|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/3/23: پيامك هاي خودسر
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4163
شنبه بيست و هفتم مرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4109 23/3/97 > صفحه 2 (سياست) > متن
 
      


گزارش 
پيامك هاي خودسر
«اعتماد» از منشا ارسال اس ام اس هاي تهديدآميز به نمايندگان گزارش مي دهد

نويسنده: عليرضا كيانپور


    
    «خودسرها»: هنوز شناسايي نشده اند، هرچند صفات شان بارز است و مشخص. به نام «خودسر»ند اما تجربه زيسته آنها در عالم سياست و ميان سياسيون و نيز، تجربه زيسته ما با آنها در همه اين سال ها مي گويد كه اتفاقا بيش از آنچه بايد، گوش به فرمانند. و اين است آن تناقض اساسي كه هويتِ ناشناس اين گروه خشن را برساخته است.
    زماني دشمنان شان مشخص بودند. بايد عبدالله نوري مي بودي كه عمامه از سرت بيندازند و اصلاح طلب تا تيربار نقدشان را به سمتت نشانه بروند اما حالا كمتر سياستمدار ايراني است كه از نهيب برنده هجمه هاي دردناك شان در امان مانده باشد. به خصوص اين چندسال اخير كه دايره حملات شان از محدوده اصلاح طلبان وسيع تر شده و نه تنها انقلابيوني چون آيت الله هاشمي و اعتداليوني چون حسن روحاني و علي مطهري، كه اصولگراياني همچون علي لاريجاني و اين اواخر حتي فراجناحياني همچون علي اكبر صالحي را هم شامل شده است.
    
    

    
    با اين سطح از تغيير در سوژه يابي عمليات تخريب گرانه شان اما در اين چند دهه اي كه از عمر «خودسرها» مي گذرد، بعضي ويژگي هاي شان همواره ثابت مانده: اينكه در گذر ايام و در پس عبور ماه ها و سال ها، هميشه جوان اند: به خصوص وقتي جواني را با شر و شور مترادف بگيريم. اينكه اهل گفت وگو نيستند و حرف شان را به فرياد مي گويند: حتي اگر مخاطب سراپا گوش باشد و آماده گفت وگو. اينكه اقليتند اما به مدد شيوه هاي «خودسري» در جايگاه اكثريت مي نشينند و اينكه همواره خود را حامي سرسخت ملت و مملكت مي دانند: با آنكه نتيجه اعمال شان در اين چند دهه جواني، بيشترين خسارات و دردسرها بوده براي ملت و مملكت.
    
    

    
    يكشنبه همين هفته آخرين نمونه خودسري خودسرها بود. هدف حمله شان در اين نوبت، نمايندگان مجلس. شيوه حمله شان، ارسال پيامك، و موضوع و انگيزه اين حملات مجهز به تكنولوژي روز، مخالفت با تصويب لايحه اي در مجلس كه اگر تصويب مي شد، مي توانست گامي مهم باشد در مسير ساماندهي و شفافيت نظام بانكي كشور و پيوستن به بازار جهاني و نظام بانكي بين المللي.
    عمليات پيامكي خودسرها از بيرون مجلس اما وقتي همزمان شد با عمليات طوماري اقليتي از نمايندگان مجلس، كار را به آنجا رساند كه طيفي از نمايندگان اصلاح طلب و اعتدالي، دست به نوعي «خودتحريمي» زدند و در شرايطي كه تا تصويب اين لايحه مهم تنها يك راي گيري باقي مانده بود، نمايندگان به جاي راي دادن به لايحه، به پيشنهاد ٥٠ نماينده براي تعويق ٢ ماهه در بررسي اين لايحه راي دادند. لايحه پيوستن دولت ايران به كنوانسيون مقابله با تامين مالي تروريسم يا همان CFT كه درصورت تصويب تا پيش از ٢٤ خردادماه امسال، مي توانست زمينه ساز خروج ايران از ليست سياه FATF يا همان گروه ويژه اقدام مالي شود و درنتيجه روابط پولي و بانكي ايران را با جامعه جهاني تسهيل كند. چنين اما نشد و درعوض، خودسرها با همان شيوه هميشگي، جاروجنجال كردند و ممانعت از تساهل در امور بانكي. يك روز بعد از اين يكشنبه عجيب مجلس، عليرضا رحيمي از جمله اعضاي جديد هيات رييسه مجلس از پشت پرده پيامك هاي خودسر در جلسه هيات رييسه خبر داد و در حساب كاربري اش در توييتر نوشت: «از گزارش پيامك هاي حاوي تهديد و توهين به نمايندگان در حضور دكتر لاريجاني مشخص شد مركز طراحي و سازماندهي پيامك ها عليه نمايندگان و مجلس (با هدف رد لايحه مقابله با تامين مالي تروريسم) شهر مشهد بوده است. حلقه «اولترا افراطي» كه براي ايران، تصوري بيشتر از كره شمالي ندارند. » همين توييت كوتاه بود كه توجه ها را بار ديگر به شرق كشور معطوف كرد: منطقه اي كه دي ماه ٩٦ و هنگامي كه بحث درباره اعتراضاتي در اقصي نقاط كشور كه ابتدا عليه دولت و در ادامه جدي تر از روزهاي نخست ادامه مي يافت، داغ بود، به عنوان شهري كه نقطه آغازين اعتراضات بود، سر زبان ها افتاد. همان شهري كه دي ماه ٩٤ نيز پس از اعدام شيخ نمر، مجمع معترضاني بود كه اعتراض شان را با حمله به كنسولگري عربستان سعودي نمايش دادند و نيز همان شهري كه نه تنها كنسرت هاي معمول موسيقي، بلكه سخنراني نايب رييس مجلس را نيز تاب نمي آورد. البته كيست كه نداند ريشه اين بي تابي ها، نه در كوچه و پس كوچه و در و ديوار و شهر، بلكه در افكار و عقايد همين اقليت خودسري است كه يك روز در قم، با مهر به استقبال علي لاريجاني مي رود و روز ديگر در شيراز، با سنگ و چوب بدرقه علي مطهري!
    
    

    
    ازقضا علي لاريجاني و علي مطهري، رييس و نايب رييس مجلس نيز هر دو روز گذشته به خودسري اخير خودسرها كه با كليدواژه «پيامك هاي خودسرانه» هشتگ شده، واكنش نشان دادند. آنجا كه لاريجاني در صحن علني مجلس و در واكنش به تذكر علي ادياني راد، نماينده اصولگراي عضو فراكسيون نمايندگان ولايي در انتقاد از ارسال اين پيامك ها، گفت: «ارسال پيامك تهديدآميز به نمايندگان ممكن است، موجب شود نمايندگان نتوانند در موضوعات مختلف تفكر كنند لذا ما در هيات رييسه اين موضوع را بررسي مي كنيم كه چطور شماره هاي نمايندگان در اختيار اين افراد قرار گرفته و براي آن تمهيدي خواهيم كرد.» علي مطهري نيز ساعتي بعد در گفت وگويي با «اعتماد» به اين موضوع پرداخت و در اظهارنظري جالب توجه، آمران ارسال پيامك ها را گروهي خاص و تندرو در مشهد معرفي كرد كه به زعم او «حتي جبهه پايداري را هم قبول ندارند» و از طيفي كه نام شان مترادف است با تندروي، تندروترند.
    
    

    
    اين مسائل از سوي محمدرضا تابش، نايب رييس فراكسيون اميد مجلس نيز مورد انتقاد قرار گرفت. تابش اما فراتر از انتقاد، سرنخ هايي نيز از اين خودسرها در اختيار رسانه ها قرار داد. او گفت: بعضي از شماره ها تقريبا ثابت است. «ظاهرا تشكيلاتي شماره نمايندگان هر استان را به همان استان مرتبط داده تا آنها اين پيامك ها را ارسال كنند: البته ممكن است به صورت كشوري هم اين كار را انجام داده باشند اما اينكه اين تشكيلات چه تشكيلاتي است، موضوعي است كه وزارت اطلاعات بايد آن را عنوان كند.» داستان خودسرها و سياست ايراني، داستان جديدي نيست. داستاني كه از خودسري خودسرها آغاز مي شود و همواره تا همين جا ادامه مي يابد كه اين بار ادامه يافته. توصيه دلسوزانه كساني كه مورد حمله خودسرانه قرار گرفتند به اينكه مسوولان امنيتي و قضايي با اين خودسرها و خودسري هاي اين خودسرها برخورد كنند و بعد، روز از نو، روزي از نو!
    
    

    
    ظاهرا تشكيلاتي شماره نمايندگان هر استان را به همان استان مرتبط داده تا آنها اين پيامك ها را ارسال كنند: البته ممكن است به صورت كشوري هم اين كار را انجام داده باشند اما اينكه اين تشكيلات چه تشكيلاتي است، موضوعي است كه وزارت اطلاعات بايد آن را عنوان كند.گزارش: پيامك هاي خودسر / «اعتماد» از منشا ارسال اس ام اس هاي تهديدآميز به نمايندگان گزارش مي دهد
    


 روزنامه اعتماد، شماره 4109 به تاريخ 23/3/97، صفحه 2 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 44 بار
    آثار ديگري از "عليرضا كيانپور"

  اما و اگرهاي يك حزبِ بي نام / جلالي بار ديگر ادعاي نعمتي درمورد تشكيل ده ها جلسه حزبي ياران علي لاريجاني را تكذيب كرد
عليرضا كيانپور، اعتماد 25/5/97
مشاهده متن    
  تلخ تر از استيضاح / نمايندگان با ادامه فعاليت علي ربيعي در وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي مخالفت كردند
عليرضا كيانپور، اعتماد 18/5/97
مشاهده متن    
  پرسش از حصر در صحن / وزير دادگستري براي پاسخگويي به سوال نايب رييس دوم مجلس به «بهارستان» آمد
عليرضا كيانپور، اعتماد 17/5/97
مشاهده متن    
  بنزين ٥٠٠٠ توماني شايعه است / يك عضو كميسيون انرژي مجلس هرگونه بحث درمورد افزايش قيمت بنزين در اين كميسيون را تكذيب كرد
عليرضا كيانپور، اعتماد 16/5/97
مشاهده متن    
  خدمت ناخواسته پايداري به روحاني / واكاوي فرصت ها و تهديدهاي طرح سوال از رييس جمهور در مجلس
عليرضا كيانپور، اعتماد 14/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه چشم انداز مديريت صنعتي
متن مطالب شماره 28، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است