|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/2/26: بايد به سينه رفت زينجا تا فلسطين...
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5107 26/2/97 > صفحه 10 (ادبيات و هنر) > متن
 
 


بايد به سينه رفت زينجا تا فلسطين...
وز خونبار نوار غزه و كرانه باختري، هنرمندان ايراني را در يك صف نشاند

نويسنده: سيدكريم محمدي

فلسطين، فصل مشترک هنرمندان است؛ هيچ بزنگاهي جز تعدي به اين ساحت مقدس نمي تواند اين همه واکنش يکسان و هم موضع برانگيزد؛ کافي است هشتگ غزه يا فلسطين را در شبکه هاي اجتماعي دنبال کنيد تا با صفحات شخصي هنرمنداني از طيف هاي مختلف روبه رو شويد که خونشان از اين کشتار سبعانه به جوش آمده است. جست وجو را که ادامه دهيد پي مي بريد که گويي در اين جهان، هيچ کليدواژه اي جز فلسطين نيست بتواند همه را بر سر يک موضع قرار دهد؛ از بچه مذهبي ها و حزب اللهي ها تا کمتر مذهبي ها و حتي هنرمنداني که گاه نشان داده اند ناآگاهانه مي توانند آب در آسياب بدخواهان بريزند، همه و همه غزه را فرياد مي زنند.
    از دوشنبه شب که تظاهرات خونبار معترضان در نوار غزه به شهادت دست کم 59 نفر و زخمي شدن بيش از 2000 فلسطيني انجاميد تا حالا، شبکه هاي اجتماعي مختلف، پر است از تصاوير رقت بار نوار آن معروف که مدتي است انگار مرز انسانيت و جز آن شده است. ديروز هم، يک روز پس از سالروز بيرون رانده شدن صدها هزار فلسطيني از سرزمين خود که به يوم النکبه (روز نکبت) فلسطيني ها در کرانه باختري و نوار غزه به خيابان آمدند تا سر خط اخبار رسانه هاي جهان باشند.
    حالا 70 سال از روز نکبت مي گذرد؛ 15 ماه مي سال 1948. براي اسرائيل اما همه روزها نکبت است بخصوص همه روزهاي سالي که با تصميم دونالد ترامپ مبني بر انتقال سفارت ايالات متحده به بيت المقدس آغاز شده است؛ تصميمي که فلسطينيان آن را ضربه اي مهلک به روند صلح مي دانند و از همين روست که ظهر دوشنبه همزمان با بازگشايي سفارت آمريکا در بيت المقدس، نوار غزه مرگ بارترين روز اعتراضات را گذرانده است، چون اشغالگران ديگر جايي براي تساهل و تسامح باقي نگذاشته اند. اما به واکنش هنرمندان خودمان بازگرديم. در دو روز اخير آنها چه کرده اند؟
    
    چه نوشتند؟
    هادي حجازي فر، بازيگر، عکس معروف جوان معلول را به اشتراک گذاشته و نوشته: نوارِ غزه. صابرالشرق؛ بيست ونه ساله. اين همه خون، اين همه زور و جهانِ مثلا نگران، فقط در حالِ نگاه کردن و گاهي پِلک زَدن و وِتوکردن است. اين نظمِ جهاني همان قانونِ جنگلِ کادوپيچ شده است.
    کاوه سجادي حسيني، کارگردان، همين عکس را منتشر کرده و شعري نوشته: سنگ ها را از جيب هايت بيرون بيار و پرتاب کن، به نکبت، به خشم، به بي عشق شدن جهان. بلند شو و با پاهاي نامرئي ات تا اورشليم بدو...
    حسن رحيم پورازغدي، نويسنده، هم همين عکس را منتشر کرده و نوشته: مهم ترين ماموريت آل سعود از اولي که رژيم صهيونيستي تشکيل شد، حفظ اين رژيم بوده است. اگر حکومت آل سعود سقوط کند، من به شما تعهد محضري مي دهم شش ماه نمي شود که رژيم اسرائيل هم نابود مي شود. قصه ناتمام خون و شمشير، محاکمه آل سعود در دادگاه تاريخ.
    روح ا... حجازي، کارگردان: به نام انسان/ به نام حقيقت/ به نام کودکان پاک و بي گناه/ پاک بمان و مقاومت کن/ تا بوده دنيا همين بوده/ دنيا به شما بدهکار است/ به هرجايي که حقيقت را/ در آتش جنگ سوزانده اند و/ عشق را زنده زنده دفن کرده اند./ روزگار هميشه بر يک قرار نمي ماند/ رو سياهي بر زغال مي ماند/ و سرخي تان روزي سبز و سپيد خواهد گشت./ پس بمانيد و بخوانيد؛/ به نام پرچم/ به نام خاک/ به نام وطن/ به نام عشق/ به نام حق/ ياحق/ بيست و پنجم اردي بهشت(جهنم!) نود و هفت.
    پيام فروتن، طراح صحنه تئاتر: شاه داماد در سفارتخانه جديد در حال سخنراني است. از دموکراسي، عدالت، حقوق بشر و جهان بدون خشونت مي گويد! از ايران هم مي گويد! کمي آن سوتر از همان شهر، تا کنون ده ها کشته و صدها نفر زخمي شده اند! آخر اين چه دنيايي است...
    احمد نادمي، شاعر: شهربندان/ چشم ها را ببنديد/ شهربندان/ دهان ها را ببنديد/ شهربندان/ انسان را انکار کنيد.
    
    تصاويري که هنرمندان دست به دست کردند
    عکس هاي فراواني از روز نکبت در نوار غزه منتشر شده؛ در اين ميان برخي عکس ها بيش از باقي آنها به چشم آمده و دست به دست شده است. سهم فدي الصلاح، جواني که روي ويلچر به اشغالگران سنگ پرتاب مي کرد، بيشتر بسامد اشتراک را داشت. جز اين عکس، اين عکس ها در بين واکنش هاي مجازي هنرمندان بيشتر ديده شد.
    
    پاي اين شاعران هم به غزه باز شد
    بازار شعرهاي حماسي درباره فلسطين هم دو روزي است داغ است. بديهي است در اين ميان، محمود درويش، شاعر بزرگ فلسطيني ها حرف اول را مي زند. جز او، هنرمندان از شاعراني چون نزار قباني و شيرکو بي کس هم در واکنش هايشان استفاده کرده اند. البته استفاده از شعرها، به شعرهاي حماسي درباره فلسطين محدود نمانده و در اين ميان، شاعران عاشقانه نويسي چون فريدون مشيري و حسين منزوي هم هستند.
    فريد قدمي، داستان نويس و مترجم ادبيات داستاني، از قول نزار قباني نوشته: قانا نقاب ز چهره شان برکند/ و ديديم چهره آمريکا را/ بر تنش دلق کهنه خاخامي يهودي/ قتل عام را رهبري مي کرد./ به گلوله بستند بچه ها را بي دليل،/ به گلوله بستند بي سبب زن ها را،/ به گلوله بستند درخت ها را نيز. نکند توي قانون اساسي آمريکا/ (که سيد و آقاي عالم است!)/ نوشته اند به عبري/ که بيفتيد به جان عرب ها!
    قدمي همچنين اين شعر محمود درويش را به اشتراک گذاشته: چشم هايش فلسطيني/ نامش فلسطيني/ پيراهن و غمش فلسطيني،/ روسري اش/ پايش/ و تنش فلسطيني،/ کلمات و سکوتش فلسطيني،/ تولدش/ و مرگش فلسطيني.
    *نويد محمدزاده هم به شاعر همزبانش شيرکو بي کس تمسک جسته: آزادي اسبي است خسته و لنگان/ که هر روز گلوله بارش مي زنند [ترجمه بابک زماني]
    بايد به سينه رفت زينجا تا فلسطين... / وز خونبار نوار غزه و کرانه باختري، هنرمندان ايراني را در يک صف نشاند
    


 روزنامه جام جم، شماره 5107 به تاريخ 26/2/97، صفحه 10 (ادبيات و هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بارآثار ديگري از "سيدكريم محمدي"

  عزاي حسين (ع) در تقاطع «صدر- تهران -بيروت» / درباره كتاب «سفر شهادت» كه شامل گفتارهايي از امام موسي صدر درباره واقعه عاشوراست
سيدكريم محمدي *، جام جم 21/6/97
مشاهده متن    
  سبقت سياست از ادبيات / گرايش به مطالعه كتاب هايي درباره سياستمداران جنجالي هر روز بيشتر مي شود
سيدكريم محمدي، جام جم 30/2/97
مشاهده متن    
  هنر عليه صهيون
سيدكريم محمدي، جام جم 2/2/97
مشاهده متن    
  از مرتضي سخن مي گويم!
سيدكريم محمدي *، جام جم 24/7/96
مشاهده متن    
  شهريار شهر سخن / گفت و گو با هوشنگ طيار كه از دوستان شاعر بزرگ تبريز بود
سيدكريم محمدي، جام جم 27/6/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه چدن و فولاد
متن مطالب شماره 48، آبان و آذر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است