|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/23: گزارش
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4524
چهار شنبه 26 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4349 23/3/97 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


گزارشکمک هاي عربي مشکل اردن را حل نمي کند
    امان در التهاب

    دنياي اقتصاد : مردم اردن مي گويند که آخرين کمک کشورهاي عربي به اين کشور نه مشکل بي عدالتي اجتماعي را حل خواهد کرد نه بيکاري را. به گزارش الجزيره، اياض بني ملهم مي گويد: کمک ۵/ ۲ميليارد دلاري اندکي تغييرات به همراه خواهد داشت. او که يک وکيل در امان است، مي گويد: کسري بودجه اردن بسيار زياد است. از نظر بني ملهم، قول کمک ۵/ ۲ ميليارد دلاري که از سوي کويت، امارات و عربستان سعودي داده شده است هيچ تغييري در بي عدالتي اجتماعي يا بيکاري نخواهد داشت.
    دنياي اقتصاداو مي گويد: وقتي ما خيابان ها را به اشغال خود در آورديم، خواستار تغييرات اجتماعي و اصلاح سيستم شديم. ما براي کشورمان درخواست کمک مالي نداشتيم. البته اين فرد ۲۹ ساله تنها کسي نيست که چنين اعتقادي دارد. هزاران اردني ديگر نيز عليه افزايش قيمت ها و پيش نويس اصلاحات مالياتي هفته گذشته به خيابان ها آمدند. آنها مي گويند که کمک هاي دريافتي از کشورهاي عربي نجات بخش مشکلات ساختاري اقتصاد اين کشور نيست و درحال حاضر بدهي هاي عمومي در اين کشور نزديک به ۴۰ ميليارد دلار است. معترضان خواستار برنامه مالي بلندمدت و شفافيت بيشتر و پايان بخشيدن به فساد هستند. آنها خواستار اصلاحات اساسي در حوزه اقتصادي و سياسي هستند. درحالي که گمان مي رفت کمک مالي کشورهاي عربي بتواند تا حدودي آتش اعتراضات را کم کند، اما اعتقاد بر اين است که اين کمک ها نمي تواند بخش عظيمي از مردم اين کشور را قانع کند.
    اوداي نفال که اهل استان زرقاء است، مي گويد: در گذشته اردن کمک مشابهي از کشورهاي حاشيه خليج فارس دريافت کرد؛ اما هيچ دستاور مثبت يا موثري نداشت. اين جوان ۲۸ ساله مي گويد: به عنوان شهروندان اردني ما هيچ تغييري در روش هاي اين حکومت نديديم که خود مسبب به وجود آمدن اين مشکلات بوده است. آنچه ما ديديم يک مشت برنامه هاي رياضتي بود و بحق نيز نگران ادامه اين روند هستيم. مانند بني ملهم و نفال هزاران نفر ديگر نيز در راهپيمايي هاي اعتراضي در اين کشور حضور داشتند و اين اعتراض ها جزو بزرگ ترين اعتراض هاي سال هاي اخير بوده است. اين اعتراض ها به تغيير کابينه انجاميد و عمر الرزاز، نخست وزير جديد اين کشور قول داده است تا در اصلاح مالياتي در اين کشور تجديدنظر به عمل آورد و اصلاحاتي را که مد نظر صندوق بين المللي پول بوده است، به اجرا در آورد. اردن براي مدت هاي مديدي است که از مشکلات اقتصادي رنج مي برد و از نظر تاريخي محتاج کمک هاي خارجي بوده است. در اين شرايط معيارهاي اصلاحات اقتصادي اردن از يک خط اعتباري سه ساله ۷۲۳ ميليون دلاري است که از صندوق بين المللي پول در سال ۲۰۱۶ تامين شده است.
    به تنهايي در سال ۲۰۱۸ قيمت بنزين ۵ برابر افزايش داشته و قيمت برق نيز رشد ۵۵ درصدي داشته است.
    
    
    اردوغان با ناسيوناليسم کماليستي چه کرد؟
    وداع با ميراث آتاتورک

    دنياي اقتصاد : براي دهه ها تصاوير او در جاي جاي ترکيه ديده مي شد که چشمان آبي يخي، از روي قاب ديوار هر مدرسه اي، بيمارستاني و نهادهاي دولتي به پايين نگاه مي کند. حتي بي خيال ترين آدم ها نيز به وي احترام مي گذاشتند و با آثار برنزي و مجسمه هايي که از وي ساختند ياد او را گرامي داشتند. اما حالا ۸۰ سال از مرگ مردي مي گذرد که ترکيه را از يک حکومت اسلامي به يک حکومت سکولار گذر داد و نقش اساسي در اين تغيير رويکرد در برخي از کشورهاي منطقه داشت.
    براي بسياري از ترک ها، دستاوردهاي مصطفي کمال ملقب به آتاتورک که موسس جمهوري مدرن ترکيه در سال ۱۹۲۳ است و آن را روي خرابه هاي امپراتوري عثماني بنا کرده است، يک افسانه به حساب مي آيد. مهمت شنور اروي گور، يکي از ژنرال هاي سابق ارتش اين کشور وي را قوام دهنده ملت ترکيه مي داند که در اوج مصيبت، اميد را به ترکيه هديه کرده است. به گزارش الجزيره، آتاتورک ژنرال سابق ترکيه دستاوردهاي بزرگي در زمينه نظامي داشت و توانست در برابر هجوم کشورهايي مانند ايتاليا، يونان و فرانسه مقاومت کند.
    پس از فروپاشي عثماني اين آتاتورک بود استقلال ترکيه را حفظ کرد؛ درحالي که اين امپراتوري توسط قدرت هاي بزرگ اروپايي درهم شکسته شده و بخش اعظم آن توسط اين کشورها به اشغال در آمده بود. آتاتورک همواره فروپاشي عثماني را ناشي از حکومت ديني آن زمان مي دانست و به همين جهت به تقويت ملي گرايي شديد همت گماشت. آتاتورک اميدوار بود که ملي گرايي موجب تضعيف مذهب شود و از اين رو ملي گرايي وي را که با طعم سکولاريستي همراه شده بود، کماليسم مي خوانند. کماليسم براي ده ها شيوه و شبک زندگي مردم ترکيه بود. ارسلان بولوت، روزنامه نگار مي گويد: براي ۸۰ سال است که وي مرد پوستري ترکيه مدرن باقي مانده است. براي بسياري از ترک ها، آتاتورک و ايده اش نبض جمهوري مدرن ترکيه به حساب مي آيد.
    
    
    حزب عدالت و توسعه در برابر آتاتورک
    تا سال ۲۰۰۲ و پيش از اينکه حزب محافظه کار و اسلامگراي عدالت و توسعه در ترکيه به روي کار آيد، بحث قالب حلقه هاي سياسي آتاتورک و ايده هايش بود؛ هر چند که اين چرخه هنوز هم ادامه دارد. اما براي برخي اصلاحات آتاتورک مشکل ساز بوده است. ميراث آتاتورک همواره مانع ورود جدي اسلام گراها به سياست مي شد يا دست کم آنها را وادار به سکوت مي کرد.
    بولوت مي گويد: برخي مقامات حزب عدالت و توسعه و طرفدارانش آتاتورک را به خاطر تغييراتي که به وجود آورده مورد شماتت قرار مي دهند. حالا اردوغان و حزبش افزون بر ۱۶ سال است که قدرت را در ترکيه قبضه کرده اند و مدام مورد تهمت واقع شده اند که به دنبال اسلام گرايي و بازگرداندن ترکيه به دوران عثماني هستند.
    اردوغان که تا سال گذشته به ندرت اسم آتاتورک را بر زبان مي آورد، حالا با حمله گروه چپ گرايي حزب جمهوري خلق ترکيه مواجه شده و آنها مي گويند اجازه نمي دهند که ميراث آتاتورک به انحصار يک گروه فاشيستي درآيد.
    اردوغان در هفتاد و نهمين سالگرد فوت آتاتورک در اين باره گفت: ملت ما تا ابد به مصطفي احترام مي گذارد. ما خوب مي دانيم که ملت ما با کنيه آتاتورک هيچ مشکلي ندارد؛ هر چند که خود اين کنيه را به خود داده باشد. حالا چرا بايد سر اين مساله بحث کنيم؟
    او تصريح کرد: اما کساني که عاشق کودتا، خونتاها و سيستم هاي نظارتي هستند و ارزش هاي يک ملت را گروگان مي گيرند، خود را پشت آتاتورکيسم پنهان کرده اند.
    ياشار آکيش، يکي از موسسان حزب عدالت و توسعه به الجزيره مي گويد: در کودتاي نافرجام سال ۲۰۱۶ کسي ايده هاي آتاتورک را به عنوان عاملي تفرقه انداز نديد، بلکه او را سمبل وحدت بخش ملت خواندند. او افزود: قلب حزب عدالت و توسعه از مسلمانان ساخته شده است که دوست دارند کشور را در عمل بيشتر مذهبي ببينند. آنها عليه کماليسم و سکولاريسم تهاجمي هستند که مدام به سبک زندگي مردم حمله مي برد؛ اما خود آتاتورک اين گونه نبود.
    گزارش
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4349 به تاريخ 23/3/97، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مهندسي مكانيك ايران
متن مطالب شماره 3 (پياپي 52)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است