|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/23: نفع اقتصاد گردشگري از ميزباني جام جهاني
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4427
سه شنبه بيست و هفتم شهريور ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4349 23/3/97 > صفحه 17 (گردشگري) > متن
 
 


نفع اقتصاد گردشگري از ميزباني جام جهاني
«دنياي اقتصاد» تجربه سه كشور ميزبان مسابقات جهاني را بررسي مي كند

نويسنده: نويد شكراللهي


    دنياي اقتصاد : ۸۸ سال از برگزاري نخستين دوره جام جهاني فوتبال مي گذرد و ارزش هاي موجود در اين رويداد بزرگ طي اين بازه زماني نسبتا بلند، مانند بسياري از پديده هاي ديگر دستخوش تحولات بسياري شده است. امروز جام جهاني ديگر تنها رقابتي ميان ۳۲ تيم ملي فوتبال نيست که عاشقان فوتبال را يک ماه پاي تلويزيون بنشاند؛ قبل، حين و خصوصا پس از برگزاري اين رقابت هاي بي شمار فرصت اقتصادي براي ميزبان پديد مي آيد که شانس شکوفايي صنعت گردشگري آن کشور، به عنوان يکي از روبه رشدترين و به روزترين حوزه هاي اقتصادي، از مهم ترين آنان است. تجربه برگزاري دوره هاي اخير جام جهاني در کشورهاي برزيل، آفريقاي جنوبي، آلمان، کره و ژاپن و فرانسه و افزايش ورود گردشگر به اين کشورها حين برگزاري مسابقات و سال هاي پس از آن نيز مويد همين نکته است. براي مثال آلمان که تا سال ۲۰۰۵ سالانه حدود ۲۱ ميليون گردشگر را پذيرش مي کرد، با برگزاري جام جهاني فوتبال در سال ۲۰۰۶، اين رقم را به ۲۳ ميليون و ۶۰۰ هزار نفر در اين سال رساند و درآمدهاي حاصل از گردشگري در اين کشور با رشد قابل توجه ۳/ ۱۲ درصدي همراه شد.
    
    نفع اقتصاد گردشگري از ميزباني جام جهاني
    در کشورهاي برگزارکننده رقابت ها و رويدادهاي بزرگ ورزشي همچون جام جهاني و بازي هاي المپيک، سال ها تلاش خستگي ناپذيري صورت مي گيرد تا نخست عنوان ميزباني کسب، سپس با سرمايه گذاري هاي انبوه، توسعه در زيرساخت هاي ورزشي، اقامتي، پذيرش مسافر و حمل و نقل حاصل شود. در دل برگزاري چنين رويدادهايي، جهش در صنعت گردشگري کشور ميزبان از جايي آغاز مي شود که چشم ميليون ها انسان همزمان با ايام برگزاري رقابت ها و به مدت نزديک به يک ماه، چه از طريق تلويزيون و چه با حضور فيزيکي، به آوردگاه هاي ورزشي اين کشور دوخته مي شود و ميزبان از اين فرصت استثنايي براي نشان دادن جاذبه هاي خود به سراسر جهان بهره مي گيرد. به همين ترتيب و طي روزهاي آينده، روسيه کِشته هاي خود را در سال هاي اخير درو خواهد کرد و قطر که ميزبان جام جهاني ۲۰۲۲ خواهد بود نيز از هم اکنون براي منفعت هرچه بيشتر از ميزباني اين رويداد دورخيز کرده است.
    
    اهميت ميزباني
    شايد در وهله اول ميزباني يک دوره از جام جهاني براي مردم يک کشور شادي صعود مستقيم به اين رقابت ها را بيافريند، اما دستاوردهاي اقتصادي ميزباني بيش از آنچه است که تصور مي شود. به طور کلي، برگزاري هرگونه رويداد بزرگ مقياس بين المللي در يک کشور، آثار و تحولات قابل توجهي در عرصه هاي سياسي، اقتصادي، فرهنگي و اقتصادي در آن کشور به جاي مي گذارد و در اين ميان رويدادهاي ورزشي از جايگاهي ويژه برخوردار هستند؛ امروز رقابت هاي ورزشي و در راس آنها جام جهاني فوتبال که بيشترين دنبال کننده را ميان رويدادهاي ورزشي جهان دارد، هم در ميان جمعيت گسترده اي از مردم جهان از حساسيت ويژه اي برخوردار است و هم بيش از هر زمان ديگري تجاري شده و به اقتصاد گره خورده اند.
    چند سال پيش، پژوهش هاي برخي اقتصاددانان نشان داد که به رغم هزينه بر بودن برگزاري رويدادي ورزشي براي يک کشور، دستاوردهاي آن محدود به توسعه ورزش در جامعه ميزبان نشده و به گواه آمارها، در سال هاي پس از برگزاري اين چنين رويدادهايي، صادرات ملي کشور ميزبان به مقدار قابل توجه و معناداري افزايش پيدا کرده است. يکي از اين موارد صادرات را مي توان گردشگري دانست که به موجب برگزاري اين رويدادها پاي هزاران تا ميليون ها گردشگر ولخرج به کشور ميزبان باز مي شود و طي حدود يک ماه در کنار تماشاي مسابقات، به گشت وگذار و بازديد از جاذبه هاي گردشگري کشور ميزبان نيز مي پردازند و مقدار قابل توجهي سفر بين شهري در کشور مقصد انجام مي دهند.
    
    ميزبانان سابق چه کردند؟
    اما کارشناسان درباره اثر ميزباني رويدادهاي ورزشي بر گردشگري يک کشور، بيش از هر چيز بر دستاوردهاي حاصل از ميزبان بودن در حوزه بازاريابي توريسم کشور ميزبان صحه مي گذارند. کشور ميزبان در تبليغاتي که حول چنين رويدادهايي انجام مي دهد، در طراحي لوگوها و پوسترها و مواردي که از طريق پخش تلويزيوني به بينندگان جهان مخابره مي شود از جاذبه هاي گردشگري خود بهره مي گيرد و با برندسازي از مقاصد گردشگري خود وسوسه سفر به کشور ميزبان را در ميان بينندگان تلويزيوني تحريک مي کند. به علاوه، گردشگراني که براي تشويق تيم ها و ورزشکاران و براي حضور در رويدادي همچون جام جهاني به کشور ميزبان سفر مي کنند، از سفري چند روزه و بعضا تا يک ماه در آن کشور بهره مند مي شوند و ميزبان نيز تمام تلاش خود را مي کند تا اين گردشگران بهترين تجربه ممکن را از سفر خود داشته باشند.
    به اين ترتيب و با پايان اين رويداد، ميليون ها سفير گردشگري کشور ميزبان، به کشورهاي خود بازمي گردند و در جوامع محلي خود اقدام به تبليغ مقصدي را خواهند کرد که به آن سفر داشته اند. البته توجه به اين نکته نيز اهميت دارد که صرف برگزاري چنين رويدادهايي تضمين شکوفايي صنعت گردشگري را به کشور ميزبان نمي دهد و اين نکته نيز اهميت دارد که برگزارکننده رويداد در سياست گذاري هاي خود براي ميزباني، رشد ورود گردشگر به کشور را در ميان اولويت هاي خود بگنجاند.
    در همين خصوص، بررسي آمارهاي سالانه ورود گردشگر به کشورهايي که در دوره هاي اخير ميزبان جام جهاني بوده اند، نکات قابل توجهي به همراه دارد. آلمان در سال ۲۰۰۶ ميزباني جام جهاني را برعهده داشت و در سياست گذاري هاي خود براي برگزاري جام جهاني، توسعه توريسم و صنعت گردشگري يکي از محورها و اهداف اصلي بود. به موجب همين برنامه منسجم و برگزاري شکوهمند و بي اشکال جام جهاني ۲۰۰۶ در اين کشور که رضايت بسيار بالايي ميان شرکت کنندگان در اين رويداد برانگيخته بود، آلمان موفق شد از اين فرصت بهره گرفته و جهش قابل توجهي در ميزان گردشگر ورودي به ثبت برساند. تا سال ۲۰۰۵ سالانه حدود ۲۱ ميليون توريست بين المللي به آلمان سفر مي کردند، اما اين رقم در سال ۲۰۰۶ و با برگزاري جام جهاني به ۲۳ ميليون و ۶۰۰ هزار نفر رسيد. آلمان همچنين موفق شد با بازاريابي مناسب، اين حجم از گردشگري ورودي را به تثبيت برساند و در سال هاي بعد نيز به رشد خود ادامه داد.
    همچنين درآمدهاي حاصل از گردشگري در اين کشور نيز در سال ۲۰۰۶ نسبت به سال ۲۰۰۵ با رشد قابل توجه ۳/ ۱۲ درصدي همراه بود. اين روند در سال هاي بعد نيز استمرار يافت و آلمان موفق شد با سياست گذاري درست ضمن برگزاري جام جهاني ۲۰۰۶، رشدي پله اي در صنعت گردشگري خود به ثبت برساند. همچنين آمار تعداد ورود گردشگران خارجي به آفريقاي جنوبي که ميزبان جام جهاني سال ۲۰۱۰ بود نيز نشان مي دهد اين کشور نيز توانسته از فرصت برگزاري جام جهاني بهره بگيرد و تعداد گردشگران خارجي خود را ارتقا ببخشد. اين کشور درحاليکه تا سال ۲۰۰۹ حدود ۷ ميليون گردشگر خارجي داشت، با برگزاري جام جهاني ۲۰۱۰ توانست اين رقم را به کانال ۸ ميليون گردشگر خارجي بکشاند و تا به امروز نيز با موفقيت به اين روند صعودي ادامه دهد.
    
    تجربه منفي
    اما سال ۲۰۱۴ ميزباني جام جهاني در حالي با برزيل بود که بسياري از مردم اين کشور نسبت به شيوه مديريت دولت برزيل براي برگزاري اين رويداد انتقاد داشتند. آنها بر اين باور بودند که به دليل فساد سيستمي موجود در کشور و همچنين عدم برنامه ريزي شفاف و دقيق، برگزاري اين رويداد بيش از آنکه براي برزيل دستاورد اقتصادي داشته باشد، هزينه زا است. در عمل نيز و با بررسي مخارج صورت گرفته شايد بتوان تا حدود اين گفته را تصديق کرد؛ برزيل از جاذبه هاي گردشگري و مواريث تاريخي، فرهنگي و طبيعي بسياري برخوردار است و از اين حيث يکي از غني ترين کشورهاي جهان محسوب مي شود. از زاويه ديد صنعت گردشگري نيز، عملکرد اين کشور در اين حوزه به گونه اي بود که در سال ۲۰۱۳ حدود ۵ ميليون و ۸۰۰ هزار گردشگر از اين کشور بازديد کردند اما اين رقم در سال ۲۰۱۴ با افزايش چشمگيري به فراخور عظمت رويداد جام جهاني همراه نبود و با افزايشي محدود به رقم ۶ ميليون و ۴۰۰ هزار نفر رسيد.
    با اين همه بي توجهي سياست گذاران برزيلي به بازاريابي براي جذب گردشگر با نگاه به آمار گردشگران ورودي به اين کشور در سال ۲۰۱۵ به اثبات مي رسد؛ جايي که برزيل با ثبت رشدي منفي از ۶ ميليون و ۳۰۰ هزار گردشگر خارجي ميزباني کرد. اين عملکرد ضعيف در حالي ادامه يافت که برزيل در سال ۲۰۱۶ ميزبان ديگر رويداد بزرگ ورزشي در جهان، يعني بازي هاي المپيک تابستاني در شهر ريو بود. اين کشور در اين سال نيز نتوانست ميزان گردشگر ورودي را چندان بهبود ببخشد و با رشدي اندک نسبت به سال ۲۰۱۵ تنها از ۶ ميليون و ۶۰۰ هزار گردشگر پذيرايي کرد. هرچند برخي صاحب نظران بر اين باورند که به بهانه برگزاري اين ۲ رويداد، برزيل توانست بخشي از زيرساخت هاي فرسوده خود را به روزرساني کرده و آنها را توسعه دهد اما با توجه به هزينه سنگين ۶/ ۱۱ ميليارد دلاري که اين کشور در مدت زماني کوتاهي براي ميزباني کرد، نمي توان کم کاري مسوولان اين کشور را در حوزه اي همچون گردشگري ناديده گرفت که حداقل مي توانست بخشي از اين سرمايه گذاري کلان را در کوتاه مدت به اين کشور بازگرداند.
    
    ۲۰۲۲؛ ميزباني قطر و سهم خواهي ايران
    اما کارشناسان تا به اين جاي کار نسبت به عملکرد روسيه در ميزبان اين دوره از رقابت هاي جام جهاني خوش بين هستند و معتقدند گردشگري از حوزه هاي مورد توجه سياست گذاران روسي بوده است. همچنين سياستمداران قطري که توانسته اند ميزباني جام جهاني ۲۰۲۲ را به دست بياورند اميد بسياري به توسعه گردشگري کشور از قبل ميزباني جام جهاني دارند و از هم اکنون تلاشي بي وقفه در توسعه زيرساخت هاي کشور کوچک خود مي کنند. در اين ميان، ايران که به نظر مي رسد به دليل محدوديت هاي کنوني فعلا زمينه لازم براي کسب ميزباني رقابت هايي همچون المپيک و جام جهاني را نداشته باشد، مي تواند از ميزباني قطر در سال ۲۰۲۲ استفاده ويژه اي ببرد. آمارها نشان مي دهد در سال ۲۰۰۶ تنها گردشگري آلمان از برگزاري جام جهاني سود نبرد و همسايه هاي اين کشور نيز به دليل همکاري و مشارکت با اين کشور توانستند در زمينه جذب گردشگر بهره مند شوند. اکنون نيز اين فرصت پيش روي سياست گذاران ايراني است تا با همکاري با قطر که زمينه برقراري روابط صميمانه با آن فراهم است، بتواند شراکتي در بازار گردشگران جام جهاني ۲۰۲۲ داشته باشد.
    
    نفع اقتصاد گردشگري از ميزباني جام جهاني / «دنياي اقتصاد» تجربه سه کشور ميزبان مسابقات جهاني را بررسي مي کند
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4349 به تاريخ 23/3/97، صفحه 17 (گردشگري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بارآثار ديگري از "نويد شكراللهي"

  فيلترينگ سايت هاي سفر؛ تقابل يا اجراي قانون؟ / «دنياي اقتصاد» در آستانه سال «تحول ديجيتالي در گردشگري» بررسي مي كند
نويد شكراللهي، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  چاره انديشي چيني براي تراز منفي گردشگري / «دنياي اقتصاد» مسير توسعه توريسم داخلي در سرزمين اژدها را بررسي مي كند
نويد شكراللهي، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  دميدن در آتش بي ثباتي مديريت گردشگري / معاون گردشگري سازمان ميراث فرهنگي، در آستانه تبديل اين سازمان به وزارتخانه بركنار شد
نويد شكراللهي، دنياي اقتصاد 21/6/97
مشاهده متن    
  نخستين پالس آماري از حذف ارز مسافرتي / «دنياي اقتصاد» انعكاس سياست هاي ارزي كشور بر ميزان سفر ايراني ها به گرجستان را بررسي مي كند
نويد شكراللهي، دنياي اقتصاد 19/6/97
مشاهده متن    
  رشد يا افت ۴۵درصدي در گردشگري ورودي؟ / «دنياي اقتصاد» صحت آمارهاي گردشگري را بررسي مي كند
نويد شكراللهي، دنياي اقتصاد 17/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه كارآفرين
متن مطالب شماره 133، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است