|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/3/23: دولتمردان محترم سري هم به بنگاه هاي املاك بزنند!
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22152
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21927 23/3/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


دولتمردان محترم سري هم به بنگاه هاي املاك بزنند!
گزارش كيهان از افزايش بي رويه قيمت مسكن و اجاره بهاء


در پي افزايش چشمگير قيمت مسکن و اجاره بها که در پي فرصت سوزي هاي دولت در زمينه ساخت و ساز مسکن رخ داده، بهتر است دولتمردان سري هم به بنگاه ها بزنند تا با واقعيت موجود در بازار مسکن روبه رو شوند.
    
    گروه اقتصادي- در روزهاي اخير شاهد گراني هاي بي سابقه اي هستيم، به عنوان نمونه قيمت برخي خودروها با افزايش هاي سرسام آوري تا 25 ميليون هم افزايش يافته و در نمونه ديگري قيمت سکه هم با نزديک به 500 هزار تومان افزايش نسبت به ابتداي همين ماه، به بيش از دو ميليون و 500 هزار تومان رسيده است.
    با اين حال، بازار مسکن هم دستخوش تغييراتي شده که در نوع خود کم سابقه است، قيمت مسکن طي ماه هاي اخير با رشدهاي بسيار بالايي مواجه شده که دسترسي مردم، خصوصا قشر جواني که براي تشکيل زندگي به تهيه مسکن نياز دارند را با سختي مضاعفي همراه کرده است.
    ارديبهشت سال گذشته متوسط قيمت خانه در شهر تهران، چهار ميليون و 530 هزار تومان بود که طي يک سال اخير متري يک ميليون و ۴۵۰ هزار تومان افزايش يافته و به آستانه شش ميليون تومان رسيده است. به عبارت ديگر طي يک سال گذشته، قيمت خانه بيش از 32 درصد افزايش يافته که تقريبا 3/5 برابر نرخ تورم مي باشد.
    در همين زمينه، سه هفته پيش يکي از مشاوران املاک با اشاره به رشد قيمت مسکن در ارديبهشت ماه گفته بود: «اگر بگويم رشد قيمت مسکن در منطقه پنج تهران 100 درصد بوده است شايد موجب نارضايتي برخي از متقاضيان شود اما اين موضوع رخ داده است.»
    در عين حال، اين افزايش قيمت بر روي اجاره بها نيز تاثير گذاشته و شاهد افزايش اجاره بها نيز بوده ايم؛ چه اينکه در گزارش بانک مرکزي با عنوان «شاخص بهاي کالا و خدمات مصرفي» براي فروردين 97 آمده، علت افزايش شاخص بهاي گروه مسکن و متعلقات آن، ارزش اجاري مسکن شخصي و اجاره بهاي مسکن غيرشخصي بوده است.
    به عبارت ديگر، هر دو عامل اثرگذار روي اين افزايش قيمت، از سوي افزايش اجاره بها صورت گرفته که متاسفانه خبرهايي درخصوص تداوم آن شنيده مي شود، چنان که حسام عقبايي، نايب رئيس اتحاديه مشاوران املاک هم گفته بود: «ميزان قيمت اجاره در تابستان ۹۷ بيش از نرخ تورم خواهد بود؛ بنابراين اجاره نشينان، امسال با رشد قيمتي روبه رو هستند.»
    اين در حالي است که در آستانه فصل نقل و انتقالات هستيم و با اين وجود، هنوز واکنشي از سوي مسئولين مربوطه از جمله وزير راه و شهرسازي ديده نشده و خوب است دولتمردان سري هم به بنگاه ها بزنند تا با واقعيت موجود در بازار مسکن روبه رو شوند.
    
    گراني هايي که با بي توجهي دولت به عرضه مسکن تشديد شد
    يکي از دلايلي که موجب شده قيمت مسکن با افزايش روبه رو شود؛ کمبود عرضه و ساخت وساز در کشور است، چندي پيش هم در گزارش کيهان نوشتيم که براساس آمار بانک مرکزي تعداد ساختمان هاي شروع شده توسط بخش خصوصي در مناطق شهري در سال گذشته به کمترين رقم از سال ۱۳۶۸ بدين سو رسيده است.
    براي بررسي بيشتر اين موضوع به جديدترين آمار بانک مرکزي رجوع کرديم و مشخص شد تعداد ساختمان هاي شروع شده توسط بخش خصوصي در شش ماهه نخست 96، 1/9 درصد کاهش داشته که گواه ديگري بر کاهش شروع عرضه مسکن در سال گذشته مي باشد.
    متاسفانه دولت حسن روحاني با اين فرصت سوزي و بي توجهي به موضوع عرضه مسکن باعث شده تا در شرايط فعلي با کمبود خانه مواجه شويم و در پي آن نتوانيم تقاضاي موجود را تامين نماييم؛ موضوعي که زمينه را براي افزايش قيمت فراهم کرده است.
    در اين زمينه عباس آخوندي، وزير راه و شهرسازي همواره از مازاد مسکن صحبت کرد؛ در حالي که همين موضوع سه روز پيش مورد انتقاد محمدرضا رضايي کوچي، رئيس کميسيون عمران مجلس قرار گرفت و وي در اين باره گفت: «بارها وزير راه و شهرسازي اعلام کرده است که 2/5 ميليون خانه خالي از سکنه داريم، در حالي که سال گذشته گزارش مرکز پژوهش ها نشان مي داد که سه ميليون واحد مسکوني در کشور کمبود داريم.»
    کاهش ساخت و ساز در دوره وزارت عباس آخوندي که کمترين ميزان طي حدود سه دهه اخير محسوب مي شود، طبيعتا در به وجود آمدن اين کسري نقش مهمي داشته است.
    
    سياستي که نتوانست مردم را خانه دار کند
    دولت تدبير و اميد با وجود اينکه تمام انرژي خود را در حوزه مسکن، صرف «صندوق پس انداز يکم» کرد باز هم نتوانست گرهي از مشکل خانه دار شدن مردم باز کند؛ چراکه هرچند افزايش وام خريد، در ظاهر به نفع خريداران است اما به علت آنکه تقاضا را در بازار تحريک مي کند، موجب گراني شده و در نهايت دود آن به چشم خريداران مي رود.
    به گزارش مشرق، اگر در سال 1393 يک فرد با وام خريد 25 ميليون توماني مي خواست يک واحد 50 متري در تهران خريداري کند، بايد 155 ميليون تومان نيز نقدا تهيه مي کرد. اما در سال جاري براي خريد يک واحد 50 متري، فرد خريدار با وام 80 ميليوني، بايد 220 ميليون تومان نيز نقدا تهيه کند.
    بنابراين با يک محاسبه سرانگشتي مشخص مي شود سرعت گراني مسکن از سرعت افزايش وام خريد، پيشي گرفته است يعني در حالي که دولت رقم وام خريد مسکن را افزايش مي دهد، قيمت مسکن با سرعت بيشتري بالا مي رود و کار خريد خانه را براي مشتريان سخت تر مي کند.
    به اين موارد بايد سستي وزير راه و شهرسازي در اجراي قانون ماليات بر خانه هاي خالي را اضافه کرد، چراکه وي با حرکت کندي که در زمينه راه اندازي سامانه ملي املاک (به عنوان مقدمه قانون ماليات بر خانه هاي خالي) داشته، اين شائبه را تقويت کرده که حرکات اين وزارتخانه در راستاي منافع برج سازان و ساير ذي نفعاني قرار دارد که از خالي بودن خانه ها سود مي برند.
    
    طرحي که دولت فقط براي انتخابات مطرح کرد
    سال 92 در زماني که روحاني به عنوان کانديداي رياست جمهوري وارد اين رقابت شد، طرح «مسکن اجتماعي» را به عنوان طرح مسکني دولتش معرفي کرد اما با گذشت پنج سال از روي کار آمدن دولت، اصلا مشخص نيست اين طرح چيست! و اصلا چه سرنوشتي پيدا کرده است!
    اگرچه در تمام اين مدت بارها زمزمه اين اظهارات از سوي دولتي ها به گوش مي رسيد که مسکن اجتماعي طرحي در مقابل مسکن مهر دولت هاي نهم و دهم است، اما در نهايت در فروردين ماه وزير راه و شهرسازي آب پاکي را روي دست همه ريخت و گفت قرار نيست در اين طرح مانند مسکن مهر براي مردم خانه بسازيم.
    در همين راستا، سيدهادي بهادري، عضو کميسيون عمران مجلس در اوايل ارديبهشت گفت: «به هر حال مسکن اجتماعي بايد يک طرح روشن و قابل لمس باشد اما ظاهراً هدف دولت کشاندن مسکن اجتماعي به بافت فرسوده است و براساس همان سياست هاي اصلاح و بازسازي بافت فرسوده است.»
    چيزي که تا اينجاي کار به نظر مي رسد اين است که در ادامه عملي نشدن وعده مسکن اجتماعي، اصلا اين طرح قرار نيست خانه سازي را توسعه داده و احتمالا به همين شکلي که تاکنون جلو آمده! باز هم ادامه خواهد يافت.
    
    
    دولتمردان محترم سري هم به بنگاه هاي املاك بزنند! / گزارش كيهان از افزايش بي رويه قيمت مسكن و اجاره بهاء
    


 روزنامه كيهان، شماره 21927 به تاريخ 23/3/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 91 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه قرآني كوثر
متن مطالب شماره 63، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است