|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/3/23: نوبخت: از يك سو فشار مي آورند لوايح تصويب نشود و از سوي ديگر هزينه تصويب نشدن آن را هم نمي پسندند
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6979
يك شنبه 30 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6801 23/3/97 > صفحه 3 (سياسي) > متن
 
      


نوبخت: از يك سو فشار مي آورند لوايح تصويب نشود و از سوي ديگر هزينه تصويب نشدن آن را هم نمي پسندند
نوبخت: اميدواريم مجلس درباره لوايح مرتبط با «اف اي تي اف» تصميم سنجيده بگيرد    
    سخنگوي دولت با اشاره به اينکه پيامدهاي تصويب نشدن لايحه الحاق ايران به کنوانسيون بين المللي مبارزه با تامين منابع مالي تروريسم (سي اف تي) از دو روز پيش در بازار احساس شده است، ابراز اميدواري کرد کساني که چنين رفتارهايي مي کنند، با خود و خداي خود خلوت و در رفتارهاي خود تجديد نظر کنند. بحث ها و حواشي مربوط به تصويب لوايح مرتبط با «اف.اي.تي.ف» از طوماربازي يا تهديد پيامکي نمايندگان، بحث داغ نشست روز گذشته محمدباقر نوبخت با خبرنگاران بود. توهين به علي اکبر صالحي، معاون رئيس جمهوري و احکام سنگين دانشجويان بازداشتي حوادث دي ماه نيز از ديگر محورهاي نشست ديروز بود.
    به گزارش «ايران»، سخنگوي دولت، در پاسخ به پرسش هاي مکرر نمايندگان رسانه هاي موافق و مخالف تصويب اين لوايح، درباره پيامدهاي تصويب نشدن اين لوايح تصريح کرد: اين درست نيست که از يک سو فشار بياورند که اين لوايح تصويب نشود، اما از سوي ديگر وقتي هزينه تصويب نشدن اين لوايح بر بانک ها مشخص شود، به مطالبات حداکثري از دولت دامن بزنند و بپرسند که چرا شرايط اين گونه است.
    وي با تاکيد بر اينکه «اف.اي.تي.اف» در چارچوب قانون اساسي و قوانين موضوعه ماست، اظهار کرد: دولت و اساساً جمهوري اسلامي پولشويي را مردود مي داند، همچنان که ما همواره منتقد تامين مالي گروهک داعش يا خريد نفت اين گروهک از سوي برخي دولت هاي منطقه بوديم که نشان مي دهد ما مخالف تروريسم هستيم.
    نوبخت، در ادامه، تروريستي دانستن جريان هايي چون حزب الله لبنان را نشانه معيوب بودن ذهن و فکر القاکنندگان اين ديدگاه ها دانست و افزود: در جريان بررسي اين لوايح، تاکيد شد که شناخت جمهوري اسلامي مبناي تروريسم است و نه شناخت ديگر کشورها، چنانکه ما رژيم صهيونيستي و حتي دولت امريکا را حامي تروريسم مي دانيم، بنابراين ما نبايد به خودمان بگيريم، ضمن اينکه ما در تصويب اين لوايح تحفظ داريم، بنابراين با توجه به چنين زمينه هايي با تصويب نکردن اين لوايح، کشورهاي ديگر مدعي خواهند شد و بي جهت ما را در موضع اتهام قرار مي دهند.
    سخنگوي دولت با بيان اينکه براي بررسي موضوع به خواست دولت جلسات غيرعلني برگزار شد و حتي دبير شوراي عالي امنيت ملي هم ديدگاه خود را مطرح کرد، ادامه داد: اما به هر دليل در سوي ديگر تفاوت نگاه وجود دارد و شايد نگاه عده اي با ما مخالف باشد، اما در اين موارد اظهار نظر مردم بايد براي همه فصل الخطاب باشد که مردم سال گذشته در همين روزها در انتخاب ميان اين دو تفکر، نظر خود را مشخص کردند.
    وي با اشاره به اينکه باوجود تفاوت، براي نگاه منتقدان خود احترام قائل مي شويم، اضافه کرد: اما بايد ديد اکثريت مجلس چه نظري دارد و مجلس با راي منفي خود به استيضاح وزرا رويکرد خود را نشان داد.
    نوبخت گفت: در اين زمينه نيز معتقديم اگر اين امر به راي نمايندگان فهيم مردم واسپاري مي شد، آنان راي مي دادند، البته مي شود فضايي ايجاد کرد که متاسفانه هم هيچ مضايقه اي درباره فشارهاي بيروني، روحي و رواني صورت نگرفت. با همه اينها اميدوارم در مرحله بعد مانند گذشته تصميم سنجيده و درست از سوي مجلس گرفته شود.
    سخنگوي دولت در واکنش به فشارها و تهديدات پيامکي نمايندگان و اينکه چرا در مقابل چنين رفتارهايي واکنش نشان داده نمي شود، تصريح کرد: با آزادي گسترده اي که در کشور وجود دارد، نبايد انتظار داشت دولت از طريق ابزارهايي که در اختيار دارد، جلوي اين آزادي ها را بگيرد.
    وي در پاسخ به پرسشي درباره موضوع رهبر معظم انقلاب نسبت به اين لوايح، اظهار کرد: اگر رهبر معظم انقلاب در اين زمينه نظر منفي داشتند، همانند نظرشان درباره سند 2030 اعلام مي کردند، اما درباره اين لوايح گفتند که روال آن طي شود.
    
    ترس افکني هاي مخالفان دولت
    نوبخت در واکنش به جريان هايي که سياست هاي دولت براي ثبات ارزي و اقتصادي را ناکافي مي دانست، گفت: ما نگران اقدامات بدخواهان ملت ايران نيستيم و اين اقدامات را حل مي کنيم، اما مشکل کساني هستند که در جامعه ترس ايجاد مي کنند و باعث مي شوند همه مردم ناگهان به يک طرف هجوم بياورند. وي با تاکيد بر اينکه از اصحاب رسانه و روشنفکران انتظار داريم، ادامه داد: دشمن سياست جنگ رواني را در پيش گرفته و به سمت ما آتش پرتاب کرده است، اما نبايد به اين آتش دامن بزنيم.
    سخنگوي دولت در همين رابطه با بيان اينکه اکنون با شرايطي مواجه هستيم که اصلا نمي توان به رئيس جمهوري امريکا اعتماد کرد، اضافه کرد: اين رئيس جمهوري کسي است که حتي در هواپيما امضاي خود پاي سند پاياني گروه جي7 را پس مي گيرد، با اين حال من نمي دانم رهبر کره شمالي مي خواهد با چه کسي مذاکره کند؟ آيا با کسي مذاکره مي کند که پيش از بازگشت رهبر کره شمالي به پيونگ يانگ، ممکن است حرف خود را پس بگيرد؟ نوبخت با تاکيد بر اينکه ارزش وقت افراد بيشتر از اين است که با اين افراد مذاکره شود، تصريح کرد: در چنين شرايطي ما به همدلي نياز داريم، هرچند مي دانيم که ملت فهيم امريکا در انتخابات بعدي خود را از ترامپ مبرا خواهد کرد.
    
    توهين به صالحي، خدشه به وحدت
    سخنگوي دولت با بيان اينکه توهين عده اي به رئيس سازمان انرژي اتمي در حاشيه روز قدس يک اقدام موهين و غيرقابل توجيه است، آن را مغاير رويکرد رهبر معظم انقلاب مبني بر وحدت در کشور دانست و گفت: اميدوارم قوه قضائيه در اين باره اقدام کند که البته قرار شد در جلسات عالي هماهنگي اقتصادي، انتظارات قوه مجريه از قوه قضائيه مطرح شود، بويژه هنگامي که موج و طوفاني در راه نزديک شدن به مرزهاي کشور است.
    
    احکام زندان دانشجويان
    سخنگوي دولت در پاسخ به خبرنگاري که از صدور احکام سنگين و طويل المدت براي دانشجويان بازداشتي در حوادث دي ماه گذشته خبر داده بود، اظهار کرد: اين جوانان فرزندان ما هستند که شايد تحمل ما را نداشته باشند و گاهي طغيان کنند و حرف هايي بزنند، اما در اين موارد نبايد کاري کرد که روح آشفته و آرامش بهم خورده آنان بيشتر دستخوش تلاطم شود. همه بايد در کنار هم بمانيم تا ايران سرافراز را تحويل نسل بعد بدهيم.
    
    برش
    
    پرداخت حقوق شاغلان و بازنشستگان قبل از عيد فطر
    
    سخنگوي دولت در ابتداي اين نشست نيز گفت: براساس برنامه ريزي هاي انجام شده با تاکيد رئيس جمهوري، مقرر شد پيش از عيد فطر همه حقوق شاغلان و بازنشستگان و همچنين يارانه ها پرداخت شود؛ البته رقم بسيار سنگيني خواهد بود اما تاکيد رئيس جمهوري بود که همه امکانات را بسيج کنيم و اين کار را انجام دهيم. وي افزود: براي شاغلان به دليل اينکه در مورد افزايش حقوق نياز به استفساريه مجلس بود يا نمايندگان فکر مي کردند استفساريه بدهند، اين امر به تاخير افتاد اما همه مبالغ غير از حقوق از سوي سازمان برنامه و بودجه و خزانه به دستگاه ها پرداخت شده است. معاون رئيس جمهوري اضافه کرد: انتظار داريم دستگاه ها احکام را اصلاح و صادر کنند تا ما همراه حقوق خردادماه، همه افزايش سنواتي که متوسط 10 درصد است را تا روز پنجشنبه پرداخت کنند. نوبخت درباره آخرين وضعيت ثبت سفارش واردات نيز اظهار کرد: بر اساس گزارش رئيس کل بانک مرکزي تا 20 خردادماه، 10 ميليارد و 959 ميليون دلار از محل منابع بانک مرکزي با نرخ 4 هزار و 200 تومان به کالاهايي که ثبت سفارش شده، ارز تخصيص يافته است.
    به گفته نوبخت، علاوه بر اين حدود 4 ميليارد و 799 ميليون دلار از محل صادرات غيرنفتي در ساختار سامانه نيما ارز تخصيص داده شده است که در مجموع حدود 15 ميليارد و 600 ميليون دلار مي شود.
    وي ادامه داد: در مجموع هشت ميليارد و 771 ميليون دلار پرداخت شده است که از اين رقم براي کالاي اساسي يک ميليارد و 836 ميليون دلار، براي دارو و تجهيزات پزشکي 648 ميليون دلار و براي ساير کالاها همچون مواد اوليه، کالاي واسطه اي و ماشين آلات 6 ميليارد و 287 ميليون دلار با نرخ چهار هزار و 200 توماني پرداخت شده است. سخنگوي دولت افزود: البته بخشي از ارز براي کالاي اساسي و دارو با ارز سه هزار و 800 توماني بوده است که دولت مابه التفاوت آن را مي دهد.

    
    نوبخت: از يک سو فشار مي آورند لوايح تصويب نشود و از سوي ديگر هزينه تصويب نشدن آن را هم نمي پسندند / نوبخت: اميدواريم مجلس درباره لوايح مرتبط با «اف اي تي اف» تصميم سنجيده بگيرد
    


 روزنامه ايران، شماره 6801 به تاريخ 23/3/97، صفحه 3 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم آزمايشگاهي
شماره 1 (پياپي 46)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است