|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/23: آمار «بدمسكن»ها در خوزستان مديركل راه و شهرسازي استان اعلام كرد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4524
چهار شنبه 26 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4349 23/3/97 > صفحه 18 (استان ها) > متن
 
 


آمار «بدمسكن»ها در خوزستان مديركل راه و شهرسازي استان اعلام كرد۴۰ درصد از جمعيت شهري خوزستان در سکونتگاه هاي غيررسمي ساکن هستند
    محمد علاف پور دنياي اقتصاد – اهواز : مديرکل راه و شهرسازي خوزستان از سکونت ۴۰ درصد از جمعيت شهري در سکونتگاه هاي غيررسمي خبر داد و گفت: از مساحت کل استان نزديک به ۱۳ هزار و ۴۱۷ هکتار نيازمند بازآفريني بوده که بيشترين حجم آن نيز مربوط به شهر اهواز خواهد بود.
    عباس پورسلان اظهار کرد: خوزستان با جمعيت ۷/ ۴ ميليون نفري و مساحتي برابر با ۶۴۰۱۹ کيلومتر مربع به عنوان پنجمين استان به لحاظ جمعيتي و دهمين از لحاظ مساحت شناخته شده و همچنين در مجموع داراي ۱۳۵۲ کيلومتر مرز مشترک به صورت خشکي، آبي و دريايي با کشورهاي همسايه نيز است. وي با بيان اينکه اين استان از نظر وسعت سکونتگاه هاي غيررسمي داراي رتبه دوم در کشور است، افزود: طبق مطالعات انجام گرفته خوزستان در بخش سرانه آموزشي داراي رتبه ۲۰، سرانه فضاي سبز عمومي شهر رتبه ۱۲، سرانه درماني و تعداد بيمارستان رتبه ۵، سرانه کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان رتبه ۴، سرانه اماکن ورزشي رتبه ۴، سرانه فرهنگي و تعداد کتابخانه هاي عمومي رتبه ۳، مسکن ناپايدار (اسکلت ناايمن) رتبه ۷ و نرخ هدررفت فيزيکي آب شرب شهري داراي رتبه دوم در کل کشور است.
    مديرکل راه و شهرسازي خوزستان در خصوص ظرفيت ها و چالش هاي طبيعي در سه بخش کشاورزي، واحدهاي کشت و صنعت در خوزستان نيز اظهار کرد: احداث واحدهاي کشت وصنعت نيشکر گرچه سبب افزايش سطوح زير کشت در استان شده اند، اما از سوي ديگر بايد بگوييم که طي دو دهه اخير بخش قابل توجهي از اراضي شمال و جنوب شهرستان اهواز با مساحت ۱۰۰ هزار هکتار به طرح هاي توسعه نيشکر اختصاص يافته، اين در حالي است که بخش قابل توجهي از اراضي ياد شده مورد استفاده اهالي بومي ساکن منطقه بوده و بعد از تملک اراضي آنها از سوي سازمان هاي مربوطه، اين افراد ناچار به مهاجرت شده اند.
    پورسلان با اشاره به اينکه عدم برنامه مشخص براي سکونت مجدد اين بخش از جمعيت، مشکلاتي را براي ساير نقاط شهري پيرامون به دنبال داشته است، تصريح کرد: با وجود آنکه بيش از يک سوم آب هاي جاري کشور در خوزستان جريان داشته و اجراي طرح هاي صنعتي بزرگ مقياس را در سطح استان ممکن کرده است اما متاسفانه کيفيت آب شرب و مصرفي مردم در وضعيت نامناسبي قرار دارد و سواحل اين رودخانه ها در محدوده بافت هاي فرسوده شهري عموما به دليل مسائل حقوقي بين شهرداري ها و وزارت نيرو بلاتکليف مانده و اقدامات بهسازي و عمراني روي آنها انجام نشده است.
    مديرکل راه و شهرسازي خوزستان با بيان اينکه بخش قابل توجهي از استخراج نفت و گاز کشور در خوزستان اتفاق مي افتد، گفت: رها کردن شهرهاي نفتخيز به حال خود با پايان يافتن بهره برداري از ذخاير زيرزميني سبب شده است تا شهرهايي شامل آغاجاري، هفتکل و مسجدسليمان با خلا عملکرد اقتصادي روبه رو شوند و به مرور زمان به سمت ميرايي حرکت کنند؛ جمعيت اين شهرها با مهاجرت از شهر، بخشي از ساکنان سکونتگاه هاي غيررسمي به ويژه در شهرهاي بزرگ را تشکيل مي دهند.وي اظهار کرد: بخش قابل توجهي از عرصه هاي شهري به جريمه هاي قانوني تاسيسات و خطوط انتقال اختصاص يافته که کمتر مورد حفاظت قرار مي گيرد از اين رو بستر مناسبي را براي رشد سکونتگاه هاي غيررسمي فراهم کرده است. پورسلان از سکونت ۴۰ درصد از جمعيت شهري خوزستان در سکونتگاه هاي غيررسمي خبر داد و گفت: از مساحت کل استان نزديک به ۱۳ هزار و ۴۱۷ هکتار نيازمند بازآفريني بوده که بيشترين حجم آن نيز مربوط به شهر اهواز خواهد بود.
    وي اظهار کرد: ۹ شهر استان شامل اهواز، مسجدسليمان، ماهشهر، آبادان، ايذه، شوش، شوشتر، سوسنگرد و بهبهان بيش از ۸۰ درصد بافت هاي نابسامان مياني خوزستان را به خود اختصاص داده اند. سکونت ۸۵۰ هزار نفر از جمعيت استان در سکونتگاه هاي غيررسمي شناسايي شده در حالي رخ داده که اين جمعيت بيشتر از جمعيت ۵ استان ايلام، خراسان شمالي و جنوبي، سمنان و کهگيلويه و بوير احمد در خوزستان به شمار مي روند. مديرکل راه و شهرسازي خوزستان درباره فعاليت هاي انجام گرفته از سوي ستاد بازآفريني شهري در استان اظهار کرد: تاکنون فعاليت هاي گسترده اي در زمينه امور ترويجي، اجتماعي و فرهنگي، عمراني، امور اقتصادي و اشتغال انجام شده که ليست همگي، موجود و قابل مشاهده خواهد بود.
    پورسلان افزود: شرکت ملي مناطق نفت خيز جنوب با هماهنگي ستاد بازآفريني استان نسبت به اجراي برنامه هاي مصوب بازآفريني براي شهرهاي اهواز، مسجدسليمان، آغاجاري، هفتکل و دشت آزادگان اقدام کرده و اداره کل راه و شهرسازي به عنوان دبير ستاد موظف به تهيه برنامه بازآفريني اين شهرها به قيد فوريت است. پورسلان اظهار کرد: تملک، مرمت و بهسازي سالانه حداقل ۲ اثر تاريخي در استان به منظور حفظ هويت شهري، جذب گردشگر و ارتقاي حس تعلق به محلات هدف توسط شرکت مادر تخصصي عمران و بهسازي ايران و به روزرساني و تهيه طرح بازآفريني براي محدوده بافت ناکارآمد شهري ۲۹ شهر استان و تهيه سند بازآفريني براي ۴۷ شهر باقي مانده که محدوده آنها تعيين نشده است، با مشارکت وزارتخانه هاي کشور و راه و شهرسازي بايد انجام شود. مديرکل راه و شهرسازي خوزستان درخصوص ارائه درخواست ها و پيشنهادهاي استان در زمينه بازآفريني شهري اظهار کرد: راه اندازي حداقل ۱۰ دفتر توسعه محله اي و اجراي ۱۰ طرح محرک توسعه در محلات هدف بازآفريني شهري استان، اجراي فوري شبکه ريلي شهرهاي جديد رامين و شيرين شهر، از طريق توسعه راه آهن، تهيه برنامه پيش نگري و پيشگيري از گسترش سکونتگاه هاي غيررسمي استان، اجراي برنامه هاي مصوب بازآفريني براي شهر ماهشهر در چارچوب طرح بازآفريني و اجراي برنامه هاي مصوب بازآفريني براي شهرهاي ايذه، باغملک و دهدز و شوشتر ازجمله آنها به شمار مي رود.
    
    آمار «بدمسکن»ها در خوزستان مديرکل راه و شهرسازي استان اعلام کرد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4349 به تاريخ 23/3/97، صفحه 18 (استان ها)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 12 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مخاطرات زيستي مواد شيميايي
شماره 4 (پياپي 804)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است