|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/2/26: تماشاي اسم هاي زيباي خدا
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5107 26/2/97 > صفحه 9 (هفت هنر) > متن
 
 


تماشاي اسم هاي زيباي خدا
نمايشگاه حروف نگاري پوستر با نام هاي خداوند از 14 سال پيش در ماه رمضان برگزار مي شود

نويسنده: آذر مهاجر

الفباي فارسي با فرم متفاوت، تاب و شکن زيبا و انعطاف بصري به هنر تايپوگرافي يا حروف نگاري وسعت داده و به زيبايي اين گونه آثار افزوده است، بخصوص وقتي اين الفبا با ذوق و مهارت هنرمندانه، نامي از نام هاي نيکوي خداوند را به تصوير مي کشد. از 14 سال پيش در آستانه ماه مبارک رمضان، مجموعه اي قابل توجه از پوسترهاي تايپوگرافي با اسماء خداوند گردآوري مي شود. بهترين و زيباترين پوسترها به انتخاب داوران هنرشناس، در نمايشگاهي به نام «اسماء الحسني» به نمايش در مي آيند؛ نمايشگاهي که هر سال همزمان با ماه مبارک رمضان برگزار مي شود. امسال چهاردهمين دوره نمايشگاه اسماءالحسني از امروز آغاز به کار مي کند و تا 6 خرداد ادامه خواهد داشت. تالار شهناز خانه هنرمندان ميزبان اين آثار است و امروز ساعت 18 مراسم افتتاحيه اين نمايشگاه برگزار مي شود.
    ا...، رحيم، رحمان، ودود، صابر، کريم و صفات ديگري که خداوند را در قرآن توصيف کرده اند به نام اسماءالحسني شناخته مي شوند. با استفاده از همين نام ها طي 14 سال گذشته هزاران اثر حروف نگاري طراحي شده و به نمايش درآمده است. علي وزيريان، بنيانگذار نمايشگاه اسماء الحسني است که نمايشگاه پوستر عاشورايي و جهان عاري از خشونت هم از سوي او مطرح و برگزار شده است.
    وزيريان، نمايشگاه اسماءالحسني را نخستين نمايشگاه پوسترهاي ديني و مذهبي در دنيا مي داند و طي اين سال ها، در مجموع آثار متعدد و متنوعي در اين نمايشگاه به معرض ديد عموم درآمده است. در چهاردهمين دوره اين نمايشگاه 1030 اثر از 677 شرکت کننده به دبيرخانه رسيده و پس از بررسي توسط هيات داوران در نهايت 44 اثر به نمايشگاه راه يافته که در تالار شهناز خانه هنرمندان، به تماشا درآمده است.
    
    اينجا موضوع خداست
    نمايشگاه اسماءالحسني اگرچه رقابتي در عرصه هنر گرافيک است و حروف نگاري هاي منتخب داوران را به نمايش مي گذارد، اما در عين حال يک نمايشگاه موضوعي هم هست. علي وزيريان حتي بر اين عقيده است که وجه موضوعي اين نمايشگاه بر وجه تکنيکي و هنري آن ارجح است و البته تاکيد دارد اسماءالحسني، اولين نمايشگاه پوستر ديني و مذهبي در دنياست که به طور منظم و سالانه برگزار مي شود.
    وزيريان به توسعه جشنواره هم فکر کرده، اما تا اين دوره امکانش فراهم نشده است. اين دانش آموخته رشته نقاشي براي اضافه کردن بخش خوشنويسي، خط نقاشي، هنر ديجيتال و حجم سازي با موضوع اسماء الحسني طرح هايي هم داشت و حتي همراه زنده ياد دکتر عبدالمجيد حسيني نيز بخشي به نام هنر نو را براي اين نمايشگاه طراحي کرده بود که بعد از کوچ حسيني به جهان باقي، حتي به فکر کردن درباره آن هم ادامه نداد.
    
    چه کساني داوري مي کنند؟
    آثاري که در چهاردهمين نمايشگاه اسماءالحسني به نمايش درآمده، توسط مسعود نجابتي، محمد خزايي، ناصر طاووس، محمدرضا دوست محمدي و عليرضا حصارکي انتخاب شده اند. هنرمنداني که آثارشان نظرات اين داوران را جلب کرده، به ترتيب 50، 30 و 20 ميليون ريال هديه مي گيرند و همچنين در اين دوره براي تشويق تعدادي از هنرمندان به انتخاب هيات داوران، پنج تقديرنامه و مبلغ 50 ميليون ريال به پنج طراح برگزيده نمايشگاه (هر هنرمند ده ميليون ريال) اهدا مي شود.
    علي وزيريان درباره شيوه داوري آثار مي گويد در انتخاب آثار هم معناي لغوي و محتوايي حروف مدنظر است و هم ترکيب و زيبايي بصري آنها. به اعتقاد اين هنرمند، ايده خوب بايد با قواعد زيبايي شناسي پوستر طراحي و اجرا شود، در غير اين صورت به لحاظ بصري بدون جذابيت خواهد بود و ارزش بصري چنداني نخواهد داشت. وزيريان عکس اين قضيه را هم درست مي داند و تاکيد مي کند اگر يک پوستر زيبا، خالي از معنا و محتوا باشد يعني طراح به بيراهه رفته و به مقصد نرسيده است. وزيريان مي گويد: به همين دليل هيات انتخاب آثار و داوران نمايشگاه اسماءالحسني سعي مي کنند آثاري را انتخاب کنند که هر دو مورد در پوستر لحاظ شده باشد. البته در اين انتخاب ها کيفيت آثار رسيده و سطح آنها هم تعيين کننده است.
    
    نمايشگاهي که ديگر بين المللي نيست!
    معمولا نمايشگاه ها و رويدادها در گام اول به طور ملي برگزار مي شوند و در صورتي که امکان و شرايط توسعه آنها وجود داشته باشد، آثاري از هنرمندان خارجي هم خواهند پذيرفت، اما در اين باره اسماءالحسني روند معمولي نداشته است. در آغاز، اين نمايشگاه به صورت ملي برگزار مي شد که خيلي زود بين المللي شد و حتي داور خارجي هم داشت، اما تقريبا از دوره دهم ديگر اين جشنواره به صورت بين المللي برگزار نمي شود. علي وزيريان علت آن را تحريم دانسته و گفته قرار است روال تغيير کند و باز هم به صورت بين المللي برگزار شود. اين در حالي است که اين روزها هنرمندان متعددي از سراسر دنيا به ايران سفر مي کنند و نمايشگاه آثارشان اينجا برپا مي شود.
    نمايشگاه اسماءالحسني علاوه بر اين که نظر هنرمندان جوان را جلب کرده، طي اين سال ها تکثير هم شده و چند نمايشگاه گروهي پوستر با همين نام در شهرهاي مختلف ايران برگزار شده که هيچ ارتباطي با اين نمايشگاه نداشتند، اما از عنوان و موضوع اسماءالحسني بهره برده اند.
    يکي از نکاتي که بارها درباره جشنواره اسماءالحسني مطرح شده، کارکرد پوسترهاي اين نمايشگاه است. معمولا پوستر به اين دليل طراحي مي شود که رويداد يا موضوعي را به اطلاع برساند و پوسترهاي نمايشگاه اسماءالحسني چنين کارکردي ندارند. علي وزيريان معتقد است در دنياي رسانه هاي امروز خيلي چيزها عوض شده و پوسترهاي اسماءالحسني که نام خداوند را طرح مي کنند به مضامين ديني و عرفاني اختصاص دارند. ضمن اين که اطلاع رساني تنها يکي از کارکردهاي پوستر در دنياي معاصر است و يک نمايشگاه مي تواند مثل بسياري از نمايشگاه هاي گرافيک در دنيا، به اين کارکرد خاص کاري نداشته باشد.
    گفتني است 40 اثر از اين نمايشگاه در قالب کتاب منتشر و به گفته علي وزيريان با استقبال مواجه شده است. اين آثار جزو برگزيده هاي پوسترهاي دوره گذشته بوده اند.
    
    سرنوشت کپي کارها
    بيشترين کپي کاري را معمولا در آثار گرافيکي شاهد هستيم. علاوه بر اين که جنس آثار گرافيکي امکان بيشتري براي کپي کاري فراهم مي کند، وابستگي مستقيم تر گرافيک و آثار تبليغاتي با پول و سرمايه نيز در اين ماجرا بي تاثير نيست. جشنواره اسماءالحسني براي کپي کارها هم برنامه دارد و درصورتي که اثر ارسالي به اين نمايشگاه مشابه يا کپي اثر ديگري باشد، در هر مرحله اي که اين موضوع تشخيص داده شود، مجموع آثار آن طراح از نمايشگاه حذف و در صورت تشخيص برگزارکننده اين موضوع اطلاع رساني عمومي مي شود.
    تماشاي اسم هاي زيباي خدا / نمايشگاه حروف نگاري پوستر با نام هاي خداوند از 14 سال پيش در ماه رمضان برگزار مي شود
    


 روزنامه جام جم، شماره 5107 به تاريخ 26/2/97، صفحه 9 (هفت هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 30 بارآثار ديگري از "آذر مهاجر"

  آواز ابوعطاي صنعت مد
آذر مهاجر، جام جم 14/6/97
مشاهده متن    
  تك آهنگ دارم پس هستم!
آذر مهاجر، جام جم 6/6/97
مشاهده متن    
  اگه مي توني نخون! / رمان هاي عامه پسند و پرفروش چند دهه اخير چه آثاري بودند و چرا پرفروش شدند
آذر مهاجر، جام جم 5/6/97
مشاهده متن    
  ماجراي يك پوزخند ژاپني!
آذر مهاجر، جام جم 30/5/97
مشاهده متن    
  چند مي گيري كمك نكني؟
آذر مهاجر، جام جم 23/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه اخلاق
متن مطالب شماره 2 (پياپي 802)، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است