|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/3/23: روزي 11 ساعت كار، ماهي 300 هزار تومان درآمد
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6831
شنبه سي ام تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6801 23/3/97 > صفحه 7 (اجتماعي) > متن
 
      


روزي 11 ساعت كار، ماهي 300 هزار تومان درآمد
70 درصد از كودكان كار ايراني نيستند

نويسنده: ياسمن صادق شيرازي


    
    آخرين آمار ها نشان مي دهد حدود 11هزار کودک کار و خيابان تحت پوشش مراکز شبانه روزي و روزانه سازمان بهزيستي قرار دارند؛ کودکاني که بدون برخورداري از مزاياي رفاه اجتماعي همه عمرشان را به فال و گلفروشي بر سر چهارراه ها مي گذرانند تا نان آور کوچک خانواده هايشان باشند. کارشناسان حوزه بهزيستي مي گويند مشکلات اقتصادي و معيشتي و نبود حمايت هاي اجتماعي از جمله عواملي است که موجب افزايش حضورکودکان کار در کنار خيابان ها شده است، به طوري که هر ساله با تعطيلي مدارس و آغاز فصل تابستان، تعداد کودکان کار در خيابان ها افزايش جدي پيدا مي کند.
    «رضا جعفري» رئيس اورژانس اجتماعي کشور در اين زمينه به «ايران» مي گويد: حدود 13 درصد کودکان کار، بازمانده از تحصيل هستند و تعداد زيادي از آنها هم با تعطيلي مدارس به خيابان ها مي روند. وي با اشاره به اينکه علت حضور کودکان در خيابان ها، تامين معيشت خانواده هاي آنهاست، ادامه مي دهد: بر اساس آيين نامه مصوب کودکان کار، سازمان هاي متعددي براي ساماندهي آنها مشخص شدند که بر اساس اين آيين نامه، هر کدام از آنها وظايف جداگانه اي را دنبال مي کنند. با وجود اين، در حال حاضر تعداد زيادي از آنها نسبت به وظايف خود کوتاهي مي کنند.جعفري با اشاره به اينکه حدود 70 درصد از کودکان کار، ايراني نيستند، مي گويد: تعداد زيادي از اين کودکان، اتباع هستند و اوراق شناسايي ندارند اما با وجود اين، وزارت کشور به عنوان يکي از سازمان هاي مسئول در آيين نامه مصوب کار، نسبت به حل اين مشکل، اقدام موثري انجام نداده است. وي با اشاره به اينکه موضوع کار کودک در خيابان در همه دنيا کودک آزاري محسوب مي شود، مي گويد: خانواده ها باعث فشار و تحميل کار به کودکان نمي شوند بلکه مسائل معيشتي و اقتصادي است که موجب حضور و افزايش کودکان در خيابان ها شده است.
    وي ادامه مي دهد: بيش از 90 درصد از اين کودکان پس از کار در خيابان به خانه هاي خود برمي گردند و با خانواده هاي خود در ارتباط هستند.
    وي ادامه مي دهد: با وجود اينکه تعداد زيادي از خانواده ها بعد از شناسايي، متعهد به نفرستادن اين کودکان به خيابان ها مي شوند اما باز شاهد حضور آنها در خيابان ها هستيم، به طوري که بر اساس آمارهاي ما ۸۵ درصد از اين کودکان براي نخستين بار پذيرش شده اند و ۱۵ درصد از آنها براي بار دوم و سوم به مراکز تحويل داده مي شوند.
    کودکان کار را به چشم مجرم نبينيم
    «سيد حسن موسوي چلک»، رئيس انجمن مددکاري کشور نيز با اشاره به اينکه اغلب کودکان کار به علت مشکلات اقتصادي و معيشتي مجبور به کار در خيابان ها مي شوند، مي گويد: اغلب آنها ترک تحصيل کردند يا بر اثر بزهکاري براي کار در خيابان ها فرستاده مي شوند.
    چلک ادامه مي دهد: با وجود اينکه، کار کودکان در مکان هايي همچون کوره پزخانه و سايت ها و سطل هاي زباله و کارخانه هاي شيميايي منع شده است اما تعداد زيادي از آنها در اين مشاغل کار مي کنند و هيچ نظارتي هم بر اين موضوع نمي شود. او مي گويد: تعدادي از اين کودکان هم جزو اتباع افغان هستند و مادرشان ايراني است، به همين علت هيچ اوراق هويتي اي ندارند اما به طور کلي ما در فصل تابستان شاهد افزايش کودکان کار در سرچهارراه ها هستيم. او درباره ميزان دستمزد کودکان کار ادامه مي دهد: ميزان دستمزد اين کودکان بر اساس نوع کارشان متفاوت است اما هر کودک کار، حداقل روزي 50 هزار تومان درآمد کسب مي کند که اين هزينه گاه به 70هزار تومان هم مي رسد.وي ادامه مي دهد: کار کودکان در خيابان ها، احتمال ابتلاي آنها به اعتياد، سوء استفاده هاي جنسي و انواع کودک آزاري ها را افزايش مي دهد. بنابراين مي توان گفت اغلب اين کودکان دچار ناسازگاري و خشونت هاي رفتاري مي شوند.چلک مي گويد: در شرايط فعلي نمي توانيم کودکان کار را حذف کنيم، چراکه مشکلات اقتصادي و معيشتي باعث خواهد شد تا تعداد آنها در خيابان ها افزايش يابد.
    
    اغلب کودکان کار هيچ گونه ثبت هويتي ندارند
    الهام فخاري، رئيس کميته اجتماعي شوراي شهر تهران به مناسبت روز جهاني مبارزه با کار کودکان نيز مي گويد: برخي از کارشناسان معتقدند بيش از سه ميليون نفر کودک کار در ايران وجود دارد. ضمن اينکه کارشناسان معتقدند در تهران ۲۰هزار کودک کار وجود دارد اما به دليل آنکه اغلب کودکان کار هيچ گونه ثبت هويتي ندارند آمار دقيقي در اين زمينه نمي توان ارائه کرد.فخاري با بيان اينکه دختران آسيب پذيرترين کودکان کار هستند، مي افزايد: بيشترين آسيب متوجه دختراني است که به عنوان کودک کار در خيابان کار مي کنند و ممکن است با طرح جمع آوري کودکان کار حتي تعداد ازدواج هاي زير ۱۵ سال دختران به شکل تصاعدي بالا برود.
    فخاري درباره نرخ ابتلاي کودکان کار و خيابان به ايدز مي گويد: بنا بر اعلام معاون سابق وزير بهداشت و بر اساس مطالعه اي که درباره شيوع ايدز روي يک هزار کودک کار و خيابان در تهران انجام شده ۴.۵ درصد آنها به ايدز مبتلا بودند و در همين زمينه، رئيس مرکز ايدز ايران هم گفته است که ۴ تا ۵ درصد کودکان خيابان به ايدز مبتلا هستند که يک سوم آنها؛ ۱۰ تا ۱۴ سال و دو سوم ديگر نيز ۱۵ تا ۱۸ ساله هستند. وي با بيان اينکه ميزان مصرف مواد در بين کودکان خيابان نشان مي دهد که حدود ۵ درصد از پسران و کمتر از يک درصد دختران سابقه مصرف مواد مخدر دارند، ادامه مي دهد: بر اساس مطالعات انجام شده ۷۲ درصد اين کودکان بي سواد و کم سواد هستند يا در حد ابتدايي سواد دارند و ۱۷ درصد کودکان خياباني نيز اصلاً مدرسه نرفته اند او با اشاره به علت اصلي افزايش تعداد کودکان کار مي گويد: ۶۰ درصد از کودکان خياباني به دليل فقر اقتصادي، بيکاري، اعتياد، بد سرپرستي و نا آگاهي والدين راهي خيابان ها مي شوند و اين در حالي است که تعدادي از اين کودکان ساعات طولاني و از ۷ صبح تا ۵ بعد از ظهر در زمين هاي برنجکاري غير اصولي اطراف بهشت زهرا(س) با دستمزد روزي۲۵ هزار تومان کار مي کنند که عمده اين افراد دختران و پسران ۱۰ تا ۱۵ ساله هستند.
    وي با بيان اينکه کودکان ۸ ساله در کارگاه هاي پرس کاري لب خط به ازاي ۱۱ساعت کار، فقط ۳۰۰ هزار تومان دريافت مي کنند، ادامه مي دهد: اين در حالي است که تنبيه شديد فيزيکي صاحبکار در تمام کارگاه ها رايج است و همگان کودکان زباله گردي که سر در سطل هاي زباله هستند را ديده ايم که در معرض ابتلا به انواع و اقسام بيماري ها هستند.
    
    روزي 11 ساعت کار، ماهي 300 هزار تومان درآمد / 70 درصد از کودکان کار ايراني نيستند
    


 روزنامه ايران، شماره 6801 به تاريخ 23/3/97، صفحه 7 (اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بار
    آثار ديگري از "ياسمن صادق شيرازي"

  فرزندخوانده ها وارث 30 درصد از اموال مادران مجرد / مديركل دفتر كودكان و نوجوانان بهزيستي خبر داد
ياسمن صادق شيرازي، ايران 27/4/97
مشاهده متن    
  رفتارهاي قهري با دختران جواب نمي دهد / كارشناسان حوزه اجتماعي در گفت و گو با «ايران» تاكيد كردند
ياسمن صادق شيرازي، ايران 24/4/97
مشاهده متن    
  تحليلگران اجتماعي در گفت وگو با «ايران» : هنوز شرايط اشتغال براي دختران فراهم نيست
ياسمن صادق شيرازي، ايران 24/4/97
مشاهده متن    
  5 هزار مرد پارسال از زنان شان كتك خوردند / گزارش «ايران» از افزايش پرونده هاي مرد آزاري در پزشكي قانوني
ياسمن صادق شيرازي، ايران 23/4/97
مشاهده متن    
  طراحي 15 لباس تابستانه براي معلولان / مدير برگزاري مراسم فشن شو معلولان اعلام كرد
ياسمن صادق شيرازي، ايران 17/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
پژوهش نامه اخلاق
متن مطالب شماره 39، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است