|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/3/23: خواسته هاي فعالان رسانه اي از رئيس جمهوري
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7026
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6801 23/3/97 > صفحه 2 (سياسي) > متن
 
      


گزارش 
خواسته هاي فعالان رسانه اي از رئيس جمهوري
در گفت و گو با «ايران » مطرح شد


رئيس جمهوري امشب به سنت هر ساله ماه مبارک رمضان، ميزبان سفره افطار صاحبان قلم و اهالي رسانه است. ديداري که اين فرصت را براي تعداد معدودي از ميهمانان فراهم مي سازد تا پشت تريبون قرار بگيرند و بي واسطه رئيس جمهوري را مخاطب ديدگاه ها، مطالبات و انتقادات خود قرار دهند. با اين حال ناگفته پيدا است که براي بسياري از ديگر روزنامه نگاران يا فرصت حضور در آن جمع فراهم نيست يا رخصت سخنراني. بر همين اساس با تعدادي از فعالان رسانه براي طرح اين پرسش که نقد و نظرشان خطاب به رئيس جمهوري چيست گفت وگو کرديم. اگر چه برخي نام آشنايان گلايه داشتند از اينکه در فهرست مدعوين نيستند. برخي به شنيده شدن سخنان شان آن هم با واسطه روزنامه چندان اميدوار نبودند و معدودي در فهرست سخنرانان مراسم امشب بودند و حرف هايشان را گذاشتند براي ديدار رو در رو با حسن روحاني.
    
    مطالبه روزنامه نگاران؛ شفافيت و پاسخگويي
    
    بدرالسادات مفيدي : روزنامه نگار
    متاسفانه طي سال هاي اخير هيچ گاه عضوي از اعضاي انجمن صنفي روزنامه نگاران تهران به مراسم افطار رئيس جمهوري دعوت نشده اند. با اين حال به عنوان يک فعال رسانه اي گلايه در اين باره را امري خارج از موضوع مي دانم. زيراً اولاً ايشان به عنوان ميزبان در دعوت از ميهمانان خودمختارند و در ثاني مطالبات ما روزنامه نگاران فراتر از اين مسائل است. اگر چه روزنامه نگاران حق دارند متوقع حضور در مراسمي چون نشست هاي خبري و علني رئيس جمهوري و ديگر مقامات باشند. اما طبيعتاً اين مراسم از جنس آن نشست ها نيست. بنابراين آنچه به عنوان مطالبات حقيقي روزنامه نگاران از رئيس جمهوري مي تواند مطرح باشد، همانا شفافيت و نيز پاسخگويي بموقع مسئولان است. همچنين به شخصه به عنوان دبير پيشين انجمن صنفي روزنامه نگاران ايران مهم ترين مطالبه ام در شرايط فعلي بازگشايي دفتر انجمن است که اتفاقاً يکي از اولين وعده هاي آقاي روحاني در اولين دوره رياست جمهوري شان در مورد روزنامه نگاران بود. اگرچه تحقق آن وعده و پاسخ به اين مطالبه بر اثر همراهي نکردن برخي از مسئولان معطل ماند. حال در اين شرايط مي توان اين خواسته را مطرح کرد که اگر رئيس جمهوري به هر دليل در عمل به آن وعده با موانع اساسي مواجه است، دست کم دولت و وزارتخانه هاي کار و ارشاد را موظف به فراهم آوردن ساز و کارهاي جايگزيني موظف سازند که بتواند پاسخگوي نيازهاي صنفي و مطالبات جامعه روزنامه نگاران مانند بيمه و ديگر حقوق صنفي باشد. اين در حالي است که برخلاف اين خواسته شاهد آن بوده ايم که در مسائلي چون صدور کارت خبرنگاري يا طرح لايحه نظام جامع رسانه اي رويه حاکم به سمت ايجاد محدوديت براي اهالي رسانه بوده است. رويه اي که اميدواريم با توجه رئيس جمهوري و مسئولان مرتبط به نحوي اصلاح شود.
    
    
    روحاني شنونده صداهاي متناقض باشد
    
    علي ميرزاخاني :سردبير روزنامه دنياي اقتصاد
    به عنوان فعال رسانه اي يک روزنامه تخصصي که مخاطبانش فعالان اقتصادي، اقتصاددانان و سياستگذاران اقتصادي هستند، انتظارمان از رئيس جمهوري اين است که در هنگام تصميم گيري به نوعي از مشارکت همه فعالان حوزه اقتصاد که از اين تصميمات منتفع يا متضرر مي شوند، استفاده کنند و دست کم از نظرات شان آگاه باشد. حال آن که به نظر مي رسد برخلاف اين خواست تنها يک صدا از صداهاي اقتصادي شنيده مي شود و اين دقيقاً مغاير با ايده ها و وعده هايي است که آقاي روحاني در گذشته بر آن تاکيد داشتند. مواضعي که بر اساس آن توقع مي رود در تصميم گيري ها حوزه هاي ارزي و مالي ديدگاه همه اقتصاددانان شنيده و مشخص شود که صحيح ترين و بهترين تصميم ممکن چيست. ممکن است گفته شود که هر کدام از اقتصاددانان راهي متفاوت را پيشنهاد مي کنند. پاسخ اين است که دولتمردان بايد همه اين ديدگاه ها را مطالعه کنند و از ميان آنها بهترين را برگزينند. چنان که به گفته يکي از اقتصاددانان بزرگ، سياستمداري برنده است که مصرف کننده هوشيار نظرات و مشاوره هاي اقتصادي متناقض باشد. متاسفانه اين اتفاق نمي افتد و بويژه در يک سال اخير به نظر مي رسد که يک صدا از صداهاي اقتصادي شنيده مي شود، آن هم صدايي که حامل نظري درست نيست. شنيده شدن صداي بسياري از فعالان اقتصادي و تغيير رويه رايج انتظاري است که اميدواريم بزودي تحقق يابد.
    
    
    آستانه تحمل دولتي ها بالاتر باشد
    
    محسن پير هادي : مديرمسئول روزنامه رسالت
    انتظار اصلي رسانه ها حمايت دولت از آنهاست. آنچه به نظر مي رسد بسياري از رسانه هاي مکتوب درگير مشکل کاغذ هستند که در چند ماهه گذشته قيمت آن دو برابر شده و کار را براي اصحاب رسانه سخت کرده است. اين مشکل بخصوص براي روزنامه هاي بخش خصوصي مثل روزنامه رسالت مضاعف هم هست. به نظرم دولت بايد تمهيداتي بينديشد و مثلاً يارانه کاغذ اختصاص دهد در غير اين صورت آينده کار مطبوعاتي بسيار دشوار است. همين الان هزينه هاي ما از ناحيه تامين کاغذ دو برابر شده است. نکته ديگر اينکه انتظار مي رود نه تنها دولت فعلي که همه دولت ها رسيدگي هاي بيشتري به قشر رسانه اي و بخصوص تحريريه ها اعم از خبرنگار و صفحه آرا و فني داشته باشند. الان به نظر مي رسد هم در حقوق و مزايا و هم در بخش درمان و مسکن مشکلاتي وجود دارد که مي طلبد دولت و مشخصاً وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي نگاه جدي تري به اين وضعيت داشته باشد. خدماتي که از کانال اين وزارتخانه به خبرنگاران ارائه مي شود، حداقلي است و نيازمند تقويت بيشتر است. نکته قابل تامل ديگر اينکه مسئولان دولتي آستانه تحمل خود را در مواجهه با انتقادات رسانه ها بالا ببرند. اگر چه من معتقد نيستم هر چيزي را بايد در رسانه به اسم نقد منتشر کرد و همه چيز بايد در چارچوب قانون باشد، اما شايسته است که آستانه تحمل دولتي ها که به طور طبيعي در معرض نقد بيشتري هستند، بالاتر باشد.
    
    گزارش: خواسته هاي فعالان رسانه اي از رئيس جمهوري / در گفت و گو با «ايران » مطرح شد
    


 روزنامه ايران، شماره 6801 به تاريخ 23/3/97، صفحه 2 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه اخبار فلزات
متن مطالب شماره 105، اسفند 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است