|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/23: مسيريابي براي گردشگري پايدار
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4574
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4349 23/3/97 > صفحه 17 (گردشگري) > متن
 
 


مديريت گردشگري 
مسيريابي براي گردشگري پايدار
چرا نقش آفريني سازمان جهاني توريسم اهميت دارد؟

نويسنده: مليحه شريفي *

در هفته هاي قبل به تفصيل درباره مفهوم گردشگري پايدار و آنچه در عمل شاهد اجراي آن هستيم، بحث کرديم اما هدف صرفا نشان دادن آثار گردشگري بر محيط نيست؛ بلکه هدف ارائه راهکارهايي براي حرکت به سوي پايداري به مفهوم واقعي کلمه است. حال بايد اين پرسش را مطرح کرد که بايد به کدام سو حرکت کنيم؟ از آنجا که گردشگري يک صنعت چند بخشي است، ابتدا بايد گردشگري را در سيستم هاي گسترده تري که در آن عمل مي کند، بشناسيم و مديريت کنيم. گردشگري به طور گسترده اي از استراتژي هاي توسعه ناپايدار تاثير پذيرفته و تضعيف شده است. از جمله اين استراتژي ها موضوع گرماي جهاني، گذر از توان تحمل محيطي، تمرکز ثروت در گروهي و بي ثباتي اقتصادي براي عده اي ديگر، آسيب محيط هاي اقيانوسي، بروز مقصدهاي ناپايدار و جنجالي، الگوهاي ناپايدار آب و هوايي و ماهيت ويرانگري که توسط آن ايجاد شده و همه اينها است که بر اين صنعت تاثير گذاشته و به نظر نمي رسد آن را تقويت کنند.
    رهايي از طلسم توسعه صرف، نيازمند پرسشي متافيزيک از خودمان به عنوان موجوداتي مسوول و آگاه و حساس درباره هدفمان است. گردشگري براي اين پرسش هاي اساسي که با آن مواجه هستيم ميکروفوني ارائه مي دهد. همان طور که اين صنعت مي تواند در راستاي اهداف خودخواهانه، فردگرايانه، استثمارگرايانه و لذت جويانه مورد استفاده قرار گيرد، مي تواند ابزاري براي تسهيل تحصيل، تعامل هاي بين فرهنگي، حافظ محيط زيست و توسعه معنوي نيز باشد. ما به بخش هاي تجاري فعال در صنعت گردشگري براي بهره گيري از ظرفيت هاي اجتماعي اين صنعت اعتبار داديم، درحالي که دچار يک اشتباه بزرگ شديم و تنها اجازه داديم اين صنعت توسط کساني که به دنبال برنامه هاي خود بودند مورد سوءاستفاده قرار گيرد.
    شايد بتوان گفت اولين گام براي رسيدن به گردشگري پايدار، احياي آن براي اهداف والاتر است. در چنين شرايطي بايد موقعيت صنعت گردشگري را در يک مديريت ساختاري تقويت کنيم. درحاليکه که ميليون ها نفر در مرزهاي مختلف به عنوان پناهندگان سياسي، اقتصادي و محيطي به اجبار حرکت مي کنند، توجيه تسهيل حرکت ميليون ها نفر ديگر به عنوان گردشگران انبوه بدون هيچ گونه بررسي درباره تاثيرات زيست محيطي و ساير تاثيرات آنها بدون دفاع است. برخي کارشناسان معتقدند سازمان جهاني گردشگري خود نشانه اي از ايجاد اولويت هاي نامتوازن است. اين سازمان مي تواند بدنه اي براي همکاري هاي بين المللي براي اولويت هاي متعالي بشر باشد. سازمان جهاني گردشگري تنها سازمان تخصصي ملل متحد است که براي تقويت بخش تجاري ايجاد و اعضاي عمده آن از قدرت هاي چند مليتي تشکيل شده که برنامه هاي توسعه گردشگري را در دست دارند. اگر هدف پايداري باشد اين سازمان بايد دفتري در سازمان ملل متحد براي سفرهاي پايدار داشته باشد تا مردم بتوانند از مرزها به روش مديريت شده حرکت کرده و يک حسابرسي متوازن براي عدالت، محدوديت هاي زيست محيطي، سود افراد درگير و ويژگي هاي پايدار داشته باشد.
    در حرکت به سوي پايداري لازم است ديدگاه هاي فرهنگي مختلف به برنامه ما بپيوندند. به علت جهاني شدن تجارت و موضوعات مالي و قدرت نهادهاي بين المللي مثل بانک جهاني و صندوق بين المللي پول، يک مدل متناسب با همه کشورها در سراسر جهان ارائه شده و تحميل موضوعات تجارت آزاد مثل توافق بين المللي در عرصه خدمات، اندک رويکردهاي مستقل کشورها را براي توسعه از آنها گرفته است. اين وضعيت که در آن توجهي به هنجارها و سنت ها و توانايي هاي فرهنگ هاي ديگر نمي شود، مطلوب نيست.
     همچنين صنعت گردشگري نيازمند يک برنامه جامع و برنامه ريزي شده با رويکردي مناسب است. اين صنعت نيازمند توجه به فرصت هاي خلاق است که مي تواند شامل ارائه اصول پايداري و يا پيشنهادهايي براي استفاده مسوولانه از تعطيلات باشد. براي مثال بد نيست سفر را براي نسل جوان اولويت بندي کنيم تا بتوانند از آن براي تحصيل و افزايش تجربيات خود استفاده کنند و يا اينکه شرايطي فراهم کنيم که افراد، خواهان زندگي در خانه و جوامع شهري خود باشند، به جاي اينکه مرتبا به دنبال گذران اوقات فراغت در سفرهاي اغراق آميز باشند؛ براي مثال تصور کنيد در شرايط کاري مناسب، جامعه فعال و محيط زيست زيبا و سالم زندگي مي کنيد و از آن لذت مي بريد. در چنين سيستمي، سازمان جهاني گردشگري مي تواند بر بودجه صندوق گردشگري نظارت داشته و از توان گردشگري به عنوان يک نيروي اجتماعي استفاده کند.
    به عنوان نتيجه گيري بايد گفت که گردشگري پايدار نيازمند تعامل روشنفکرانه با محدوديت هاي مفاهيم آن است که فرهنگ فعلي مصرف گرايي و ايدئولوژي توسعه بيش از حد مانع آن مي شود. در عصر حاضر ما اجازه داديم گردشگري به نفع عده معدودي ربوده و بسياري از اهداف متعالي که در روزهاي گراند تور و سفرهاي معنوي وجود داشت، فراموش شود. ايدئولوژي توسعه توسط اين عده معدود طوري گسترش پيدا کرده که تنها در خدمت اهدافشان بوده و اين صنعت را در موقعيتي قرار داده که خودش در حال نابودي خودش است. اگر خواهان آينده اي پايدار هستيم و مي خواهيم چيزهاي شگفت انگيزي که هم اکنون در اختيار داريم را براي فرزندانمان هم باقي بگذاريم، بايد واقع بين باشيم. پايداري در گردشگري، گونه اي از گردشگري نيست؛ بلکه تمام آن چيزي است که صنعت گردشگري براي ادامه خود به آن نياز دارد.
    
    *کارشناسي ارشد بازاريابي گردشگري مديريت گردشگري: مسيريابي براي گردشگري پايدار / چرا نقش آفريني سازمان جهاني توريسم اهميت دارد؟
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4349 به تاريخ 23/3/97، صفحه 17 (گردشگري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بارآثار ديگري از "مليحه شريفي "

  دو الگوي «گردشگري پايدار» از حرف تا عمل / آيا گردشگري دشمن محيط زيست است؟
مليحه شريفي *، دنياي اقتصاد 9/3/97
مشاهده متن    
  «توسعه پايدار» يا «رشد پايدار»؟ / چالش گردشگري با «پايداري» چيست؟
مليحه شريفي *، دنياي اقتصاد 2/3/97
مشاهده متن    
  چگونه توريسم، «پايدار» مي شود؟ / رفتار سبز مهمانان و ميزبانان گردشگري
مليحه شريفي، دنياي اقتصاد 19/2/97
مشاهده متن    
  جستاري از اهميت باغ ايراني در توسعه توريسم و شهرها
مليحه شريفي* ، زهره گل زاده**، دنياي اقتصاد 5/2/97
مشاهده متن    
  ۵ چالش در انتخاب شعار گردشگري / مديران مقاصد توريستي بخوانند
مليحه شريفي *، دنياي اقتصاد 29/1/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه سلامت و محيط زيست
متن مطالب شماره 4 (پياپي 42)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است