|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/3/23: دستيار ويژه رئيس جمهوري در امور حقوق شهروندي در گفت و گو با «ايران» : ايجاد سامان سراها آغاز راه براي كنترل آسيب هاي اجتماعي است
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6807
پنجشنبه سي و يكم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6801 23/3/97 > صفحه 4 (اجتماعي) > متن
 
      


دستيار ويژه رئيس جمهوري در امور حقوق شهروندي در گفت و گو با «ايران» : ايجاد سامان سراها آغاز راه براي كنترل آسيب هاي اجتماعي است


نويسنده: مريم جهان پناه


    
     شهيندخت مولاوردي دستيار ويژه رئيس جمهوري در امور حقوق شهروندي از بخش هاي مختلف سامانسراي لويزان(مرکز نگهداري زنان آسيب ديده) بازديد کرد و ضمن گفت و گو با مددجويان و مسئولان اين مرکز در جريان مشکلات زنان آسيب ديده قرار گرفت.
    به گزارش «ايران»، در بازديد از اين مرکز که در آن زنان بي خانمان و متکديان مهاجر شهر تهران به صورت موقت نگهداري مي شود، نمايندگاني از مجلس شوراي اسلامي، معاونت امور زنان، شهرداري، شوراي شهر تهران، فعالين مدني و اجتماعي حوزه آسيب هاي اجتماعي نيز حضور داشتند.
    در ابتداي اين بازديد اکبرنعمتي، مديرعامل سازمان خدمات اجتماعي گزارشي از وضعيت زنان آسيب ديده شهر تهران و مراکز نگهداري اين گروه از زنان و برنامه هاي سازمان تحت امر خود ارائه و بر ضرورت تغيير نگاه امنيتي و سياسي به مسائل اجتماعي و تدوين برنامه ملي براي برون رفت از وضعيت موجود تاکيد کرد. شهيندخت مولاوردي دستيار ويژه رئيس جمهوري در امور حقوق شهروندي نيزپس از بازديد از سامان سراي لويزان با تاکيد براينکه عزم ملي همه قوا و فعال شدن شبکه هاي حمايتي موثر براي کاهش و کنترل آسيب هاي اجتماعي ضروريست گفت: در ضرورت وجود چنين مراکزي شک و ترديدي نيست، اما به شرط اينکه در چارچوب ماموريت هاي تعريف شده از اين مراکز انتظار داشته باشيم، چرا که اين مراکز گذري و موقتي هستند و مددجوها با حکم قضايي حداکثر 21 روز مي توانند در اين مراکز نگهداري و غربالگري شوند از اين رو نبايد زنان در اين مراکز رسوب کنند بلکه بايد پس از آن وظايف و ماموريت هاي ساير مراجع و متوليان امر شروع مي شود، همان 16، 17 سازمان و دستگاهي که در زمينه آسيب هاي اجتماعي وظيفه دارند و بودجه دريافت مي کنند. وي افزود: زماني مي توانيم ادعا کنيم به وضعيت مطلوب نزديک مي شويم که همه اين دستگاه ها وظايف خود را بدرستي انجام دهند و يک هماهنگي و هم افزايي ايجاد شود تا بتوانيم اين ساماندهي را به معناي کامل محقق کنيم و بايد از مترادف دانستن ساماندهي با «جمع آوري» عبور کنيم.
    مولاوردي با بيان اينکه اکنون در شوراي اجتماعي کشور فضا براي طرح جدي مباحث درخصوص آسيب هاي اجتماعي بسيار مساعد است، تصريح کرد: بحث کنترل و کاهش آسيب هاي اجتماعي در دستورکار اين شورا است و طبق تاکيد رهبر معظم انقلاب در دو سال اخير که ضرورت انجام اقدامات فوق العاده را مطرح کردند، شاخص هايي تعريف شده که به نظر مي رسد بايد تکليف اين موضوع را در شوراي اجتماعي کشور مشخص کنيم تا اين مراکز از وضعيت شبه بيمارستان، شبه تيمارستان و شبه زندان خارج شوند.
    به گفته وي، با توجه به آنکه در برنامه ششم توسعه نيز کاهش 25 درصدي آسيب هاي اجتماعي پيش بيني شده است، اما با وضعيت موجود و ادامه روال فعلي به نظر مي رسد اين هدف بسيار بلند پروازانه است، لذا نياز به اقدامات فوق العاده و نه اقدامات روتين و معمولي دستگاه ها داريم.
    دستيار ويژه رئيس جمهوري در امور حقوق شهروندي با اشاره به اينکه ايجاد سامان سراها آغاز راه براي کنترل آسيب هاي اجتماعي است، تاکيد کرد: بايد به سمت توان افزايي، مهارت آموزي و اشتغال پايدار مددجوها حرکت کرد و به موازات آن شبکه هاي حمايتي موثر، از جمله خانواده ها، سازمان هاي مردم نهاد را فعال نمود و از بنگاه هاي اقتصادي نيز، انتظار داشت مسئوليت اجتماعي خود را بخوبي انجام دهند.
    مولاوردي همچنين گفت: همان طور که انتظار نداريم سازمان بهزيستي، کميته امداد يا شهرداري تهران بتوانند به تنهايي مسئوليت سنگين کنترل و کاهش آسيب هاي اجتماعي را به دوش بکشند، اين انتظار را هم نبايد داشت که يک قوه يا يک معاونت مانند معاونت امور زنان و خانواده رياست جمهوري، هرچند که جايگاه ستادي دارد به تنهايي بتواند در کنترل و کاهش آسيب هاي اجتماعي که زنان و کيان خانواده را تهديد مي کند، موفق باشند.
    به اعتقاد وي، در اين زمينه نياز به يک عزم و اراده ملي داريم تا تمام قوا درگير اين موضوع شده و با بهره گيري از تمامي ظرفيت هاي موجود، شاهد کنترل و مديريت روند نگران کننده و رو به رشد آسيب هاي اجتماعي در کشور باشيم.
    مولاوردي درخصوص تصميمات اتخاذ شده در اين بازديد خاطرنشان کرد: قرار است گزارشاتي به صورت مکتوب از سوي مسئولان شهرداري در خصوص مشکلات و چالش هاي موجود به اين حوزه ارائه شود تا با ساير نهادها و ارگان ها رايزني شود.
    
    دستيار ويژه رئيس جمهوري در امور حقوق شهروندي در گفت و گو با «ايران» : ايجاد سامان سراها آغاز راه براي کنترل آسيب هاي اجتماعي است
    


 روزنامه ايران، شماره 6801 به تاريخ 23/3/97، صفحه 4 (اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 5 بار
    آثار ديگري از "مريم جهان پناه"

  رئيس انجمن جامعه شناسي ايران هشدار داد: آسيب هاي اجتماعي شادابي را از جامعه ايران گرفته است
مريم جهان پناه، ايران 31/3/97
مشاهده متن    
  حل مشكلات جامعه بدون مشاركت زنان غير ممكن است / مولاوردي در نخستين كنگره سراسري « جمعيت حمايت از حقوق بشر زنان»
مريم جهان پناه، ايران 12/3/97
مشاهده متن    
  خروج روابط عمومي ها از وضعيت سنتي / در نشست بررسي مسائل و چالش هاي روابط عمومي مطرح شد
مريم جهان پناه، ايران 30/2/97
مشاهده متن    
  جمعي از دختران ترخيص شده مراكز بهزيستي از مشكلات مسكن مهر مي گويند: سقف آرزوهايمان ترك خورده است
مريم جهان پناه، ايران 29/2/97
مشاهده متن    
  محدوديت مانع انجام مسئوليت روزنامه نگاري / گزارش «ايران» از نشست فرصت ها و چالش هاي فرارو براي صيانت از آزادي مطبوعات
مريم جهان پناه، ايران 24/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علمي پژوهان
متن مطالب شماره 3 (پياپي 1603)، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است