


 روزنامه جام جم، شماره 5107 به تاريخ 26/2/97، صفحه 2 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه رسائل
متن مطالب شماره 8، پاييز 1395را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است