|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/2/26: تلويزيون ميزبان ماه خدا
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5350
دو شنبه 27 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5107 26/2/97 > صفحه 3 (راديو و تلويزيون) > متن
 
 


تلويزيون ميزبان ماه خدا
پرونده جام جم درباره ويژه برنامه هاي رمضاني شبكه هاي سيما

نويسنده: زهرا غفاري

صداي پاي رمضان، يک بار ديگر از کوچه ها و پس کوچه هاي شهر شنيده مي شود و تيک وتاک عقربه هاي ساعت رسيدنش را از راه نويد مي دهد. اين روزها علاوه بر صفحه هاي تقويم، شور و حال مردم شهر هم خود گواه ديگري است بر از راه رسيدن اين ماه مهربان؛ رمضان. ماهي که برکت هايش بي شمار و حس وحال معنوي اش خارج از توصيف است. ماه خودداري ها و زبان از طعام و رفتار ناشايست فروبستن ها و در يک کلام، ماه معنويت.
    در طول ساليان اخير، رسانه ملي هم به يکي از اصلي ترين همراهان سفره هاي رمضان مخاطبان تبديل شده و مخاطبان از دعاي سحر گرفته تا لحظه افطار، راديو و تلويزيون را به عنوان همراه لحظه هاي معنوي شان انتخاب مي کنند. اين رسانه امسال هم برنامه هاي متنوع و متعددي را براي ايام رمضان تدارک ديده که در گزارش زير، به طور مفصل به معرفي و شرحشان مي پردازيم.
    
    شبکه يک سيما
    از «ماه و ماهي» تا «ماه خدا»

    شبکه يک به عنوان قديمي ترين شبکه سازمان صدا و سيما، مانند هميشه با دستي پر به استقبال اين ماه پربرکت آمده و برنامه هاي مختلفي را براي پخش تدارک ديده است. اين شبکه يار ديرين مناجات هاي سحر مخاطبان روزه دار هم است و شمار زيادي از بينندگان، برنامه هاي اين شبکه را براي همراهي در ايام سحر خود انتخاب مي کنند.
    شبکه تلويزيوني يک سيما امسال «ماه خدا» را در لحظات عرفاني منتهي به اذان صبح روي آنتن مي برد. بنا به اعلام روابط عمومي اين شبکه، موضوع محوري برنامه امسال ماه خدا، خودسازي و سير و سلوک است. پيرو اين محور در دو موضوع عرفان نظري، سخنان آيت ا... جوادي آملي و در موضوع عرفان عملي و کلام استاد اخلاق مرحوم آيت ا... محمد شجاعي هر شب در آيتم هاي جداگانه اي پخش خواهد شد. همچنين با توجه به محوريت قرآن در ماه خدا، اين برنامه در حوزه معارف قرآني 32 سوگند از سوگندهاي خداوند در قرآن کريم را نيز در قالب آيتم هاي چهار دقيقه اي شرح و تفسير مي کند. تفسير فرازهايي از دعاي ابوحمزه ثمالي توسط حجت الاسلام سرلک و پخش دعاي سحر با صداي سيدقاسم موسوي قهار و عباس صالحي از ديگر بخش هاي اين برنامه است و اجراي آن به عهده محمدهادي صلح جو خواهد بود.
    شبکه يک براي لحظات معنوي منتهي به اذان مغرب هم «ماه و ماهي» را تدارک ديده است. برنامه اي به تهيه کنندگي افشين حسين خاني و با اجراي سياوش عقدايي که با محوريت تبيين حديث «المومنُ مرآت المومن» هر روز به مدت 65 دقيقه از حوالي ساعت 19 و 20 دقيقه پخش مي شود.
    
    شبکه 2 سيما
    خوان نياز مخاطبان در کوي محبت

    جنگ شبانه «فردا»، مجموعه «مکث»، «خوان نياز»، «از لاک جيغ تا خدا»، «مردمان خوب شهر»، «کوي محبت»، «چهل کيميا»، گزارش هايي از نمايشگاه قرآن، ترتيل خواني قرآن کريم از شهر قم و فيلم هاي متعدد سينمايي و مستند، عناوين اصلي ترين ويژه برنامه هايي هستند که در شبکه دوي سيما به مناسبت ضيافت الهي ماه رمضان در نظر گرفته شده اند.
    ويژه برنامه سحرگاهي شبکه دو سيما با حضور خانواده هاي ايراني از طبقات و صنوف مختلف اجتماعي تهيه شده و گفت وگو درباره تربيت ديني همراه با بخش هاي متنوع نجوا و مناجات، شعرخواني، مداحي، دعاي سحر، قرآن و اذان را شامل مي شود که در سحرهاي ماه مبارک رمضان، ساعت 2 و 30 دقيقه روانه آنتن خواهد شد. همچنين ارتباط مستقيم از حرم مطهر امام رضا (ع) همراه با قرائت دعاي ماه مبارک و ساير مناجات سفارش شده اين ماه با نواي حاج محمود کريمي هر شب ساعت يک و 45 دقيقه بامداد پخش مي شود. سخنراني استاد حسين انصاريان به تهيه کنندگي سعيد پورفرج هم هر روز ساعت 13 و30 دقيقه و بازپخش آن ساعت 4 و20 دقيقه خواهد بود.
    
    شبکه 3 سيما
    باز ماه عسل و باز هم عليخاني

    شبکه سه سيما با شعار برنامه سازي براي نسل جوان، امسال هم چون سال هاي قبل با «ماه عسل» پيشتازي مي کند و احتمالا نگاه مخاطبان زيادي را به خود جلب خواهد کرد. اولين قسمت فصل جديد برنامه تلويزيوني ماه عسل، پنجشنبه 27 ارديبهشت روي آنتن خواهد رفت. اين برنامه به روال سال هاي گذشته حوالي ساعت 19 پخش مي شود و خواننده تيتراژش از جمله هنرمندان مطرح موسيقي پاپ در سال هاي اخير خواهد بود.
    آرش ظلي پور، برنامه ريز ماه عسل در ارتباط با ماهيت و محتواي ماه عسل 97 مي گويد: واقعيت اين است امسال در ماه عسل، تغيير چنداني با سال هاي پيش نداريم و برنامه به همان روال ثابت پيش خواهد رفت. ماهيت برنامه همان است و مثل سري هاي گذشته، قصه هاي مردم را مي گويد. ظلي پور توضيح مي دهد: تيم سوژه پردازي ماه عسل، حدود دو سه ماه بعد از پايان ماه عسل 96 کارشان را آغاز کرده و به دنبال مهمانان رفتند. بخش زيادي از اين مهمانان از شهرستان ها به برنامه دعوت مي شوند و هماهنگي ها براي حضورشان در برنامه صورت گرفته است. ماه عسل 97 را چون روال سال هاي پيش، احسان عليخاني اجرا مي کند و دکورش هم توسط پيمان قانع در حال ساخت است.
    اين شبکه علاوه بر ماه عسل، پخش برنامه هاي مناسبتي ديگري را نيز در دستور کار دارد که پخش برنامه معرفتي «سمت خدا» با حال وهواي معنوي ايام رمضان، پخش ختم سي جزء قرآن کريم به طور زنده از بارگاه حضرت معصومه(س) و پخش دعا و مناجات و نيز کلام بزرگان در باکس سحرگاهي، از ديگر برنامه ريزي هاي اين شبکه براي ماه مبارک رمضان است.
    
    شبکه 4سيما
    معناي زندگي در ماه خدا

    «معناي زندگي» ويژه برنامه شبکه چهار سيما براي پخش در ساعات قبل از افطار مخاطبان است. اين برنامه به تهيه کنندگي محسن کرمي در 30 قسمت 50 دقيقه اي هر روز ساعت 19 از شبکه چهار سيما پخش خواهد شد. اين برنامه که در قالب ترکيبي در گروه فرهنگ و انديشه اين شبکه تهيه و توليد مي شود، با دعوت از استادان مطرح در حوزه هاي مختلف جامعه شناسي، روان شناسي، فلسفه، مردم شناسي و... به بررسي معناي زندگي در دنياي ديجيتال امروز مي پردازد. به گفته عبدا... صلواتي سردبير برنامه، معناي زندگي، يک برنامه گفت وگو محور است که اجراي آن را دکتر عبدالحميد ضيايي به عهده دارد و در هر قسمت ميزبان يک کارشناس مي شود. ضبط اين برنامه در موزه مقدم و باغ کتاب صورت گرفته و دکتر اکرامي، دکتر قراملکي، دکتر زهرا دري، دکتر علي خواه و دکتر اعواني از جمله کارشناساني هستند که درباره معناي زندگي با آنها گفت وگو مي شود.
    
    شبکه 5سيما
    شب هاي رمضان در شهر عزيز

    نام برنامه مناسبتي «شهر رمضان» سالهاست به اين ماه مبارک گره خورده است و مخاطبان هر سال در طول اين ايام پربرکت، برنامه را مشاهده مي کنند. جشن رمضان امسال هم مهمان نگاه مخاطبان است و شبکه پنج سيما علاوه بر اين برنامه، ويژه برنامه هاي ديگري چون «شهر عزيز»، «انس با قرآن»، «سخنراني هاي مذهبي» حجت الاسلام پناهيان و جزءخواني قرآن کريم را هم براي پخش تدارک ديده است.
    بر اين اساس شهر عزيز، برنامه مناسبتي لحظات افطار اين شبکه سيماست که چون سال گذشته با اجراي سيد کاظم احمدزاده و تهيه کنندگي محمدحسين رضوي هر شب ساعتي قبل از لحظات ملکوتي افطار به صورت زنده از مشهد مقدس، دل هاي مخاطبان شبکه پنج سيما را زائر حرم رضوي مي کند و گوشه هايي از سفره پرشکوه اما ساده افطار در اين حرم مقدس را به تصوير مي کشد.
    مخاطبان شبکه پنج سيما در لحظات سحر هم مي توانند بيننده «خلوتگه عارفان» از اين شبکه تلويزيوني باشند. خلوتگه عارفان ويژه برنامه سحر شبکه پنج سيماست که هرشب از 40 دقيقه مانده به اذان صبح روي آنتن مي رود. اين ويژه برنامه توليدي به تهيه کنندگي توحيد عرب و با اجراي مجيد يراق بافان تهيه و توليد شده است و داراي بخش هايي چون کلام بزرگان، مناجات با خدا، توسل به ائمه معصومين، درس زندگي بزرگان و پخش دعاي سحر است. اين برنامه در 30 قسمت 50 دقيقه اي براي مخاطبان تدارک ديده شده است.
    بيست ويکمين فصل برنامه جشن رمضان امسال نيز حوالي ساعت 21 و 45 دقيقه به صورت زنده و مستقيم پخش مي شود. اين برنامه همچون سال هاي گذشته، در راستاي حمايت و توانمندسازي افراد نيازمند تحت پوشش کميته امداد امام خميني (ره) توليد شده و داراي سه بخش صحنه، بازارچه و اجراي استندآپ کمدي است. به گفته محمد قنبري، تهيه کننده جشن رمضان، دعوت از افراد خير و چهره هاي فرهنگي، هنري و ورزشي از ديگر بخش هاي اين جنگ گفت وگو محور است. اجراي امسال جشن رمضان را هيراد حاتمي و ابوالفضل آقاخاني به عهده دارند.
    
    شبکه آموزش سيما
    حق روزه داري با نان و نمک

    شبکه آموزش سيما در ايام ماه مبارک رمضان، برنامه هاي «نان و نمک»، «شمس و قمر»، «هفت آسمان»، «هميشه خونه»، «دکتر سلام» و«1452» را روي آنتن مي فرستد. نان و نمک، ويژه برنامه رمضاني اين شبکه است که همچون ساليان گذشته لحظاتي قبل از افطار پخش مي شود و به تهيه کنندگي هادي خداداد، به ترويج فرهنگ رمضاني توسط جامعه علمي کشور مي پردازد. اين برنامه در 30 قسمت 14 دقيقه اي هر شب ساعت 19 روي آنتن مي رود.
    برنامه شمس و قمر هم بر مبناي تحقيق هاي صورت گرفته درباره هزار سال شعر فارسي که در رابطه با آيات قرآني گفته شده اند، ساخته شده است. در اين برنامه 50 حافظ قرآني و 50 نفر در حوزه شعر در برنامه حضور دارند که حافظان، يک آيه از قرآن را مي خوانند و شعرا، يک بيت شعر در رابطه با آن مي گويند. شمس و قمر به تهيه کنندگي اميرحسين آذر، هر شب ساعت 23 از شبکه آموزش پخش مي شود.
    
    شبکه قرآن و معارف سيما
    بشارت در خلوت انس روزه داران

    شبکه قرآن و معارف سيما امسال هم با تهيه و توليد ويژه برنامه هاي متفاوت، به دنبال ايجاد لحظات معنوي براي ايام روزه داري مخاطبان است. «خلوت انس» نام ويژه برنامه سحرگاهي اين شبکه است که با بخش هاي متفاوتي چون مباحث کوتاه کارشناسي روحانيون و علما، مناجات خواني مادحين و قرائت ادعيه ماه مبارک رمضان از ساعت 2 و 45 دقيقه بامداد روي آنتن مي رود.
    رقابت نوجوانان و جوانان در تلاوت تقليدي از قاريان برجسته مصري با عنوان مسابقه تلويزيوني «اسرا» در روزهاي زوج و جمعه ها از ساعت 8 صبح، «مشکات» با محوريت آموزش واژگان جزء 30 قرآن کريم در ساعت 9، «شمسه» با موضوع آموزش جامع حفظ، قرائت و مفاهيم جزء 30قرآن کريم در قالب مهارت خواني در ساعت 17 و برنامه ترکيبي و آموزشي بشارت، در ساعت 15 و30 دقيقه از جمله برنامه هاي ديگر اين شبکه هستند.
    
    شبکه نسيم
    شب هاي پرانرژي رمضان با خندوانه

    فصل جديد برنامه پرطرفدار و محبوب «خندوانه» با اجراي رامبد جوان و حضور عروسک جناب خان، مصادف با شروع ماه مبارک رمضان روي آنتن مي رود تا لحظه هايي شاد و مفرح را به مخاطباني که ساعت ها روزه گرفته اند، تقديم کند. همچنين شبکه نسيم به روال سال گذشته «هزار داستان» را روانه آنتن خواهد کرد. اين برنامه رويکرد و ساختاري تا اندازه اي شبيه ماه عسل دارد و در آن هربار يکي از چهره هاي شناخته شده و مطرح سينما و تلويزيون کشور، به صحبت با مهمان برنامه مي پردازند. اين برنامه که سال گذشته پخش اش با ماه عسل در شبکه سه سيما همزمان شده بود، امسال به تهيه کنندگي جواد فرحاني هر شب ساعت 21 روانه آنتن خواهد شد. خندوانه چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه هر هفته ساعت 23 پخش مي شود و در شب هاي شنبه تا سه شنبه «کودک شو» به جاي آن روي آنتن خواهد رفت.
    تلويزيون ميزبان ماه خدا / پرونده جام جم درباره ويژه برنامه هاي رمضاني شبکه هاي سيما
    


 روزنامه جام جم، شماره 5107 به تاريخ 26/2/97، صفحه 3 (راديو و تلويزيون)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 71 بارآثار ديگري از "زهرا غفاري"

  محمد رحمان نظام اسلامي از خاطرات جبهه و گزارشگري جنگ مي گويد: براي خبر، پايم را دادم
زهرا غفاري، جام جم 4/7/97
مشاهده متن    
  تلويزيون از تهيه كننده «ديوار به ديوار 2» شكايت كرد / به دنبال پرداخت نشدن دستمزد عوامل يك سريال
زهرا غفاري، جام جم 26/6/97
مشاهده متن    
  هنرم را از محرم دارم / خواننده تيتراژ «عتبات كلمات» از محرم هاي دوران كودكي و تاثير آن بر فعاليت هاي حرفه اي اش مي گويد
زهرا غفاري، جام جم 25/6/97
مشاهده متن    
  به نام پدر / جام جم به مناسبت استقبال مخاطبان از سريال «پدر» مجموعه هايي با اين موضوع را بررسي مي كند
زهرا غفاري، جام جم 24/6/97
مشاهده متن    
  دقايقي با ميراث داران محتشم / گزارشي از برنامه «عتبات كلمات» كه از امشب روي آنتن شبكه 4 مي رود
زهرا غفاري، جام جم 22/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه مبدل گرمايي
متن مطالب شماره 96، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است