|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/23: كمين گاه جديد براي دلار ۴۲۰۰
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4524
چهار شنبه 26 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4349 23/3/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


كمين گاه جديد براي دلار ۴۲۰۰
«دنياي اقتصاد» روند صدور و تمديد كارت هاي بازرگاني در دو ماه ۹۷ را بررسي كرد    
    دنياي اقتصاد : صف تقاضا براي دريافت کارت بازرگاني در ۲ ماه منتهي به ارديبهشت ماه امسال از کمين گاه جديد براي دلار ۴۲۰۰ توماني خبر مي دهد. اخيرا رئيس اتاق تهران با هشدار به روند افزايش تقاضا براي کارت بازرگاني بعد از ابلاغ سياست هاي جديد ارزي، اعلام کرد که ممکن است بخشي از متقاضيان به دنبال کارت يکبار مصرف براي واردات و صادرات باشند. آمارها نشان مي دهد صدور کارت هاي حقوقي و حقيقي به ترتيب رشد ۶۸ و ۹۰ درصدي داشته است. همچنين تمديد کارت هاي حقوقي و حقيقي نيز با رشد قابل توجهي همراه شده است.
    پس از بخشنامه هاي دولت به منظور ساماندهي بازار ارز، بخش خصوصي نسبت به ظهور حقه هاي ارزي هشدار داد. افزايش درخواست براي دريافت کارت بازرگاني در دو ماه نخست سال جاري يکي از علائم ظهور اين حقه ها بود که رئيس اتاق بازرگاني تهران نسبت به آن هشدار داده بود. مسعود خوانساري با اشاره به اين که سياست هاي ارزي، زمينه را براي شکل گيري عدم شفافيت، فساد و قانون گريزي فراهم مي کند، عنوان کرده بود: «اخيرا تقاضا براي کارت بازرگاني افزايش يافته است. اتاق نيز نمي تواند اين درخواست ها را بدون پاسخ بگذارد، اما احتمالا بخشي از اين متقاضيان به دنبال کارت يک بار مصرف هستند.» البته پيش از آن هم برخي از فعالان اقتصادي عنوان کرده بودند که سازوکار بازچرخاني ارز صادراتي اين بار امکان استفاده از کارت هاي يک بار مصرف را براي صادرات و واردات فراهم مي کند. بر همين اساس «دنياي اقتصاد» در گزارش پيش رو آمار صدور و تمديد کارت هاي بازرگاني استان تهران را در دو ماه منتهي به ارديبهشت سال جاري بررسي کرده است. آمارها نشان مي دهد در بخش صدور کارت هاي حقوقي در دو ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، رشد ۶۸ درصدي را شاهد بوده ايم و در بخش صدور کارت هاي حقيقي در همين مدت زمان رشد ۹۰ درصدي ثبت شده است. اين آمار حکايت از ورود گروه هاي جديد به تجارت دارد. همان تازه واردهايي که برخي اعتقاد دارند بخشي از آنها به منظور سوءاستفاده از کارت هاي بازرگاني وارد اين حيطه شده اند. از طرفي تمديد کارت هاي حقوقي با رشد ۴۴۳ درصدي نسبت به مدت مشابه روبه رو بوده و تمديد کارت هاي حقيقي رشد ۱۲۰ درصدي داشته است. شنيده ها حاکي از آن است که حتي بخشي از کارت هايي که چند سال تمديد نشده بودند، در شرايط کنوني، نسبت به تمديد کارت هايشان اقدام کرده اند. رشد ۷۲۵ درصدي تمديد و صدور کارت بازرگاني در دو ماه منتهي به ارديبهشت نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته، رکوردي است که مي تواند معنادار باشد. همچنين شنيده مي شود آمار صدور و تمديد کارت بازرگاني از اول تا ۲۰ خرداد امسال بيش از کل اين ماه در سال گذشته است.
    
    تمديد و صدور کارت ها در فروردين
    تعداد کارت هاي صادر شده و تمديد شده در فروردين امسال، ۶۷۰ عدد بوده که از اين تعداد، ۱۵۹ کارت حقوقي و ۸۰ کارت حقيقي صادر شده است. ۳۴۰ کارت حقوقي و ۹۱ کارت حقيقي نيز تمديد شده است. حال آن که در فروردين سال گذشته، در مجموع ۶۶۶ کارت بازرگاني صادر و تمديد شده بود که از اين تعداد، ۱۵۱ کارت حقوقي و ۴۷ کارت حقيقي صادر و ۳۷۳ کارت حقوقي و ۹۵ کارت حقيقي تمديد شده بود.
    
    صدور کارت ها در فروردين
    در نخستين ماه امسال، تعداد ۱۵۵ کارت بازرگاني حقوقي يک ساله و ۴ کارت بازرگاني حقوقي ۵ ساله صادر شده است. اين درحالي است که فروردين سال گذشته ۱۴۷ کارت بازرگاني حقوقي يک ساله و ۴ کارت بازرگاني حقوقي ۵ ساله صادر شده بود. همچنين تعداد کارت هاي بازرگاني حقيقي صادر شده يک ساله در فروردين امسال، ۷۹ کارت بود و تنها يک کارت بازرگاني حقيقي ۵ ساله صادر شده است. در فروردين سال گذشته در اين بخش، ۴۶ کارت بازرگاني حقيقي يک ساله و يک کارت حقيقي ۵ ساله صادر شده بود.
    
    تمديد کارت ها در فروردين
    ۳۳۳ کارت بازرگاني حقوقي يک ساله و ۷ کارت بازرگاني حقوقي ۵ ساله، کارنامه اين بخش در فروردين امسال است. از سويي در اين مدت ۹۱ کارت بازرگاني حقيقي يک ساله تمديد شده است. اما در بخش کارت هاي حقيقي ۵ ساله، هيچ اقدامي صورت نگرفته است و تعداد آن، صفر است. آمارهاي تمديد کارت هاي بازرگاني در فروردين سال گذشته نشان مي دهد تعداد کارت هاي بازرگاني تمديد شده حقوقي يک ساله ۳۵۷ عدد و تعداد کارت هاي تمديد شده حقوقي ۵ ساله ۱۶ عدد است. همچنين در فروردين سال گذشته، ۹۴ کارت حقيقي يک ساله و يک کارت بازرگاني حقيقي ۵ ساله تمديد شده است.
    
    تمديد و صدور کارت در ارديبهشت
    تعداد کارت هاي تمديد شده و صادر شده در دومين ماه سال جاري ۱۳۷۱ کارت است. اين درحالي است که تعداد کارت هاي صادر شده و تمديد شده ارديبهشت سال گذشته، ۸۴۱ کارت بود. اين آمار نشان مي دهد که ۵۳۰ کارت در سال جاري فعال شده است. تمديد و صدور کارت هاي بازرگاني در ارديبهشت امسال نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل نيز رشد ۴ درصدي داشته است. بر اين اساس در ارديبهشت سال جاري ۲۲۷ کارت حقوقي و ۱۷۰ کارت حقيقي صادر شده است. همچنين ۷۶۳ کارت حقوقي و ۲۱۱ کارت حقيقي تمديد شده است. حال آنکه در ارديبهشت سال گذشته ۱۸۱ کارت حقوقي و ۵۰ کارت حقيقي صادر و ۴۹۳کارت حقوقي و ۱۱۷ کارت حقيقي تمديد شده بود.
    
    صدور کارت در ارديبهشت
    آمارهاي دريافت شده از سوي اتاق بازرگاني تهران نشان مي دهد در دومين ماه سال جاري، صدور کارت هاي حقوقي يک ساله نسبت به مدت مشابه سال گذشته، رشد ۵۳درصدي و صدور کارت هاي حقوقي ۵ ساله، با افت ۷ درصدي نسبت به ارديبهشت سال ۹۶ روبه رو بوده است. در مجموع، در بخش صدور کارت هاي حقوقي در ارديبهشت امسال نسبت به ارديبهشت سال قبل، با رشد ۴۶ درصدي روبه رو هستيم. در بخش صدور کارت هاي حقيقي، شاهد ۱۲۱ درصد رشد صدور کارت هاي حقيقي يک ساله و يک درصد رشد کارت هاي ۵ ساله است. در نهايت در اين بخش با رشد ۱۲۰ درصدي صدور کارت هاي حقيقي نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته روبه رو بوده ايم. براساس اين آمارها، در ارديبهشت امسال، ۲۲۷ کارت بازرگاني يک ساله حقوقي صادر شده ولي هيچ کارت بازرگاني حقوقي ۵ساله اي در اين ماه صادر نشده است. همچنين ۱۷۰ کارت بازرگاني حقيقي يک ساله در اين مدت صادر شده ولي تعداد کارت هاي حقيقي ۵ ساله، صفر است. آمارهاي صدور کارت در ارديبهشت سال گذشته نشان مي دهد، ۴۹ کارت حقيقي يک ساله و يک کارت حقيقي ۵ ساله صادر شده است.
    
    تمديد کارت در ارديبهشت
    رشد ۲۸۴ درصدي در تمديد کارت هاي بازرگاني حقوقي يک ساله و افت ۱۴ درصدي در تمديد کارت هاي حقوقي ۵ ساله در دوماه ابتدايي امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، رشد ۲۷۰ درصدي تمديد کارت بازرگاني حقوقي را به دنبال داشته است. از سويي رشد ۹۵ درصدي تمديد صدور کارت بازرگاني حقيقي يک ساله و افت يک درصدي کارت بازرگاني حقيقي ۵ ساله موجب رقم خوردن رشد ۹۴ درصدي تمديد کارت بازرگاني حقيقي در ارديبهشت امسال نسبت به سال گذشته شده است. در ماه دوم امسال ۷۶۳ کارت بازرگاني حقوقي يک ساله تمديد شده ولي تعداد کارت هاي حقوقي ۵ ساله تمديد شده، صفر است. همچنين ۲۱۱ کارت حقيقي يک ساله در اين مدت زمان تمديد شده ولي تعداد کارت هاي حقيقي ۵ ساله که براي تمديد اقدام کرده اند، صفر است. اين درحالي است که در ارديبهشت سال گذشته، ۴۷۹ کارت حقوقي يک ساله و ۱۴ کارت حقوقي ۵ ساله تمديد شده بود. همچنين ۱۱۶ کارت حقيقي يک ساله و يک کارت حقيقي ۵ ساله در ارديبهشت ماه سال گذشته تمديد شده است.
    
    كمين گاه جديد براي دلار ۴۲۰۰ / «دنياي اقتصاد» روند صدور و تمديد كارت هاي بازرگاني در دو ماه ۹۷ را بررسي كرد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4349 به تاريخ 23/3/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 34 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله خون و سرطان
شماره 4 (پياپي 1004)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است