|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/23: توافق قرن در ۳۸ دقيقه
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4531
پنج شنبه 4 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4349 23/3/97 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


توافق قرن در ۳۸ دقيقه
ترامپ و اون سند تاريخي را در چهار بند امضا كردند

نويسنده: محمدحسين باقي


    
    دنياي اقتصاد : روز موعود سرانجام فرارسيد. دو رهبري که تا ساعاتي پيش از مذاکرات کسي امکان ديدار ميان آنها را متصور نبود سرانجام با يکديگر ديدار کردند. گزارش رسانه ها اين ديدار را «ديدار تاريخي»، «ديدار قرن»، «اجلاس برد- برد»، «نقطه عطف در روابط دو کشور»، «فصل جديد در روابط دو کشور و جهان» توصيف کردند.
    اما بي ترديد بزرگ ترين اتفاق ديپلماتيک در جهان معاصر با ديدار «کيم جونگ اون» با «دونالد ترامپ» رقم خورد. «کوين ليپتاک»، گزارشگر سي ان ان در ۱۲ ژوئن در اين مورد نوشت: «قمار ترامپ جواب داد.» ترامپ و کيم در حضور رسانه هاي جهان با دست هاي کشيده به سوي يکديگر گام برداشتند و با فشردن دستان يکديگر در مسير حل وفصل يکي از مهم ترين مسائل بين المللي قرار گرفتند. رئيس جمهور آمريکا که پيش از آغاز مذاکرات در توييت هايي نوشته بود که در همان دقايق اول مي فهمم که کيم اهل مذاکره است يا خير، به قاطعيت او در مذاکرات پي برد و در حضور خبرنگاران گفت: «ما ديدار فوق العاده خوبي داشتيم. پيشرفت هاي زيادي داشتيم. نشستي واقعا مثبت بود. به گمانم بهتر از چيزي بود که بسياري انتظا آن را داشتند.»
    وقتي ترامپ اعلام کرد که سندي را با کيم به امضا خواهد رساند گويي بزرگ ترين شوک به رسانه ها، ديپلمات هاي حاضر و کشورهاي درگير در مذاکرات وارد شد. کسي تصور نمي کرد که رئيس جمهور «آتش و خشم» و «پيرمرد خرفت» با «توله سگ» و «مرد چاقالوي موشکي» به اين سرعت به تفاهم دست يابند. اين سخن باعث شد که وعده ترامپ مبني بر «خروج از مذاکرات در صورت مفيد نبودن» محقق نشود. ترامپ گفت اين يک «سند خيلي جامع» است و کيم هم با عنوان سند «تاريخي» از آن ياد کرد. ترامپ در اين مذاکرات اظهار اميدواري کرد که بتواند «مشکلي بزرگ و معمايي بزرگ را حل کند.» اگرچه ترامپ و کيم پيش از نشست رسمي ظاهرا ديدارهاي پشت پرده و غيررسمي هم داشته اند، اما کوين ليپتاک مي نويسد ديدار رسمي ميان طرفين درحالي شروع شد که دو رهبر دست خود را به سوي يکديگر دراز کرده و ترامپ دست خود را به نشانه دوستي روي شانه کيم قرار داد. زبان بدنشان نشان مي داد که نگاهي دوستانه به هم دارند اگرچه ظاهرا کيم اندکي استرس داشت. اگرچه برخي منتقدان بر اين باورند که اين ديدار مي تواند موجب مشروعيت کيم شده، قدرت او را تحکيم بخشد و پيشينه خراب حقوق بشري او را ناديده بگيرد، اما ترامپ اعلام کرد: «احساس بسيار خوبي دارم. بحث هاي عالي اي داشتيم.» کيم هم در نشست مشترک خبري با ترامپ گفت: «رسيدن به اين نقطه کار آساني نبود. براي ما گذشته باعث عقب نگه داشته شدنمان شده بود و اقدامات و سوءبرداشت هاي گذشته چشم و گوش ما را بسته بود. اما امروز توانستيم بر تمام اين مسائل فائق آييم.» ترامپ هم سر خود را به نشانه تاييد تکان مي داد. اهميت اين مذاکرات در اين است که ترامپ دست خود را به نشانه دوستي به سوي يکي از بزرگ ترين دشمنان آمريکا دراز کرد و اين نشان مي دهد که ترامپ فردي «با دل و جرات و هنجارشکن» است و از تجربيات جديد باکي ندارد. دور اول مذاکرات دو رهبر به صورت چهره به چهره به مدت ۴۵ دقيقه (اگرچه سي ان ان در گزارش ديگري مدت زمان مذاکره چهره به چهره را ۳۸ دقيقه عنوان کرد) و با حضور يک مترجم برگزار شد.
    در دور بعدي مشاوران به بحث هاي مفصل تر و دوجانبه پيوستند. در اين نشست ها از تعهد کامل پيونگ يانگ به خلع سلاح هسته اي و نيز تضمين هاي امنيتي آمريکا صحبت شد. با اين حال، تا لحظه تنظيم اين گزارش اگرچه سخن از سند جامع و خلع سلاح و غيره مطرح بود، اما هنوز از جزئيات مذاکرات چيزي به بيرون درز نکرده بود. قرار بود بيانيه اي مشترک هم صادر شود اما زبان اين بيانيه مساله اي است که ۱۱ ساعت مذاکره بر سر آن صرف شد. با اين حال، کاخ سفيد اعلام کرد که ترامپ احتمالا سه شنبه شب (۲۲ خردادماه) به واشنگتن بازگردد، اما ترامپ گفت اگر شرايط اقتضا کند حاضر است مذاکرات را براي دو يا سه روز ديگر هم ادامه دهد.
    در اين ديدار «لبخند بزرگي» بر لبان کيم نقش بسته بود؛ اما ترامپ لبخندي معمولي بر لب داشت گويي ترامپ تلاش مي کرد چنين وانمود کند که اين ديدار هم ديداري معمولي است. «کريس سيليزا»، در گزارش ۱۲ ژوئن براي سي ان ان، نوشت با اين حال، براي کساني که ترامپ را مي شناسند روشن بود که ترامپ هم براي اين ديدار چهره به چهره لحظه شماري مي کرد؛ اما ظاهرا مشاورانش به او توصيه کرده بودند که خود را نگه دارد و رفتارهاي خارج از عرف در برابر رهبر کره بروز ندهد: «اما ترامپ، ترامپ است. هنگام صحبت هاي کيم بود که ترامپ انگشت شست خود را به نشانه تاييد به کيم نشان داد.» او مي نويسد اين ديدار ۴۵ دقيقه اي هم «بيشتر ديداري نمايشي بود تا عملي.» اما وجه مشترک هر دو رهبر اين است که ميل شديد دارند تا اين مذاکرات نتيجه بخش باشد. اگرچه هر دو «شومن» هستند و عاشق «تئاتر سياسي» اما مي کوشيدند تا اين مذاکرات خوب جلوه کند.
    ترامپ پس از ديدار با کيم اعلام کرد که خلع سلاح در شبه جزيره «به سرعت» آغاز خواهد شد. «مارک لاندلر» در ۱۱ ژوئن در نيويورک تايمز نوشت ترامپ پس از امضاي بيانيه مشترک آن را «سندي جامع» خواند و «به ارائه تضمين هاي امنيتي» به کره شمالي متعهد شد و در مقابل، کيم هم «تعهد استوار خود به خلع سلاح کامل شبه جزيره» را اعلام کرد. پس از بازگشت اين دو رهبر به کشورهايشان، ادامه مذاکرات از سوي «مايک پمپئو» و همتاي کره اي او به زودي در تاريخي مشخص از سر گرفته خواهد شد. در اين «سند جامع» دو کشور «تلاش هاي خود را براي برقراري صلحي دائمي و باثبات» در اين شبه جزيره از هم جدا شده افزايش خواهند داد. لورا بيکر، گزارش بي بي سي، به چهار مورد از موارد سند مشترک کره شمالي و آمريکا دست يافت: ۱- ايالات متحده آمريکا و کره شمالي متعهد شده اند که روابط تازه اي را بنا کنند که اساس آن تمايل مردم دو کشور بر صلح و رفاه است. ۲ - آمريکا و کره شمالي تلاش مشترک خواهند کرد که صلح پايدار در شبه جزيره کره ايجاد شود. ۳- بر اساس توافق ۲۹ آوريل کره شمالي که در آن بخشي از تاسيسات هسته اي خود را تخريب کرد، کره شمالي متعهد شده که خلع سلاح هسته اي را ادامه دهد. ۴- آمريکا و کره شمالي متعهد مي شوند که بقاياي سربازان و شهروندان کشته يا مفقود شده جنگ را شناسايي کرده و به کشورشان بازگردانند.
    
    چرا آمريکا با کره شمالي وارد مذاکره شد؟
    سوالي که شايد براي بسياري از افکار عمومي و محافل آکادميک و انديشکده ها مطرح باشد اين است که چگونه کشوري دموکرات با يکي از منزوي ترين، فقيرترين و در عين حال خطرناک ترين رژيم هاي جهان وارد مذاکره شد؟ آيا اساسا مذاکره با چنين رژيم هايي کار درستي است؟ يا باعث مشروعيت بخشي به آنها مي شود؟ «مايکا زنکو»، دانشمند علوم سياسي و محقق شوراي روابط خارجي آمريکا در تحليل ۷ ژوئن خود براي موسسه «چتم هاوس» در همين مورد مي نويسد: از روزهاي اول دوران رياست جمهوري بيل کلينتون، کيم ايل سونگ رهبر کره شمالي بارها خواستار ديدار با محققان و مقام هاي آمريکايي به ويژه رئيس جمهوري اين کشور شده بود. او يک بار گفته بود: «اگر کلينتون مي تواند با رئيس جمهوري کره جنوبي ديدار کند پس با من هم مي تواند.» در تمام دوران کلينتون مقام هاي کره شمالي ملتمسانه خواستار ديدار با رئيس جمهوري آمريکا بودند تا اينکه در اواخر دوران کلينتون اتفاقي رخ داد. مارشال «جو ميونگ راک»- افسر ارتش کره شمالي و اولين معاون رئيس کميته دفاع ملي کره شمالي، مدير دفتر سياسي کل ارتش خلق کره، فرمانده وقت نيروهاي دفاع هوايي اين کشور- با کلينتون در کاخ سفيد ديدار کرد و او را به ديدار با «کيم جونگ ايل» فرزند «کيم ايل سونگ» ترغيب کرد. او ملتمسانه مي گفت که «ديدار شما از پيونگ يانگ را تضمين مي کنم. بايد جواب مثبتي با خود به کشورم ببرم.»
    کلينتون اگرچه با او ديدار کرد اما از ديدار رودررو با رهبر کره شمالي امتناع کرد. نه کلينتون و نه روساي جمهوري بعد از او يعني بوش و اوباما هم همين مسير را ادامه دادند. اما «کيم جونگ اون» نوعي انقطاع و گسست از سنت پدران خود را در پيش گرفت و با ترامپ ديدار کرد. او مي خواهد به اهدافي برسد که پدرانش در دستيابي به آنها ناکام بودند. اگرچه بسياري از ناظران از فرجام اين نشست و مشروعيت ديدار با رژيمي مستبد هشدار داده و اظهار نگراني مي کردند اما حقيقت اين است که تصميم ترامپ براي ديدار با رهبر جوان کره شمالي شايسته تقدير و تحسين است. در همين رابطه «مايکا زنکو» بر اين باور است که رهبران آمريکا بي ميل نبودند که وارد «ديپلماسي شخصي» با دشمنان شوند؛ حال اين دشمن مي تواند شامل هر رژيمي با هر نوع نظام سياسي اي بشود. اين کار به چند دليل انجام مي گيرد:
    ۱- رسيدن به توافق يا تفاهم با چنين رژيم هايي بدون شکلي از ارتباطات ميسر نيست. اين شکل از ارتباط به چند گونه انجام مي گيرد: با چانه زني خاموش، وساطت طرف هاي سوم يا ارتباط مستقيم. با اين حال، ترامپ با بهره گيري از يک دستگاه اطلاعاتي عظيم و تحليل روان شناختي کيم مي کوشيد به ارزيابي روشني در مورد نيات او براي مذاکره پي ببرد. شايد رويکرد سينوسي ترامپ در چند هفته گذشته در ارتباط با کره شمالي ناشي از چنين تحليل هايي براي محک زدن نيات کيم باشد. «کارن يارهي- ميلو» معتقد است که تمام روساي جمهوري آمريکا به درجات مختلفي يا از اين اطلاعات استفاده مي کنند يا آن را ناديده مي گيرند. اما فقط از طريق ارتباطات مستقيم است که مي تواند به تصويري روشن از انگيزه ها و نيات رقيب پي ببريد.
    توافق قرن در ۳۸ دقيقه / ترامپ و اون سند تاريخي را در چهار بند امضا کردند
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4349 به تاريخ 23/3/97، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 46 بارآثار ديگري از "محمدحسين باقي"

  بازگشت روسيه به افغانستان / ديپلمات هاي طالبان تا پيش از پايان تابستان به مسكو مي روند
محمدحسين باقي، دنياي اقتصاد 23/5/97
مشاهده متن    
  زلزله سياسي جمعه سياه / «تنش ۱۰۰درصدي» جانشين سياست «تنش صفر» شد
محمدحسين باقي، دنياي اقتصاد 21/5/97
مشاهده متن    
  باخت ترامپ در قمار «اون»؟ / آمريكا كارت هاي بازي عليه كره شمالي را سوزاند
محمدحسين باقي، دنياي اقتصاد 5/3/97
مشاهده متن    
  انقلاب سوم در آمريكا / زلزله اجتماعي - اقتصادي در ايالات متحده جهان را تغيير مي دهد
محمدحسين باقي، دنياي اقتصاد 31/2/97
مشاهده متن    
  سكته در مذاكرات شبه جزيره كره / كره و آمريكا دور جديدي از ماراتن امتيازگيري را آغاز كردند
محمدحسين باقي، دنياي اقتصاد 27/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله هيدروليك
متن مطالب شماره 3 (پياپي 1303)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است