|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/23: سه چالش با آقاي مالك
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4524
چهار شنبه 26 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4349 23/3/97 > صفحه 24 (ورزش) > متن
 
 


سه چالش با آقاي مالك
مباحثه منطقي با مهم ترين سرمايه گذار خصوصي فوتبال ايران    دنياي اقتصاد : باشگاه تراکتورسازي روزهاي پرخبر و مهمي را پشت سر مي گذارد. اين باشگاه به تازگي با تغيير مالکيت از شکل نظامي خارج و به بخش خصوصي واگذار شد. مراد هم از بخش خصوصي، تنها خريدار تراکتورسازي بود که طبيعتا برنده مناظره شد، يعني آقاي محمدرضا زنوزي مطلق؛ کسي که طي سال هاي اخير غير از انبوه فعاليت هاي تجاري اش، با اداره باشگاه گسترش فولاد تبريز به چهره اي شناخته شده بين علاقه مندان به فوتبال تبديل شد. زنوزي که امکانات خوبي براي گسترش فراهم کرد و توانست اين تيم را بدون حاشيه و در جايگاهي متوسط در ليگ برتر تثبيت کند، در اين سال ها اصلا اهل مصاحبه و حضور در رسانه‎ ها نبود، اما بعد از خريد سهام تراکتورسازي ناگهان همه چيز تغيير کرده و زنوزي اين روزها بسيار بيشتر از قبل در رسانه ها حضور دارد. البته شايد بخشي از اين ماجرا به اقتضاي شرايط تراکتورسازي باشد که باشگاه بسيار محبوبي است و موقعيتش با يک تيم خنثي مثل گسترش فولاد زمين تا آسمان فرق مي کند. تا اينجا شايد مشکل چنداني وجود نداشته باشد، اما اشکال از جايي پيدا مي شود که اظهارات مالک جديد باشگاه تراکتورسازي در جاهايي خارج از مرز منطق جلوه مي کند. از آن جمله است اظهاراتي که ديروز در سطحي وسيع از زنوزي منتشر شد و سرفصل هاي مهم و مناقشه برانگيزي را در بر مي گرفت.
    
    کي روش بزرگ تر است يا توشاک؟
    زنوزي از اولين روز تصاحب سهام تراکتورسازي مانور تبليغاتي وسيعي را روي تقويت اين تيم انجام داده. او همان زمان گفته بود پاي بازيکناني را به ايران مي کشاند که ليگ برتر در تاريخش مشابه آنها را نديده. مالک جديد تراکتورسازي البته با استخدام جان توشاک به عنوان سرمربي جديد، گام اول را در اين مسير برداشت و محبوبيتش را در تبريز دوچندان کرد، اما آنچه کمي آزاردهنده به نظر مي رسد اغراق هاي زنوزي است. در شرايطي که طي چند روز اخير از احتمال منتفي شدن توافق توشاک با تراکتورسازي و پيوستن او به الاهلي مصر سخن به ميان آمده بود، زنوزي به بخش خبري شبکه سهند گفته است: «جان توشاک مربي شناخته شده اي است که تاکنون مربي همسطح او در فوتبال ايران حضور نداشته. متاسفانه تيم هاي کشور هاي عربي تلاش مي کنند حتي با قراردادهاي چند برابري، وي را از حضور در ايران منصرف کنند.
    خوشبختانه آقاي توشاک هم در پاسخ به اين پيشنهاد اعلام کرده با تراکتورسازي قرارداد دارد و به هيچ عنوان از قرارداد خود خارج نمي شود. او تا ۱۰ روز آينده نيز راهي ايران مي شود. واقعا آقاي توشاک در اين رابطه از خودگذشتگي و پيشنهاد بالاي الاهلي مصر را رد کرده است.» زنوزي در حالي راجع به از خودگذشتگي توشاک حرف مي زند که معلوم نيست يک مربي ولزي در حوالي ۷۰سالگي چرا بايد در مورد يک باشگاه ايراني فداکاري کند؟ تعارف که نداريم؛ عرف حرفه اي اين است که هرکس منافع خودش را در نظر بگيرد و اگر براي توشاک ممکن بود يا منفعت داشت، احتمالا مشتريان بهترش را به تراکتورسازي ترجيح مي داد.
    کاش از همين ابتدا با اين قبيل تمجيدهاي غلوشده، خودمان را بيهوده از نظر اخلاقي و عاطفي وامدار اين مربي نکنيم. از سوي ديگر زنوزي درحالي توشاک را بزرگ ترين مربي تاريخ فوتبال ايران قلمداد مي کند که همين حالا کارلوس کي روش با ايران در جام جهاني است؛ مردي که سابقه کار در باشگاه رئال مادريد و تيم ملي پرتغال را دارد و بعيد است چيزي از توشاک کم داشته باشد. کي روش مستقيما از نيمکت پرتغال به نيمکت ايران منتقل شد، درحالي که آخرين شغل هاي توشاک پيش از حضور در تراکتورسازي، هدايت خزر لنکران آذربايجان و الوداد کازابلانکا بوده است.
    
    چرا سرباز مي گيريد؟
    در خبرهاي ديروز هم داشتيم که با وجود واگذاري تراکتورسازي و خروج اين باشگاه از شکل نظامي، سازمان نظام وظيفه موافقت کرده است که بازيکنان سرباز اين تيم تا پايان دوره خدمت شان در تبريز بمانند. تا همين جا هم موضوع مشکل دار است؛ وقتي باشگاهي نظامي نيست، چطور مي تواند براي بازيکنان سرباز کارت پايان خدمت صادر کند؟! زنوزي اما در مصاحبه جديدش شگفتي ديگري به اين پرونده افزود و گفت حتي ممکن است اين تيم يک بازيکن سرباز جديد ديگر نيز جذب کند که شايد منظور او از اين يک نفر، مهدي ترابي باشد. حالا اگر فرض کنيم حفظ سربازان قبلي عقلاني بوده و با هر ترفندي ممکن شده، جذب سرباز جديد توسط باشگاه غيرنظامي چه توجيهي دارد؟
    
    مالکيت همزمان؛ غيرقانوني
    زنوزي درحالي سهام تراکتورسازي را خريده که او در ليگ برتر مالکيت گسترش فولاد را هم در اختيار دارد و از نظر قوانين بين المللي دو تيم در يک رده نمي توانند يک مالک مشترک داشته باشند. در همين راستا طي چند هفته اخير بحث واگذاري گسترش مطرح بوده که هنوز به نتيجه نرسيده است. حالا زنوزي در مصاحبه تلويزيوني اش ضمن اشاره به اين موضوع، نکته اي عجيب را مطرح کرده: «از نظر قانوني حفظ گسترش فولاد مشکلي ندارد، چراکه در واقع شرکت هاي جداگانه مالک اين دو باشگاه يعني تراکتورسازي و گسترش هستند.» با وجود اين حتما مشاوران آقاي زنوزي به او خواهند گفت که اداره دو باشگاه توسط شرکت هايي که مالک هر دوي آنها يک نفر است قانوني نيست و مي تواند شبهه تباني و مسائلي از اين دست را به وجود بياورد. البته برخي به درستي به مالکيت همزمان پرسپوليس و استقلال از سوي وزارت ورزش اشاره مي کنند که آن هم ايراد درست و بسيار مهمي است، اما اگر فرض کنيم واگذاري سرخابي ها به دليل مسائل امنيتي يا اجتماعي مقدور نيست، چنين بحثي در مورد واگذاري باشگاهي همچون گسترش فولاد وجود ندارد. گفتني است صددرصد سهام تيم دسته اولي ماشين سازي هم به نام زنوزي است!
    سه چالش با آقاي مالک / مباحثه منطقي با مهم ترين سرمايه گذار خصوصي فوتبال ايران
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4349 به تاريخ 23/3/97، صفحه 24 (ورزش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم مراقبتي نظامي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 502)، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است